2022 m. rugpjūčio 18 d.
 

 

G. Landsbergis siūlo Rusijai apskųsti sankcijas į ES Teisingumo teismą

6
Paskelbta: 2022-06-23 18:23 Autorius: Advokatas prof. dr. Stanislovas TOMAS, PhD (Sorbona)
Andrius Puskas
Andrius Puskas

Vakar Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis interviu LRT pasiūlė Rusijai skųsti Lietuvos sankcijas į ES Teisingumo teismą. Ar toks kelias optimaliausias?

Jau apie 20 metų mes stebime kaip maža ir drąsi Lietuva finansuoja valstybės perversmo projektus Rusijoje ir Baltarusijoje, kaltina jas rinkimų teisės pažeidimais, nors ir pati Lietuva nuolat pažeidinėja rinkimų teisę. Pvz., draudimas Rolandui Paksui dalyvauti rinkimuose nuo 2004 m., nes kitaip jis laimėtų. 2019 m. pareigūnai atėmė tūkstančius Prof. S. Tomo sąrašo parašų. Lietuvos Vyriausiosios rinkimų komisija įvedė draudimą stebėti parašų skaičiavimo procedūrą, kai vienatvėje skaičiuoja Andrius Puksas, po kurio „skaičiavimo“ šimtai parašų dingsta. Dar daugiau, 2004 m. Prezidentas Valdas Adamkus įkūrė Lietuvoje slaptąjį kalėjimą, kuriame buvo žiauriai kankinami arabai, iš kurių nė vieno kaltė iki šiol nebuvo įrodyta jokiame teisme.

Be abejo, Lietuva peršoko šioje konfrontacijoje Lenkiją, Latviją ir Estiją. Mūsų šalies elitui maža sukurti Vilniuje „Baltarusijos tautos prezidentės“ štabą – mes pirmaujame ir sankcijų kare.

Taigi, po to kai Baltarusiai investavo milijonus eurų į Klaipėdos uosto terminalų plėtrą, kad eksportuotų per jį kalio trąšas, Lietuva uždraudė Baltarusijai eksportuoti kalį per savo teritoriją. Baltarusijos investicijos Baltijos pakrantėje prarado prasmę. Klaipėdos uostas prarado apie trečdalį apyvartos.

Savaime suprantama, kad Baltarusija taip pat įvedė sankcijas importui iš Lietuvos. Kaip sako Lietuvos vežėjų asociacijos „Linava“ vadovas, nuo to Lietuvos nuostoliai bus beveik 104 mln. € per metus.

Prieš kelias dienas drąsi šalis smogė ir Rusijai – uždraudė Rusijai vežti prekes į Kaliningrado sritį per savo teritoriją. Tačiau, pasirodo, kad Lietuva taip pat sujungta geležinkeliais su Lenkiją per Kaliningrado sritį. Kaliningrado srities Černiachovsko stotelėje keičiami Lietuvos traukinių ratai, kad jie galėtų važiuoti po Lenkijos geležinkelius.

Lietuva priprato aukoti savo ekonominius interesus vardan „vertybių politikos“, svajonės, kad kada nors pavyks pastatyti į Baltarusijos ir Rusijos vadovų vietą savo žmones, o tada viskas atsipirks. Šimtai milijonų eurų nuostolių yra skausminga patirtis, bet Lietuva tikisi kompensuoti nuostolius ir uždirbti dar daugiau, jeigu ponia Cihanouskaja taps Baltarusijos prezidente.

Bet šį kartą vis daugiau žmonių kalba apie tai, kad Rusija turėtų pradėti karą prieš Lietuvą. Vis daugiau analitikų tiki, kad tai yra įmanoma.

Būtent todėl G. Landsbergis pakeitė retoriką ir vakar pasiūlė Rusijai ir Baltarusijai apskųsti Lietuvos ir ES sankcijas į ES Teisingumo Teismą. Apskųsti galima iki 2022-08-03.

ES Teisingumo Teismas yra daug veiksmingesnis teisinės gynybos mechanizmas nei Europos žmogaus teisių teismas. Bylinėjimasis ES Teisingumo Teisme nebūtų žaidimu į vienus vartus, bet ES Teisingumo Teismo teisėjai yra ES tarnautojai ir ES moka jiems atlyginimą.

Kita problema – ES Teisingumo Teismas niekada nepriteisdavo didelių kompensacijų už investuotojo teisių pažeidimus iš pačios ES arba jos valstybės. Maksimum ką jie daro – tai panaikina blogą sprendimą, bet neatstato padėties ir netaiko baudžiamųjų kompensacijų.

Sankcijos pažeidžia prekybos ir investicijų laisvę. Baltarusija pasirašė su ES Sutartį dėl Energijos Chartijos, pagal kurią negali būti ribojama prekyba naftos produktais. Rusija pasirašė Investicijų apsaugos sutartis su Vokietija, Prancūzija, Lietuva, Italija, Švedija, Slovakija, Danija, Rumunija, Graikija, Bulgarija, Ispanija, Austrija, Nyderlandais, JK, Liuksemburgu, Suomija. Baltarusija turi tokias sutartis su 17 ES valstybių ir su JK.

Lietuvos problema ta, kad Sutartis dėl Energijos Chartijos ir Investicijų apsaugos sutartys nenumato, kad sankcijos galėtų būti pateisintos neteisingu Protasevičiaus nutupimu arba net karu. Bet kokios sankcijos yra neteisėtos pagal Investicijų apsaugos sutartis.

Ši Chartija ir visos tos investicijų apsaugos sutartis duoda teisę tiek Baltarusijai, tiek ir Rusijai apskųsti sankcijas į ICSID arbitražo tribunolą. Pergalės atveju Lietuva priedu prie savo nuostolių nuo savo pačios sankcijų turėtų kompensuoti ir Baltarusijos bei Rusijos nuostolius, o taip pat sumokėti joms 6 % kasmet kapitalizuojamo intereso. Bendroje sumoje Lietuva turės sumokėti apie 30-50 milijardų eurų kompensacijų už savo sugalvotas sankcijas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

 
Komentarai

 
6. Dabar
(2022-07-04 13:06:53)
(82.2.208.30) Parašė:

Ruso fašistų galas ne už kalnų, nereikia bijoti neužaugos putlerio hitlerio, jį patį rusai sutvarkys...5. Taip
(2022-06-24 22:09:53)
(78.57.62.37) Parašė:

Visiškai nupušo ožiukas.Nieko,ateis meška,pramokys.4. cha,cha,cha
(2022-06-24 19:59:45)
(77.79.2.102) Parašė:

broileri ,Rusija pati nuteis ir nuosprendį paskelbs ir įvykdis3. bjž
(2022-06-24 19:59:12)
(78.63.219.116) Parašė:

Ruija pareiškė,kad Lietuvos nepriklausomybė yra neteisėta,nes neteisėtai išėjo iš SSSR.Tai jau pradžia didelio žaidimo ir net po įvairius teismus.Lietuvos vaidmuo -iššaukti ugnį į savę,o tai reiškia mažai tautai pražūtį.2. LANSBERGI,
(2022-06-24 18:33:29)
(82.140.191.9) Parašė:

ATSIPEIKĖK LILIPUTINĖS VALSTYBĖS MINISTRE, NEBEJUOKINGA KADA TOKIA ŠALIS KAIP LIETUVA, STOJA Į KOVĄ SU RUSIJA, KURI YRA ŠIMTUS KARTŲ GALINGESNĖ, DIDESNĖ IR TERITORIJOS IR ŽMONIŲ SKAIČIAUS ATŽVILGIU. AŠ MANAU, KAD RUSIJA YRA BE GALO KANTRI DĖL MŪSŲ IŠSIŠOKIMŲ. SVEIKU PROTU NESUVOKIAMA KĄ IŠDARINĖJA MŪSŲ VALDŽIOS PARSIDAVĖLIAI, TIESIOG KVIESTE KVIEČIA RUSIJOS TANKUS Į LIETUVĄ.1. Darijus
(2022-06-23 23:26:58)
(185.6.235.157) Parašė:

Jei yra Teisingumo teismas, reiškia visi kiti yra Neteisingumo.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras