2024 m. liepos 17 d.

 

Kai N. Venckienė pasirodys Anglijoje, pranešime

121
Paskelbta: 2013-04-26 06:42 Autorius: Zita Čepaitė | Anglija.lt

Jei Lietuvoje jau penkerius metus besivyniojanti, vis naujas ir vis keistesnes apsukas įgaunanti su kaltinimais pedofilija susijusi byla taptų tarptautinė, tai būtų į naudą ir Lietuvos teisėsaugai, ir Lietuvos visuomenei. Ji tokia gali tapti, jeigu, kaip spėjama, šios bylos pagrindine ašimi tapusi Neringa Venckienė pabėgo į užsienį. Visiems, ne vien portalo Anglija.lt skaitytojams, būtų įdomu, kaip kaltintojai įrodinėtų buvusios teisėjos kaltes. Ypač jei byla atsidurtų Anglijos teisme.

Politinio prieglobsčio Anglijoje N. Venckienei prašyti tikrai nereikėtų. Kaip jo neprašė ir buvęs “Snoro” banko vadovas Raimondas Baranauskas. Jis gyvena jį palaikančių žmonių namuose, kas kelis mėnesius pasirodydamas teisme, kuriame jau daugiau nei pusantrų metų sprendžiamas jo išdavimo Lietuvai klausimas.

Žmonių, atvykusių į Angliją bėgant nuo savo šalių “teisingumo”, čia ne tiek jau mažai. Įdomi detalė - tik šiemet Rusijos teisėsaugai pagaliau išduotas pirmasis Anglijoje gyvenęs Rusijos pilietis, kuriam gimtinėje pateikti kaltinimai žmogžudyste. Visais kitais atvejais, įskaitant ir neaiškiomis aplinkybėmis žuvusį Borisą Berezovskį, čečėnų kovotoją Acmedą Zakajevą ir net sukčiavimu kaltinamą bankininką Andrejų Borodiną, prašymai išduoti kaltinamuosius buvo atmesti.

Priimdami sprendimą, ar išduoti paieškomąjį vienos ar kitos šalies teisėsaugai, britų teisėjai atidžiai gilinasi į kaltinimus bei kuo remiantis jie pateikti. Itin domimasi, ar kaltinamasis turi galimybę sulaukti nešališko ir teisingo teismo ir ar nebuvo pažeistas proporcingumo principas.

Nuojauta sako, kad dėl N. Venckienės lietuviška teisėsauga atsidurtų dar labiau nepavydėtinoje padėtyje, negu R. Baranausko atveju. Juk jeigu anglų teisėjai išgirstų, jog vienas ar kitas kaltinimas remiamas įsitikinimais ar interpretacijomis, o ne surinktais įkalčiais ar kad išteisinamąjį ar kaltinamąjį nuosprendį teisėjai priėmė dėl to, kad vienų liudininkų parodymai jiems atrodė įtikinami, o kitų – ne, jiems žandikaulis atviptų.

Anglijoje apie tai, kas sako tiesą, o kas meluoja, ar kaltinamasis kaltas, ar ne, sprendžia ne teisėjai, o prisiekusieji, atsitiktinai parinkti ir niekuo nesuinteresuoti žmonės. Teisėjo darbas – vadovauti teismo procesui ir pritaikyti už vieną ar kitą nusikaltimą įstatymų numatytą bausmę.

Reikalaudami išduoti N. Venckienę, Lietuvos prokurorai turės pateikti ne tik kaltinimus, bet ir įrodymus, kuo jie grindžiami. Pareigūnų nuomonės ir įsitikinimai Britanijoje nelaikomi argumentu, kaip tik atvirkščiai - gali suvaidinti priešingą vaidmenį ir kiekviena prokuroro ar teisėjo nuomonė, paskleista žiniasklaidoje, gali būti vertinama kaip išankstinė nuostata, pažeidžianti bešališko teismo principą.

Kita vertus, aktyvus žiniasklaidos dalyvavimas kaltinimų N. Venckienei procese irgi gali sudaryti įspūdį, jog tai yra prieš asmenį nukreipta susidorojimo ataka. Apie “Snorą” rašyta daug mažiau ir ne taip kryptingai, bet ši medžiaga buvo pasitelkta teisme - į anglų kalbą buvo verčiami visi žiniasklaidoje spausdinti straipsniai, atidžiai nagrinėtas kiekvienas atsakingų asmenų pasisakymas.

Nenustebčiau, jei Lietuvos pareigūnai labai nenorėtų, kad N. Venckienė atsirastų tokioje šalyje, kaip Anglija. Aišku, sužinoję, kad ji atsidūrė užsienyje, jie greičiausiai paskelbs tarptautinę paiešką, bet mielai nieko neras. Nes radus tektų kaip reikiant paplušėti, kad baisiomis N. Venckienės piktadarystėmis patikėtų ir užsienio teismai. Bet gal tikrai atėjo laikas lietuviškam teisingumui pasitikrinti savo standartus tarptautinėje arenoje?

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
121. runkelys
(2013-05-02 11:11:55)
(83.171.4.141) Parašė:

Mes patys issigimusios teisesaugos neisgydysime. Gal pades Anglija ar JAV. Mes is teismu pasalinome net sovietmeciu buvusius tarejus, nekalbant jau apie prisiekusiuju instituta, ir visa teisingumo vykdyma palikom teisejams, kurie NIEKAM neatskaitomingi, nebent klano "garbes" teismui.120. Pikasas2
(2013-05-02 09:31:24)
(78.62.86.131) Parašė:

Peržvelgiau You Tube 2013. 05. 01 "Sąmokslo teoriją " , kur Arno Klivečkos laidoje dalyvavo V.Stundys, V.Jurkevičius, V.Vasiliauskas ir P.Gylys. Manau, kad ši laida verta žiūrovų ir skaitytojų dėmesio. Likus 20 min iki valandinės laidos pabaigos garsas dingsta (prisiminus V.P.Andriukaičio atvejį)...Deja... Laidos klausimas buvo toks: "Ar pateisinate N.Venckienės pabėgimą?" Ar tai koks pabėgimas ar tik laikinas pasitraukimas nuo galimo įvairaus susidorojimo, dar vertėtų atskirai aptarti. LR Konstitucijoje nurodyta, kad kiekvienas pilietis "gali laisvai išvykti iš šalies" ir kad " negalima piliečiui drausti grįžti į Lietuvą". Prokurorai jokių sankcijų N.Venckienei nėra pateikę, tad ji galėjo elgtis taip, kaip jai atrodė tikslingiau siekiant tiesos ir teisingumo. Tikėtina, kad tokios galimybės, gyvenant demokratinėje terpėje užsienyje, šioje situacijoje netgi geresnės. Manęs neįtikino V.Stundžio ir V.Jurkevičiaus bandymai pateisinti teisinio imuniteto panaikinimą ir netgi suėmimo galimą taikymą. Įpusėjus laidai skambinusių žiūrovų daugumos - taip pat (santykis 1587 / 127 pateisinančių N.Venckienės apsisprendimą). Koks galutinis rezultatas? - nežinau. Galiu nujausti tik vieną dalyką. "Stovėjimas po medžiu" padarė didelę žalą Lietuvos politinei dešinei. Kadangi, iš kairės ar centro daug tikėtis gerinant sudėtingą situaciją teisėsaugoje didesnių vilčių niekad nebuvo tikimasi, tai galima teigti, kad politinė dešinė prarado puikų šansą pakovoti už tiesą ir teisingumą mūsų šalyje,pagerinti situaciją teisėsaugoje ir tuo pačių gauti daug viešųjų ryšių balų. Dar daugiau. Netgi ne tie balai svarbiausia. Dar svarbiau nenusižengti etinėms ir moralinėms, bendrai visuomenėje pripažintoms normoms. O juk tereikėjo nuosekliai toliau eiti 2010. 01.21. Seimo sprendimo keliu, neigiamai vertinant teisėsaugos darbą "D.Kedžio istorijoje" ir žuvusių, tikriausiai, būtų gerokai mažiau. Jei N.Venckienė su savo turimais konkrečiais įvairiais duomenimis sugebės išeiti į platesnę viešumą, Lietuvos teisėsauga gali apsijuokti, kaip mano a.a. močiutė pasakytų, "prieš visą svietą". Patikslinsiu - "prieš demokratinių šalių visuomenes". Neįmanoma būtų dėl tokios situacijos apkaltinti pačią Neringą Venckienę, kurios ryžto ieškant tiesos sumažėjimo nepastebėjau per visą penkerių metų laikotarpį. Jos pilietinė teisė gintis visomis teisinėmis priemonėmis tam, kad tiesa ir teisingumas Lietuvoje laimėtų, o mūsų šalis galėtų būti vertinama kaip teisinė valstybė, kur yra LR Konstitucijos viršenybė bei galioja tiesos ir teisingumo principai.119. pritariu
(2013-05-01 16:20:02)
(85.255.56.134) Parašė:

gerbiamoji Zita, pagaliau laikas -PASITIKRINTI-IR GARANTUOJU BŪTŲ NE JŲ NAUDAI,APJUOKTŲ VALSTYBĘ .....kuri turi tokius pareigūnus118. to Pikasas
(2013-04-30 10:11:09)
(82.12.188.23) Parašė:

platinkite si savo komentara!117. Pikasas
(2013-04-30 08:14:32)
(78.62.86.131) Parašė:

Kalbėti apie Seimo narės N.Venckienės, kaip politinės bėglės statusą kol kas dar gerokai per anksti. Prokuratūra netgi nespėjo pateikti jai visiems žinomus ir gerokai keistus kaltinimus. Tad ji teisiškai nėra bėglė, pažeidusį kokį prokurorinį režimą ar pan., o tik išvykėlė. Tam, kad kaltinimus pateikti, gali tekti pirmiausia tiksliai nustatyti Seimo narės buvimo vietą, pasitelkti diplomatines tarnybas, o turimus kaltinimus pateikti teisėsaugai tos šalies, kurioje ji bus apsistojusi. Beje, turėdama diplomatinį pasą Neringa gali bet kada pakeisti ne tik gyvenimo vietą šalyje, bet ir pačią šalį. Manau, kad būtent rimtų kaltinimų suformulavimas gali sudaryti mūsų prokurorams tam tikrų, netgi nemažų problemų. Kaip teigia politologas K.Girnius, dėl gręsiančios baudos niekas politinio prieglobsčio neprašo. Beje, būtent dėl to ir ekstradicijos tokiems asmenims demokratinės šalys netaiko. Tačiau, yra kitas, kur kas rimtesnis niuansas. Tai iškilusi grėsmė, kad kažkas gali panorėti nepatogų "pūlinį" (Kryževičiaus terminu) sunaikinti fiziškai. Viešai internete išsakytų, netgi konkrečių grasinimų N.Venckienei - didžiulis kalnas. Beje. Porą panašaus pobūdį galėjusių turėti incidentų būta, o trečias kartais galėjo būti lemtingas. Ar Seimo narė privalėjo tokio laukti? N.Venckienė jokio muštynių speco savo apsaugoje, berods, neturėjo. Tad ir išsisukti iš situacijos apie kurią minėjo neringiškis Žilius, kai dviem automobiliais užblokavę kelią ryžtingai nusiteikę vyrai, atseit, klausė Drąsiaus: "Tai su pedofilais kovoji?" nebūtų buvę galimybės.. Jei Neringa Venckienė randasi JAV, tai ji, manau, turės bent jau tuos 6 mėn. laiko, kuris skiriamas atvykėliams bet kokiais asmeniniais tikslais. Žinoma, be teisės į darbą. Vizos galiojimo laiką, paparastai, galima nesunkiai pratęsti darpusmečiui. Nurodomos priežastys gali būti įvairios. JAV dirbantys teisininkai - advokatai savo darbą gerai išmano, tad tai gali sukelti mūsų "sistemai" papildomų problemų. Jau nekalbant apie tai, kad pati Seimo narė turi teisinį išsilavinimą ir jau nemažą darbo patirtį. Jei politikė su savimi suspėjo pasiimti visą įmanomą medžiagą apie visą "D.Kedžio istoriją", mūsų teisėsaugininkams, prisidėjusiems prie "bylos žudikės" peripetijų, gali būti neramu. Manau, kad visa eilė veiksmų ir sprendimų padarytų Lietuvos teisinėje sistemoje šios istorijos bėgyje toli gražu neatitinka teisinių valstybių standartų. Seimo nario statusą N.Venckienė gali prarasti gan sudėtingos apkaltos keliu. Tam Seimui tektų kreiptis į Konstitucinį teismą, sudaryti specialią komisiją, balsuoti ir t.t. Gali būti, kad N.Venckienė pateiks papildomą informaciją, tačiau tai gali nepadėti išsaugoti savo vietą Seime. Gal ji jau net nusprendusi jos net neginti. Dirbti tokiame valdžios kolektyve, kurio dauguma sumąstė "nusiplauti rankas" ir pritarė bet kokioms, net ir griežčiausioms tardymo sąlygoms suimant - nedidelis malonumas. Taip Seimo nariai parodė laaabai didelį pasitikėjimą mūsų teisine sistema. Ar ji to verta? - didelis klaustukas... Prezidentė, bandžiusi sušvelninti situacija, buvo kai kurių politikų išjuokta, o žurnaliūgų netgi suniekinta. DP ir TT savo politiniams tikslams naujokės politikės nenuovokumu jau pasinaudojo, tik dar nespėjo "kojas į ją nusivalyti." Jei dėl "burokinių" jėgų tikslų daugmaž aišku, tai moraliniai naujo LSDP ir TS LKD susitarimo vertinimai gali tapti ekstremaliai nemalonūs, nustačius bent jau optimaliai įmanomą tiesą šioje istorijoje. Būtent tiesos ir teisingumo kantriai laukia dori Lietuvos piliečiai. Ar sulauks? - matysim... Viltis miršta paskutinė...116. Kas nužudė
(2013-04-29 19:51:53)
(81.7.96.104) Parašė:

Andrių Ūsą?115. lietuva
(2013-04-29 17:45:47)
(78.60.182.137) Parašė:

Dievo palaimos ir stiprybes Neringai Venckienei!114. ACIU!
(2013-04-29 16:22:15)
(82.12.188.23) Parašė:

vISIEMS ZMONEMS DIDELIS ACIU ,KURIE PALAIKOTE NERINGA!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras