2024 m. birželio 23 d.

 

SKANDALAS: Lietuvoje katastrofiškai daugėja kokybiškos muzikos (video)

Paskelbta: 2014-05-01 15:22 Autorius: Mindaugas Peleckis

Kol Lietuva švenčia (pagal poreikį) Gegutės (nuo senų senovės), Tarptautinę darbininkų (nuo 1886 m.) ir (arba) Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (nuo 2004 m.) dieną, noriu pasidžiaugti skandalinga naujiena: Lietuvoje katastrofiškai daugėja kokybiškos muzikos. Ir tai tikrai verta paminėti būtent šiandien, nes gegužės 1-ąją savo gimtadienį švenčia viena įdomiausių mūsų šalies muzikos kūrėjų, kompozitorė Justė Janulytė.

Ir tai – dar ne viskas. Pastaruoju metu pasirodė dar keli muzikiniai leidiniai, kurie leidžia manyti, kad katastrofiškas kokybiškos muzikos gausėjimas Lietuvoje yra tikras SKANDALAS. Taip vadinasi ir pirmosios ir vienintelės mimų įkurtos grupės „Neteisėtai Padaryti“ debiutinis albumas.

Ne mažiau dėmesio verti ir kiti neseniai dienos šviesą išvydę lietuviškos muzikos albumai, kurių keletą pabandysiu apžvelgti džiaugsmo kupinu žvilgsniu ir įstabių garsų pilnomis ausimis.

NETEISĖTAI PADARYTI – SKANDALAS (2014)

Kaip savo feisbuko paskyroje teigia „Neteisėtai Padaryti“, „grupės branduolį sudaro mažas storas bei aukštas plonas – aktoriai Rokas Petrauskas ir Šarūnas Gedvilas. Abu dainuoja, abu šoka, abu fantastiškai nuostabūs. Grupės dainos gimsta iš pykčio ir begalinės harmonijos. Noras išsakyti, išdainuoti, o kartais ir išrėkti tai, kas mus visus jungia, skatina kurti. Šmaikštūs, atviri, švelniai kandūs, tačiau visada atiduodantys save publikai. Tokie yra „Neteisėtai Padaryti“.

Dainuojantys mimai grupę įkūrė Vilniuje. Albumas SKANDALAS pasirodė 2014 m. Jis įrašytas kartu su Rasa Vaštakaite (būgnai, perkusija), Henriku Piktuižiu (bosinė gitara), Germanu Skoriu (elektrinė gitara), Karoliu Rudoku (styginiai), Wojciechu Orszewskiu (saksofonas), Radviliškio muzikos mokyklos vaikų choru.

Albumą išleido „Prior Musica“.

Mimai R. Petrauskas (gim. 1988 m. Radviliškyje) ir Š. Gedvilas (gim. 1988 m. Kvėdarnoje) – ir nepriklausomos jaunų aktorių trupės „Degam“ nariai. „Degam“ – pirmas Lietuvoje profesionalių pantomimos aktorių kursas.

Prie albumo kūrimo ženkliai prisidėjo jau minėti žmonės, taip pat Anna Pavlova (piešiniai), Marius Kneipferavičius (dizainas), Joshas McClungas (nuoširdūs būgnų smūgiai). Atskiros padėkos CD atvarte – „mylimosioms už tai, kad palaikė ir neišmetė ir namų“, „žmonėms, kurie ateina į koncertus, rėkia pilna gerkle ir tiki mumis“, Mykolui Markauskui („už tai, kad stumia... į priekį“) bei Mantui Visockiui („už gerą širdį“) ir kiekvienam, kuris klauso albumo.

Albumas įrašytas, karpytas, miksuotas ir prodiusuotas G. Skorio studijoje „1o7 Studio“. Joje atlikta ir paskutinė ruošiamo leisti albumo peržiūra (angl. mastering). Taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studijas baigęs G. Skoris – dainų autorius, vokalistas, multiinstrumentalistas, garso režisierius, prodiuseris, ypač žinomas iš grupių IR, „The Perfect Pill“, nuo 2008 m. įrašęs, prodiusavęs ir dalyvavęs 15-oje albumų.

SKANDALO, įrašinėto 2013–2014 m., beveik visų 12-os dainų žodžių ir muzikos autorius – R. Petrauskas (išskyrus dainas „Utėlė“ ir „Neteisėtai Padaryti“, kurių tekstus rašė Š. Gedvilas).

SKANDALO žodžiai ir muzika – išties skandalingai kokybiška kūryba. Koks tai muzikinis stilius? Nežinau. Gal mimų rokas? O jei kiek rimčiau – roko, regio ir dainuojamosios poezijos mišinys. Melodinga ir lyg kažką primenanti „Pabaiga“ (puikus akustinis melodingas rokas). Stiprūs kūriniai – „Pantomima“ (tikras grupės manifestas, kaip ir „Neteisėtai Padaryti“; „Mimo akys mato viską, kūnas minkštas kaip sosiska...“), „Keiksmai“, „P. Aktorius“, „Zuikis“, „Galvotas“, „Repas“ (pastarieji trys kūriniai – pirmosios grupės dainos). Kažkur tarp eilučių justi „Anties“ įtaka.

SKANDALAS – muzikinis albumas, kokio seniai laukiau. Profesionalu, gražu, tikra. Ironiška. Tai, ko reikia, kad CD grotuvas įkaistų, o klausytoją apimtų amnezija, kelintą kartą albumas klausomas.

Balandžio 29-ąją „Neteisėtai Padaryti“ atsakė į kelis klausimus, kurių summa summarum pateikiu skaitytojams: „Neteisėtai Padaryti užsimezgė 2011 m. ir dramblio greičiu gimė 2013 m. Gyvuoja iki dabar (arba iki pasaulio pabaigos). Kai mama dar esant pilve dainuodavo daineles prieš miegą, supratom, kad grosim ir dainuosim. Dviratis kažkada buvo išrastas eksperimentuojant. Tas pats su muzika, reikia daug ką išbandyti. Mes patys kaip eksperimentas, ties tuo ir dirbame. Kol kas dalyvavome „Tamsta“, „Rafes“ festivaliuose, šią vasarą laukia „Bliuzo naktys“, „Karklė“, „Galapagai“ ir kt.“

„Neteisėtai Padaryti“ prisiminė linksmus ir liūdnus nutikimus: „Linksmas nutikimas – kai trūko styga ir įsmigo į pirštą, o liūdnas – kai reikėjo tą stygą ištraukt. Liūdnas nutikimas – kai išsipylė daug vandens ant scenos, jo buvo pilna po kojom, ant pedalų, o linksmas – tai, kad nenutrenkė elektra. Linksmas – kai šokdamas nugriuvau, visiems buvo labai linksma. Liūdnas – kai po to reikėjo gydyti koją.“

„Neteisėtai Padaryti“ nariai 2005–2006 m. grojo pankroko grupėje „Kūdra“ (ji sukūrė dainas „Avys“, „Kontrolierius“, „Simas“), taip pat grupėje „Tušonkė“ („dainų nekūrėm, grojom tai, kas sukurta“). Mėgstamiausi meno pasaulio atstovai – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Freddie Mercury, Claude‘as Debussy, Wolfgangas Amadeus Mozartas, Charlie Chaplinas, Clintas Eastwoodas.

Išleidę SKANDALĄ, „Neteisėtai Padaryti“ toliau kuria naujas dainas.

(Bus daugiau.)

Neteisėtai Padaryti - Pantomima

Neteisėtai Padaryti - Wanda (radio edit)

Neteisėtai Padaryti - p. Aktorius

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras