2023 m. gruodžio 1 d.

 

Teismo verdiktas: Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje vyksta susidorojimas

6
Paskelbta: 2012-07-02 09:56 Autorius: Rasa Kalinauskaitė

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paskelbė nutartį, kuria pripažino, kad Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gintautas Barcys siekė paskirti tarnybinę nuobaudą šios tarnybos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkui Donatui Stakišaičiui dėl jo aktyvios veiklos, ginant darbuotojų teises.

G.Barcys buvo apskundęs analogišką pirmos instancijos teismo nutartį, tačiau LVAT konstatavo, kad Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) sprendimas pagrįstas ir teisėtas, todėl paliko jį nepakeistą.

ekspertai.eu primena, kad būtent D.Stakišaičio vadovaujami Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų (IKT) skyriaus darbuotojai išaiškino skandalingus pažeidimus Panevėžyje, dėl kurių teisiami bandymus su žmonėmis atlikę medikai, ministro patarėjo Martyno Marcinkevičiaus vadovaujamoje psichiatrinėje ligoninėje bei Vilniaus universiteto Santariškių klinikoje - dviejose pastarosiose įstaigose atliekant klinikinius tyrimus mirė po vieną žmogų.

Siekė susidoroti 

Įvertinęs faktines aplinkybes bei surinktus įrodymus VAAT konstatavo, kad aplinkybių, leidžiančių pagrįstai manyti, jog tarnybinė nuobauda paskirta dėl D.Stakišaičio veiklos profesinėje sąjungoje, yra daugiau, nei aplinkybių, leidžiančių manyti, kad taip nėra.

Iš 14 tarnybinių patikrinimų, pradėtų 2009-2011 metais, tik 3 - ne profesinės sąjungos nariams, o pagal jų skaičių "pirmauja" D.Stakišaičio vadovaujamas IKT skyrius, kurio visi darbuotojai buvo profesinės sąjungos nariai.

Ypač gausiai patikrinimai pasipylė po to, kai 2011-ųjų pradžioje D.Stakišaitis kaip VVKT profesinės sąjungos pirmininkas kreipėsi skundais į sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį ir spaudoje buvo paskelbtas straipsnis apie konfidencialumo sutartis, kurias verčiami pasirašyti vaistų saugumą turinčios užtikrinti tarnybos darbuotojai. Visi šie patikrinimai baigėsi niekuo – nepagrįstai pažeidimais įtartiems asmenims nepranešta apie tyrimų rezultatus, nepaskirtos nuobaudos. Teismas konstatavo, jog D.Stakišaičiui nuobaudą norėta skirti dėl jo veiklos profesinėje sąjungoje ir atstovavimo jos nariams.

Rūstybė - po inspekcijos ministro patarėjo vadovaujamoje ligoninėje

2010 metų pavasarį D.Stakišaičiui vadovaujant atlikus klinikinio tyrimo inspekcijas Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre, kurio direktorius yra ministro R.Šukio patarėjas M.Marcinkevičius, nustatyti grubūs pažeidimai, galėję nulemti žmogaus mirtį, rasta nusikalstamų veikų požymių. D.Stakišaitis ir speciali komisija pasiūlė kreiptis į prokuratūrą ir skirti sankciją Laisvei Dembinskienei, įtakingo profesoriaus Algirdo Dembinsko, buvusio Lietuvos psichiatrų asociacijos vadovo, sutuoktinei.

G.Barcys nepateikė prokuratūrai medžiagos ir neskyrė sankcijos, bet pavedė atlikti dar vieną inspekciją, taip sudarydamas sąlygas prasižengusiai medikei išvengti atsakomybės už nustatytus pažeidimus. Inspektoriams atsisakius vykdyti šį teisinio pagrindo neturintį nurodymą, buvo pradėti tarnybiniai patikrinimai.

Po to VVKT viršininkas panaikino komisiją, nagrinėdavusią inspekcijų rezultatus, ir savo įsakymu sukūrė Klinikinių tyrimų tarybą, kuri nebeturi teisės dalyvauti paskiriant medicinos įstaigose su ligoniais atliekamų vaistų tyrimų patikrinimus ir siūlyti sankcijas nesąžiningiems tyrėjams.

Norėjo užčiaupti burnas

Po ypač šiurkščius pažeidimus nustačiusios inspekcijos M.Marcinkevičiaus vadovaujamoje ligoninėje VVKT viršininkas G.Barcys nurodė parengti konfidencialumo sutartis, kuriomis būtų apribota tarnybos darbuotojų teisė teikti informaciją net ir tais atvejais, kai ji susijusi su žala pacientams. Už konfidencialumo sutarties nesilaikymą buvo numatyta 5 tūkstančių litų bauda.

Pasirašyti tokią sutartį atsisakė tik D.Stakišaitis ir dar vienas asmuo, taip pat profsąjungos narys. Atlikęs tyrimą, Seimo kontrolierius 2011 metų kovo 16 dienos pažymoje pripažino, kad konfidencialumo sutartys pažeidžia teisės aktus bei darbuotojų teises. Netaikydamas jokios atsakomybės šių sutarčių kūrėjams, G.Barcys atsikratė neteisėtiems veiksmams pasipriešinusių ir viešąjį interesą išdrįsusių ginti aukščiausios kvalifikacijos VVKT darbuotojų, profsąjungos narių.

Grasinimai

Spaudoje pasirodžius publikacijai apie konfidencialumo sutartis – „Vaistų kontrolė virsta superslapta teritorija“ - G.Barcys sušaukė VVKT darbuotojų gamybinį susirinkimą, kurio metu pavaldiniams pagrasino susidorijimu.

"Pirmiausia reikia atsikratyti tų baiminančių. Keli niekšeliai – tai dar ne visi mes. Ir kad ir kaip jie stengiasi užvaldyti eilę metų tą įstaigą ir įvesti savo tvarką, bet to greičiausiai nebus <...>. Nes anksčiau ar vėliau už tokius dalykus atpildas ateis. Neateis šiandien – ateis rytoj. Niekas neužmirštama...“ - sakė G.Barcys per susirinkimą, vykusį 2011 metų vasario 10 dieną.

Po šio viršininko pareiškimo per 10 mėnesių pradėta apie 10 tarnybinių patikrinimų profsąjungos pirmininkui, jo vadovaujamame IKT skyriuje dirbantiems profsąjungos nariams ir jos tarybos nariui viršininko pavaduotojui.

Be to, G.Barcys parengė VVKT reorganizacijos planą, pagal kurį neliko jam neįtikusio IKT skyriaus ir buvo panaikintos kitų tarnybiniais patikrinimais persekiotų profsąjungos narių pareigybės. Šį planą palaiminus ministrui R.Šukiui, kuris 2011 metų rugpjūčio 3 dienos įsakymu patvirtino reorganizaciją, buvo atleisti 4 iš 5 IKT skyriaus darbuotojų ir šį skyrių kuravęs viršininko pavaduotojas Rimas Jankūnas.

R.Šukio pasirašytą įsakymą VVKT darbuotojų profesinė sąjunga apskundė teismui, kuris turės nuspręsti, ar G.Barcio įvykdyta partvarka nėra susidorojimo su profsąjunga tęsinys.

Po reorganizacijos – chaosas

Panaikinus IKT skyrių, G.Barcio iniciatyva buvo atleisti iš darbo didžiulę patirtį turintys klinikinių tyrimų inspektoriai, pelnę pripažinimą Europos Sąjungoje ir Europos vaistų agentūros prašymu atlikę daug inspekcijų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Po tokios pertvarkos mūsų šalyje vykdomų klinikinių tyrimų kontrolė liko iš esmės susilpninta ir neįgali.

Nuotstabą kelia ir G.Barcio pasirašytas atleidimo įsakymas, pagal kurį darbuotojai nušalinti nuo pareigų, kol baigsis teismai, bet nurodyta iki ginčo pabaigos jiems mokėti ankstesnį atlyginimą. T. y., aukščiausią kvalifikaciją ir didžiulę patirtį turintys specialistai priversti nedirbti, už tai mokant jiems pinigus.

Tad valstybė patiria finansinę žalą, o Lietuvos piliečiai priversti sumokėti už susidorojimą su sąžiningais tarnautojais, drįsusiais pasakyti tiesą apie įtakingų medikų vykdytus eksperimentus su žmonėmis, bei gyvybiškai svarbios klinikinių tyrimų kontrolės žlugdymą.

[gallery columns="7"]

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Šaunuoliai
(2012-07-04 22:57:08)
(212.117.30.73) Parašė:

Pagaliau atsirado portalas, kuris nebijo mafijai valdžioje kenksmingui staipsnius dėti. Skyrelio pavadinimas "antimafija" irgi geras. Beje, tarp mafijos reikšmių žodyne - gauja, klika.5. medike
(2012-07-03 20:56:01)
(212.122.70.229) Parašė:

Nesistebiu ,su visais taip susitvarko-tie kur net i TV ekrana jau nebetelpa.Marcinkevicius meluoja i viesaja erdve net nemirkteledamas,kad onkologiniu vaistu netruko,o zmones iskankinti spindulinio gydymo turejo ieskoti po visa svieta tu vaistu ieskodami;4. hmm...
(2012-07-03 15:37:25)
(194.176.60.225) Parašė:

is norit pasakyti Barcys visdar dirba kur dirbes???3. olga
(2012-07-03 15:31:30)
(78.60.188.42) Parašė:

gal jis geras teisejas, bet nenaudelis2. manau
(2012-07-03 15:18:12)
(78.63.207.46) Parašė:

kad G.Barciui po tokio teismo sprendimo turėtų būti suskaičiuotos dienos toje kedėje. Paziurėsim, ką darys ministras Šukys - va čia jo tikras veidas ir tas "principingumas". Matyt turėsime puikų naują portalą. Sėkmės Expertai.eu!1. Dembinskas nusikaltelis
(2012-07-03 15:10:18)
(76.224.237.109) Parašė:

Dembinskas jeu seniai dar giliais tarybiniais laikais isdave Hipokrato priesaika ikisdamas disidentus i psichuskes, zmona turbut tokia pati sterva kaip ir Dembinskas, ko cia stebetis, butu Lietuva teisine valstybe,tupetu didele "intelectuali " chebra Lukiskese ir dalintusi kuno skysciais su prastesniais kaliniais.O dabar matote itakingas profesarius Dembinskas matote.Dar ko gero ir koki nors valstybini medali turi,ar spec pencija.toki tik i siukslyna tik su vienais triusikais.Ten jam vieta.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras