2023 m. gruodžio 10 d.

 

Didžiojo Brolio rankos ilgos, arba kas yra „Tempora“

6
Paskelbta: 2013-06-26 15:37 Autorius: Mindaugas Peleckis

Didysis Brolis, stebintis bene kiekvieną mūsų žingsnį, turi daug vardų. Šiuo metu bene labiausiai gaudomo pasaulio žvalgybininko Edwardo Snowdeno, birželio 21-ąją atšventusio 30-metį, dėka pasaulis sužinojo apie dar du – PRISM ir „Tempora“. Apie PRISM „ekspertai.eu“ jau rašė (Edwardas Snowdenas: žmogus, demaskavęs orvelišką visuotinio sekimo mechanizmą PRISM), o štai „Tempora“, apie kurios egzistavimą anksčiau žinojo nedaugelis, iki šiol buvo paslaptis visuomenei.

Visuotinio sekimo sistemos „Tempora“ pavadinimas greičiausiai kilęs iš lotyniško posakio „laikai keičiasi, ir mes keičiamės kartu su jais“ (Tempora mutantur, nos et mutamur in illis).

Apie „Tempora“ buvęs JAV slaptųjų tarnybų Centrinės žvalgybos valdybos ir Nacionalinės saugumo agentūros darbuotojas E. Snowdenas pirmąsyk papasakojo britų dienraščiui „The Guardian“.

Slapta elektroninio sekimo programa „Tempora“, išbandyta 2008-aisiais, visu pajėgumu ėmė veikti 2011 m. rudenį. Ją valdo Jungtinės Karalystės vyriausybinių komunikacijų biuras (Government Communications Headquarters, GCHQ, http://www.gchq.gov.uk/Pages/homepage.aspx). Nuo 2008-ųjų liepos GCHQ vadovas – seras Iainas Robertas Lobbanas, Šv. Mykolo ir Šv. Jurgio bei vieno seniausiųjų, lyginamo su tamplieriais (ordino vadovė – Anglijos karalienė), Pirties ordino (Order of the Bath) aukšto rango narys. Jis GCHQ dirba nuo 1983 m.

GCHQ kitais pavadinimais (pvz., Vyriausybinė kodų ir šifrų mokykla) veikia nuo 1919-ųjų. Šiuo metu pagrindinis GCHQ pastatas yra Benhole pietvakarių Anglijoje. Oficialiai skelbiama, kad šioje organizacijoje dirba apie 6 000 darbuotojų.

Nors GCHQ devizas, kurį galima perskaityti organizacijos tinklalapyje, yra „leisti mūsų visuomenei būti saugiai ir sėkmingai interneto amžiuje“, pasak E. Snowdeno, su NSA kolegomis britai tiesiog „valdo internetą“. Interneto valdymo projektas (Mastering the Internet, MTI) – tai milijardą svarų per metus kainuojantis šnipinėjimas. Kitas „Tempora“ projektas – „Globali telekomų eksploatacija“ – renka visus interneto ir telefono duomenis. Abu projektai vykdomi per daugiau kaip 200 skaidulinių optinių kabelių, galinčių apdoroti po 100 gigabitų per sekundę duomenų. Teigiama, kad prie surinktų duomenų priėjimą turi apie 850 000 žmonių (http://www.guardian.co.uk/uk/2013/jun/21/gchq-mastering-the-internet).

„Tempora“, pasak E. Snowdeno, kaupia visus duomenis iš telefono skambučių, elektroninių laiškų, „Facebook“ paskyrų ir kt. „Visuotinis sekimas – ne tik JAV problema. Jungtinės Karalystės organizacija GCHQ yra blogesnė nei JAV NSA“, - yra pareiškęs E. Snowdenas.

Pasak Vokietijos teisingumo ministrės Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, ši programa yra „košmaras“ ir „katastrofa“. Ji pareikalavo atitinkamų Europos Sąjungos institucijų išnagrinėti jos teisėtumą (http://www.spiegel.de/politik/deutschland/leutheusser-schnarrenberger-entsetzt-ueber-tempora-a-907314.html).

Europos Parlamento nario Jano Philippo Albrechto teigimu, Jungtinė Karalystė turi būti baudžiama kaip nesilaikanti Europos Sąjungos įstatymų, neleidžiančių rinkti asmeninių duomenų (http://jetzt.sueddeutsche.de/texte/anzeigen/573472/Amerikanischer-als-die-Amerikaner).

Pasaulyje yra daugybė visuotinio sekimo programų. Kai kurių jų pavadinimai jau žinomi, kai kurie dar paslaptyje: ECHELON (JAV / JK), INDECT (ES), „Auksinis skydas“ (Kinija), „Frenchelon“ (Prancūzija), NATGRID, CMS, DRDO NETRA (Indija), SORM (Rusija), „Titan“ (Švedija), „Onyx“ (Šveicarija), NDNAD (JK, pirmoji DNR duomenų bazė pasaulyje, veikianti nuo 1995 m.), amerikiečių PRISM, „DCSNet“, „Main Core“, SAR, „Magic Lantern“, „Carnivore“, „Stellar Wind“, „Room 641A“, milžiniškas, jotabaitais duomenis skaičiuojantis Jutos valstijos Duomenų centras (UDC), „Boundless Informant“ (ši sistema šnipinėja Iraną, Indiją, JAV), „Stuxnet“ (Izraelis), „GhostNet“ (Kinija), MATRIX (Multistate Anti-Terrorism Information Exchange, JAV) ir t. t.

Šią istoriją be pabaigos norėtųsi baigti senu anekdotu, kurį savo publikacijoje apie visuotinį sekimą perpasakojo sufijų šeichas Kabiras Helminski (http://www.huffingtonpost.com/kabir-helminski/the-security-state-totall_b_3487347.html): „Žmogus ieško, kur pasislėpti tamsioje alėjoje. Uždusęs, išsigandęs. Atsitrenkia į kitą žmogų ir sako: „Tssssss“. „Ko gi išsigandai, mano drauge?“ – klausia šis. „O, jūs negirdėjot? Policija suiminėja visus asilus.“ „O ko jums bijoti? Juk jūs ne asilas.“ „Aš tai žinau, ir jūs tai žinot, bet ar JIE tai žino?“

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. d3
(2013-06-29 23:31:12)
(71.35.29.25) Parašė:

jo, anksciau reikedavo daug sargybiniu, priziuretoju vergams. dabar tai lengvai atliks chipai, kompiuteris ir drones per zemes palydova5. 4am
(2013-06-29 11:06:02)
(213.164.112.168) Parašė:

Taip, tačiau dabar jis turi daug daugiau techninių galimybių...4. lorenzo
(2013-06-29 09:06:50)
(78.62.1.211) Parašė:

didysis brolis egzistuoja ir be interneto,jis buvo jau senai senai3. omg
(2013-06-27 12:00:24)
(213.164.112.144) Parašė:

1-am: aiškiau nebūna, labai taikliai pastebėjote. kelias toks: 1)sukurti problemą (pagąsdinti) - 2)sulaukti reakcijos (išsigąsti, pasijusti bejėgiais) -3)pasiūlyti "problemos" (pačių sukurtos) sprendimo būdą, t.y. tiesų kelią į žmogaus laisvių suvaržymą. bet tai daroma žingsniukais, kad nekiltų visuotinis pasipriešinimas. welcome to new world order.2. kuku
(2013-06-27 10:53:46)
(78.57.246.57) Parašė:

net neabejoju , kad yra sekami visur ir visi . tik vieni intensyviau , kiti periodiškai. todėl valdžiažmogiai ir nebijo daryti aferų , nes reikiamu laiku gali užčiaupti bet kurį asmenį , iš bet kurio visuomenės sluoksnio...1. Tai gi
(2013-06-27 09:16:49)
(82.145.208.161) Parašė:

Niekas nepatikėjo Delfi'o propagandiška "ataka".Tai buvo farsas su VSD savo tikslais.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras