2024 m. birželio 21 d.

 

Daugiau "teorinė" strategija

Paskelbta: 2011-05-09 17:24 Autorius: ekspertai.eu

Su tokiais pačiais devyniais klausimais dėl Lietuvos Didžiosios (Bendrosios) Strategijos EKSPERTAI.EU kreipėsi į Vyriausybę du kartus - 2010 ir 2011 metais. Jūsų dėmesiui tos pačios Vyriausybės atsakymai į šiuos klausimus.

Klausimas 2010 kovo mėn. Vyriausybės atsakymas 2011 gegužės mėn. Vyriausybės atsakymas
1. Ar LD(B)S jau nėra valstybės paslaptis? Studija, kaip visuma, yra priskirta tarnybinę paslaptį sudarančiai informacijai, žymimai slaptumo žyma "Riboto naudojimo", ir yra naudojama, vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo reikalavimais Kaip mus informavo Užsienio reikalų ministerija, strategijos visuma sudaro tarnybinę paslaptį, tačiau jos parengimo kaina yra vieša. Strateginių studijų centras Strategiją  rengė 2006-2007 metais. URM jos parengimui 2006 m. skyrė 100 tūkst. litų, o 2007 metais - 150 tūkst. litų.
2. Jei LD(B)S jau nėra valstybės paslaptis, ar jau galite paskelbti tikslią LD(B)S sukūrimo kainą LD(B)S yra valstybės paslaptis, todėl LD(B)S kaina negali būti skelbiama. Kaip mus informavo Užsienio reikalų ministerija, strategijos visuma sudaro tarnybinę paslaptį, tačiau jos parengimo kaina yra vieša. Strateginių studijų centras Strategiją  rengė 2006-2007 metais. URM jos parengimui 2006 m. skyrė 100 tūkst. litų, o 2007 metais - 150 tūkst. litų.
3. Jei LD(B)S jau nėra valstybės paslaptis, ar planuojate visus 900 šimtus puslapių paskelbti internete viešai? LD(B)S yra valstybės paslaptis todėl viešai skelbiama nebus. Strategijos turinio visuma sudaro tarnybinę paslaptį ir žymima slaptumo žyma "Riboto naudojimo", todėl  viešai jos paskelbti nenumatoma. Tačiau ja galima naudotis vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo reikalavimais.
4. Ar trisdešimties Lietuvos mokslininkų du metus kurta LD(B)S yra visa netinkama, ar kažkurios jos dalys bus panaudotos ir naujoje Valstybės ilgalaikės pažangos strategijoje "Lietuva 2020"? Užsienio reikalų ministerija yra pasirengusi įstatymų numatyta tvarka pateikti studiją Valstybės ilgalaikės pažangos strategija "Lietuva 2020" rengimo grupės nariams, jei šie to pageidaus. Strategijos „Lietuva 2030“ kūrime neatlygintinai dalyvavo ekspertai, visuomenės lyderiai, buvo įtraukta visuomenė. Strategijos tikslas – nustatyti šalies raidos kryptis, kurios būtų vienodai suprantamos ir priimtinos Lietuvos žmonėms, jų bendruomenėms, nevyriausybinėms ir verslo organizacijoms, valdžios institucijoms. Strategija nekelia tikslų ir uždavinių atskiriems šalies ūkio sektoriams, tačiau pabrėžia visuomenėje vyraujančių vertybių esminių pokyčių poreikį. Pagrindines problemas, lūkesčius, siekius ir sprendimus, galinčius užtikrinti šalies pažangą ir visuomenės gerovę per 20 metų, analizavo nevyriausybinių organizacijų, akademinio pasaulio, verslo organizacijų ir ministerijų atstovai, taip pat nepriklausomi konsultantai ir ekspertai, dirbdami trijose darbo grupėse. Didžiosios strategijos informacija galėjo būti panaudota ekspertų. Į Strategijos „Lietuva 2030“ rengimą plačiai įsitraukė įvairios visuomenės ir interesų grupės. Jos aktyviai dalyvavo diskusijose, teikė pastabas ir pasiūlymus.
5. Jei kažkurios LD(B)S dalys bus panaudotos ir naujoje Valstybės ilgalaikės pažangos strategijoje "Lietuva 2020", tai konkrečiai kokios? Kadangi LD(B)S yra valstybės paslaptis ir jei kažkurios LD(B)S dalys bus panaudotos ir naujoje Valstybės ilgalaikės pažangos strategijoje "Lietuva 2020" skelbiamos jos nebus, kadangi tai yra įslaptinta. Žr. į 4 klausimą.
6. Kokie konkretūs LD(B)S nuostatai ar punktai praktiškai buvo įgyvendinti Lietuvos valstybės gyvenime? Atsakymo Vyriausybė neturėjo. Ši strategija – daugiau teorinė studija.
7. Ar naujoji Valstybės ilgalaikės pažangos strategija "Lietuva 2020" bus viešai prieinama kiekvienam šalies piliečiui, ar kaip ir LD(B)S taps valstybės paslaptimi? Atsakymo Vyriausybė neturėjo. „Lietuva 2030“ projektas jau seniai paskelbta Vyriausybės tinklapyje ir interneto puslapyje www.lietuva2030.lt, ją žmonės gali komentuoti, siųsti savo komentarus, pastabas, idėjas
8. Kokią valstybės biudžeto sumą planuojama investuoti į Valstybės ilgalaikės pažangos strategijos "Lietuva 2020" kūrimą? Atsakymo Vyriausybė neturėjo. Lėšos nėra planuotos. Strategiją „Lietuva 2030“ kūrė visuomenės lyderiai, Valstybės pažangos taryba neatlygintinai.
9. LD(B)S dokumento įvado 1 dalies 1.1 punkte skelbiama: "Didžioji strategija yra ilgalaikis strateginis dokumentas, kuriame generuojamas visų valstybės išteklių sutelkimas nacionaliniams tikslams pasiekti. Iš jų esminis - valstybės saugumo ir išlikimo užtikrinimas. Didžioji strategija yra aukščiausios pakopos strateginis dokumentas, nurodantis svarbiausias valstybės raidos idėjas bendros Europos Sąjungos plėtros kontekste. Visi kiti strateginiai valstybės dokumentai turėtų būti konceptualiai ir metodologiškai subordinuoti Didžiajai strategijai".


Jei vis tik išaiškėtų, kad LD(B)S yra nieko vertas dokumentas ir nebeatitinka nūdienos reikalavimų, ar tai reiškia, kad būtų kuriama nauja LD(B)S, prie kurios visi kiti strateginiai valstybės dokumentai, tame tarpe ir būsimoji Valstybės ilgalaikės pažangos strategija "Lietuva 2020", turėtų tik konceptualiai ir metodologiškai subordinuoti LD(B)S?Krašto apsaugos ministerija ne kartą siūlė Ūkio ministerijai ir Ministro pirmininko tarnybai (tuometinei Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijai), kad šia studija būtų naudojamasi atnaujinant Valstybės ilgalaikės raidos strategiją. Šios pozicijos Krašto apsaugos ministerija ketina laikytis ir ateityje ir studijos "Lietuvos valstybės didžioji (bendroji) strategija" autoriu įdirbiu siūlys pasinaudoti vizijos "Lietuva 2020" rengėjams.Valstybės pažangos strategija „Lietuva 2030“ (toliau – Strategija) – tai valstybės raidos vizija, numatanti prioritetus ir jų įgyvendinimo kryptis iki 2030 metų. Tai pagrindinis planavimo dokumentas, su kuriuo turi būti suderinti kiti valstybės planai, programos ar iniciatyvos ir prisidėti prie vizijos įgyvendinimo.  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras