2024 m. liepos 14 d.

 

Lietuvos menas šiuolaikinio meno parodoje Eskilstunos meno muziejuje Švedijoje

Paskelbta: 2013-08-28 15:24 Autorius: www.lrkm.lt
Nuotr. iš facebook.com
Nuotr. iš facebook.com

Rugpjūčio 31 d. Eskilstunos meno muziejuje Švedijoje bus atidaryta Šiuolaikinio šiaurės šalių meno paroda Nordic Art StationPasaulis Menas Garsas. Parodoje šalia 30 įvairioms šiaurės šalims atstovaujančių menininkų bus pristatyti ir lietuvių menininkų Jurgos Barilaitės, Patricijos Jurkšaitytės, Julijono Urbono, Igno Kazakevičiaus ir Vido Poškos kūriniai. Šiuolaikinė Šiaurės menui skirta trienalė rengiama jau antrą kartą. Viena jo sudedamųjų dalių trienalė, skirta šiuolaikiniam Šiaurės šalių menui, įvyko dar 2010 m. Šiais metais šalia Švedijos, Danijos, Suomijos, Islandijos bei Norvegijos menininkų dalyvauja ir lietuvių, estų bei latvių kūrėjai.

Šių metų trienalės tema – Merry Melancholly – pasirinkta neatsitiktinai. Šiauriau esančios šalys dažnai charakterizuojamos kaip tamsos ir melancholijos karalystės. Tačiau šių metų trienalės rengėjai (pagrindinis kuratorius Kenneth Åström)  signalizuoja: pasiųskime melancholijai šiltus linkėjimus ir pažvelkime į viską truputį kitaip, su humoru. Trienalės metu vyks muzikiniai renginiai, meno dirbtuvės, bus rodomi filmai, vyks seminarai. Viename iš jų, skirtame Šiaurės ir Baltijos melancholijos fenomenui analizuoti, susitiks psichologai, rašytojai ir menininkai.

Parodoje pristatomas jaunosios kartos lietuvių menininko Julijono Urbono kūrinys „Eutanazijos kalneliai“ gali išlaisvinti nuo melancholijos. Tai hipotetinis linksmųjų kalnelių atrakciono ir eutanazijos mašinos hibridas, sukurtas humaniškai, maloniai ir oriai nutraukti žmogaus gyvenimą. Važiuodamas šiuo traukinuku keleivis išgyventų daug malonių patirčių.

Patricija Jurkšaitytė pasitelkdama tapybą paradoksaliai sujungia skirtingų epochų kultūrinius ženklus. XVII a. Olandijoje išpopuliarėjo nedidelio formato žanrinės tapybos kūriniai, skirti miestiečių gyvenamiesiems kambariams. Menininkė transformuoja mažųjų olandų paveikslus ir deformuota senųjų meistrų technika pertapo kūrinių interjerus, pasiskolindama šviesą, interjero detales, baldus. Senovinių namų ar koplyčių interjerus menininkė perkelia į sovietinių gamyklų cechus, virtusius dėvėtų baldų iš Olandijos parduotuvėmis.

Jurgos Barilaitės videoobjektas „Audra stiklinėje“ išsiskiria interaktyvumu – paprastoje pieno stiklinėje patalpintas mažas konvulsyviai besikapanojantis žmogeliukas, sukeliantis ironiškas ir autoironiškas asociacijas.

Į Švediją iš Lietuvos atgabentas eksponatas (autoriai Ignas Kazakevičius ir Vidas Poškus) – informacinis terminalas, panašus į pasitinkantį lankytojus įstaigose, bankuose, viešbučiuose bei oro uostose ir siūlo paspaudimu pasirinkti reikalingą paslaugą. „Meno terminalas“ suprogramuotas kaip informacinis žaidimas-klausimynas – jis kviečia pasiskaityti apie stereotipus bei šiems atstovaujančius menininkus, peržiūrėti jų kūrinius, atsakyti į susijusius klausimus ir keliauti prie kitos personalijos bei įvaizdžio. Anot kuratorių, vaizdžiai tariant, jis yra robotas-kiborgas, „estetinis terminatorius“, skatinantis interaktyviai pažinti meno istoriją.

Lietuvių menininkų pristatymą Eskilstunoje remia Lietuvos kultūros ministerija, Eskilstunos meno muziejus, dalyvaujant Lietuvos ambasadai Stokholme bei Tarptautinių kultūros programų centrui.

Paroda veiks iki lapkričio 10 dienos.

Daugiau informacijos ČIA.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras