2024 m. liepos 24 d.

 

Paroda „Lietuvos visuomenė Pirmojo pasaulinio karo pradžioje: įvykiai, draugijos, asmenybės“

Paskelbta: 2014-09-08 10:30 Autorius: Sonata Šulcė

2014 m. nuo rugsėjo 1 d. LMA Vrublevskių bibliotekoje veikia paroda „Lietuvos visuomenė Pirmojo pasaulinio karo pradžioje: įvykiai, draugijos, asmenybės“. Parodos atidarymas – rugsėjo 11 d. 17 val.

Bibliotekos Rankraščių ir Retų spaudinių skyriuose saugomi unikalūs dokumentai bei leidiniai naujai ir netikėtai atskleidžia to meto visuomenėje vykusius procesus, pasakoja apie karo veiksmų fone besiplėtojusius santykius tarp lietuvių politinio pasaulio konservatorių ir radikalų. Pagrindinis dėmesys skiriamas karo metu susikūrusioms struktūroms, kurioms teko rūpintis nuo karo nukentėjusiais gyventojais. Dauguma dokumentų visuomenei pristatomi pirmą kartą (Julijos Žymantienės-Žemaitės pasirašyti kvitai, niekada neeksponuotos advokato Andriaus Bulotos fondo fotografijos).

Parodoje siekiama kitu rakursu pažvelgti į išskirtines to meto asmenybes ir iškelti naujų klausimų. Kas buvo vienu iš ryškiausių lietuvių radikalų? Kokie daktaro Cemacho Šabado nuopelnai karo meto Vilniaus visuomenei? Ką apie Vilnių ir Kauną parašė Vladimiras Majakovskis?

Pirmasis pasaulinis karas pasaulyje pakeitė per kelis šimtmečius nusistovėjusią tvarką: sugriovė keturias didžiausias imperijas, bet ant jų griuvėsių iškėlė keliolika naujų tautinių valstybių. Tie pokyčiai vyko milžiniškų aukų sąskaita. Tačiau tai neužkirto kelio kai kurių tautų revanšizmui vėl kilti. Nors viskas vėl iš naujo permąstoma, tačiau visuomenėje nedaug žinoma apie Pirmąjį pasaulinį karą, jo eigą, pasekmes šiandieninei geopolitinei tvarkai. Daug kas liko neužfiksuota, išsitrynė tų laikų įvykiai ir iš daugelio šeimų atminties. Parodos rengėja – Rasa Sperskienė.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras