2024 m. balandžio 12 d.

 

Rytoj – jau šiandien

7
Paskelbta: 2020-03-29 18:29 Autorius: Solveiga Stankevičiūtė, Kaunas
Lietuvos kalbininkas, pedagogas Aldonas Juozapas Pupkis.
Lietuvos kalbininkas, pedagogas Aldonas Juozapas Pupkis.

Kažkada seniai seniai, gyveno tokie Lietuvių kalbos normintojai ir puoselėtojai. Keisti žmonės, kurie mylėjo ir aiškino iš visos širdies apie lietuvių kalbos svarbą, kaip ją taisyklingai vartoti nūdienose. Jų labai aktyvus darbas Tarybų Sąjungos laikmečiu, atrodė taip keistai – kas gi kėsinasi į mūsų gimtąją kalbą, kas gi nori ją sunaikinti ar suvelti?

Tuometiniam jaunimui tai kėlė šmaikščią ironiją ir nesupratimas apie iškeltas aktualijas atrodė kaip „sąmokslo teorija“.

Tas jaunimas užaugo, subrendo ir susilaukė kitos jaunimo kartos, tačiau, kuri jau nemato tų Lietuvių kalbos puoselėtojų, o liberalioji Tv valstybinė vadovybė, neleidžia tokių keistų komerciškai nenaudingų laidų.

Belieka nostalgiškai su šilta šypsena prisiminti mūsų Aldoną Pupkį su savo kalbos kultūros studijomis, Tautinio ugdymo ir kultūros skleidimo entuziazmu.

Šiuo metu, kai LR Seime, kyla iš liberaliųjų pakampių besmegeniška diskusija apie antros Valstybinės kalbos (anglų) Lietuvoje įteisinimą, arba svetimšališkų, kitoniškų raidžių įvedimas į mūsų tautinę abėcėlę, net vidurius verčiantys argumentai, kad užsienio piliečiai Lietuvoje turi jaustis absoliučiai komfortabiliai, ir tik čiur čiur gink Die, kad nepasijaustų žemiau už varguolius vietinius aborigenus.

Tie vargetos, kurie net savo kalbą aukoja, vardan jų ekstra patogios komforto zonos, kad tik kiti ponuliai teisingai savo LT pasą perskaitytų, kad sintaksinės  tarmiškosios išraiškėlės nebūtų iškreiptos. Kaip tolimi kalėdiniai varpeliai, jau girdisi mintys suteikti bet kokią laisvai traktuojamą lietuvaičių rašyba. Et, kas gi ta litviniška rašliava - svarbu mūsų šeimininkai jausis labai patogiai.  

Tad - yra dar vienas pasiūlymas – įveskime keletą kirilicos raidžių, arabiškų rašmenų ir kinietiškų hieroglifų – tegul visi jaučiasi komfortabiliai, juk tuoj čia kiniečiai, galimai dominuos, o mes jau pasirūpinome jų patogumu.

Klausantis liberaliojo marmalo politikieriškų medūzų svaičiojimo, susidaro įspūdis, kad paskelbtos olimpinės žaidynės, kuris maloniau pabučiuos būsimojo šeimininko mikštąją. Ir suvokiam staiga, kad tie klanai rūpinasi tik savo esamųjų ir būsimųjų verslų ir lovio saugumu, kuris pirmas bus priimtas į vergų galeras, tas galės šlėktų laive irkluoti.

Bevališkai iškyla klausimas – ar dabartinėje Lietuvos žemėje, mums nereikalingas toks Aldonas Pupkis, žmogus – lietuviškosios kalbos Ararato kalnas, tautinio identiteto fundamentas ?

Žmogus iš didžiosios raidės – kaip markeris, leidžiantis būsimųjų rinkimų marginališkąjame partijukių rinkinyje, atskirti ir identifikuoti, tuos už uogienės bačką parsidavėliškus klapčiukus, kurių mintyse parduoti ir atiduoti bet ką - už savo asmeniškos ir merkantilinės valdžios poreikį. Identifikuoti tuos , kurie žmonių nelaimių sąskaita sau bando sukurti politinį bagažą rinkimams ir tuščių melagysčių dėka, bet kokia kaina neš patriotinę vėliavą į seimą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Ačiū
(2020-03-30 13:16:38)
(94.244.87.217) Parašė:

už labai vertingą straipsnį,ačiū už meilę lietuvių kalbai. Jei Aldonui Pupkiui būtų pastatytas paminklas,tai galėčiau ir anūkams papasakoti,kaip mylėjome savo kalbą.Man skauda,kad išduodame brangiausią,ką turime-tai savo gimtąją kalbą.6. Pilietis...
(2020-03-30 08:01:33)
(83.181.115.88) Parašė:

....va, va, jaunimas rašo ne tik po tris raides, bet ir kaip Marta, nes jie skaito, kad ir taip aišku, jog turi būti taškai , bei brūkšneliai.5. marta
(2020-03-30 00:20:34)
(78.58.110.126) Parašė:

Noreciau, kad atsirastu koks Pupkis, greiciau, nes jaunimas raso po tris raides. Piebalsiu suduslejimas uzsimirses ir vyresniems.4. Herkus
(2020-03-29 21:46:40)
(188.69.195.24) Parašė:

Važiuojant, per Lenkiją klausiausi radijo, kur vyko lenko profesoriaus kalbininko pamokėlės, kaip taisyklingai kalbėti lenkiškai, kokius žodžius nevartoti ir panašiai, manau tokios pamokėlės galėtų būti atgaivintos ir pas mus per valstybinę tv ir radiją. Atsimenu tarybiniais laikais Aldonas Pupkis taip pat vedė kalbos pamokėles, tada man atrodė juokingos,nereikalingos tos pamokos, bet kai kas smegeninėj liko iki šiol, kaip ir mano lietuvių kalbos mokytojos dažnai kartoti žodžiai: Vaikai, nevartokit "barbarizmų"!3. V. Ladas
(2020-03-29 20:56:22)
(188.69.195.119) Parašė:

Tarybiniais laikais Lietuvoje klestėj0 literatūrinės kalbos kultas. Nuo pirmos klasės turėjai kalbėti ne įgimta namų kalba, kai buvo draudžiamos vietinės tarmės. O gi, tame pačiame kaime, pavyzdžiui, mano gimtajame, vieni kalbėjo kiek kitaip už kitus. Kita vertus, ta "namų kalba" buvo užteršta svetimybėmis. Kartą suskaičiavau, kad mūsų lietuvių kalboje vien drabužiai ir apavas buvo vadinami net vienuolika svetimų kalbų: nuo "spadnyčios"(Pl) iki "naktaizos"(GB, USA). O svarbiausias mūsų mokytojų rūpestis buvo - neįleisti rusų kilmės žargonizmų. Deja, keletos jų žodelių atsikratysime tik kai visai suanglėsime. Visgi, norėčiau, kad tarybinė kalbos politika bent dalinai grįžtų į mokyklas, o iš jų - į gyvenimą. Mane, pavyzdžiui, išdresavo kalbos atžvilgiu puikiai, už tai dėkingas...2. prisimenu
(2020-03-29 19:46:08)
(77.90.124.209) Parašė:

dar rusu laikais jis vede laidas,deja gaila,kad dabartine liet.kalbos gramatika pasikeite.1. Darijus
(2020-03-29 19:18:00)
(185.6.235.186) Parašė:

Markeris lietuviškai vadinasi žymekliu.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras