2024 m. gegužės 18 d.

 

Eksponuojamos restauruotos seniausios teatro afišos

Paskelbta: 2014-09-01 11:33 Autorius: ekspertai.eu

2014 m. rugsėjo 3 d. 17 val. Vilniaus rotušėje atidaroma LMA Vrublevskių bibliotekos paroda „Senosios teatro afišos“. Bibliotekoje saugomos teatro afišos apima kultūriškai ir geografiškai įvairų laikotarpį nuo XVIII a. pabaigos iki XX a. vidurio. Per tą laiką Vilniaus miesto teatras keliskart keitė pasirodymų vietą, nuolat kito aktorių trupės sudėtis, šalį krėtė sukilimai, o šie išprovokuodavo vis griežtesnius politinius teatro suvaržymus. Senosios afišos – tarsi to laikmečio veidrodis ne tik atspindintis teatro repertuarą, bet punktyrine linija žymintis istorinius įvykius.

Parodoje norėta trumpai pristatyti vertingiausius Vrublevskių bibliotekos teatro afišų egzempliorius, tad atsiskleidžia gana margas rinkinio pjūvis. Nors didelė dalis eksponatų žymi Vilniaus teatro veiklą, galima išvysti ir kitų Vidurio Europos miestų afišų. Vienos pasirinktos kaip unikalūs reti poligrafijos pavyzdžiai, kitos patraukia tam tikrais turinio niuansais. 2014–ais, paskelbtais Teatro metais, bibliotekos afišų rinkinys buvo sistemingai tvarkomas: gerinamos laikymo sąlygos, prasčiausios būklės egzemplioriai buvo restauruojami.

Šalia Vilniaus afišų parodoje eksponuojamos kitų miestų afišos leidžia palyginti įvairių miestų repertuaro madas, pačios afišos struktūros skirtumus. Iš afišų matyti, kas buvo populiaru vilnietiškoje teatro scenoje – čia buvo statomi Williamo Shakespeare‘o, Nikolajaus Gogolio, Friedricho Schillerio, Jeano Molière‘o, Giuseppe Verdi ir kitų garsių Europos autorių kūriniai. Be to, patogi geografinė Vilniaus padėtis užtikrino čia užsukančių gastroliuojančių artistų gausą. Jie pagyvindavo vietinį repertuarą virtuozų koncertais, cirko pasirodymais, naujais spektakliais.

XIX a. pradžioje informacija afišose pateikiama lenkų kalba, vėliau lenkų ir rusų, o maždaug po 1864 metų, įsigalėjus spaudos lotyniškais rašmenimis draudimui, tik rusiškai. Sunkumai, susiję su kalbos suvaržymu, teatrui pasireiškė ir kitais būdais – buvo privalomai įtraukti į repertuarą vis daugiau kūrinių rusų kalba. Tai vertė vietinę aktorių grupę gausiau papildyti atvykstančiais rusų aktoriais.

Paroda veiks iki rugsėjo 30 d. Parodos kuratorė – Justina Toliautienė.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras