2024 m. liepos 22 d.

 

Netikėta, bet svari Konstitucinio Teismo parama referendumo organizatoriams

57
Paskelbta: 2014-01-27 11:43 Autorius: Vladas Vilimas
Dr. Vladas Vilimas
Dr. Vladas Vilimas

Mums žinoma, kad prezidentė paprašė Konstitucinio Teismo išaiškinti, ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyti Seimo statute, kuris nėra įstatymas. Taip pat prezidentė prašė išaiškinti, ar atitinka Konstituciją nustatyta pareiga generaliniam prokurorui atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžiai.

Konstitucinis Teismas, remdamasis Konstitucijos 118 str., išaiškino, kad prokuroras, vykdydamas savo funkcijas, yra nepriklausomas. Įstatymų leidėjas negali nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris sudarytų prielaidas suvaržyti prokurorų nepriklausomumą ir kištis į prokurorų veiklą.

Priimdamas nutartį KT vadovavosi Konstitucijos 118 str. Kaip žinoma, šis straipsnis yra pakeistas siekiant suteikti prokuratūrai nepriklausomumą, apie kurį taip daug kalbama.

Pakeičiant straipsnį Seimas turėjo vadovautis 148 Konstitucijos straipsnio trečia pastraipa, kur rašoma: „Konstitucijos pataisos dėl kitų Konstitucijos straipsnių turi būti svarstomos ir dėl jų balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.“

Pirmasis balsavimas įvyko 2002 m. rugsėjo 17 d. rytiniame posėdyje. Pranešėjas: A. Sakalas.

Dėl pritarimo po pirmojo balsavimo projektui balsavo 95 Seimo nariai, „už“ – 79, „prieš“ – 6, susilaikė 10. Pagal Konstituciją balsuotojų skaičius „už“ turėjo būti ne mažesnis kaip 94.

Trūko 15 Seimo narių balsų, kas sudaro 15,9 proc. reikalingo balsuotojų skaičiaus.

Vadinasi, Konstitucijos pataisai nebuvo pritarta ir iš naujo turėjo būti svarstoma tik po metų. Tačiau to neįvyko. Seimo posėdžio protokole įrašyta – „pritarta“.

2003 m. kovo 20 d., kaip to reikalauja Konstitucijos 148 str., įvyko antras Seimo posėdis. Čia reikiamas balsų skaičius jau buvo surinktas. Konstitucijos pataisos įstatymas buvo priimtas.

Taip turime precedentą – Konstitucijos pataisą galima atlikti supaprastinta tvarka, jeigu valdžia to labai nori ir jeigu tie, kurie turėtų prieštarauti, neprieštarauja. Žinoma, čia pirmiausia turėjo sureaguoti Konstitucinis Teismas, bet, matyt, jis to „nežinojo“, nes į jį niekas nesikreipė. Konstitucinio Teismo sudėtis tuo metu buvo:  pirmininkas – E. Kūris, nariai – J. Prapiestis, V. Sinkevičius, S. Stačiokas, A. Abramavičius, K. Lapinskas ir kt.

Remiantis Seimo pirmojo posėdžio balsavimo rezultatais, galima daryti prielaidą, koks nuokrypis leistinas balsuojant dėl Konstitucijos pataisos Seime, ir šią nuostatą perkelti į reikalavimą renkant parašus referendumo organizavimui. Tuo labiau kad palaikymo tokiai nuostatai galima tikėtis iš prieš tai išvardytų teisininkų. Kaip jau minėta, galimas nuokrypis – 15,9 proc.

Suskaičiavę gautume, kad referendumui sušaukti vietoj 300 tūkst. galėtų užtekti ir 252 220 parašų.

Faktiškai netikslių parašų skaičius, remiantis VRK sprendimu, buvo apie 8 500, t. y.  2,8 proc. nuo reikalaujamų 300 tūkstančių.

Taigi, nesutarus su VRK dėl kai kurių parašų patikimumo, ši medžiaga kaip precedentas gali būti panaudota ieškant galutinio sprendimo teisminiu keliu teisme.                

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
57. Doc. V. Venckevičius
(2014-01-31 23:11:00)
(91.187.172.143) Parašė:

AČIŪ gerb. Vladui Vilimui už Lietuvos blaivinimą.56. nuomonė
(2014-01-28 20:11:37)
(54.236.253.27) Parašė:

Konstitucijos 2003 metų 118, 47 straipsnių pataisos NETEISĖTOS. ŠIE METAI-ABSOLIUTAUS BLOGIO METAI55. Retorinis klausimas dėl “mailiaus” bylos
(2014-01-28 16:19:51)
(109.163.234.10) Parašė:

Retorinis klausimas: kur dingo ir kodėl tyli visi tie teisėsaugos atstovai iš FNTT iš Generalinės prokuratūros, ŽŪM atstovai, politikai, žiniasklaidos atstovai ir kiti žiopliai, kurie 4 metus melavo, apgaudinėjo visuomenę ir vadinamosios “mailiaus” bylos projektų dalyvius be teismo vadino sukčiais, aferistais, vagimis ir t. t. ? Jie tyli kaip… Dabar visi tie atstovai iš FNTT, Generalinės prokuratūros, iš ŽŪM, Seimo nariai-atstovai, “politikai”, vadinantys save politikais, žiniasklaidos atstovai patys liko sukčiais, aferistais, melagiais, demagogais ir žiopliais. Nagi žiopliai, nebijokite, netylėkite, pabandykite dar pakarksėti ir pakriuksėti apie “mailiaus” bylą! Ar jau nebeturite ką pasakyti? Yra veikėjų, kuriems nepatinka rašoma tiesa - komentarai apie “mailiaus” bylą. Kas nepatinka? FNTT, prokuratūra, ŽŪM, dalis politikų, įvairūs veikėjai, žiniasklaida 4 metus melavo visuomenei apie "mailiaus bylą, šmeižė, bet dabar jau nieko apie savo "darbelius" nebenori girdėti? Dabar jie jau nori, kad visi tylėtų, dabar tie žiopliai jau nieko nebenori girdėti apie „mailiaus“ bylą! Ne tik girdės, bet ir turės atsakyti pagal įstatymus. Iš konkrečių pavyzdžių matome, kad įvairūs veikėjai jau dabar yra statomi prie gėdos stulpo ir jiems yra keliamos bylos atlyginti moralinę ir materialinę žalą........54. Saulė-to 49 komentatoriui
(2014-01-28 15:19:23)
(78.58.223.121) Parašė:

"Jokia partija, jokia kariuomenė, joks prezidentas ar caras, net ir viso pasaulio gelbėjimo ar priežiūros komitetas, net ir šita mūsų Aukščiausioji Taryba, sakykim, kokiomis nors dujomis apsvaiginta ir sušaudyti prigrasinta, negalėtų priimti nutarimo, kuris teisėtai pakeistų visos tautos, vienintelio šio žemės suvereno, sprendimą. Visų Lietuvos žmonių nutarimas, kad Lietuva turi būti nepriklausoma, yra aukščiausias ir galutinis, nebent jie patys rytoj balsuotų priešingai, o to jau gal nesitikėtų nė velionis Molotovas". Tai tautos patriarcho V.Landsbergio žodžiai. Ką bandai nuginčyti? Tarp kokių straipsnių pasiklydai? Nueik ir išsiaiškink pas poną V.Landsbergį kas šiandien atsitiko?53. o psichiniai ligoniai
(2014-01-28 15:11:33)
(81.107.172.27) Parašė:

is delpio jau persikele cia...dabar cia savo zarnu turini ragauja52.

Šis komentaras dėl portalo taisyklių pažeidimo buvo pašalintas.51. to 49. Šliužo MELAS
(2014-01-28 14:46:34)
(5.20.138.112) Parašė:

nu ir melagis tu...net prasmės nurodyt faktus nėr...50. to 47,48,49. Šliužo MELAS
(2014-01-28 14:40:45)
(88.119.21.95) Parašė:

rašai kvailystes ir mulkini kitus. P. Šliužas kalbėjo ne apie tokius mažai skaitomus portalus, o apie visuomeninį transliuotoją, kitus daugiausiai žiūrimus kanalus. Rinkau parašus ir visiems aiškinau, kad pasirašo ne tik už tai. kad referendume būtų svarstomas žemės pardavimas užsieniečiams, bet ir grąžinta piliečių teisė valdyti valstybę (referendumui rengti reikėtų surinkti 100000 parašų). O dėl ES. Manau nė vienas Lietuvos patriotas nenori, kad Lietuva būtų priklausoma, ne dėl to sukilome prieš imperiją, žuvo jauni žmonės. Norėjome būti nepriklausomi, dabar turime kitą poną, tas buvo raudonas, šitas vaivorykštinis.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras