2024 m. birželio 14 d.

 

Pareigūnai civiliniais rūbais kelia siaubą Lietuvoje likusiam Gatajevų augintiniui

26
Paskelbta: 2013-03-12 18:19 Autorius: Rasa Kalinauskaitė
Nuo VSD persekiojimo Suomijoje politinį prieglobstį gavusių Gatajevų augintinis Bekmuratas Mustijevas Lietuvoje nesijaučia saugus. "Jei ne dukra, galbūt į Lietuvą būčiau nebegrįžęs", - sako 25 metų vyriškis.
Nuo VSD persekiojimo Suomijoje politinį prieglobstį gavusių Gatajevų augintinis Bekmuratas Mustijevas Lietuvoje nesijaučia saugus. "Jei ne dukra, galbūt į Lietuvą būčiau nebegrįžęs", - sako 25 metų vyriškis.

Tai, ką vasario 18 dieną patyrė Bekmuratas Mustijevas, primena dar vieną epizodą iš Franzo Kafkos "Proceso". Iš pradžių Jonavos rajono policijos komisariate jį apklausė, taip ir nepaaiškinę, dėl ko, ir privertė pasirašyti protoloką, kuris bus naudojamas nežinia kam. Paskui nuvežė į Kauno apskrities Vyriausiąjį policijos komisariatą, o ten du civiliniais rūbais vilkintys vyrai vėl klausinėjo ir liepė "nedaryti problemų". Kokių - jaunam vyrui taip ir liko neaišku. 

Nors tie vyrai civiliniais rūbais neprisistatė, galima spėti, kad tai buvo Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai. Mat B. Mustijevas yra vienas iš Grozno angelais vadinamų Chadižat ir Maliko Gatajevų augintinių, o bylą prieš šimtus Čečėnijos karo našlaičių išgelbėjusius sutuoktinius sukurpė būtent VSD. Ši tarptautinę gėdą Lietuvai užtraukusi byla išauginta iš buitinio Gatajevų konflikto su pilnamete augintine Seda Esimbajeva, kuri, kaip vėliau Suomijos teisme paliudijo kiti šeimos nariai, buvo VSD pareigūno meilužė. Buitinę istoriją, kurioje blogiausiu atveju galima įžvelgti nebent smurtą šeimoje, tyrė net septyni VSD darbuotojai, vadovaujami Kauno apygardos prokurorės Nomedos Oškutytės. Suomijos teismams Gatajevų augintiniai paliudijo, kad VSD juos prievartavo duoti parodymus prieš globėjus. Kaip vienas šios operacijos strategų minimas buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas, linksniuotas pulkininko Vytauto Pociūno žūties ir pomirtinio šmeižto istorijoje bei "šefavęs" VSD akciją prieš Eglę Kusaitę. 

Nors 2012 metų gegužę Suomija suteikė Ch. ir M. Gatajevams politinį prieglobstį, Klaipėdos apygardos teismas dar nagrinėja jiems iškeltą bylą. O pagret vyksta labai keisti procesai. Jau tada, kai sutuoktiniai gavo politinį prieglobstį, teismas trinktelėjo griausmingą nutartį: paskelbti jų paiešką ir paskirti kardomąją priemonę - suėmimą. Mat, anot Klaipėdos teisėjų, Gatajevų, kurie su trimis nepilnamečiais vaikais legaliai gyvena Suomijoje ir turi Lietuvoje jų interesams atstovaujančią advokatę, esą neįmanoma surasti... Ieškodama nuo nieko nesislapstančių žmonių, policija tąkart apklausė net jų buvusius kaimynus Kaune.

B. Mustijevas, kurį neseniai nieko neaiškindami apklausė iš pradžių Jonavos policininkai, o vėliau ir civiliniais rūbais vilkintys neprisistatę pareigūnai Kaune, yra vienas iš tų, kurie gina savo globėjus nuo VSD mestų kaltinimų. Su juo kalbėjomės ir apie kitą nežmonišką šios istorijos pusę: mažuosius Gatajevų šeimos vaikus, kurie buvo išvežti į Vilniaus SOS vaikų kaimą ir izoliuoti nuo visų jiems artimų žmonių. Kaip skelbė žiniasklaida, dabar Lietuvos užsienio reikalų ministerija jau susirašinėja su Rusija dėl Čečėnijos diktatoriaus Ramzano Kadyrovo reikalavimo grąžinti šiuos vaikus į šalį, iš kurios gelbėdami gyvybes juos išvežė Ch. ir M. Gatajevai.

Bekmuratai, papasakokite, kaip Jus apklausė?

Aš buvau išvažiavęs į Suomiją pas Gatajevus, pas tėvus. Vieną dieną paskambino mano vaiko mama ir pasakė, kad buvo atėję policijos pareigūnai, ieškojo manęs ir paliko kažkokį kvietimą. Ir jos klausinėjo - ar pažįsta visokius žmones, kur ir kaip mes susipažinome... Kai grįžau į Lietuvą, norėjau sužinoti, kodėl manęs ieško ir kodėl jos klausinėjo tokių dalykų – kuo ji čia dėta? Nuėjau į Jonavos rajono policijos komisariatą ir paklausiau, kas manęs ieško. O man sako – palaukite pusvalandį, tuoj ateis. Palaukiau. Atėjo kažkoks pareigūnas ir nusivedė į kabinetą antrame ar trečiame aukšte. Paklausiau, kodėl mane čia pakvietė, ką aš padariau. Tai vienas pareigūnas ir sako – palauk palauk, tu nieko nepadarei, bet per daug klausinėji... Aš sakau – bet juk turiu teisę sužinoti, dėl ko aš čia... Bet jie vis tiek nieko man nepaaiškino. Klausinėjo, ar pažįstu Madiną, Sedą Esimbajevas, kokie mūsų santykiai. Pasakiau, kad nepalaikau su jomis jokių santykių. Klausia – o kokie tavo santykiai su Maliku Gatajevu? Pasakiau, kad geri, neseniai buvau pas juos nuvažiavęs... Tada klausia – ar tu žinai, dėl ko dabar Klaipėdoje vyks teismas? Atsakiau, kad nežinau. Klausia – ar negali būti taip, kad Malikas Gatajevas kaip nors spaudžia Sedą ir Madiną Esimbajevas? Ne tiesiogiai, bet per kitus? Aš sakau – ne, negali būti... Dar klausinėjo, ar daug buvo mūsų, vaikų (Gatajevų šeimoje). Taip, sakau, 18 ar 19. O kiek, sako, prieš Gatajevus rašė? Trys žmonės, sakau, o visi kiti - už. O, sako, aišku... Kai viską surašė, aš paprašiau, kad man duotų kopiją. Ne, sako, mes negalim tau duoti kopijos. Tada, sakau, aš nieko nepasirašysiu. O jie man sako – mes rasim būdų, kad tu pasirašytum... Ir pradėjo vardyti kažkokius straipsnius. Tada aš pasirašiau.

Nežinodamas, kam tai bus naudojama? Jie taip ir nepasakė?

Taip ir nepasakė.

O vėliau Jus dar nuvežė į Kauną?

Taip. Kai išėjau iš ten, prie manęs priėjo du pareigūnai. Sako – mes turime nuvažiuoti į Kauno policijos komisariatą...

O kaip Jums paaiškino, kodėl po apklausos dar reikia kažkur važiuoti?

Nepakartosiu tiksliai, ką jie ten sakė. Bet pareigūnas liepė, kad nebūtų problemų, tad pasakiau – važiuojam... Nuvažiavom. Kaune policijoje nuvedė į kabinetą, kur laukė dviese. Ir vėl klausinėjo.

Kas Jus apklausė Kaune?

Nežinau, aš nepaprašiau, kad pasakytų vardus...

Ar jie buvo su policininkų uniformomis?

Ne, apsirengę paprastais rūbais. Du žmonės. Vienas klausinėjo, o antras rašė.

Ko jie klausė?

Esmė buvo tokia pat, kaip ir Jonavoje.

Ar Malikas Gatajevas nedaro spaudimo?

Taip. Ir dar sakė man – mes nesakome, kad jūs norite kažką padaryti, bet norime jums iš anksto pasakyti, kad jūs nieko blogo nedarytumėt. Kad problemų nedarytumėt nei sau, nei kitiems... Aš sakau – kad aš ir nenoriu niekam daryti jokių problemų... Na, mes vis tiek sakom, kad jūs žinotumėt... Nežinau, iš kur jie ištraukė, kad aš turiu padaryti kažkokių problemų.

O kokių problemų jie liepė nedaryti?

Nežinau, tiksliai nepasakė. Bet pasakė – nieko nedarykit... Aš klausiau - dėl ko? Dėl visko, dėl Sedos. Klausia - ar bendraujat su ja? Ne, sakau, nebendrauju. Jeigu pamatyčiau, pasakyčiau “labas”, ir tiek. Ji gyvena savo gyvenimą, aš - savo. O, sako, taip ir turi būti...

Ar tie žmonės, kurie Jus klausinėjo Kaune, pasakė, kokiu pagrindu jie tai daro? Ar pradėtas koks nors ikiteisminis tyrimas? Kaip paaiškino?

Nieko nesakė.

Ir taip pat liepė pasirašyti?

Ne, Kaune pasirašyti neliepė.

Tiesiog paklausinėjo ir paleido?

Taip. Bet, sako, mes jus dar trukdysim, paskambinsim... Gerai, sakau, skambinkit, jeigu reikia... Ir išėjau namo.

Pats važiavot atgal į Jonavą, neparvežė?

Ne.

Kaip Jūs pats manote, ar tie, kurie Jus apklausė Kaune, buvo policijos pareigūnai? Ar galėjo būti ir Valstybės saugumo departamento darbuotojai?

Jeigu policininkas, juk iškart matosi. Paprastas policininkas paprastais rūbais nevilki. Klausinėjo irgi kažkaip kitaip. Manau, čia kitokie žmonės buvo. Gal viršesni už paprastus policininkus.

Galėjo būti ir iš VSD?

Galėjo. Arba gal kokie kriminalistai...

Kaip manytumėt, kas čia vyksta? Žinau, kad nusiuntėte policijai raštą, prašydamas paaiškinti, bet kol kas negavote jokio atsakymo. Kokios minys kyla, dėl ko jie tai daro?

Net neįsivaizduoju. Gal jie nori ką nors sutrukdyti? Žinau, kad dabar turės būti teismas, – tai gal dėl to teismo daro kažkokias nesąmones? Nežinau, ką galvoti...

Kokius jausmus sukėlė šita istorija? Kaip pasijutote, kai sužinojote, kad jūsų ieško, kad pareigūnai, atėję į namus, jūsų vaiko mamos klausinėjo tokių dalykų?

Buvo labai netikėta - išvažiavau į Suomiją ir sužinau, kad manęs ieško. Ką aš padariau, kad manęs ieškotų? Nieko nesu padaręs ir staiga – šitaip, su kriminalistais turiu bendrauti... Ir net nesako, dėl ko. Aš negalėjau įsivaizduoti, kas ten vykta, ką aš padariau... Lyg ir turėjau jaustis ramus, bet minčių kilo visokių. O gal mane bando kažkur įpainioti... Net pagalvojau, kad gal man geriau nebegrįžt į tą Lietuvą...

Baisu buvo?

Taip. Juk negaliu būti įsitikinęs, kad neatsitiks ko nors blogo. Dėl dukros sugrįžau. Jeigu ne ji, gal ir nebūčiau grįžęs...

O kiek dukrai metų?

Dveji.

Bekmuratai, ar galėtumėte šiek tiek papasakoti apie Gatajevus – kaip jie dabar gyvena Suomijoje, kaip ten jaučiasi?

Gerai. Geriau negu čia...

Ar Chadižat dar guli ligoninėje – žinau, kad tai, ką pergyveno Lietuvoje, labai pakenkė jos sveikatai. Juk ją mama vadinate?

Taip, mama. Ji iki šiol nėra atsigavusi, turi gydytis, geria vaistus. Savaitgaliais grįžta namo, ir vėl į ligoninę. Bet ten jiems labai padeda, pasirūpina viskuo, ko reikia. Jau davė ir gyvenamąją vietą. Vaikai lanko mokyklą, mokosi suomių kalba.

Ką Gatajevai sako apie mažesniuosius vaikus, kurie liko Vilniuje, “SOS vaikų kaime”?

Jie labai dėl to sielojasi. Juk mažieji vaikai niekaip nebuvo susiję su jokiomis bylomis. Juos turėjo grąžinti. Su mama išvis neįmanoma apie tai ramiai kalbėti, ji tik verkia dėl tų vaikų... Aš su vyresniaisiais berniukais dabar kartais pabendrauju per feisbuką, telefonu – tai jie jau pamiršo kalbėti čečėniškai. Suleimanas, kuris jau išėjo iš “SOS vaikų kaimo”, nes jam 16 metų, supranta, ką tu jam sakai, bet atsakyti nemoka... Atsako arba rusiškai, arba lietuviškai.

O mažosios mergaitės kalbą turbūt visai pamiršta?

Jau pamiršo. Prieš metus buvau nuvažiavęs (į “SOS vaikų kaimą”) pas Aslambeką. Jam jau 16 metų, jis gali išeiti, todėl galėjo su manimi susitikti. Tai kai nuvažiavau, automobilyje sėdėjo Cheda (viena jaunesniųjų mergaičių). Ji išlipo iš mašinos ir pradėjo bėgti pas mane... Bet auklėtoja ją sustabdė. Cheda sako – brolis atėjo... O ji – tau negalima. Ir neleido iki manęs ateiti...

Koks atstumas tarp jūsų buvo, kai ją sustabdė?

Kokie 5 metrai. Prie pat stovėjo...

Ar spėjote bent pasisveikinti?

Taip, aš pasakiau – labas, kaip sekasi? Ji spėjo atsakyti – gerai... Ir viskas, ją pasodino į mašiną. Tai ji prie lango sėdėjo ir žiūrėjo. Dar rėkė per langą – mano gimtadienis bus, ar atvažiuosi, ar atvažiuosi?..

Kaip jautėtės, kai neleido pasikalbėti su sesute?

Kaip čia pasakyti... nekenčiu... Aš nesuprantu, kaip tie žmonės taip gali. Jie gi žino, kad ta maža mergaitė, nors ir nėra tikra mano sesė, bet visą gyvenimą, nuo pat mažiukės augo šalia manęs. Ji man yra kaip sesuo. Bet jai neleido prie manęs net prieiti... Aš dar bandžiau sakyti tai auklėtojai – jūs stovėkite čia šalia, mes tik pasišnekėsim... Ne, sako - viso gero.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. daiva
(2013-03-14 23:49:14)
(78.62.81.149) Parašė:

baisu, labai baisu ir nėr ką pasakyti. Kiek dar turėsim iškęsti.. išgirsti..patirti25. V,LO
(2013-03-14 11:49:40)
(94.244.81.71) Parašė:

Kur vaiku teises specialistai, kur purai ir visi kiti veikejai, geda ir baisu. Lietuva valdo saugumas kuris baisesnis uz sovietini. Likusios instancijos neveiklios . Marija- Ausrine , Kuodyte galetu pasireiksti, bet cia ne ju sfera. Tik dziaugtis galima del tu kurie cia negyvena, gal nors jiems pasiseks gyvenime. Bukit sveiki ir laimingi24. Skirmantė
(2013-03-13 23:49:10)
(77.221.82.73) Parašė:

Akivaizdu, kad mes jau užimti MAFIJOS. Ir blondinų (bet jau vieno tai tikrai) Ką daryti? Kada šios valstybės sveikieji likučiai mobilizuosis ginti elementarų žmoniškumą?23. suvalkietis
(2013-03-13 21:08:01)
(78.62.164.7) Parašė:

Pasirodo per 23 metus rusisku metodu jegos strukturos neissizadejo, vadinasi tie metodai labai efektyvus pries liaudi.22. Leonas Merkevičius
(2013-03-13 16:25:31)
(78.60.43.239) Parašė:

Problema gerai įvardyta 2010-03-04 d. Malik ir Chadižat Gatajevų laiške iš Suomijos Lietuvos Respublikos prezidentei: "Gerbiama ponia Prezidente, esame dėkingi daugeliui lietuvių už jų pagalbą, šilumą ir nuoširdų prisidėjimą sprendžiant šių jaunų Čečėnijos piliečių likimą. Todėl laikome savo pareiga perspėti jus ir Lietuvos piliečius, kad ta kontrolės stoka, kuria šiuo metu naudojasi Valstybės saugumo departamentas, ir, savo ruožtu, saugumo departamento šiuo metu vykdoma valstybės teismų sistemos institucijų kontrolė, yra ne tik jūsų šalies abejotino patikimumo jūsų partnerių bendruose Europos namuose akyse problema. Tai galiausiai yra grėsmė saugumui ir iššūkis Lietuvos konstitucinei santvarkai."21. Aūūū!!!
(2013-03-13 15:36:58)
(77.247.181.164) Parašė:

Įdomu,kur dingo visi žmogaus teisių gynėjai,taip besirūpinantys homoseksualų reikalais,tačiau įžūliai užmerkiantys akis į čečėnų vaikų nelaimę? Nei vienas sovietinis teisėjas,psichiatras,nūnai išdidžiai pasivadinęs žmogaus teisių gynėju,net nesulojo dėl šios istorijos.Vienintelis sovietiniu tvaiku nepersismelkęs Darius Kuolys nuosekliai kovoja už žmogaus,koks jis bebūtų,teises.20. 12 komentarui
(2013-03-13 13:19:42)
(82.12.188.23) Parašė:

tai Drasiaus kelias atsiversk ,jei jau taip nepatinka tamstai tas Klonio gatves dienorastis/ir nesmeizk zmoniu/arba pateik faktus/cia kalba eina apie tai ,kad Ivanauskui reikia padeti /19. Kaip teisingai
(2013-03-13 11:19:01)
(212.117.21.91) Parašė:

ir paprastai pasakė Arvydas Sabonis: "Džiaugiuosi, kad mano vaikai gali augti ne Lietuvoje".Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras