2023 m. vasario 2 d.
 

 

Mirė garsiausias indų muzikantas Ravi Shankar (1920-2012)

1
Paskelbta: 2012-12-12 11:48 Autorius: ekspertai.eu
Ravi Shankar. Nuotr. iš o.aolcdn.com
Ravi Shankar. Nuotr. iš o.aolcdn.com

Būdamas 92-ejų, Kalifornijoje mirė vienas garsiausių Indijos muzikantų ir kompozitorių, sitaro meistras Ravi Shankar (1920-2012). Jis gimė šventame Indijos mieste Varanasyje, jaunystėje drauge su broliu choreografu gastroliavo Indijoje ir Europoje. Nuo 13 metų Ravi pradėjo groti indiškų instrumentų ansamblyje. Gastrolių Europoje metu jis atrado Vakarų klasikinę muziką, džiazą, kiną ir tai jam padarė milžinišką įtaką. 1938 metais jis galutinai metė šokius ir pradėjo mokytis groti sitaru pas garsų muzikantą Allauddin Khan. Po studijų komponavo bei dirbo muzikos laidų redaktoriumi "All India Radio" Naujajame Delyje.

1956 metais Ravi Shankar, grodamas klasikinę indų muziką, išvyko į turą po Europą ir Jungtines Valstijas, kurio metu labai išgarsėjo. Jis mokė groti sitra "The Beatles" muzikantą George Harrison, jie daug koncertavo. Bendradarbiavimas su smuikininku Yehudi Menuhin muzikantams pelnė Grammy už geriausią kamerinės muzikos pasirodymą. Ravi Shankar buvo pirmasis indas, kūręs muziką ne indų filmams, o 1990 metais su garsiu amerikiečių kompozitoriumi Phillipu Glassu sukūrė albumą "Passages". Tačiau labiausiai Indijos legenda garsėjo koncertais sitarui ir orkestrui.

Po sėkmingo dėstytojavimo Niujorke ir Los Andžele, 1970 metais jis ėmė vadovauti indų muzikos fakultetui Kalifornijos menų institute. Daug koncertavo, dalyvavo labdaringuose renginiuose. Ravi Shankar buvo garsiosios pianistės ir dainininkės Noros Jones tėvas, o drauge su kita savo dukra Anoushka grodavo indiškais instrumentais. 2000-iais jų albumas laimėjo Grammy apdovanojimą Geriausios pasaulio muzikos nominacijoje. Savo atsisveikinimo koncertą 2012 metų lapkričio 4 dieną jis taip pat surengė su savo dukra Anoushka.

Per visą savo gyvenimą jis pelnė daug apdovanojimų, tarp kurių UNESCO tarptautinės muzikos apdovanojimas (1975), "Polar Music Prize" (1998), gausybė Azijos kultūrinių ir muzikinių apdovanojimų. Anglijos karalienė Elžbieta II jam suteikė garbės riterio titulą, o garsus džiazo muzikos atlikėjas, saksofonininkas John Coltrane savo sūnų pavadino Ravi Coltrane būtent Ravi Shankar garbei.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
1. Giiseeliitaa
(2013-02-10 08:06:10)
(62.50.2.178) Parašė:

Such a deep aneswr! GD&RVVFParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras