2024 m. balandžio 23 d.

 

Rubikonas liko už borto

Paskelbta: 2010-07-02 03:38 Autorius: ekspertai.eu
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos salė pilna žmonių. Visos sėdimos vietos, skirtos interesantams, visuomenės atstovams – užimtos. Savivaldybės apsaugos tarnautojų gausu ne tik pačioje tarybos salėje, bet ir prie laiptų į antrą aukštą.  Neturintiems leidimo vilniečiams į salę patekti neleidžiama. Kodėl Vilniaus miesto taryba išsigando savo gyventojų. Pasirodo, vasaros viduryje, kai daugelis laukia nesulaukia išganingų atostogų arba jau rytais klausosi paukščių kalbos, Vilniaus valdžia birželio 30 dieną skubos tvarka svarstė ar pratęsti sutartį su „Dalkia“.
Neįleido
Vieni salėje, kiti – už durų
Net buvusio Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko, daugelio išmoningų scenarijų meistro, vadovavimo miestui laikais neteko matyti tokio atsiribojimo nuo visuomenės. Prieš savaitę Vilniaus miesto mero Viliaus Navicko pasirašytu potvarkiu į miesto tarybos posėdžius gali patekti tik iš anksto užsiregistravę ir tiek, kiek salėje yra sėdimų vietų, skirtų besidomintiems svarstomais klausimais. Paskambinus į savivaldybės mero sekretoriatą, buvo paaiškinta, kad laisvų vietų nebėra. Jas užėmė Kalvarijų turgaus prekeiviai, nes tą dieną miesto tarybos antru klausimu buvo sprendžiama ar pritarti Kalvarijų turgaus rekonstrukcijai. Tuo tarpu, vienas paskutiniųjų klausimų - sutarties su „Dalkia“pratęsimas. Kadangi visuomeninių organizacijų, bendruomenių atstovai į laimingųjų sąrašą nepateko, bandėme prašyti įleisti juos, kai Kalvarijų turgaus interesantai atlaisvins vietas. Kalvarijų turgus bus rekonstruojamas Išganingai patekusi į posėdžių salę laukiau kaip pasisuks Kalvarijų turgaus reikalai ir kada atsiras laisvų vietų kitiems, savivaldybės pirmame aukšte kantriai laukiantiems visuomenininkams. Turgaus likimas buvo išspręstas gana greitai, jis bus rekonstruojamas.  Prekybos jame dėka per 10 metų surinkta iki 4 mln. lėšų. Mes pirmieji prisidėjome prie jo atnaujinimo. Tačiau atidavus turgaus pertvarkymą į privačias rankas, prekeiviams nuo 5 iki 7 kartų pabrangs vietos, tuo pačiu, padidės ir  prekių pardavimo kaina, - sakė asociacijos Kalvarijų turgus visiems“ atstovė Nijolė Prišmantienė. Tuo tarpu, Vilniaus miesto meras V. Navickas, į tarybos narių pasisakymą kam reikalingi valdantieji jei nieko gero nenusprendžia, nurodė juos susodinti į vagonus ir išvežti. Į tai Kalvarijų turgaus atstovų buvo atsakyta, kad valdininkai nieko gero neveikdami niekur ir neišeis, sėdės vietoje. Iš šalies, kaip iš skęstančio laivo bėga ir bėgs paprasti Lietuvos žmonės.  Nepaisant pasisakančių ir nesusipažinus su konkrečiu turgaus pertvarkymo planu, tarybos nariai pritarė Kalvarijų turgaus nuomai privačiam verslui 25 metams.
Sėdimų vietų neatlaisvino
Pasibaigus Kalvarijų turgaus ateities planų svarstymui, greičiau privatizavimui, pradėjau žvalgytis kada ir kiek atsilaisvins vietų. Ne kartą teko dalyvauti tarybos posėdžiuose stebėtojos vaidmenyje ir visuomet vyko judėjimas. Priklausomai nuo svarstomų klausimų, vieni žmonės ateidavo, kiti – išeidavo. Tačiau šiuokart visi liko sėdėti. Nepagavus momento esmės ką tai reikštų, priėjau prie sėdinčių ir paklausiau kodėl jie vis dar sėdi ir kokį dar svarbų klausimą svarstys. Vienas iš sėdinčiųjų atsakė, kad tai ne mano reikalas, kitas – jį domina visi klausimai ir sėdės iki galo. Tuo metu pasisukus šonu, išvydau pašaipų UAB „Vilniaus energija“ komercijos direktoriaus Rimanto Germano žvilgsnį. Aha, vadinasi, kad į salę nepatektų visuomenininkai, organizuotas visuotinis vietų užsėdimas. Bet ne. Vilniaus miesto tarybos narys Gediminas Rudžionis sakė, kad salėn sukviesti seniūnijų darbuotojai. Nenoras
Sutarties nepratęsė
Pradėjus svarstyti apie sprendimą pratęsti 20 metų sutartį su „Dalkia“, atkuto ir  „visais klausimais“ sėdėtojai. Jie energingai plodavo tiems, kurie pritardavo sutarties su „Dalkia“ pratęsimui ir su ironiška šypsenėle palydėdavo nepritariančiuosius. Aš svarstyčiau ar pritarti sutarties pratęsimui, jei tai būtų tik „Dalkios“ kompanija, jei  „Rubicon group“  čia neturėtų interesų,- kalbėjo Vilniaus miesto tarybos narys Audrius Rudys. Kita tarybos narė, Jūratė Žeimienė klausė V. Navicko kur nutarimo projekte parašyta, kad kurui bus naudojamas biokuras. Kalbama tik apie sutarties pratęsimą su „Dalkia“, o žodžio biokuras čia visai nėra, - piktinosi tarybos narė. Mat, beveik visi pasisakę už sutarties pasirašymą, kitus gąsdino, kad priešingu atveju kurui bus ir toliau naudojamos stipriai pabrangusios dujos. Vilniaus miesto tarybos posėdžio pradžioje pamačius tokią apsauginių apgultį ir stebėtojus „visais klausimais“ atrodė, kad apginti viešą interesą nėra jokių prošvaisčių. Tačiau pertraukos metu pakalbinus vieną kitą tarybos narį ir gavus jų patikinimą, kad jie tai tikrai nepalaikys miesto mero noro pratęsti sutartį, atsirado viltis. Gal pajutęs iš rankų slystančią iniciatyvą, V. Navickas siūlė pirma  balsuoti už klausimo atidėjimą iki kito posėdžio. Tačiau buvo nubalsuota už svarstymą ir sprendimo priėmimą. Ir sprendimas buvo priimtas. Prieš sutarties pratęsimą – 23, už – 16, susilaikė – 3. Reikia paminėti, kad stebėtojai „visais klausimais“ sąžiningai išsėdėjo iki galo. Dar daugiau, jie net pertraukos metu savo vietų nepaliko. Kai tuo tarpu, atidžiai padėtį sekęs R. Germanas, sutarties nepratęsus, dingo lyg vėjo nupūstas. Kažkada konferencijos metu daugelį tarybos narių buvau pavadinusi nesubrendusiais, nekompetentingais politikais miesto reikaluose. Bet šį kartą pamačiau, kad nepaisant skirtingų politinių partijų, įtakų, požiūrių labai reikalingu vilniečiams klausimu, tarybos nariai susivienijo. Belieka pasidžiaugti ir tikėtis, kad tai jau brandaus mąstymo rezultatas, o ne atsitiktinis įvykis. Ar stebėtojai „visais klausimais“ pasidarys patogiu miesto valdžios įrankiu neprisileisti suinteresuotos visuomenės, tai jau kitas demokratijos klausimas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras