2024 m. gegužės 25 d.

 

Plojimais gėdinti reikėjo ne STT

71
Paskelbta: 2013-11-13 15:26 Autorius: ekspertai.eu
Žurnalistų bendruomenė ploja prie STT būstinės. Nuotr. E.eu
Žurnalistų bendruomenė ploja prie STT būstinės. Nuotr. E.eu

Po kratų, kurias Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko BNS darbuotojų namuose ir darbo vietose, Lietuvos žurnalistai su Dainiumi Radzevičiumi priešakyje didelėje rūstybėje atsigręžė į šią instituciją.

Įvairiuose pasisakymuose STT pavaizduota kaip brutalius, kone autoritariniam režimui būdingus metodus taikanti tarnyba, kurioje dirba geriausiu atveju piktavaliai, o blogiausiu – labai nekompetentingi asmenys, kurių protiniai sugebėjimai kelia didelių abejonių Lietuvos žurnalistų elito atstovams. Savo pasipiktinimą dėl kratų, pavadintų išpuoliu prieš žodžio laisvę, žurnalistai išreiškė akcija prie STT, kurios metu rūsčiai ir ironiškai plojo STT pareigūnams.

Visa tai stebint kyla nemalonus klausimas: ar tie, kurie organizavo simbolinį plojimą prie STT, tikrai nesupranta, kad ploti reikėjo visai ne ten, ar tai daroma sąmoningai? Ar savo pasipiktinimą į STT žurnalistų bendruomenė nukreipė dėl apgailėtinos nekompetencijos – tos pačios, dėl kurios lygioje vietoje išpūtė burbulą apie neva vykstančią informacinę Kremliaus ataką, kuria net nekvepėjo (apie tai rašėme publikacijoje „Rusiškas portalas nepaskelbė nė vieno naujo fakto, tačiau Lietuvos žiniasklaida reaguoja itin jautriai”)  – ar esama kokių nors kitų interesų kaltinti būtent STT?

Nors ir sunku patikėti, kad vadinamasis žurnalistų elitas nežino kai kurių elementarių dalykų, vis dėlto juos priminsime.

Vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 164 straipsniu, ikiteisminį tyrimą atlieka ikiteisminio tyrimo pareigūnai, o jį organizuoja ir jam vadovauja prokuroras.

Šiuo konkrečiu atveju ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Gintas Ivanauskas, o STT pareigūnai vykdo jo nurodymus. BPK 170 straipsnio 2 dalyje dar kartą pabrėžta, kad jei prokuroras ne pats atlieka ikiteisminio tyrimo veiksmus – o būtent taip šiuo atveju ir yra – jis privalo asmeniškai kontroliuoti, kaip jis atliekamas. Taigi, visa tyrimo eiga, procesiniai veiksmai, jų eiliškumas ir t. t. priklauso tik nuo prokuroro G. Ivanausko valios. STT vadovui teisės aktai nenumato jokios pareigos organizuoti ir kontroliuoti ikiteisminio tyrimo veiksmus.

Teisėjas Gediminas Viederis šiame ikiteisminiame tyrime taip pat negali savarankiškai atlikti jokių veiksmų. Tai jam kategoriškai draudžia BPK 173 straipsnio 4 dalis.

Visus sprendimus teisėjas G. Viederis galėjo priimti atsižvelgdamas į dokumentus, kuriuos jam pateikė ir galėjo pateikti vienintelis asmuo – prokuroras G. Ivanauskas. Šią tvarką reglamentuoja BPK 173 straipsnio 2 dalis: teisėjas skiria ir sankcionuoja procesinių prievartos priemonių taikymą tik gavęs prokuroro prašymą. Šį prašymą prokuroras pateikia savo ar proceso dalyvio iniciatyva. Ikiteisminio tyrimo teisėjas negali atsisakyti nagrinėti prokuroro prašymą. Atsisakęs įvykdyti prokuroro prašymą, ikiteisminio tyrimo teisėjas dėl to priima motyvuotą nutartį.

Beje, BPK 11 straipsnio 1 dalis nurodo, kad procesinės prievartos priemonės turi būti taikomos tik tais atvejais, kai be jų negalima pasiekti reikiamų proceso tikslų. Bet kokios procesinės prievartos priemonės taikymas turi būti nedelsiant nutrauktas, kai tai tampa nereikalinga.

Prokuroras G. Ivanauskas, organizuojantis ikiteisminį tyrimą, turėjo stebėti visus STT vykdomus procesinius veiksmus ir imtis priemonių, kad šios normos reikalavimai nebūtų nepažeisti.

Taigi, viskam vadovauja prokuroras.

Ir kas jau kas, bet žurnalistai tikrai labai gerai žino, kas šioje valstybėje realiai vadovauja prokuratūrai – tai prezidentė, per savo iki pašaknų susikompromitavusį statytinį Darių Valį.

Todėl ploti reikėjo prie prezidentūros ar, blogiausiu atveju, jei jau nedrįstama liesti neliečiamosios – prie prokuratūros.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
71. Naglis Puteikis
(2013-11-23 16:44:25)
(82.145.209.115) Parašė:

STT šiuo atveju naudojama neteisėtai, nes jų misija - kovoti su valstybės pareigūnų korupciją, o privačių asmenų, pvz.žurnalistų jie nei tardyti, nei kratyti, nei "palydėti į darbo vietą ir iš jos" jie neturi teisės. Jei bylą tiriančiam prokurorui reikia apklausti ne valdžios pareigūnus, tam jis turi naudoti ne STT, o policiją, arba kitus prokurorus. Bet kokiu atveju joks prokuroras ar teisėsaugininkas neturi teisės terorizuoti žurnalistų dėl jų informacijos šaltinių, nes teisę jų neatskleisti garantuoja įstatymas. Šiuo atveju STT privalėjo atsisakyti dalyvauti, nebent paspaudė prezidentūra. Kuriame ES šalies parlamente vidury dienos savo darbo vietoje suiminėjami žurnalistai? LT spec.tarnybų, teisėsaugos vadovai, paskirti ir valdomi iš prezidentūros, tyčiojasi iš Seimo, gąsdina jį ir žurnalistus, demonstruoja galią ir rodo, kas čia šeimininkas. Neabejoju, kad toks sulaikymas yra neteisėtas, gaila, kad kol kas vis dar per daug politikų remia tokią antidemokratinę LT teisėsaugą, kas neleidžia Seimui vykdyti įstatymuose numatytą parlamentinę kontrolę.70. bumerangas
(2013-11-23 10:10:04)
(212.117.21.44) Parašė:

Su tais zurnalistu plojimais kaip ir su streikuojanciais basais policininkais. Basi, bet kokie apsiginklave iki dantu, malsinimo priemonem , virs 200 tampe, stumde zmones, tempe per zole basa mociute garliavoje. Kokia armija gerai paruostu saugojo gejus. Taip ir su zurnalistais. Kokia purvo lavina buvo ispilta ant zmoniu, kurie nestovejo po medzziu. Tarp plojanciu geriausias zurnalistas vinokuras. Bumerangas atsisuka pries tuos, kurie ji paleidzia.69. Va taip
(2013-11-20 21:26:27)
(62.212.207.97) Parašė:

Lietuvoje žmonės gyvena tiesiog puikiai. Ir tų žmonių pavardes žino dauguma Lietuvos gyventojų.68. APKALTA
(2013-11-15 20:56:33)
(193.9.230.100) Parašė:

DĖL SNORO AFEROS PLĖŠIKĖI GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ.!!!!67. TO 63
(2013-11-15 13:13:24)
(78.58.56.171) Parašė:

Nugi galvojau , bet nieko nesugalvojau , kas gero LT per tuos metus , ogi nieko.Arba mes ne viska zinom, gal kam nors ir gerai.66. GARLIAVOS ĮVYKIAI IR MERGAITĖ-
(2013-11-14 18:18:27)
(88.216.53.133) Parašė:

Tai įrodymas.Kas nusisuko arba šmeižė arba buvo "po medžiu" - tai nėra žurnalistai.Jie bijojo tiesos ir tarnavo melui , o tie, kurie pakeitė kailį - iš viso b a i l i a i. Tas liečia ir politikus. Gerai, kad žinom... Sekantį kartą gal neapsiriksim....65. manau
(2013-11-14 17:35:21)
(78.56.134.207) Parašė:

kad mazai dar juos krestelejo,galimai sisteminiai zurnaliugos kurie karts nuo karto gieda slovinancias sistema giesmes ir inirtingai maisantys su purvais kas pries sistema greiciausia buvo itikeja, kad nelieciami a fig pasinaudos ir ismes kaip atbroskes taip visais laikais buvo yra ir bus su padchalujais....na dar gali buti ir kita medalio puse ogi pachazuka ziniasklaidos autoritetas krites, tai va dabar tipo pakels autoriteta.64. nuomonė
(2013-11-14 17:02:58)
(78.63.207.46) Parašė:

jie tik įsivaizduoja esą žurnalistais....?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras