2023 m. lapkričio 30 d.

 

Skalūnų dujų tragikomedija

30
Paskelbta: 2013-05-03 14:48 Autorius: dr. Algirdas Knystautas, judėjimo "Už gamtą" vadovas
Maišai su hidrauliniam plėšymui naudojamais chemikalais. Nuotr. iš "alibaba.com"
Maišai su hidrauliniam plėšymui naudojamais chemikalais. Nuotr. iš "alibaba.com"

Verda aistros, aistros verda... Negi tiek daug milijardų nukeliaus į „verslininkų“ iš „Chevron“ kišenes? Logiškas atsakymas – taip. Kitaip jie čia tikrai „nesiparintų“. O kiek Lietuvai ir lietuviams? Čia jau ir garsiąją Karmen liūdną ariją iš trečiojo veiksmo pravartu prisiminti – „atsakymas aiškėja...“ Mes tapsime Dubajumi, kiekvienas bedarbis turės po porą tarnaičių iš Filipinų, virėją iš tos šalies, kurios virtuvė artimiausia jo širdžiai. Tikrai?

Ko tik neteko perskaityti, išgirsti ir pamatyti pastaruoju metu. Visa tai susiję su skalūnų dujomis. Kovos įniršis ir pagreitis byloja apie nemažus pinigus. Visos mūsų šalelės bėdos, kaip aiškėja, kyla iš prakeiktų gamtosaugininkų. Tai jie, „Gazpromo“ pakalikai, neleidžia Lietuvai tapti vienu iš „Emyratų“. Jie stabdo mūsų žemelės „progresą“, „darnią plėtrą“, „vystymąsi“ bei daugelį kitų, taip sakant, pozityvių dalykų. Aišku, kad žalieji tai daro savanaudiškai. Jiems dosniai sumoka „Gazpromas“ ar dar kokios kitos Rusijos organizacijos. Ko gero, ir slaptosios tarnybos įberia kažką į Lietuvos gamtosaugininkų šėryklą. Ta gamta jiems terūpi kaip kiaulei debesis. Beje, tikrai tikiu, kad didžioji mūsų valdininkų dalis tuo nuoširdžiai įsitikinę. Nes jų galvose jau nuo gimimo netelpa žodžiai „sąžinė“, „altruizmas“, „nesavanaudiškumas“. Juk tai seniai mirusios kategorijos.

Nesinori toliau grimzti į demagogijos liūną, klausiu visų. Kur šito didelio susipriešinimo dėl skalūnų ištakos? Piniguose, atsakysite jūs. Ir aš. Kokiuose piniguose? Tuose, kurie išplauks iš Lietuvos, kaip visokių „Williams‘ų“, „Leo“, „Dalkia“, Lietuvos (Vilniaus) energijų, įvairių „Vandenų“, ir t. t., ir pan. veiklos rezultatai. Panašios kompanijos broliškoje Rusijoje vadinamos „natūraliomis“ monopolijomis. Šios monopolijos dažniausiai broliaujasi su valdžia. Keista, ar ne? Jos ir taip „natūralios“. Bet valdžios parama vis dėlto reikalinga.

Perskaitęs „n“ straipsnių šia tema, judėjimas „Už gamtą“ reiškia savo kuklią nuomonę. Visomis keturiomis palaikome aktyvias bendruomenes (kaip Žygaičių), tą gyvastingą pilietinės visuomenės užuomazgą, bandančią stabdyti tą niekam nesuprantamą procesą jų braškių lysvėje. Jiems geriau matyti, kad Lietuva – joks monstras. Kad tai objektyviai maža šalis. Kad mes nesame tiek turtinga teritorija ir gausi tautiečių, kad lengvai juos aukotume. Ir kam aukoti? Eiliniams „Williams‘ams“ iš už okeano. Už ką? Tarkime, kad nežino niekas.

O dabar užduokime sau tris labai konkrečius klausimus.

Ar žinome mes, kaip ši „saugi“ (taip megaglobalinės kompanijos apie savo technologijas visada kalba) „mašina“ paveiks mūsų gruntinius vandenis, o sprogdinti naudojami pavojingi chemikalai – mūsų ir mūsų vaikų organizmus? NE.

Ar žinome, kuo skiriasi visa Lietuvos gruntų, gylio, vandens požeminių arterijų specifika nuo, pvz., Estijos ar JAV? NE.

Ar galime leisti grynai pelno siekiančiai bendrovei, vien besiremiant jos žodžiais, gręžti ir niokoti mūsų žemę? NE.

Juokingiausia, kad tai siejama su aktyviu žaliosios energijos vajumi. Jis prasidėjo nuo itin aršių liūdnai pagarsėjusio, o dabar ir rentą gavusio buvusio parlamentaro konservatoriaus Jono Šimėno pastangų. Mat jo mylimas sūnus ėmėsi biokuro verslo. Apie „saulę“ galime tiesiog tylėti – visiškai nerealios elektros supirkimo kainos, lengva ranka patvirtintos buvusios vyriausybės. Tūkstančiai apgautų „viltingų“ žaliosios energetikos atstovų. ES pagalba žaliosios energetikos vystymui. Piniginė pagalba, aišku. Tolesni tyrimai dėl aplinką ir žmogaus sveikatą ardančių vėjo jėgainių netvarkingo statymo, dėl visiškai nepagrįstai pakeltų biokuro kainų, dėl saulės energijos nerealių pirkimo kainų, dėl... dėl – skalūnų dujų.

Leisti gręžti be jokių tyrimų? Leisti „Chevron“ monopolizuoti mūsų kraštovaizdį, vandenis ir sveikatą? Neabejoju, kad jei to paties „Chevron“ „nepriklausomi ekspertai“ viską ištirs, išvada bus paprasta – nuo gręžimo mūsų gamta tiesiog suklestės. Ką gi.

Atsiprašau, kad nevardiju čia begalės argumentų "už" ir "prieš". Argumentai „už“ eilinį kartą atrodo labai liūdnai. Jei norėtųsi susipažinti su aibe straipsnių ir komentarų, tik įeikite į internetą su keliais pamatiniais žodžiais. Ir viską suprasite.

Judėjimo „Už gamtą“ pozicija šiuo aštriu klausimu vienareikšmiška – be nuodugnių ir tikrai nepriklausomų tyrimų leisti to kategoriškai negalima. Jei vis dėlto autoritetingi duomenys parodys, kad mes išliksime, leiskime politikams už skalūnus uždirbtus pinigus perduoti bet kur, bet tik ne Lietuvos žmonėms. Nes to panašiais atvejais nėra buvę niekada. Rinka yra rinka, sava kišenė yra sava kišenė. Tad nesipiktinkime, mielieji.

www.uzgamta.com

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
30. zXCQ811wAQc
(2013-08-08 09:14:59)
(181.198.44.4) Parašė:

This article achiveed exactly what I wanted it to achieve.29. Irena
(2013-05-08 15:22:45)
(78.61.85.169) Parašė:

Kodėl mūsų tarnai - seimo nariai, valstybės tarnautojai, kuriems mokame atlyginimus, mums nedirba?? Jie privalo tarnauti Lietuvos žmonėms.28. anita
(2013-05-07 08:55:24)
(78.60.122.150) Parašė:

Vargas tau, Lietuva, ir tavo vaikams....27. seras
(2013-05-07 07:49:43)
(78.61.214.72) Parašė:

Musu valdziazmogius stumiancius Sevrono afera reiketu susodinti i kalejima RIMTAM PAMASTYMUI, nes dabar jie tam laiko atrodo neturi.26. atsiprsasau 23
(2013-05-07 07:48:03)
(78.61.214.72) Parašė:

MANO komentaras na kuku buvo skirtas 24-am.25. na ku - ku
(2013-05-06 13:45:24)
(78.61.214.72) Parašė:

yra ku-ku ir visi zinome, ka reiskia ku-ku, o jei dar paleidzia tryda is smegenu, nes daugiau be jos ten nieko nera, tai rekomenduoju i ta tryda nekreipti demesio.24. sed
(2013-05-05 05:37:19)
(78.58.44.108) Parašė:

EILINE TRYDA ,JAU ATSIBODO SKAITYTTA PROPOGANDA VIENPUSE23. kuku
(2013-05-05 01:59:52)
(78.57.246.57) Parašė:

NE CHEVRONParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras