2023 m. rugsėjo 25 d.

 

Valdovų rūmai - tai mūsų dvasinė hidroelektrinė

Paskelbta: 2009-10-03 08:18 Autorius: ekspertai.eu

KLAUSIMŲ CIKLAS VALDŽIOS INSTITUCIJOMS "KODĖL LIETUVOS TŪKSTANTMEČIO PROGRAMA NETAPO NACIONALINE?" (6 dalis)

1 dalis, 2 dalis, 3 dalis, 4 dalis, 5 dalis, 6 dalis, G.Ilgūnui

(Klausimų ciklas "Kodėl Lietuvos tūkstantmečio programa netapo nacionaline?", 6 dalis)

Vieši klausimai LR Ministrui pirmininkui, nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) ir Lietuvos tūkstantmečio programos (Tūkstantmečio) stebėsenos komisijos pirmininkui p. Andriui Kubiliui, VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" steigėjams LR kultūros ministrui Remigijui Vilkaičiui ir Vilniaus miesto savivaldybės merui Viliui Navickui, LR finansų ministrui Algirdui Šemetai

"Hidroelektrinės statyba, pridėjus visos socialinės srities, aplinkos tvarkymo darbų kainas, atsiėjo 225 mln. rublių. Už tokią sumą buvo galima pastatyti 225 vidurines mokyklas po 1300 vienetų. Elektrinė per metus pagamina 330-380 mln. kilovatvalandžių pigios energijos. Taigi statyba jau labai seniai atsipirko."

Iš Algirdo Brazausko knygos "Ir tuomet dirbome Lietuvai"

Herkus Mantas, Antanas Šurna... Ar dėl to kam nors kilo abejonių? Niekada. Žalgirio mūšis, Karaliaučius... Ar kam nors tai kelia dviprasmišką mintį? Nekelia. Taip jau atsitiko, kad dabartinėje Lietuvoje viskas susiniveliavo, prarandame amžinas vertybes, nebemokame išgirsti savo kaimynų.

Vienas didžiausių būsimų valstybės simbolių, Valdovų rūmai, turėjo šią vasarą, liepos 6 dieną, tapti pastatu-ženklu tautos optimizmui palaikyti. Deja, dėl politinių netoliaregiškų intrigų to greičiausiai nebus spėta padaryti.

Konservatorius Jurgis Razma ironiškai siūlė A. M. Brazauskui parduoti žmonos valdomą viešbutį ir taip finansuoti Valdovų rūmų statybas esant 20 milijonų lėšų trūkumui.

„Algirdui Brazauskui reikėtų vieną kartą baigti tą šantažą. Jeigu jis taip rūpinasi, tegul parduoda abejotinu būdu privatizuotą savo „Draugystės” viešbutį ir paremia Valdovų rūmų statybas. Užtektų tos sumos, kurią gautų”, - sakė Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnas J. Razma. Bet juk tai kritikos neatlaikantis pasiūlymas - kaip galima parduoti tai, kas tau nepriklauso? Juk "Draugystės" viešbutis - tai ne Prezidento A. M. Brazausko, o jo žmonos Kristinos Brazauskienės pastatas. Todėl į tokius siūlymus geriausia nekreipti dėmesio, ką Prezidentas A. M. Brazauskas ir daro.

Esama ir tokios gyventojų grupės, kuri tiesiog tyčiojasi iš šio pastato, sako, jog tai butaforija ir panašiai. Žinoma, kad taip nėra ir būti negali: Valdovų rūmai - tai būsimas mūsų šalies pasididžiavimas, kompetentingų specialistų darbo rezultatas, paprastų piliečių akies maloninimas, užsienių svečių susitelkimo vieta. Pagaliau - tiesiog terpė susitikti ir prapulti. Galima neabejoti, kad statinys po keliolikos metų būtų įtrauktas ir į UNESCO saugomų objektų sąrašą.

Prezidento A. M. Brazausko viešojoje erdvėje išsakytas nerimas, jog vertėtų pagalvoti, ar mes neprarasime Vilniaus kaip sostinės, jei nepastatysime Valdovų rūmų - mūsų visų būsimo paveldosaugos paminklo - verčia susimąstyti kiekvieną žmogų. Juk esminė šio posakio mintis yra ta, jog visomis išgalėmis reikia įtvirtinti sostinę visiems amžiams, kas ir būtų padaryta, jei šalia Katedros išdygtų ir būtų įrengtas naujas pastatas.

Neva argumentuotos kalbos, jog Valdovų rūmų pastatą buvo žadėta pastatyti už 100 milijonų, o dabar jis statomas jau už 200 milijonų, ir gali prireikti dar vieno šimto milijonų, neturi jokio rimtesnio pagrindo. Tai populistinės kalbos, kurios niekur toli nenuves. Taip, galbūt pradinė suma tokia ir buvo - 100 milijonų. Tačiau galutinė suma yra ta, kokia yra, kokia reikalinga ir turi būti - šiems metams numatyti skirti 44 milijonai litų nėra ta suma, kuri tenkintų rūmų statytojus. Kodėl mes, lietuviai, taip gailime pinigų restauruoti tam, kas mums visiems gyvybiškai brangu?

Nesileiskime į beprasmiškas diskusijas. Amerika turi savo Švarcnegerį, turėkime ir mes savo Valdovų rūmus. Juk jei italai būtų taupę žymiojo Tutti de Frančesko tapybai, vargu ar dabar pasaulyje garsėtų šis didis dailininkas.

Suvokdami Valdovų rūmų reikšmę Lietuvos valstybingumo istorijoje, 2000 metų rugpjūčio 23 dieną žinomi visuomenės atstovai įsteigė Valdovų rūmų paramos fondą (Sąsk. Nr. LT537044060001480916 AB SEB Vilniaus bankas. Į/k 192044252. Adresas: B.Radvilaitės g. 7/2, 01124 Vilnius.). Fondo tikslas – rinkti lėšas, remti Lietuvos valdovų rūmų atstatymą ir garsinti šį istorinį projektą.

"Ekspertai.eu", suvokdami situacijos rimtumą, sukūrė klausimų fondą. Klausimai padeda spręsti tas problemas, kurias reikia spręsti esant akistatoje su VEKS ir Tūkstantmečiu. Valdovų rūmai nepagamins 330-380 milijonų kilovatvalandžių pigios energijos per metus, bet tai statyba, kuri jau labai seniai atsipirko.

Turėkime omenyje ir tai, jog Valdovų rūmų nepastatymas gali bumerangu atsigręžti prieš visus Lietuvos žmones. Istorinė ir teisinė kolizija neturi tapti pragmatiško veiksmo paskata.

Vilnius - ketvirtasis iš Rytų Europos miestų (ir antrasis iš Rytų Europos sostinių), gavusių tarp valdininkų prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 metais jam suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.

Pagarbiai,
"ekspertai.eu"

KLAUSIMAI:

1. Valdovų rūmų statybos yra finansuojamos per valstybės investicinę programą (VIP).
a) Dėl kokių priežasčių Valdovų rūmus reikėjo įtraukti dar ir į TŪKSTANTMEČIO programą?
b) Kodėl Valdovų rūmų statybos neįtrauktos į VEKS programą, kaip, pavyzdžiui, LNOBT?
________________________________________________

2. Valdovų rūmų komisijos pirmininkas A. M. Brazauskas teigė, jog papildomi 20 mln. litų, reikalingi rūmų statybai, būtų skirti iš privatizavimo fondo pinigų, kas paprastiems piliečiams būtų visai neskausminga.
a) Kuo privatizavimo fondo pinigai skiriasi nuo Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto pinigų, ar tai ne tie patys mokesčių mokėtojų pinigai?
b) Kiek privatizavimo fondo lėšų panaudota Valdovų rūmų statyboms?
________________________________________________

3. Viešojoje erdvėje buvo pasirodžiusi informacija, jog Valdovų rūmų statybos vyksta be detalaus projekto, plano ir net sąmatos.
a) Ar taip gali būti, jog Valdovų rūmų statybos vyksta be detalaus projekto ir plano?
b) Ar galima susipažinti ir kur su Valdovų rūmų detaliuoju planu ir projektu?
c) Ar galima susipažinti ir kur su Valdovų rūmų statybos, įrengimo ir kt. detalia sąmata?
________________________________________________

4. Ar yra padaryta ekspertizė, kaip buvo naudoti iki šiol išleisti pinigai betoninėms sienoms?
________________________________________________

5. LIETUVOS RESPUBLIKOS 2009 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETE yra numatyta 8 mln. 842 tūkst. litų asignavimų išlaidoms (iš jų darbo užmokesčiui 3 mln. 91 tūkst. litų) nacionaliniam muziejui "Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai".
Kaip buvo paskaičiuota suma, reikalinga nacionaliniam muziejui "Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai", jei šis namas dar neužbaigtas ir dar nežinia kada bus užbaigtas, nėra detalaus plano, projekto ir dar neaišku, kas jame bus eksponuojama (pateikite detalius skaičiavimus)?

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras