2023 m. spalio 1 d.

 

Jaunimo teatras sezoną užbaigs „Vyšnių sodu“

Paskelbta: 2014-04-03 10:39 Autorius: ekspertai.eu

Valstybiniame jaunimo teatre balandžio 4–5 d., 18 val., laukiama paskutinės sezono premjeros. Didžiojoje teatro scenoje pristatomas rusų klasiko Antono Čechovo „Vyšnių sodas“. Visame pasaulyje žymaus kūrinio interpretaciją pateiks teatro vadovas režisierius Algirdas Latėnas. Spektakliui scenografiją kuria dailininkė Giedrė Brazytė, kostiumus – Sandra Straukaitė, muziką – kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Martinaitis, choreografiją – aktorius Arnoldas Jalianiauskas. 

Režisieriaus A. Latėno kūrybiniame kelyje A. Čechovas, taip pat kaip ir anglų dramaturgas Williamas Shakespeare’as, užima ypatingą vietą. Tai autoriai, prie kurių režisierius nuolat grįžta, gilinasi į jų kūrybą, ieško XXI a. aktualių temų. Jaunimo teatre vienas pirmųjų A. Latėno spektaklių buvo „Žuvėdra“ (1991), vėliau sekė „Ivanovas“ (teatras „Vaidila“, 1996),  „Dėdė Vania“ (2005).

Susiformavęs aktorių branduolys yra viena iš priežasčių, kodėl šiuo metu režisierius grįžta prie didžiojo klasiko kūrybos. „Tam, kad imtumeisi tokios medžiagos ir ryžtumeisi ją realizuoti teatro scenoje, reikia turėti aktorių, kurie galėtų suvaidinti šią pjesę, – sako A. Latėnas. – Manau, kad jau išaugo ir subrendo nauja karta, kuri turi ir gali parodyti savo „Vyšnių sodą“. Aktoriai, besiruošiantys šiai premjerai, turi sukaupę ne tik didelę sceninę, bet taip pat ir gyvenimišką patirtį, kuri, žinoma, yra taip pat labai reikalinga ir svarbi.“

Spektaklyje vaidina Jaunimo teatro aktoriai Giedrė Giedraitytė, Aleksas Kazanavičius, Simonas Storpirštis, Sergejus Ivanovas, Andrius Bialobžeskis, Aušra Pukelytė, Giedrius Arbačiauskas, Jonė Dambrauskaitė, Lukas Petrauskas, Ignas Ciplijauskas, Jurgis Damaševičius. Aktorių ansamblį papildys specialiai šiam spektakliui kviestos aktorės Viktorija Kuodytė ir Emilija Latėnaitė-Beliauskienė. Į Jaunimo teatro sceną po ilgos pertraukos sugrįžta aktorius Saulius Bareikis, jam patikėtas Firso vaidmuo.

Režisierius pripažįsta, kad, nepaisant to, jog visi „Vyšnių sodo“ personažai yra įdomūs, daugiasluoksniai, visgi vienas sudėtingiausių – Liubovės Andrejevnos vaidmuo. Jis patikėtas V. Kuodytei, kuri prieš kelerius metus jau kūrė vieną pagrindinių vaidmenų spektaklyje „Ledi Makbet“. Kaip teigia A. Latėnas, V. Kuodytės aktorystės studijų vadovas, šią talentingą aktorę jis įsiminė dar studijų metais nuo pirmųjų etiudų ir repeticijų. „Ji visada turėdavo savo supratimą, savo požiūrį – ne seklų, o įdomų, gilų. Tai – žmogus, kuris moka išgirsti kitą, įsiklausyti. Su Viktorija visada vyksta bendras darbas, o tai labai svarbu teatre“, – sako „Vyšnių sodo“ režisierius.

A. Čechovo kūryba suvaidino lemiamą vaidmenį XX a. pradžios teatre. Ne veltui jis dar yra vadinamas „XX a. Šekspyru“. Būtent prieš šimtmetį pasirodžiusi novatoriška ir iš pradžių ne visiems suprantama A. Čechovo dramaturgija padėjo pagrindus naujos teatro epochos atsiradimui. XIX a. teatras buvo pilnas aktorinių štampų, įsisenėjusių kanonų, o svarbiausia – nutolęs nuo realybės. A. Čechovas atkakliai siekė priartinti teatrą prie žmonių, norėdamas scenoje matyti paprastus ir tuo pačiu sudėtingus gyvenimiškus dalykus. Paties autoriaus pasiūlyta jo dramų formulė, kai „žmonės geria arbatą, ir čia pat dūžta jų likimai“, iki šiol vieniems režisieriams pasitarnavo kaip jų spektaklių koncepcija a priori, kitiems žadino norą konfrontuoti bei polemizuoti su garsiuoju autoriumi.

Pastaruoju metu Lietuvos teatrų scenose daugėja A. Čechovo pjesių pastatymų. Jaunimo teatro vadovas šį reiškinį vertina kaip teigiamą procesą, nes taip grįžtama prie tikrų, laikui nepavaldžių, amžinų dalykų: žmogaus siekių, dvasios norų, sielos kančių. Pasak jo, dramaturgas „labai gražiai atskleidžia žmonių santykius – tarsi paglostydamas, tik atsargiai paliesdamas žmogiškojo ryšio problemas“.

A. Čechovo pjesių herojai gyvena paprastą, atrodytų, nuobodų gyvenimą, kuriame plėtojasi jaudinantys likimai. Jų buitis, persunkta kasdienio, neįpareigojančio bendravimo, slepia daugybę neišsakytų minčių ir neparodytų jausmų. Tada, kai nieko nevyksta, atsitinka patys svarbiausi dalykai: žlunga viltys, trūkinėja santykiai, keičiasi žmonių gyvenimai. A. Latėnas šio visame pasaulyje garsaus dramaturgo pjesėse įžvelgia šiuolaikinio pasaulio dramą vis labiau svetimėjančioje ir socialinės atskirties kamuojamoje visuomenėje.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras