2024 m. gegužės 25 d.

 

Liudijimas: JAV gyvenančių lietuvių parašus VRK „išbrokavo” dėl klaidų, kurias pati ir padarė

36
Paskelbta: 2014-01-16 07:27 Autorius: Ligija Tautkuvienė (JAV)

Šį viešą laišką JAV gyvenanti Ligija Tautkuvienė adresavo Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui Zenonui Vaigauskui ir Tautos referendumo iniciatoriui Pranciškui Šliužui.

•••••••

Esu viena iš būrio savanorių, rinkusių parašus Tautos referendumui. Deja, vienintelė JAV...

Nuvažiavau per 700 mylių (apie 1120 km) į Čikagą ir jos priemiesčius (Chicagoland), kad išreklamuočiau – praneščiau tautiečiams apie parašų rinkimą Tautos referendumui. Vėliau su VRK patvirtintais popieriais – ir parašų rinkti.

Prisipažinsiu, nesitikėjau tokio abejingumo ir net nepritarimo – ambasada, konsulatas, o ir buvusių komunistėlių, KGB-istėlių palikuonių atliktas darbas darė savo. Kam gi reikėjo Lemonte, Pasaulio lietuvių centre, tris kartus mano kabinamus plakatus – reklamėles apie parašų rinkimo tikslą ir datas, kada jie bus renkami, nuplėšyti nuo skelbimų lentų? Dieną kabinu, sužinau, kad jų nebėra, kitą dieną – vėl darbas iš naujo... Tik Čikagos Jaunimo centre plakatai plėšomi nebuvo, gal todėl, kad ten dirbantys ir gyvenantys Reda ir Vytas vieni pirmųjų pasirašė. Jie ir apsaugojo, kad koks piktadarys nesugalvotų paniekinti kvietimo pasirašyti Tautos referendumui.

Šis mano kreipimasis į VRK Pirmininką nebus parašų rinkimo odisėjos aprašymas. Patvirtinu, kad visi surinkti parašai yra autentiški – žmonės pasirašė patys, niekieno neverčiami, neprievartaujami. Laisva valia.

Gavus iš VRK net 16 asmenų „išbrokuotus” parašus, nustebau: kodėl, kaip?

Ištyrinėjau, ir štai mano išvados: tai specialiai suveltos klaidos. Kas jas įvėlė: VRK žmonės ar tie, kurie įvedinėjo į kompiuterius – ne mano reikalas. Jas pateikiu ir reikalauju, kad visos būtų Jūsų pačių ištaisytos. Prašau nustoti tyčiotis iš tų, kurie, aukodami savo darbo laiką, atlyginimą (kai nedirbi – niekas nemoka), finansinius išteklius skelbimams, plakatams dauginti, kelionėms pas tautiečius, telefono paslaugoms ir t. t., rinko parašus.

Kad VRK pirmininkas ir jo jaunieji parankiniai įvairiais būdais trukdys skaičiuoti balsus, matėsi jau iš pirmųjų nufilmuotų kadrų. Kaip atsitiko, kad metodika balsams skaičiuoti buvo kuriama gavus parašus? Tik kitu tikslu – ne parašams skaičiuoti, bet jų skaičiaus mažinimui.

Iki parašų rinkimo lapų išdavimo, p. Vaigauskas turėjo aiškiai sudėlioti visus taškelius – kas svarbiausia.

Svarbiausia: Pavardė, vardas, Dokumento numeris (jo galiojimo laiką tikrina parašų rinkėjas).

Toliau: gimimo data, nuolatinė gyvenamoji vieta, pasirašymo data.

Google.lt apie „nuolatinę gyvenamąją vietą”: Fizinio asmens nuolatinė gyvenamoji vieta, reiškianti asmens teisinį santykį su valstybe ar jos teritorijos dalimi, yra toje valstybėje ar jos teritorijos dalyje, kurioje jis nuolat ar daugiausiai gyvena, laikydamas tą valstybę ar jos teritorijos dalį savo asmeninių, socialinių ir ekonominių interesų buvimo vieta.

LR Finansų ministerija: Fizinio asmens gyvenamąja vieta laikoma bet kokia asmeniui pagal jo priimtinus gyvenimo standartus tinkama gyventi vieta. Asmens gyvenamoji vieta (namas, butas, kambarys, statinio dalis, bet kokia patalpa ir pan.) nebūtinai turi būti teisiškai įregistruota kaip gyvenamoji patalpa, tai gali būti ir poilsio patalpos, biuro patalpos, dirbtuvės ar pan.

Nuolatinė gyvenamoji vieta tai nėra pilnas adresas. Tuo labiau, kad skiltelė, skirta įrašyti adresą, maža. Dabar, sulaukus naujų popierių – juose skiltis adresui jau dvigubai talpesnė. Gyvenamoji vieta arba adresas JAV labai dažnai keičiasi, priklausomai nuo žmogaus darbo vietos. Ne visada skubiai keičiamas adresas vairuotojo pažymėjime (Drivers licence), kuris JAV laikomas svarbiu asmens identifikavimo dokumentu. Neretai žmonės nuomojasi gyvenamąjį plotą tik laikinai.

Žmonės įrašė įvairiai – vieni tik JAV, Čikaga, kiti be „zip code“ (lietuviškai – indekso), dar kiti trumpino, kad tik kaip nors sutilptų.

Geranoriškas tikrintojas įveda, kad ir ne pilną, adresą į google ir sutvarko. Pvz., moteris nenurodė miesto: 000 (numerio sąmoningai nenurodau – L.T.) Cicero Ave, IL, 60453. Įvedu google ir atrandu labai paprastai: 000 South Cicero Avenue, Chicago, IL 60453. Užtrukau mažiau nei 30 sek. Tai nejaugi dabar reikia gaišti laiką ir juokinti žmones dėl tokių niekų – juk nurodytu adresu, kad ir be miesto pavadinimo, bet su „zip code“, asmuo laišką gaus. Jei parašų tikrintojai nenori ar negali patys patikrinti per google, tai turėtų pakakti parašų rinkėjo patikrinimo, nekeliaujant pas žmones. Ypač, gyvenantiems ne Lietuvoje. Be jokios abejonės, žmogus, nežinantis, kaip rašomi JAV gyventojų adresai, labai lengva ranka juos brauko ir siunčia pertikrinimui, juolab, kad rinkėjams lapų kopijų pasidaryti nebuvo leistina. Taigi, kas nustatys, ar tikrintojas teisus, ar parašų rinkėjas – žioplas?

Gimimo datos. Vienas JAV daugiau nei šešis dešimtmečius gyvenantis lietuvis, įpratęs rašyti angliškai (rusiškai rašoma taip pat) gimimo datą (diena, mėnuo) įrašė ne sausio 8 d., bet – 08 01. Patikslinau telefonu, sužinojau, kur klaida. Ar dėl to reikia perrašinėti? Kam tada telefonai, internetas, Skype ir kt. naujausios technologijos priemonės, jei dėl kiekvienos, atsiprašau, neesminės smulkmenos, Jūs paniekinat pasirašiusįjį? Juk pavardė, vardas, paso numeris, parašas – tie pagrindiniai dalykai – be klaidos! O gal ir vėl – tai tik tikslas taip sumažinti pasirašiusiųjų skaičių?

Nubraukiami parašai, nes tikrintojas stačiai komediantas – jis nežino, kaip rašomi skaičiai JAV! Amerikiečiai rašo septynetuką be skersinio brūkšnelio, o vienetą – kaip paprastą pagaliuką. Taigi, mano sūnaus, gimusio 07 14 (liepos 14 d.), gimimo data VRK pastangomis tampa 01 14 (sausio 14 d.). Ir štai įrašoma klaida! Tokių klaidų priskaičiuojama daug. Todėl šios klaidos PRIVALO būti ištaisytos pačios VRK.

VRK įvėlė klaidų ir perrašydama vardus. Pvz., vietoje „Eugenija“ parašo Augenija, vietoje „Antanina“ – Anatina, vietoje „Tony“ – Tom ir t. t. Ar čia mano klaidos?
Visi šie mano išvardinti atvejai – ar tik nėra šimtaprocentinė suktybė, kitaip nepavadinsi. O gal dar geriau – pasityčiojimas iš tautos iniciatyvos ir noras trukdyti.

Siunčiu VRK padarytų klaidų sąrašą ir prašau, kad jas ištaisytų patys tikrintojai ir įskaitytų visus surinktus parašus.

Deja, žiniasklaidai šio sąrašo pateikti neturiu teisės.

Pagarbiai
Ligija Tautkuvienė
JAV

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
36. Algirdas Mulevičius
(2014-01-29 20:31:18)
(78.63.112.122) Parašė:

Ačiū, gerbiama Ligija , už šį principingą ir argumentuotą laišką, už pastangas renkant parašus. Didelės Jums sėkmės ! Linkėjimai iš Pasvalio.35. - 29am
(2014-01-28 18:36:46)
(78.60.158.36) Parašė:

pritariu34. tp 32. visu
(2014-01-20 20:45:55)
(5.20.138.112) Parašė:

Jūs visiškai teisus. Kas šitaip sudarkė Vytį... Vytis dabar kaip stabo ištiktas ir aprengtas žydra spalva... tas kas šitai darė žino, kad ženklai programuoja... tą mes ir matome tauta sustingusi, Iištikta stabo, ir žydrūnai tiesiog stabdo...viską tarp kitko ir neužmirštuolė čia labai gerai įsikompuonoja.33. Petras
(2014-01-20 08:09:48)
(78.60.214.247) Parašė:

Referendumas jau pavyko,kaip ir referendumas nestatyt atominę elektrinę taip pat pavyko.Tik su valdžia mums nesiseka - smaugia tautos balsą ir tiek. Vakar Butkevičius tvirtai pasakė -atominė bus,.Žodžiu nafig tie jūsų referendumai mudu žinome, kaip reikia daryti. Tikrai demokratinėse šalyse , pvz. tokioje kaip Italija pastatytos atominės elektrinės bet tauta neleidžia paleisti, kiek Berluskonis organizavo referendumų už atominę tiek tauta neleidžia ir tautos jis turi klausyti ir klauso. O pas mus galima sakyt vergovė, nors tą gera, ką jie -valdžiažmogiai turi ,iškovojo Lietuvos žmonės, buvo pralietas kraujas.32. visu
(2014-01-19 17:10:14)
(78.60.138.254) Parašė:

vis dar svajojate lietuviai apie tikra nepriklausomybe? atkurkite tikraja veliava su vyciu, siame simbolyje jega ir baime musu priesams31. reiskia
(2014-01-18 16:46:31)
(78.61.74.194) Parašė:

reikia dar parasus surinkt, kad isvalyti vrk, nes ir i europa opa, opa referendumas 2 ienas su alum ir skalbimo milteliais, ir prezidentai, vienas, kuris garsiai pareiske, kad Lietuvos veliava jam skuduras ir po ja nestoves staiga laimi, kito tik slepetes lietuvoje limi, dar kita is jedinstvos brigados laimi neaiskiom aplinkybem, rinkimuose vel vis tie patys komunistai 20 metu kaitaliojasi pozicijom, nu vrk maiso kose ir nieks negali to suvaldyti, todel mano manymu, rinkti parasus ir ismesti Vaigauska su visa sutve.30. Laima
(2014-01-17 19:33:47)
(84.240.47.123) Parašė:

Pagarba p. Ligijai Tautkuvienei. Ačiū.29. pasakysiu tik tiek, kad
(2014-01-17 19:16:34)
(4.34.69.132) Parašė:

referendumui parasus rinkusiai Tautkuvienei trukde ne tik Pasaulio lietuviu centre, bet Cikagos Jaunimo centro lituanistines mokyklos direktore Apanaviciene, savo draugems ,,mokytojoms" (kuriomis dirba ivairios inzinieres, technikes, baige technikumus Lietuvoje, bet neturincios jokios mokytojo darbo patirties), pasnibzdejusi, kad rasytis nebutina, nes tai nenaudinga Lietuvai. idomu , ar ji pati pasirase? Ko gero, neturetu - juk tai senos komunistu armijos palikuone!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras