2024 m. liepos 16 d.

 

Valstiečiai ir žalieji: prasmingesnės PVM lengvatos vaisiams ir daržovėms

3
Paskelbta: 2014-09-09 13:55 Autorius: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ragina Vyriausybę dabar svarstyti PVM mokesčio lengvatas tik vaisiams ir daržovėms, o nukentėjusiems nuo Rusijos sankcijų mėsos ir pieno sektoriams padėti per ES mechanizmus, kompensuojant ūkininkams perdirbėjų sumažintų supirkimo kainų pokyčius. 

Kaip teigė LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis: „Seime valdančiųjų atstovų registruotas siūlymas taikyti PVM lengvatą šviežiai mėsai ir žuviai, tačiau matau daugiau argumentų, kad pradėti reikia nuo PVM lengvatos būtent vaisiams ir daržovėms. Visų pirma, PVM lengvatos vaisiams ir daržovėms turės mažesnę įtaką valstybės biudžeto pajamoms lyginant su mėsa ar pienu. PVM tarifo sumažinimas padėtų ištraukti dalį produktų iš šešėlio. Kitas ne mažiau svarbus argumentas yra tai, kad daržovių vartojimas Lietuvoje mažėja, o tai neigiamai atsiliepia visuomenės sveikatos rodikliams, formuojasi netinkami vaikų mitybos įpročiai“, - kalbėjo LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Trečias argumentas susijęs su importu. Tokie dideli PVM tarifo skirtumai (Lietuvoje 21 proc., o pvz. Lenkijoje - 5 proc.) lemia tai, kad turgavietėse beveik neįmanoma rasti lietuviškų daržovių. 2013 metais importui padidėjus labiau nei eksportui, Lietuvos daržovių užsienio prekybos balansas neigiamas (–40,3 mln. Lt). Daugelis parduodamų daržovių Lietuvoje gali būti auginamos, tačiau kasmet didėja šalies priklausomybė nuo chemiškai labiau apdorotų vaisių ir daržovių importo. Ir ši priklausomybė tik didės dėl Rusijos draudimų ir krentančių kainų. 

„PVM lengvatos maistui turi prasmę, kitaip tokios ekonomiškai raštingos šalys kaip Olandija ar Vokietija jų neturėtų. Tačiau lengvata neturi būti laikina gelbėjimo priemone. Mokesčių keitimas neturi būti spontaniškas ir staigus. Keisdami mokesčius visada turime galvoti apie ilgalaikę politiką, pagrįsta žemės ūkio, aplinkosaugos, sveikatos politikos argumentų visuma. Lygiai dėl tų pačių priežasčių mes, pavyzdžiui, turime lengvatas knygoms, nes norime ne tik paremti leidėjus, bet ir skatinti žmones skaityti,“ - sakė Ramūnas Karbauskis.

Europos komisija paskelbė, kad skirs daugiau nei 100 mln. eurų greitai gendančių vaisių ir daržovių sektoriaus gelbėjimui Europoje, nes to reikalauja Ispanija, Prancūzija, Olandija. Tačiau Lietuvai dar teks rimtai padirbėti, kad ES iš tiesų skirtų deramą dėmesį pieno, mėsos sektorių nuostolių padengimui, nes tradiciškai įtakingos Vakarų Europos šalys mažai prekiavo su Rusija pieno ir mėsos produktais. LR Vyriausybė žada padėti pieno ir mėsos sektoriams per supirkimo kainų skirtumo padengimą, o lėšų tam, tikriausiai, ieškos ES fonduose.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. Dzūkija
(2014-09-10 13:37:43)
(78.62.212.240) Parašė:

Dar yra pas mus protingų žmonių...2. Logiškai
(2014-09-10 07:39:23)
(5.20.169.47) Parašė:

Labai logiška, nes vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programas vykdo ir kitos šalys. Nuo kainos nemažai priklauso perkamumas ir vartojimas. Jei PVM sumažintų mėsai jos vartotų dar daugiau nei dabar (per daug). Pritariu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sajungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui1. Logiškai
(2014-09-10 07:35:27)
(5.20.169.47) Parašė:

Labai logiška....Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras