2023 m. gruodžio 3 d.

 

Kultūros paveldo departamentas: tai ne vandalizmas, unikalus baroko paminklas artėja prie savo autentiškos išvaizdos

4
Paskelbta: 2013-01-03 16:31 Autorius: ekspertai.eu

Kultūros paveldo departamentas atsakė į klausimus, kuriuos skelbėme publikacijoje "Niokojami Sapiegų rūmai. Ekspertai.eu klausimai paveldo sargams". Atsakymai atrodo taip:

- Eiliniai piliečiai dr. Birutės Rūtos Vitkauskienės aprašytus veiksmus – barokinio stiuko nudaužymą, praplantinant langus - vertina kaip brutalų vandalizmą. Kaip tai vertina Kultūros paveldo departamentas?

- Dr. B. R. Vitkauskienė klysta ir klaidina eilinius piliečius savo teiginiais.

Sapiegų rūmai Antakalnyje istorijos bėgyje patyrė daug rekonstrukcijų, todėl šiandien tai yra kelių skirtingų stilistinių epochų statinys. Rūmų restauravimo projektu šiems Vilniaus baroko perlu vadinamiems rūmams siekiama sugrąžinti būtent barokinę išvaizdą. Dr. B. R. Vitkauskienės tekste minimas pašalintas stiuko dekoras neturi nieko bendra su baroko laikotarpiu, tai – XIX a. pabaigos ar netgi XX a. pradžios lipdyba. Pirmojo aukšto langų angos paplatintos grąžinant joms buvusius barokinius dydžius, kurie pakeisti 1843-1848 metais vykusios rekonstrukcijos metu. Paradoksalu, bet ši rekonstrukcija išėjo į gera turtingai rūmų polichromijai, kuri buvo išsaugota po tinko sluoksniu. Taip pat išliko ir senieji profiliai bei apvadai.

Paraleliai su ansamblyje pradėtais tvarkybos darbais vyksta tyrimai, atidengiantys buvusią rūmų struktūrą. Tyrimus atlieka vienas labiausiai patyrusių tyrėjų Lietuvoje Evaldas Purlys. Rūmai jau nustebino ne vienu netikėtu atradimu, apie kuriuos pranešėme ir žiniasklaidai. Kultūros paveldo departamentas išsamiai pristatė visuomenei Sapiegų rūmų restauravimo projektą ir toliau informuos ją apie kiekvieną darbų etapą.

Taigi, šiam išskirtinės vertės sostinės pastatui skiriama ypatinga profesionalų priežiūra ir tikrai nebus leidžiama jį kaip nors niokoti.

Visuomenė gali būti rami: Sapiegų rūmuose vyksta ne niokojimas, bet barokinį rūmų fasadą darkančių istorizmo laikotarpio apnašų šalinimas. Jeigu kai kuriems specialistams kyla klausimų ar abejonių, jie visada gali kreiptis į Sapiegų rūmus  tyrinėjantį E. Purlį arba Kultūros paveldo departamentą dėl informacijos. Tai būtų nepalyginamai produktyviau nei dezinformuoti visuomenę, kurstyti nepasitikėjimą ir menkinti savo kolegų darbą.

- Ar Kultūros paveldo departamentas leido nudaužyti lipdinius? Jei taip, prašytume nurodyti tokį leidimą davusių pareigūnų pavardes.

- Tikriausiai į šį klausimą iš dalies jau atsakyta aukščiau. Visi darbai Sapiegų rūmuose vyksta pagal suderintą restauravimo projektą. Išsami informacija apie jį, jo vadovus, atliktus ir tebeatliekamus specialistų tyrimus yra čia: http://www.kpd.lt/Sapiegu-ansamblis/

- Kokių veiksmų Kultūros paveldo departamentas imsis, kad už šį vandalizmą atsakingi asmenys sulauktų atsakomybės, o žala, padaryta unikaliam baroko paminklui – atitaisyta?

- Kadangi vandalizmo neįvyko, tai negali būti ir už jį atsakingų asmenų. Iš tiesų unikalus baroko paminklas tik artėja prie savo autentiškos barokinės išvaizdos.

Tęsinys rengiamas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. bratka
(2013-01-04 08:24:59)
(193.219.163.189) Parašė:

Tokio paties lygio ginčas, kuomet Valdovų Rūmų priešininkai gynė 19 amžiaus pabaigos lipdinius ant buvusių pionierių namų ir niekaip nesutiko, kad būtų sugrąžinta autentiška gotikinė išvaizda.3. tikrai zino
(2013-01-03 19:54:00)
(86.100.51.195) Parašė:

tyrejas ka daro.Bukit ramus.Didele patirtis.2. Ką
(2013-01-03 18:50:04)
(78.61.251.55) Parašė:

reiškia argumentas "vienas iš labiausiai patyrusių tyrėjų Lietuvoje"? Patirtys juk būna visokios. Ar KPD vadovybė nėragirdėjusi apie "patyrusio tyrėjo" klaidas? Jei girdėjo, tai tegu primena kur tos klaidos padarytos, kokio jos masto ir apie ką tos klaidos byloja Europai ir pasauliui? Panašu, kad Kultūros Paveldo departamento valdininkams visa tai - nafig (anot buv. Seimo pirmininko).1. A
(2013-01-03 17:59:08)
(78.60.156.126) Parašė:

Kokia prasmė komentuoti, jei visi iki šiol buvę komentarai ištrinti ?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras