2024 m. liepos 22 d.

 

Valdovės karas

29
Paskelbta: 2013-11-13 23:28 Autorius: Tomas Viluckas | ekspertai.eu
Italijos politinis veikėjas, istorikas, filosofas ir rašytojas Nikolo Makiavelis
Italijos politinis veikėjas, istorikas, filosofas ir rašytojas Nikolo Makiavelis

Šalį drebina eilinis skandalas, susijęs su Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymų turinio nutekinimu. Taip, eilinis, nes tokių buvo ne vienas. Ir po visų jų kildavo didelis triukšmas, riedėdavo kažkieno galvos, o svarbiausia – Lietuvos valdantis elitas įsitvirtindavo savo pozicijose.

Prisiminkime. Žymusis „paksogeito“ skandalas prasidėjo, kai 2003 metų lapkričio 1 dieną dar buvusi neišslaptinta VSD pažyma „Dėl negatyvių tendencijų, keliančių grėsmę valstybės saugumui“ pateko į spaudą ir buvo publikuojama specialiame „Respublikos“ priede. VSD pažymoje buvo teigiama, kad prezidentas Rolandas Paksas yra priklausomas nuo tarptautinių nusikaltėlių ir kyla grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui (vėliau šis teiginys buvo atmestas Konstitucinio Teismo). Rezultatas – prezidentas apkaltos proceso metu buvo nušalinamas iš savo posto ir jam uždraudžiama daugiau kandidatuoti į bet kokias valstybines pareigas, kur reikia prisiekti valstybei.

Prezidentu pagal Konstituciją, kad ir trumpam, tampa Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas – tuometinės Seimo valdančiosios daugumos atstovas. Netrukus po neeilinių rinkimų į Prezidentūrą grįžta Valdas Adamkus, o su juo valdžios svertus uzurpuoja vadinamoji „valstybininkų“ grupuotė.

2006 m., kai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) tyrė Vytauto Pociūno žūties aplinkybes, tyrimo metu VSD atsisakė Seimui pateikti savo parengtas pažymas apie galimus valstybės tarnautojų ir pareigūnų korupcinius ryšius su Rusijos dujų tarpininkais. Tuomet su pareigomis turėjo atsisveikinti VSD šefas Arvydas Pocius ir apkaltinus informacijos antrosios valdybos kontržvalgybos skyriaus viršininkas Vytautas Damulis bei jo bendradarbis Kastytis Braziulis. Pažymas Seimas iki šiol mato kaip savo ausis, o kilęs triukšmas padėjo Tėvynės sąjungai ateiti į valdžią, kurioje būdami konservatoriai nieko nepadarė, kad VSD veikla būtų pažabota.

Dabar vėl VSD pažyma, vėl ore tvyro saspenso pojūtis, vėl įvairios įvykių versijos, kurios verčia nesustoti tik ties triukšmu viešojoje erdvėje.

Ko gero, dažniausiai girdima dabartinių įvykių interpretacija, kad taip prezidentė Dalia Grybauskaitė pradėjo rinkimų kovą. Tačiau vien dėl viešųjų ryšių kurti Rusijos mušamos patriotės įvaizdį, siundyti STT agentus, gaudyti žurnalistus kažkaip neapsimoka.

„Jei valdovas nori išlaikyti valdžią, jis turi paskelbti karą“, – rašė politologų tėvas Nikolo Makiavelis.

Valdovė žino, kad net laimėjusi gegužę rinkimus ramiai jaustis negalės. Tai patvirtinantį rimtą signalą ji gavo, kai Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) garbės pirmininkas, europarlamentaras A. Sakalas spalio 22 d. TV3 žinių laidoje pareiškė: „Jeigu pagal tuos standartus, kurie buvo R. Pakso laikais, tai jai žymiai realesnė apkalta, negu buvo R. Paksui. R. Paksas, galima sakyti, buvo angelas, palyginti su dabartine prezidente.“

Kitaip tariant, įtakingasis socdemų patriarchas, apkaltos R. Paksui architektas nedviprasmiškai leido suprasti, kad analogišką scenarijų suorganizuoti nebūtų sunku. Ir visai realu, kad valdančioji dauguma tokius planus rezga.

Po to sekę įvykiai turėjo parodyti, kad D. Grybauskaitė pasižymi ne ką prastesne vaizduote nei jos priešininkai. Net pažymos turinio nutekinimo data pasirenkama kaip 2003 metais. Tik yra vienas esminis skirtumas – šįsyk visos jėgos struktūros yra prezidentės, o ne parlamento pusėje, o bet koks bandymas išjudinti prezidentines pozicijas bus įrodymas, kad veikia Rusijos ranka.

Kartu socialdemokratai turi susiprasti, kad jokios rimtos kovos dėl Prezidentūros negali būti. D. Grybauskaitė laukia simbolinių kandidatų, nes visi kiti bus laikomi „Gazprom“, Kremliaus, FSB statytiniais. Juk karas laimimas tik pasėjus baimę priešo stovykloje.

STT agentų reidai į žurnalistų namus yra gera priedanga, žinant, kad jie daug triukšmaus, o visuomenė jiems simpatijų nepuoselėja. Pati STT „ne prie ko“, nes tik vykdė prokuroro Ginto Ivanausko nurodymus ir tai yra viena paskutinių iš posto krentančio generalinio prokuroro Dariaus Valio paslaugų prezidentei.

Tad šįsyk galvos gali riedėti saikingai, bet dėl to valdovės karas nebus švelnesnis. Tik kokia po jo bus Lietuva?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
29. sigizmundas>28. Referendumas 2013
(2013-11-16 07:28:48)
(86.38.190.90) Parašė:

Jau triedžiat, rusososai. Tegu ir Šatrija pasirašo, gal tada užteks?28. Referendumas 2013
(2013-11-15 19:36:56)
(213.226.169.79) Parašė:

Dėk parašą elektroninį per Alkaslt ,nesigailėsi.Blogiau tikrai nebus.27. vienžo
(2013-11-15 09:13:51)
(5.20.205.100) Parašė:

kaip gerai kad tokie niekiniai skandalai tik paryškina kaip valdžia stengiasi numuilinti Lietuvos valstybei priklausančios žemės išpardavimo užsienio piliečiams klausimą Užsitušuoja ir žyyyyymiai svarbesnis dabar bandomas Seime prakišti Lietuvos Tautiniu Mazumu istatymas kuriuo praktiškai Lenkijai netolimoj perspektyvoj bus savanoriškai atiduotas VILNIAUS kraštas su visais ten gyvenančiais ir jau dabar ten baisią diskriminaciją iš Lenkijos valstybės pusės kenčiančiais lietuviu tautybės piliečiais O kas atsitiks su tokia smulkia problemėle kai valdžia be tautos Referendumo ruošiasi panaikinti lietuvišką valiutą ir ivesti eurą Kaip bus su skalūnu problema Kaip sprendžiamas Ignalinos AE statybos klausimas kuriuo tauta vieningai pasisakė NE Juk tokios valžios kliauzos maro metu tik reiškia kad ji VISIŠKAI NEDIRBA SAVO TIESIOGINIO DARBO Ir tai vyksta sau algu kėlimo fone Normalioj šaly tokia valdžia eitu tualetu plaut Ir ne daugiau26. kremliaus bitutės
(2013-11-15 00:02:49)
(84.15.185.101) Parašė:

Kai žvelgi į Lietuvoje veikiančius asmenis ir bandai identifikuoti jų motyvaciją, kartais labai sunku suprasti, ar jie geriukai, ar blogiukai, nes specialiosios tarnybos, ypač KGB, yra didmeistrės, kai reikia sumodeliuoti situaciją taip, kad jų tikslams atstovautų ir reikiama kryptimi procesus pakreiptų gana atsitiktinai į tam tikrą situaciją patekęs asmuo, ir tiesioginių sąsajų, leidžiančių ką nors įtarti, nebūtų. Todėl reikia analizuoti ne pavienių asmenų veiksmus, o bendrą procesą, ir bandyti suvokti, kokių tikslų konkrečioje situacijoje gali siekti interesų grupės. . Žvelgiant iš Vladimiro Putino interesų perspektyvos, galima teigti, kad jei šiandien Seimas vėl skelbs pasauliui, jog Lietuva pinigais rėmė Baltarusijos opoziciją, jog Lietuvoje veikia saugumiečių klanas, o šalį valdo prezidentė, kurios akivaizdoje Aleksandras Lukašenka atrodo kaip tikras demokratas, Kremliui naudingesnio šou ir nesugalvosi. O mūsų oligarchinių šlėktų interesai iki banalumo nuobodūs. Kaip anksčiau, taip ir dabar jie tik siekia didinti savo įtaką ir ją išnaudoti dalijantis valstybės potencialą. . Todėl, atsižvelgiant į tai, kad valdant D. Grybauskaitei per pastaruosius metus nė vienam nepavyko nieko nugvelbti ar kolegiškai su kitais oligarchais pasidalyti, belieka tikėtis gana vieningos, tai yra neigiamos, šlėktų pozicijos D. Grybauskaitės atžvilgiu. Ir taip bus ne todėl, kad jiems įtaką daro Kremlius ar kad jau prieš tapdami oligarchais pasirašė visam gyvenimui, o todėl, kad Kremlius jų norų atžvilgiu, kaip ir XVII a., yra gerokai palankesnis. Vieniems duoda pinigėlį, kitiems leidžia ką nors pasiimti, tretiems net suteikia generaloligarcho titulą.V.V.25. Visiškai slaptai.Dok.Nr8
(2013-11-14 23:25:14)
(84.15.185.101) Parašė:

Tai keista, nes jei Lietuva iš tiesų rėmė diktatoriaus valdomos Baltarusijos opoziciją, tai tikriausiai buvo ypač slapta operacija, kurios paviešinimas sunkiai atitinka nacionalinius Lietuvos interesus. Taigi, kas verčia V. Gailių ne šiaip kalbėti apie saugumiečių gaują ir Seime inicijuoti tyrimus, kurie likviduotų šį siaubingą darinį, o garsiai trimituoti apie ypač slaptą operaciją ir dar informuoti, jog kalba ne šiaip, o, suprask, turėdamas patikimų duomenų, nes kontroliavo Baltarusijos opozicijai skiriamas lėšas ir jų judėjimą! O gal buvęs FNTT vadovas nuoširdžiai tikisi, kad Darbo partijos (leiboristų) nario Seimo pirmininko Vydo Gedvilo sukurta komisija kvies visus slaptos operacijos dalyvius ir Baltarusijos opozicijos atstovus, gavusius paramą, kad išsiaiškintų, ar saugumietis perdavė opozicionieriui visą maišą, o jis su V. Giržadu galės vizualiai paliudyti, kokio dydžio maišas buvo Vilniuje ir koks maišiukas liko Minske.24. Visiškai slaptai.Dok.Nr7
(2013-11-14 23:24:36)
(84.15.185.101) Parašė:

Buvęs FNTT vadovas V. Gailius, aiškindamas žiniasklaidai, kodėl su juo ir su V. Giržadu susidorojo „buvusių, esamų politikų, Valstybės saugumo departamento pareigūnų – buvusių ir esamų – politinės korupcijos grupuotė“, pareiškė: „Motyvai – elementarūs: galima politinė korupcija ir mūsų dalyvavimas tyrimuose. Visų pirma, aš pradedu nuo nusikalstamo pelno – FNTT pradėjo griežtai kontroliuoti Baltarusijos opozicijai skiriamas lėšas ir jų judėjimą, o iki to laiko pinigai keliavo maišais ir, manau, buvo pasisavinami.“ Taigi, iš šio pareiškimo sužinome, kad Lietuva finansavo Baltarusijos opoziciją, o FNTT griežtai kontroliavo opozicijai skiriamas lėšas ir jų judėjimą bei dalyvavo tyrimuose! Į šias V. Gailiaus mintis vertėtų įsiskaityti labai įdėmiai ir ne todėl, kad, anot Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus Gedimino Grinos, jeigu V. Gailius ir V. Giržadas atliko tyrimus dėl neteisėto esamų ir buvusių saugumiečių praturtėjimo ar kitus, jis apie juos privalo žinoti. Kitu atveju kyla abejonių dėl tyrimų teisėtumo. Nes kam rūpi, ar tie tyrimai buvo atliekami teisėtai? Juk mūsų tikslas – išsiaiškinti, kas čia geriukai. Todėl iš esmės nėra svarbu, ar teisėtai, ar neteisėtai rinko informaciją, daug svarbiau, kad buvęs FNTT vadovas viešai informuoja visą pasaulį, jog Lietuva finansavo Baltarusijos opoziciją.23. visiškai slaptai
(2013-11-14 23:22:56)
(84.15.185.101) Parašė:

Taigi, teismas priėmė sprendimą ir FNTT istorija užvirė iš naujo. Šioje situacijoje visuomenei ir vėl tenka rinktis tarp dviejų pozicijų: kad V. Giržadas buvo pats doriausias pareigūnas, kurį atleido blogiukai, arba kad pareigūnas, įtartas duomenų apie veiksmus prieš banką „Snoras“ nutekinimu, turėtų pats susimąstyti, ar gali eiti šias pareigas (tokia prezidentės pozicija). Kuri pozicija yra teisinga, atsakyti nėra lengva, tuo labiau kad jau akivaizdžiai matyti įtakingų grupių pastangos išnaudoti šią situaciją politinėje kovoje. Po teismo sprendimo procesai pradėjo vykti labai greitai. Buvęs FNTT vadovas, o dabar Seimo narys Vitalijus Gailius vėl pareiškė, kad su juo ir su V. Giržadu susidorojo saugumiečių gauja. Šis pareiškimas ir vėl sujaudino bei kovai už teisingumą uždegė kelias žiniasklaidos priemones, kurioms visi kiti procesai, vykstantys Lietuvoje ir regione, tapo nykštukiniai, palyginti su neteisybe, kurią patyrė V. Giržadas. . Panašų, bet jau politinį užsidegimą ištirti šią situaciją pademonstravo Darbo partija (leiboristai), prie jos šauniai prisijungė Rolando Pakso pasekėjai, prisiminę, kad saugumiečių gauja susidorojo ir su jų lyderiu. Taigi, procesas pajudėjo – ir labai aiškia kryptimi, todėl dar ne kartą išgirsite šių verslo grupių valdančios žiniasklaidos ar Darbo partijos (leiboristų) bei kitų su šia partija susijusių politinių darinių versiją apie tai, kas ir kodėl sėja Lietuvoje neteisybę. O šiandien noriu paminėti vieną dalyką, kuris iki šiol ignoruojamas, nors jo analizė išmintingam žmogui galėtų suteikti daug peno gilioms įžvalgoms.22. visiškai slaptai
(2013-11-14 23:22:28)
(84.15.185.101) Parašė:

tam tikrais atvejais situacija komplikuojasi natūraliai, o išorės jėgos paprasčiausiai pasistengia didinti įtampą ir pasinaudoti natūraliai kilusiu konfliktu. Todėl kartais labai sunku suvokti, ar įtampos tarp skirtingų specialiųjų tarnybų šaltiniu tapęs pareigūnas yra pats padoriausias kovotojas už skaidrią Lietuvą, ar nacionaliniam Lietuvos saugumui pavojų keliantis asmuo. . Būtent dėl šios priežasties nuo pat pradžių į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) skandalą žvelgiau ypač atsargiai. Kaip žinote, visas šis skandalas susijęs su banko „Snoras“ istorija, kai žiniasklaidai buvo nutekinta informacija apie gresiantį banko uždarymą, o vėliau prasidėjo kaltųjų paieškos. Deja, iki šiol taip ir nepavyko išsiaiškinti, kas konkrečiai nutekino informaciją žiniasklaidai, tačiau tai nesutrukdė nubausti buvusių FNTT vadovų. Po tyrimo melo detektoriumi ir po gana ilgų batalijų FNTT vadovo pavaduotojas Vytautas Giržadas buvo atleistas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pripažino pagrįstais pirmosios instancijos teismo argumentus, kad pareiškėjo nepatikimumas iš esmės buvo konstatuotas remiantis vien neigiamomis tyrimo poligrafu išvadomis, kurios, nesant kitokios neigiamos ar kompromituojančios informacijos apie pareiškėją ir jo aplinką, laikytinos tik prielaidomis.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras