2024 m. balandžio 18 d.

 

JAV gresia finansinė krizė

Paskelbta: 2012-12-31 13:45 Autorius: naujienų redaktorius

Paskutinė metų diena pats darbymetis Amerikos Kongrese. Politikai ieško sprendimo dėl naujų mokesčių. Analitikų teigimu, neradus sutarimo šalis gali nusiristi nuo fiskalinio skardžio ir nugrimzti į recesiją.

Sprendimą būtina priimti dar šiais metais. Kitu atveju automatiškai bus atšauktos prieš dešimtmetį įvestos lengvatos ir įsiteisins 2001 metais galioję mokesčiai. Analitikų teigimu, tai smogtų visiems amerikiečiams, o šaliai kainuotų apie 600 milijardų dolerių. JAV greičiausiai ištiktų recesija, o tai sukeltų sumaištį viso pasaulio rinkose.

Intensyvios derybos tęsiasi kelias pastarąsias dienas, tačiau nusileisti nenori nei viena pusė. Daugumą Senate turintys demokratai siekia įvesti didesnius mokesčius turtingiesiems, tam priešinasi daugumą Atstovų rūmuose turintys respublikonai.

JAV prezidentas Barackas Obama teigia, kad jeigu šalis nusiris nuo fiskalinio skardžio, tai turės skaudžias pasekmes ne tik amerikiečiams, bet ir viso pasaulio ekonomikai.

B. Obama dėl šaliai svarbaus įstatymo buvo priverstas nutraukti atostogas Havajuose ir skubiai grįžo į Vašingtoną, kur su partijų lyderiais bando pasiekti susitarimą. Siekdamas kompromiso jis skambino keliems Kongreso lyderiams, kad aptartų gresiančią fiskalinę krizę. Partijos turi susitarti iki gruodžio 31 dienos, kitaip šalies laukia vadinamasis fiskalinis skardis. Jeigu Kongresas ir Baltieji rūmai iki metų pabaigos neras kompromiso, amerikiečiams nuo sausio 1 dienos gresia didelis mokesčių didinimas ir išlaidų apkarpymas. Analitikai teigia, kad neradus sutarimo JAV gresia recesija, o tai turėtų skaudžias pasekmes visai pasaulio ekonomikai. Ekspertų vertinimu fiskalinis skardis šaliai gali kainuoti iki 600 milijardų dolerių. Senate, kuriame daugumą turi demokratai, diskusijoms iškilus jų lyderis pareiškė, kad nesusitarus laukia liūdnos perspektyvos. „Tai nėra tik pastarosiomis dienomis susikaupusi problema, tai vyko metų metus. Žmonės, kurie yra turtingi ir daug uždirba, nesipriešina mokesčių padidinimui. Vieninteliai žmonės Amerikoje, kurie mano, kad mokesčių turtingiesiems nereikia didinti yra respublikonai. Jie dirba šiame pastate. Kuomet respublikonai norės tartis ir nueis pas prezidentą su pasiūlymu, jo durys visada atviros, mano taip pat“, - teigė JAV Senato daugumos lyderis Harry Reidas.

Tuo metu respublikonai, kurie turi daugumą Atstovų rūmuose atkerta, kad dėl to turėjo būti susitarta anksčiau. „Tiesa yra tokia, kad mes priešinamės, jog dabar būtų viskas skubinama. Dėl to turėjome būti susitarę prieš kelis mėnesius. Respublikonai nepasirašys ant tuščio čekio, kurį siūlo demokratai Senate, vien todėl, kad esame ant skardžio krašto. Amerikos žmonėms, tai būtų neteisinga. Turime įvertinti, ką siūlo prezidentas. Tikiuosi, kad dar yra šiek tiek laiko išgelbėti žmones nuo ekonominės krizės“, - kalbėjo JAV Senato mažumos lyderis Mitchas McConnellis.

JAV vadovas siekia įvesti naujus mokesčius, tačiau taip pat nori užtikrinti, kad mažiau nei 250 tūkstančių dolerių per metus uždirbantiems amerikiečiams mokesčiai nedidėtų. Tačiau dauguma respublikonų priešinasi naujiems mokesčiams, jie siūlo, kad mokesčiai būtų didinami tik tiems, kurie uždirba daugiau nei milijoną dolerių per metus.

Kavinių tinklas „Starbucks coffee“ Vašingtone taip pat įsitraukė į politiką ir klientams dalina kavos puodelius su užrašais laikytis išvien.

Iždo sekretorius Timothy Geithneris šią savaitę paskelbė, kad JAV Kongreso numatytą didžiausią skolinimosi ribą, kuri siekia daugiau nei 16 trilijonų dolerių, šalis pasieks ateinantį pirmadienį. T. Geithneris pareiškė, kad iždo departamentas imsis visų nepaprastųjų priemonių siekiant atitolinti datą, kuomet JAV vyriausybė nebegalės vykdyti savo įsipareigojimų, tačiau nenurodė, kiek laiko tam dar turima.     

"Lietuvos ryto TV" | ekspertai.eu inf.

   

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras