2024 m. balandžio 15 d.

 

Kam tarnauja Valstybės kontrolė?

Paskelbta: 2010-09-15 06:03 Autorius: ekspertai.eu
Pateikiame tik kelis iš daugelio pavyzdžių, ko iš tiesų vertos Valstybės kontrolės skelbiamos, dažniausiai skandalingos ir didelį atgasį šalies gyvenime sukeliančios išvados.
G. ŠvedienėIš 2009 m. birželio 19 d. valstybinio audito ataskaitos dėl Vilniaus miesto savivaldybėję atlikto finansinio (teisėstumo) audito rezultatų kontrolės ataskaitos: "Vilniaus miesto savivaldybėje privatizavimo fondo lėšos, skirtos Nacionalinio stadiono su sporto kompleksu statybos vykdymui, buvo naudojamos nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo nustatytų principų ir reikalavimų, neteisėtai ir neracionaliai."
Ir ką? ir nieko. 2009 m. birželio 17 d. Valstybės kontrolė paskelbė Sprendimą "Dėl reikšmingų teisės aktų pažeidimų Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijoje. Ne eiliniai piliečiai ar politiškai angažuoti valdininkai, o pati Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pranešė: „Tikriausiai ir jaučio odoje nesutilptų visi pažeidimai, kuriuos valstybiniai auditoriai nustatė tikrindami, kaip Kultūros ministerija ir jai pavaldžios įstaigos 2008 m. naudojo valstybės lėšas“. Ir ką? Ir nieko. 2010 m. balandžio 30 d. Valstybės kontrolė paskelbė valstybinio audito ataskaitą "Lietuvos tūkstantmečio programos vykdymas". Šios programos sudėtine dalimi buvo ir Nacionalinė programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“. Programos įgyvendinimui, t.y. Lietuvos, bet kartu ir viso pasaulio kultūrai mūsų valstybė nuo 2003 iki 2009 m. paskyrė astronominę pusės milijardo litų sumą – 515,2 milijono litų. Milžiniškame, daugiau negu metus rašytame dokumente buvo išvardinta begalė grubiausių įstatymų pažeidimų ir kitokių prasižengimų. Audito dokumentus dėl galimo lėšų iššvaistymo ir pasisavinimo ir įstatymų nesilaikymo Valstybės kontrolė perdavė Generalinei prokuratūrai apie ką plačiai skelbė žiniasklaida. 2010 rugsėjo 9 d. įvyko Vyriausybės antikorupcinės darbo grupės posėdžio metu, Generalinės prokuratūros prokurorė Sigutė Malinauskienė, vadovaujanti rezonansiniams ikiteisminams tyrimams dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre ir dėl galimo VŠĮ "Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" didelės vertės turto iššvaistymo ir pasisavinimo, pateikė naujausios informacijos apie daugiau negu pusės milijardo vertės Tūkstantmečio programą. "Kadangi mes turėjom įvertinti Valstybės kontrolės pateiktą medžiagą, čia užkliuvo tiktai trys dalykai: Kultūros ministerijos projektas - filmas "Žalgiris - geležies diena", Dailės akademijos projektas "Baltų menas" ir "Mokslinių tyrimų ir leidybos projektai", - informavo S. Malinauskienė neslėpdama, kad šios Valstybės kontrolės išvados apie grandiozinės programos vykdymą neturi jokio rimto pagrindo. "Buvo priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi praktiškai yra nustatyta, kad lėšos skirtos ir panaudotos, nei pasisavintos, nei iššvaistytos. Ir nenustatyta kad būtų kažkokių tai pareigūnų tarnybinių nusižengimų", - pakomentavo tokį Generalinės prokuratūros sprendimą S. Malinauskienė. Vakar Seime pristatyta Valstybės kontrolės 2009 m. veiklos ataskaita. Šiandien valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė dalyvaus LR Seimo Audito komiteto posėdyje. Komiteto nariams bus pristatyta kelios valstybinio veiklos audito ataskaitos, tame tarpe ir „Lietuvos tūkstantmečio programos vykdymas“.
Turbūt visi žino, kad Valstybės kontrolės skelbiamos valstybinių auditų išvados yra tik rekomendacinio pobūdžio ir prokurorams  jokios reikšmės neturi. Kai Valstybės kontrolė su tomis išvadomis kreipiasi į Generalinę prokuratūrą, prokurorai privalo tas išvadas įvertinti. Tačiau kaip taisyklė, prokurorai visais atvejais nieko kriminalinio neaptinka ir tik sugaišta brangų laiką tuščiai.Nekyla daug abejonių, kad Generalinė prokuratūra tikrai nieko baisaus neaptiks, dėl ko reikėtų kelti baudžiamąsias bylas, ir po vakar paskelbtų Valstybės kontrolės išvadų apie Valdovų rūmų statybas. Tad kyla paprastas klausimas į kurį Seimo nariai turėtų labai aiškiai vieną kartą atsakyti - kam reikalinga tokia mokesčių mokėtojų išlaikoma institucija kaip Valstybės kontrolė, kurios skelbiamos išvados visada sukelia didelį triukšmą ir emocijas, tačiau Generalinės prokuratūros profesionaliems teisėsaugininkams įsigilinus paaiškėja, kad visos tos skelbiamos auditų išvados dažniausiai tėra paprasčiausias blefas? Įdomu, kam tai naudinga ir kiek tai dar tęsis?
 
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras