2024 m. birželio 14 d.

 

Muzikos festivaliai. Delfi, lrytas, 15min atsisako šviesti visuomenę

6
Paskelbta: 2015-07-13 17:43 Autorius: Morgana Danielė
Liūdnai pagarsėjusio festivalio simbolis primena narkotiko molekulę.
Liūdnai pagarsėjusio festivalio simbolis primena narkotiko molekulę.

MANO TEKSTĄ ATSISAKĖ SPAUSDINTI ŽINIASKLAIDA: DELFI, LRYTAS, 15MIN. PAKALBĖKIM APIE TAI, KO NIEKAS NENORI SAKYTI.

Muzikos festivaliuose nelaimių padeda išvengti žalos mažinimas.

Pastaruoju metu netylant kalboms apie jaunos merginos gyvybę nusinešusį įvykį vasaros muzikos festivalyje, darosi akivaizdu, kad, nepaisant didelio ir vis augančio renginių skaičiaus, Lietuvos visuomenė šiuo klausimu yra labai mažai šviečiama. Buvo juokaujama, kad Tarybų sąjungoje nėra sekso, o dabar šios frazės atitikmeniu galėtų būti „XXI a. Lietuvoje nėra narkotinių medžiagų“. Skirtumas tik tas, kad prezervatyvus palaimino jau net ir bažnyčia, o mes vis dar bandome kariauti su vėjo malūnais, nepaisydami tragiškų to pasekmių.

Daugybėje išsivysčiusių valstybių vasaros muzikos renginiuose veikia išplėtotos žalos mažinimo programos, nukreiptos į esamos situacijos valdymą – blaivybės utopijas paliekant ateičiai, bandoma priimti svaiginančią realybę. Mano trumpa situacijos apžvalga turėtų būti itin naudinga tiek festivalių organizatoriams, tiek jaunoms organizacijoms, kurios galėtų ir turėtų imtis projektų esamai situacijai taisyti. Štai šių metų birželio mėnesį „Canadian Centre on Substance Abuse“ (Kanados narkotikų kontrolės centras) išleido nedidelės apimties ataskaitą apie narkotinių medžiagų ir alkoholio vartojimo žalos mažinimą muzikos festivaliuose. Tai vienas iš tūkstančio tokio pobūdžio dokumentų, tačiau panašu, kad Lietuvos visuomenė apie jų turinį yra labai mažai girdėjusi.

Žalos mažinimo programos vasaros festivaliuose – tai NEMOKAMAI teikiama pagalba žmonėms, renginyje vartojantiems narkotines medžiagas, tam, kad būtų išsaugota jų sveikata, ar, kaip neseniai nuskambėjusiu atveju, net gyvybė. Visą parą veikiančiame punkte kartu dirba ir visą paslaugų paketą teikia specialiai tokiam darbui paruošti, neteisiančių pažiūrų medicinos ir žalos mažinimo darbuotojai.

Pirmiausia, punkte nemokamai dalijamas geriamas vanduo, kuris yra pirmoji ir būtina pagalba vartojant bet kokias narkotines medžiagas, tarp jų ir alkoholį. Čia apmokoma apie vandens santykį su narkotinių medžiagų vartojimu, pavyzdžiui, kad priklausomai nuo vartojamos medžiagos, vandens nepriteklius ar jo perteklius net gali sukelti mirtį (daugiau: video apačioje, angliški subtitrai). Renkama ir teikiama informacija apie festivalyje vartojamas medžiagas: jų keliamą riziką, saugų vartojimą, kartais – neaiškią kilmę ar klaidingą sudėties nurodymą (kai vienos narkotinės medžiagos parduodamos kaip kitos kilmės medžiagos, pvz., katinonas parduodamas kaip ekstazis, ar metoksetaminas kaip ketaminas). Festivalio dalyviai, pajutę tam tikrus simptomus, skatinami kreiptis į punktą, o esant stipriam neigiamam poveikiui yra nukreipiami į poilsio erdvę, kurioje dirbantys žalos mažinimo darbuotojai padeda valdyti panikos, nerimo, paranojos priepuolius ir kitokias būsenas. Tie patys žalos mažinimo darbuotojai ir iš anksto paruošti medikai stebi žmones renginio metu, atpažįsta narkotinių medžiagų vartojimo simptomus ir, pastebėję tokius atvejus, gali žmogų pakonsultuoti dar jam nepatekus į sveikatai pavojų keliančią situaciją.

Kadangi daugumos sintetinių narkotinių medžiagų kilmė neaiški, juodojoje rinkoje įsigytų tablečių sudėtį žalos mažinimo punktuose galima pasitikrinti specialiais testais: ant atskirtos medžiagos dalelės užlašinama specialaus reagento ir pagal spalvų skalę nustatoma tabletės sudėtis – narkotinė medžiaga ar jų mišinys. Tai padeda išvengti apsinuodijimų ir mirčių, kurias sukelia narkotinių medžiagų priedai, nematomi plika akimi. Aptikus tokią tabletę imama skleisti įspėjimus festivalio erdvėje, per tai informacija gali pasiekti ir apsaugoti daugiau žmonių. Punktų darbuotojai moka suteikti pagalbą perdozavus, turi naloksono ar kitų medikamentų, būtinų tokiu atveju. Dėl neteisiančio ir į sveikatos apsaugą nukreipto požiūrio į punktus apskritai nebijoma kreiptis įvykus perdozavimui – galima pasitikėti, kad pagalba bus suteikta čia ir dabar, ir tai neturės jokių teisinių pasekmių perdozavimo situacijos dalyviams. Būtent ši baimė paprastai lemia kitų situacijos dalyvių pasišalinimą ir perdozavusio asmens palikimą mirti.

Priklausomai nuo finansinių galimybių, punktuose galima teikti ir platesnį paslaugų paketą – dalinti vyriškus ir moteriškus prezervatyvus, kremo nuo saulės mėginukus, ledą, ausų kištukus, jei numatomas injekcinių narkotikų vartojimas, gali veikti ir švirkštų keitimo programa.

Kol kas Lietuvoje neturėjome nei vieno festivalio, kuriame veiktų toks ar bent panašus punktas. Trūksta visko – informacijos, finansų, iniciatyvos. Belieka tikėtis, kad ilgai netruksime ir tokių beprasmių mirčių bus siekiama išvengti pažangiais ir veiksmingais būdais.

Informacinis video apie narkotines medžiagas ir vandenį:

Informacinis video apie opioidų perdozavimo prevenciją:

Šaltinisinconvenientinfo.wordpress.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. sekla
(2015-07-17 12:33:25)
(78.62.156.80) Parašė:

Festivalio organizatoriai budejimui turi pasitelkti kiek galima daugiau savanoriu.Be to, is organizatoriu reikia didesnes atsakomybes uz tvarka. Galima netgi iskelti salyga - jei bus narkotiku, kelis metus nebus jokiu festivaliu,tada pats jaunimas sieks tvarkos. Ir is tikruju tu festivaliu dvasine,estetine,pazintine nauda verta diskusiju,nes gali buti,kad neigiamu pusiu daugiau nei teigiamu. O musu ziniasklaida cia parode savo tikraji veida...5. tai-va
(2015-07-15 10:31:55)
(78.61.53.31) Parašė:

Kuo daugiau haoso ir bardako tuo geriau kapitalistui.4. Dzūkija
(2015-07-14 12:12:56)
(78.62.212.240) Parašė:

Ir vėl nauji Overtono langai atidarinėjami...vaivorykštės...dabar narkotikai...koks sekantis...sado - mazo...zoofilija...gal į kiekvieną festivalį ožkų reikės atvežti...ar ožių...Gyvulių ūkis...dar baisiau...3. Pilietis...
(2015-07-14 11:21:09)
(83.188.90.148) Parašė:

...kas do nesamone tie "punktai". Vilniaus cigonu taboras sekmingai nuodija puse Vilniaus ir vietoj to, kad ta cigonu tabora nusluoti nuo zemes pavirsiaus - apstato ji svirkstu keitimo punktais. Absurdo teatras. Reiketu narkotiku platintojus karti ir saudyti viduri aikstes ir narkotiku zenkliai sumazetu gatvese. O vartotojus - priverstinai gydyti uz spygliuotos tvoros. Kodel vartotoju niekas nebaudzia? Jiems reikia ikurti atskira kalejima. Is tikro, tai cia valstybes ir ivairiu organizaciju geras pasipelnymo saltinis, simtai biurokratu ant to uzdirba gerus pinigus ir praplaunami milijonai. Nieko, kad desimtys tukstanciu numirs, svarbiausia garantuotas ir geras pelnas. Tegyvuoja kapitalistinis pasaulis - pinigai ir pelnas.2. niekas nusikalteliu negaudo
(2015-07-13 23:10:53)
(90.202.127.170) Parašė:

Biznierius ir zmogzudzius sodinti iki gyvos galvos , kad praeitu noras zudyti net jauna zmogu .Visi zino , kad narkotikas tai ginklas .Kaip gerai biznieriams joti ant kito zmogaus kanciu . Kodel nusikalteliu nesutvarko ?.Siulo pagalba is tikro pagalbos neprisisauksi , mielai suspardo isnaudota .1. jo...
(2015-07-13 22:10:48)
(78.62.238.48) Parašė:

net nemaniau, kad LT yra legalu narkotikus vartoti viešaiParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras