2024 m. vasario 25 d.

 

Įspūdinga sezono pabaiga su „Porgiu ir Bese“

Paskelbta: 2014-06-16 11:07 Autorius: ekspertai.eu

X koncertinio sezono pabaigai Klaipėdos koncertų salė ruošia ypatingą projektą, juo svariai vainikuodama svarbų kūrybinės veiklos etapą. Birželio 18-ąją klaipėdiečių laukia išskirtinė galimybė išgirsti žymaus amerikiečių kompozitoriaus George‘o Gershwino operos „Porgis ir Besė“ koncertinę versiją. Jos atlikime dalyvaus solistai Marilyn Moore ir Ira Spauldingas (JAV), dirigentas Joao Mauricio Galindo (Brazilija) bei jungtinės Klaipėdos kamerinio orkestro, Klaipėdos choro „Aukuras“ ir Liepojos simfoninio gintarinio garso orkestro pajėgos. Scenoje iš viso bus apie pusantro šimto atlikėjų, tad nemarus G. Gershwino kūrinys į klausytojus prabils tikrai galingai ir įspūdingai!

Opera „Porgis ir Besė“ – tai intriguojantis pasakojimas apie gyvenimą ir mirtį, viltį ir nusivylimus juodaodžių amerikiečių bendruomenėje. Tai dainos, jau tapusios hitais, tai svaigi melodika, skambi harmonija ir aistringi ritmai. Tai kūrinys visiems ir kiekvienam.

G. Gershwino kūryba tapo tiltu virš bedugnės, skiriančios populiariąją, liaudies muziką nuo koncertinių salių muzikos. Po operos „Porgis ir Besė“ premjeros daugeliui kilo klausimas; „ar tai iš tiesų opera?“ Vietoje tradicinių arijų publika klausėsi… dainų, kurios vėliau tapo labai populiariomis. Tačiau pats kompozitorius operą įsivaizdavo būtent tokią, su dainomis. Kurdamas operą G. Gershwinas kėlė sau didelius reikalavimus: „jei man pasiseks, tai bus „Karmen“ dramos ir romansiškumo bei „Meisterzingerių“ grožio kombinacija“.

Kompozitoriui tai pavyko pasiekti. Deja, jis netrukus mirė, nesulaukęs savo kūrinio triumfo žygio per Europos ir Amerikos scenas, kuris tęsiasi iki šiol. „Porgis ir Besė“ šiandien skamba žymiausiuose pasaulio teatruose šalia G. Bizet ir R. Wagnerio operų.

Simboliška, jog pirmąjame šios operos koncertinieme atlikime Klaipėdoje dalyvaus juodaodžiai amerikiečių solistai M. Moore ir I. Spauldingas.

Sopranas M. Moore tarptautinių kritikų aukštai vertinama dėl universalumo, sugebėjimo atlikti tiek operas bei oratorijas, tiek ir koncertinį repertuarą. Ji kviečiama pasirodyti žymiuose pasaulio operų teatruose bei koncertų salėse, tokiose, kaip Niujorko Carnegie Hall ar Kennedy Center, Niujorko miesto operoje ar Rio de Žaneiro (Brazilija) municipalinaime teatre.

Įdomu, jog solistė yra kilusi iš Gruzijos, kur pradėjo savo kelią į muziką. Vėliau studijavo Vestminsterio choro koledže Prinstone, Templio universitete ir Filadelfijos vokalinio meno akademijoje (JAV).

Baritonas I. Spauldingas gimė Niujorke, studijavo Vestminsterio choro koledže Prinstone ir Rytų Kentukio universitete. Iki 2008-ųjų jis dirbo Europoje, kur buvo vertinamas kaip puikus choro dirigentas, solistas ir pedagogas. Dvidešimt metų dėstė Amsterdamo konservatorijos muzikos fakultete, koncertavo daugelyje Europos šalių, Taivane ir kitur.

Šiuo metu Niujorke gyvenantis I. Spauldingas ir toliau daug keliauja po pasaulį, su įvairiais chorais rengdamas amerikiečių muzikos programas, dėsto Niujorko miesto koledže, vadovauja vokaliniams ansambliams bei chorams. I. Spauldingas jau keletą kartų koncertavo Klaipėdoje su Alfonso Vildžiūno vadovaujamu choru „Aukuras“. Paskutinis jų pasirodymas vyko 2009 metų gruodį KKS festivalyje „Salve Musica“ ir buvo labai šiltai sutiktas klaipėdiečių.

Abu solistai yra patyrę G. Gershwino operos atlikėjai: M. Moore dalyvavo „Porgio ir Besės“ koncertiniame atlikime Pekino muzikos festivalyje (Kinija), I. Spauldingas dirigavo ir dainavo šios operos koncertams Bolivijoje, Bankoke ir Kazachstane.

Brazilų dirigentas J. M. Galindo yra pripažintas amerikiečių muzikos interpretatorius, todėl Liepojos simfoninio gintarinio garso orkestro direktorius Uldis Lipskis ir pasiūlė jo kandidatūrą šiam jungtiniam projektui, kuriai pritarė ir Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. „Porgis ir Besė“ skambės II renginio dalyje, o jo pradžioje muzikos garsais nukeliausime į dirigento tėvynę, klausydami Camargo Guarnieri Simfonijos Nr. 4 („Brazilija“).

Įspūdingas X-ojo koncertinio sezono finalas – jau netrukus! Nepraleiskite progos būti išskirtinio įvykio dalimi!

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras