2024 m. birželio 17 d.

 

Savaitgalio gidas

2
Paskelbta: 2014-02-06 14:37 Autorius: Radvilė Nakaitė | ekspertai.eu
Benas Šarka

Prieš mėnesį pagaliau atėjus šalčiams nudžiugo ir žiemiškais vardais pavadintų renginių organizatoriai, tačiau šią savaitę orai ir vėl krečia išdaigas. Atšiaurios muzikos garsai stingdys vilniečių ir kauniečių ausis, tarsi ne šio pasaulio mintimis su žiūrovais dalinsis lietuvių scenos ikonos Rolandas Kazlas ir Benas Šarka, jaukiu koloritu žavės naujos tapybos parodos. Kino mėgėjai Kaune trauks į festivalį „Žiemos ekranai“, o vilniečiams siūlome rinktis tarp įspūdingos kino klasikos ir JAV ir Kanados kino kritikų asociacijos geriausiu 2013 metų filmu paskelbtos juostos. Šį savaitgalį koncertų salėse karaliaus baroko muzika, o vaikams tradiciškai bus sekamos gražiausios teatralizuotos pasaulio pasakos.

VILNIUS
Ne pagal šio pasaulio madą
Vilniaus „Lėlės“ teatras, vasario 7 d. 18.30

„Ne pagal šio pasaulio madą“ – tai ne tik spektaklio pavadinimas, bet ir precentoriaus K. V. Šulco mirusiųjų metrikų knygose padarytas įrašas: „Jis buvo […] sąžiningas žmogus. Ne pagal šio pasaulio madą…“ (1977, p. 573). Aktorius ir spektaklio režisierius R. Kazlas, kuriam ir pačiam tinkama šio pasaulio mados nesivaikančio etiketė, apie būsimą spektaklį sako: „Šiuo darbu noriu pažvelgti į Kristijoną Donelaitį ne į kaip mums visiems jau žinomą istorinę asmenybę, ne kaip į klasiką, seniai gyvenantį tik vadovėliuose ar chrestomatijose, o kaip į visada gyvą poetą, gyvenantį savo amžinus metus ir nuolat kuriantį juos, tarsi poemą. Jis ir jo kūryba – tai tarsi kažkoks sveikas pamatas mums, vis dar kalbantiems lietuviškai. Šiame spektaklyje man labiau būtų įdomus tylintis poetas, o ne rėžiantis pamokslus; labiau triūsiantis, krutantis ir šokantis, o ne stovintis sakykloje; labiau savame kieme kartu su žmona, o ne laukuose su būrais; brandinantis žodį, o ne jį užrašantis. Mano manymu, K. Donelaitis – tai kūnas, tapęs žodžiu. Teatleidžia man tie, kurie taip nemano. Tai žmogus, paisęs žemės, dangaus ir laiko dėsnių, o ne vaikęsis trumpalaikių žmogiškų madų, kaip pavasaris ar ruduo – kiekvieną kartą lyg tas pats, tačiau visada kitoks.“

12 vergovės metų
Kino teatras Pasaka, vasario 7 d. 18.45, vasario 8 d. 18.30, vasario 9 d. 20.30

Lygiai prieš 160 metų – 1853-iaisiais – pasaulis sužinojo nepaprastą juodaodžio iš Niujorko valstijos Solomono Northupo istoriją. Pagrobto ir vergijon parduoto laisvo Amerikos gyventojo istorija pasirodė praėjus metams nuo žymiosios „Dėdės Tomo trobelės“ ir svariai prisidėjo prie vergijos panaikinimo.
 
Niujorko valstijos Saratogos miestelyje su šeima laimingai gyvenęs Solomonas Northupas buvo nagingas dailidė, laisvalaikiu mėgęs groti smuiku. Vieną 1841-ųjų dieną du nepažįstami vyrai pasiūlė jam laikiną darbą – groti smuiku keliaujančiame cirke. Kadangi papildomi pinigai kišenių neplėšo, vyras su pasiūlymu sutiko. Po vieno iš pasirodymų Northupas prisėdo atšvęsti pasisekusio vakaro su savo laikinaisiais darbdaviais. Po keliolikos valandų jis atsipeikėjo krovininio traukinio vagone prirakintas prie grindų. Traukinys keliavo į Luizianą – Amerikos vergijos sostinę. Ten pagrobėjai pardavė belaisvį vergijon, iš kurios jam pavyko pabėgti tik po dvylikos metų.

Speigas V
Kultūros baras „Kablys“, vasario 7 d. 20.00

Penktasis atšiaurios muzikos festivalis SPEIGAS vasario 7 dieną kaustys Vilnių. Šįkart ypatingas dėmesys skiriamas performatyviam triukšmui, postindustriniam gausmui ir postpankiškai dvasiai. Festivalyje pristatome atlikėjus ir grupes, kurių muzika perteikia tikrą, artimą, vidinį šaltį, kurį kiekvienas nešiojame savyje. Daugiau informacijos ČIA

Andrius Zakarauskas. Vardan
Galerija „Vartai“, vasario 4 – kovo 15 d.

Galerijoje „Vartai“ pristatoma jau trečioji vieno iš perspektyviausių ir labiausiai vertinamų jaunosios kartos tapytojų – Andriaus Zakarausko – solo paroda. Visas galerijos sales užimančioje ekspozicijoje bus pristatomi pastaraisiais metais sukurti tapybos darbai ir koliažai, kuriuose menininkas plėtoja tapybos kaip ideologijos ir kulto kūrimo temas, mėgindamas (de)konstruoti jų tarpusavio ryšius. Parodoje „Vardan“ analizuojamos problemos yra neatsiejamos nuo ankstesnės menininko kūrybos, kurioje taip pat buvo apmąstoma tapyba, tapytojo vaidmuo ir tapybos įtaigumas.

Laimingasis Hansas
Keistuolių teatras, vasario 8 d. 12.00

Kartais ima ir pasiseka. Taip kaip ir mums, Keistuoliams, perskaičiusiems nuostabią pasaką apie Laimingąjį Hansą, kurią parašė du broliai. Ir ne šiaip broliai, o broliai rašytojai. Ne šiaip rašytojai, o nuostabūs pasakų kūrėjai broliai Grimmai. Bet pasisekė ne tik mums... Nes Pavargėlių kaime vienoje šeimoje gimė berniukas, vardu Hansas. Senis, vardu Mukudzanis, išpranašavo, kad vieną dieną Hansas ves karalaitę, paveldės pusę karalystės ir taps karaliumi...

Prestižinis baroko orkestras „B‘Rock“ ir fleitos virtuozas Maurice’as Stegeris
Nacionalinė filharmonija, vasario 8 d. 19.00

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje koncertuos pirmą kartą Lietuvoje viešintys pasaulinio garso baroko muzikos interpretatoriai – žymusis Belgijos baroko orkestras „B’Rock“ ir fleitos Paganiniu vadinamas šveicarų fleitistas ir dirigentas Maurice’as Stegeris. Svečiai atliks Giuseppe Antonio Brescianello, Antonio Vivaldi, Giuseppe Torelli ir Francesco Geminiani kūrinių programą „Su meile, Vivaldi“.

Orkestro repertuaro pagrindas – žinomi ar rečiau skambantys XVII–XVIII a. kūriniai. Tačiau nevengiama atlikti ir šiuolaikinės muzikos. Beje, šiam kolektyvui visa muzika yra šiuolaikinė, nesvarbu, ar tai Monteverdi, Vivaldi, Mozartas ar Brittenas.

Koncerto solistas – pagarsėjęs baroko muzikos interpretuotojas, šveicarų fleitininkas ir dirigentas M. Stegeris. Jis nuolat kviečiamas koncertuoti ir dirbti dirigentu su geriausiais baroko, klasikinę ir moderniąją muziką atliekančiais kolektyvais.

Kino klasikos vakaras: „Baseinas“
Kino centras Skalvija, vasario 9 d. 19.00 

Žanas Polis ir Mariana atvyksta į vilą Sen Tropė praleisti atostogų. Jie – du įsimylėjėliai, kurie mėgaujasi nuostabia gamta, saule, turkio spalvos baseinu ir... vienas kitu. Netikėtai juos aplanko buvęs Marianos meilužis Haris su jaunute dukra Penelope. Žanas Polis ima merginti žaviąją viešnią. O Marianos ir Hario buvusios aistros vėl pradeda kibirkščiuoti. Visų tų geismų audros pasiekia piką – kivirčo metu Haris atsiduria baseine. Bijodami būti apkaltinti žmogžudyste, filmo herojai ima kurti istorijas.

Filme vaidina viena ryškiausių to laiko aktorių porų Romy Schneider ir Alainas Delonas. Tai ir vienas pirmųjų britų aktorės Jane Birkin vaidmenų. (N-16)

KAUNAS
Faksimilinės Vlado Putvinskio knygelės „Giedrė“ (1915) pristatymas
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, vasario 7 d. 17.00

2013 m. kovo 5 d. sukako 100 metų nuo pedagogės, skautės Giedrės Žmuidzinavičiūtės-Gučienės gimimo. G. Žmuidzinavičiūtė buvo pirmoji Lietuvos Giedrė. Minint šią iškilią progą, šeima išleido faksimilinę Vlado Putvinskio knygelę „Giedrė“ (1915), kuriai iliustracijas sukūrė Antanas Žmuidzinavičius, o įvadinį straipsnį parašė dr. Giedrius Židonis.

Renginio metu šiltais prisiminimais apie G. Žmuidzinavičiūtę dalinsis dukros: Giedrė ir Birutė Gučaitės. Bus galima įsigyti pristatomą knygą.

Orkestro gimtadienio koncertas
Kauno filharmonija, vasario 7 d. 18.00

KAUNO MIESTO SIMFONINIS ORKESTRAS
Vyr. dirigentas Constantine'as Orbelianas, vadovas Algimantas Treikauskas.
Solistas ir dirigentas PAVELAS BERMANAS (smuikas, Italija).
Programa:
Niccolò Paganini – Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 2, h-moll, op. 7
Robertas Schumannas – Simfonija Nr. 4, d-moll, op. 120

„Žiemos ekranai"
Kino teatras Romuva, vasario 5–9 d.


Vasario 7 d., penktadienis
18.00 val. M. DURAS „Hirosima, mano meilė“
20.00 val. O. JOSELIANIS „Krentantys lapai“

Vasario 8 d., šeštadienis
16.00 val. M. DURAS „Natali Granžė“
18.00 val. O. JOSELIANIS „Sudie, mano karvide“
20.30 val. M. DURAS „Indijos daina“

Vasario 9 d., sekmadienis
16.00 val. A. DELAPORTE „Anželė ir Tonis“
18.00 val. O. JOSELIANIS „Sodai rudenį“

Daugiau informacijos apie festivalį rasite ČIA.

Alvydo Bulakos tapybos darbų paroda
Teatro klubas, nuo vasario 5 d.

Teatro klube Architektų namuose atidaroma plačiai žinomo tapytojo Alvydo Bulakos tapybos darbų paroda. Joje pateikiami darbai iš paskutinio tapybos periodo ir keletas senesnių kūrinių. A. Bulakos darbų yra įsigiję Suomijos, Vokietijos, Prancūzijos, JAV, Izraelio, Danijos, Liuksemburgo ir kitų šalių muziejai bei privatūs kolekcionieriai. A. Bulakos kūryba pasižymi, kaip ją apibūdina menotyrininkai, romantiniu ekspresionizmu. Darbuose galima įžvelgti užuominas – figūrų, jausmų, daiktų trajektorijas. Darbai pasižymi puikiai suderinta koloristika, žaismingu siužetu bei gana įdomiais pavadinimais, kurie siejasi lyg su poezija ar net literatūra. Tapybos darbai – tai stipriai išmąstyta ar išgyventa jausminė klaviatūra. Juose galime įžvelgti mūsų dienų sarkazmo, grotesko ir lengvos spalvinės lyrikos. Darbai gana ekspresyvūs, bet jie neerzina žiūrovo, priešingai, jie sukelia intrigą, kuri traukia žiūrovą mąstyti, daryti išvadas ir gana ilgam lieka atminty. Tokiai kūrybai negali būti abejingas paprastas žiūrovas. Ji veikia savo užkoduota energija, kuri tiesiog trykšta iš darbų.

Speigas V
Puntojazz palėpė, vasario 8 d. 20.00

Penktasis atšiaurios muzikos festivalis SPEIGAS vasario 8 dieną kaustys Kauną. Šįkart ypatingas dėmesys skiriamas performatyviam triukšmui, postindustriniam gausmui ir postpankiškai dvasiai. Festivalyje pristatome atlikėjus ir grupes, kurių muzika perteikia tikrą, artimą, vidinį šaltį, kurį kiekvienas nešiojame savyje. Daugiau informacijos ČIA

Astrida
Kauno dramos teatras, vasario 9 d. 12.00

Vaikystė – ne amžiaus, o sielos būsena. A. Lindgren. Tu – mažutė, tu – jauna, / Aš, kuriai išeiti laikas. / Aš – tai tu, tu – tai aš, / Tarsi smėlis byra laikas. / Aš galiu, tu gali, / Mes visi, jei norim, galim, / Aš tikiu, tu tiki, / Kad suaugęs toks pat vaikas. / Išeinu, tu lieki, / Ak, kaip greitai bėga laikas. / Aš skrendu, tu skrendi, / Mums sparnus dangus suteikia. / Mes galim, mes norim pakilti aukštai, / Ir mus pasitiks ten kalnai milžinai. / Astrida, Astrida, mergaitė maža, / Astrida senelė, Astrida mama.

KLAIPĖDA
Barokinis atvirukas
Koncertų salė, vasario 7 d. 18.00

Klaipėdos kamerinis orkestras meno vadovo M. Bačkaus iniciatyva jau keletą metų gilinasi į baroko muzikos interpretavimo paslaptis. Netrukus, pirmąją vasario savaitę, jie dirbs su vokiečių dirigentu ir smuikininku Reinhardu Goebeliu. Šių meistriškumo kursų metu parengta koncertinė programa „Barokinis atvirukas“ klausytojams bus pristatyta vasario 7 dieną, penktadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje.

R. Goebelis yra žymus senosios muzikos ir autentiškų instrumentų srities specialistas, senosios muzikos ansamblio „Musica Antiqua Köln“ įkūrėjas, jis taip pat diriguoja ir „šiuolaikiniams“ orkestrams.

Sudaužytas kiaušinis
Klaipėdos lėlių teatras, vasario 8 d. 12.00

Klaipėdos lėlių teatro meno vadovė ir režisierė Gintarė Radvilavičiūtė savo naujausią spektaklį „Sudaužytas kiaušinis“ kūrė su patyrusia komanda.
Klaipėdos lėlių teatro aktoriai Renata Kutaitė ir Vytautas Kairys šešėlių teatro principu sukurtame spektaklyje lieka tamsiojoje scenos pusėje, bet aktyviausiai skleidžia šviesą ir gvildena pagrindinę mintį.

Net ir suvokiant tūrinį užkulisinės erdvės ribotumą bei pačių lėlininkų ironiškai vertinamą „kiekybiškai ekonomišką“ spektaklio atlikėjų sudėtį, sunku patikėti, kad visus spalvų, šviesų, veiksmo vietų ir personažų kaitos procesus skirtinguose ekranuose vienu metu suvaldo TIK du aktoriai.

Vabi Sabi Vasabi
Žvejų rūmai, vasario 8 d. 18.00

Vabi sabi principai kilę iš dzenbudizmo. „Vabi“ galima versti kaip kuklumą, vienišumą, neryškumą, liūdesį, asimetriją. „Sabi“ – kaip archajiškumą, neapibrėžtumą, tikrumą. Ją sunku paaiškinti vakarietiškomis sąvokomis, tačiau „vabi sabi“ japonų estetikoje yra tas pats, kas vakariečiams – graikų grožio idealai.
„Vabi“ – tas, kuris gyvena pagal „vabi“ ir yra supratęs uolų ir žiogų išmintį.
„Sabi“ – archajiškas netobulumas.
„Vabi sabi“ – nieko nėra tobulo, niekas nėra užbaigta ir nieko nėra amžino.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. pagaliau
(2014-02-08 11:15:41)
(90.134.95.61) Parašė:

Savaitgalio kultūros gidui sugalvotas daug geresnis pristatymas nei anksčiau. Taip ir toliau, tobulėkime drauge..1. Jėzus Christ
(2014-02-06 14:57:23)
(212.52.38.145) Parašė:

Sudden Infant - gerai.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi