2022 m. rugsėjo 30 d.
 

 

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėjo Referendumo iniciatyvinės grupės narių skundą

13
Paskelbta: 2013-12-21 00:01 Autorius: Zigmas Vaišvila

Gruodžio 20 d. Lietuvos vyriausiаsis administracinis teismas (LVAT) nagrinėjo referendumo iniciatyvinės grupės narių skundą dėl gruodžio 14 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo dalyje dėl 28 618 piliečių parašų nepripažinimo ar pripažinimo su šalintinais trūkumais.

Teismas 2013-12-20 nutartimi priėmė nagrinėjimui tik dalį (3 iš 8) pareiškėjų reikalavimų: 1) panaikinti VRK sprendimą ir juo patvirtintą parašų patikrinimo aktą dalyje, kuria 28 618 Lietuvos Respublikos piliečių duomenys yra pripažinti netinkamais (su trūkumais); 2) įpareigoti VRK nustatyti ir pateikti iniciatyvinei grupei individualizuotą šalintinų trūkumų sąrašą konkretizuojant, kokių asmenų duomenys ir kuria apimtimi yra netinkami; 3) įpareigoti VRK iniciatyvinės grupės baigiamąjį aktą kartu su piliečių reikalavimais perduoti Seimui.

Skundu taip pat prašoma kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl galimos nusikalstamos veikos, pareigūnams piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi bei pažeidžiant piliečių konstitucinę teisę į referendumo inicijavimą.

Nagrinėjant bylą teismo dėmesys buvo atkreiptas į tai, kad VRK, pažeisdama įstatymo reikalavimus, galimai sąmoningai vilkino skundžiamo VRK sprendimo paskelbimą, taip apsunkindama jo apskundimą – sprendimas buvo paskelbtas naktį, prasidėjus paskutinei apskundimo dienai, skundžiamo 2012-12-14 d. VRK sprendimo priedai pažymėti 2012-12-17 data.

Teismo dėmesys skunde atkreiptas ir į tai, kad sprendimu VRK viršijo savo kompetenciją ir nepagrįstai apribojo konstitucinę piliečių teisę į asmeninę valios išraišką, priklausomai nuo jos formos ar net rašysenos, nepagrįstai sutapatino skirtingas įstatymo sąvokas – gyvenamosios vietos ir gyvenamosios vietos adreso. VRK funkcijas vykdė VRK pasitelkti asmenys, kuriems įstatymo leidėjas nesuteikė tokios teisės. Rašysenos ekspertai buvo panaudoti ne rašysenos ekspertizei atlikti, o vizualinei apžiūrai. Tai, pareiškėjų nuomone, nėra ekspertizės funkcijos, kurioms būtinos specialios žinios ir procedūros. Todėl pasinaudojimas šiomis ekspertų išvadomis buvo spekuliatyvus, nes iniciatyvinės grupės nariai lengvai nustatė daug ekspertų atmestų vardų ir pavardžių įrašų.

Į iniciatyvinės grupės pastabas ir paaiškinimus, akivaizdžių VRK ir jos samdytų asmenų darbo trūkumų nustatymą atsižvelgta nebuvo. Faktiškai VRK nevykdė savo, kaip valdžios įstaigos, konstitucinės pareigos tarnauti ir padėti žmonėms, o daugeliu atveju veikė priešingai – sąmoningai ar nesąmoningai stengėsi apsunkinti iniciatyvinės grupės tikrintojų darbą ir jį ignoruoti.

Skunde atkreiptas dėmesys, kad VRK vadovavosi neteisinga LVAT praktika dėl Seimo narių rinkimų, kuri negali būti taikoma referendumo atveju. Seimo narių rinkimo atveju konstatuotinas asmeninis kandidato suinteresuotumas parašų rinkimo rezultatu, ko referendumo atveju nėra. Tokiu būdu buvo neteisėtai apribota parašų rinkiko teisė neįgalaus pasirašančiojo prašymu patvirtinti jo pasirašymą.

VRK atstovai teismo prašė procesą nutraukti ir bylos nenagrinėti, motyvuodami tuo, kad tai nėra galutinis VRK sprendimas šiuo klausimu. VRK atstovų nuomone, skundžiamas sprendimas yra VRK geranoriškumo patvirtinimas.

Galutinė ir neskundžiama teismo nutartis bus skelbiama gruodžio 21 d. 14 val.

Kitas VRK posėdis numatytas gruodžio 30 d.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

 
Komentarai

 
13. Audra
(2013-12-22 09:55:42)
(78.62.180.94) Parašė:

Ačiū ,gerbiamam Zigmui Vaišvilai už tokį stiprų pasiryžimą nenusileisti šioje nelygioje kovoje už žmogaus teisę būti žmogumi savo šalyje !12. kaip puiku atsisakyti dirbti
(2013-12-21 19:51:04)
(78.60.171.176) Parašė:

Teismo pasirinkimą nespręsti jau turbūt visi matėme? Visgi įdomu, kaip Lietuvoje galima pasirinkti neatlikti savo darbo ir išlaikyti savo darbo vietas: prokurorai gali atsisakyti pradėti tyrimą, teismai – priimti sprendimus, VRK – žlugdyti piliečių teisę į tautos valios pareiškimą ir pan. Ir dar ciniškai pareikšti, jog tai “nieko nekeičia”. Taip, tai nekeičia jų trokštamo status quo, kurį stengiamasi išlaikyti bet kokia kaina. Tai tik įrodo, kokio masto korupucija ir oligarchinė struktūra yra apraizgiusi Lietuvą. Kad šis teismo sprendimas yra antikokstitucinis – akivaizdu, bet kam tai rūpi? Sistema sustyguota, kad taip būtų – 23 metus dirbta ne veltui. Ką gi, turime dirbti toliau – vis dar turime laiko, vis dar galime. Nenusivilkime ir nepasiduokime, nors ir kaip skaudu tokia neteisybė. Šis iššūkis tebūna įkvėpimas darbui, ne rezignacijai. Organizatoriai, informuokite el paštu kur ir kada galima prisijungti. Vilniuje esame daug parašų rinkėjų, manau, galime padaryti daug. Kaune, kiek žinau, irgi labai aktyvūs žmonės, mes galime laimėti.11. stasys
(2013-12-21 19:24:17)
(78.63.67.199) Parašė:

čia ir ožiui aišku,..jei VRK imtusį vertinti tų parašų teisėtumą, ekspertu pagalba, atsiranda pretekstas teismuose ginčiti tu ekspertų kvalifikacijos sudėtį,,o dabar, taip kaip tie ekspertai pasirėmė tik bendrais bruožais matomais ir plika akimi, belieka tik suskaičiuoti netykusius pagal bendrus bruožus, kaip šiuo atvejų tie 12000 užpildant duomenis viena ranka, o parašas po jais kita,..taip pasilieka prielaida kad padirbėta seneliu namuose ..kas šeip nėra nieko tokio , bet reiktu kad tai kas pasirašė imtu ir patvirtintų savo parašo teisėtum pilna sudėtimi,.. o kaip ta padaryti jei ne pačiam užpildant tuos duomenys kurie šeip pagal įstatimą neturėtų buti dalinami į kaire ir į dešine.10. oi... atsargiai
(2013-12-21 18:52:45)
(81.7.96.183) Parašė:

tas švarus prezidentas gal čia tarp minimų??? Tik aferistų ir trūksta, nes Grybauskaitė gerai pašvarino Lietuvą ir aferistų sistema susilpnėjo, dabar jie glaudžiasi prie tautos, tegul tik nejuokina. Tauta ir jie ir kai kurie čia esantys neturi nieko bendro. Bet džiugu, kad žmonės gali susikalbėti, tai - VILTIS. Tik saugotis reikia perbėgėlių ir avių vilko kailyje. Pavojingiausi visada prisitrina, o mes patikime, kad šį kartą krokodilas nesikandžios.9. Aciu
(2013-12-21 18:24:56)
(78.61.83.179) Parašė:

, gerb. Vaisvila, kad esat su Tauta, juk visi vadai, vadukai, rasytojai , rasytojukai , seimunai, televizijos , intern skaitomiausi puslapiai visi uzsidenge akis ir ausis nuo musu. Bet mes esam ir mes esam Tauta . Vadai vadukai pabuna kelis metus ir nulekia nuo politinio konteinerio . O tauta mes gyvename cia tukstantmecius ir mes turime spresti pagrindinius salies sprendimus referendumais.8. Antanui
(2013-12-21 18:14:03)
(188.69.212.234) Parašė:

O K A D A TAI įvyks? Po 150 metų? Gal... Kol kas viską valdo mėlynskuduriai padarai...7. StasysG
(2013-12-21 17:17:50)
(82.140.168.97) Parašė:

Teismas ar VRK vienas ir tas pats organizmas. Sprendimai aiškūs, galima nesikreipti.6. Antanas
(2013-12-21 17:15:20)
(78.62.235.6) Parašė:

Tikruosius Lietuvos žulikus teis tik, jei išsirinksime švarų lietuvišką Prezidentą.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras