2024 m. birželio 17 d.

 

Paskutinę sausio dieną – dviejų garsių videomenininkų parodų atidarymai

Paskelbta: 2014-01-29 08:13 Autorius: www.madeinvilnius.com
Kadras iš Sebastiano Diazo Moraleso videodarbo „Krentantis“, 2014
Kadras iš Sebastiano Diazo Moraleso videodarbo „Krentantis“, 2014

Sausio 31 d., penktadienį, 18 val. Šiuolaikinio meno centras kviečia į dviejų parodų atidarymus, kur bus pristatytas garsaus argentiniečių menininko Sebastiano Diazo Moraleso projektas „Ficcionario“ – architektūrinis labirintas su penkiais jame rodomais videodarbais – ir olandų videomenininko Melvino Moti projektas „Hipererdvė“, pristatomas knygos bei filmo formatu.

Šias parodas tarpusavyje vienija domėjimasis tikrovės ir fantazijos santykiu bei vaizduotės tyrimai.

Olandijoje gyvenančio argentiniečių videomenininko S. D. Moraleso (gim. 1975 m.) darbai eksponuojami nuolatinėse garsiausių šiuolaikinio meno muziejų, tokių kaip „Centre Pompidou“ ar „Tate Modern“, kolekcijose, 2009 m. menininkas apdovanotas prestižiniu „Guggenheim Fellowship“ prizu. Šiuolaikinio meno centre atidaroma personalinė jo paroda „Ficcionario“ kviečia lankytojus panirti į kelionę po menininko specialiai parodai sukurtus architektūrinius labirintus, kuriuose galingi projektoriai spinduliuoja fikcijos ir realybės kilpas.

Parodoje, nusidriekusioje per dvi didžiąsias Šiuolaikinio meno centro sales, pristatomi penki menininko videodarbai: „Pasajes I“ (2012), „Pasajes II“ (2013), „Orakulas“ (2008), „Nuvokimas“ (2012) ir „Krentantis“ (2014). S. D. Moraleso videodarbai pasižymi žanrine įvairove, juose ryškūs dokumentikai, eksperimentiniam kinui, fantastiniams filmams būdingi motyvai ir pasakojimo formos. ŠMC kino salėje vyks specialios kitų S. D. Moraleso filmų peržiūros. Kitą dieną po atidarymo, vasario 1-ąją, pats menininkas ves ekskursiją žiūrovams po savo parodą.

Kadras iš Melvino Moti filmo „Aštuongubas taškas“, 2013

Olandų menininkas M. Moti savo parodoje „Hipererdvė“ kviečia žiūrovus tyrinėti ketvirtąją dimensiją – erdvę, nepatiriamą žmogaus juslėmis ir protu. Parodą lydi menininko knyga pavadinimu „MU“, kurios dviejuose skyriuose analizuojamas istorinis dviejų labai skirtingų pasaulio kultūrų požiūris į tai, kas nepažinu. Joje dėstoma, kaip ketvirtojo matavimo idėją XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje įsivaizdavo ir vaizdavo Vakarų matematikai, rašytojai ir architektai, ir gilinamasi į budizmo istoriją.

„Mu“ – tai būtent budizmo filosofijoje dažnai sutinkamas bereikšmis žodis, kuris vartojamas vengiant atsakyti į vieną ar kitą klausimą. Skirtingos mokymo tradicijos šioje knygoje kiek susipina, susiduria su panašiais klausimais, patenka į aklikelius, prieštarauja savo pirmtakams, randa žinioms vieną ar kitą paskirtį ir vėl grįžta prie ištakų. Menininko knygą „MU“ galima įsigyti ŠMC bilietų kasoje, ją taip pat galima pavartyti parodos ekspozicijoje.

Nebyliame M. Moti filme „Aštuongubas taškas“ ieškoma vizualios kalbos, kuri patirčiai nepasiekiamus dalykus išreikštų kino ekrane ir taip padėtų juos suvokti. 24 minučių trukmės filmas rodomas kiekvienos valandos pradžioje. M. Moti kūryba gerai pažįstama tarptautiniame šiuolaikinio meno kontekste: pastaruoju metu personalinės jo parodos surengtos Nacionaliniame Škotijos muziejuje, Lisabonos kunsthalėje, jo filmai rodyti 55-osios Venecijos bienalės parodoje „Enciklopediniai rūmai“.

Parodos „Ficcionario“ ir „Hipererdvė“ Šiuolaikinio meno centre veiks iki kovo 16 d. Trečiadieniais parodų lankymas nemokamas, be to, žiūrovai kviečiami registruotis į ekskursijas po parodas.

Papildomi renginiai parodų metu: vasario 1 dieną Šiuolaikinio meno centre S. D. Moralesas ves ekskursiją po savo parodą, o M. Moti kalbėsis su knygos „Yes, Wow, Totally Pointful. Interview Melvin Moti“ autore Vivian Sky Rehberg.

Taip pat vyks specialios S. D. Moraleso filmų peržiūros ŠMC kino salėje vasario 5 – kovo 16 d.

www.madeinvilnius.com

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras