2024 m. balandžio 23 d.

 

Valstybės saugumo departamentas gerbia piliečių teisę ginti savo pažeistas teises (papildyta)

Paskelbta: 2010-07-26 15:55 Autorius: ekspertai.eu

Valstybės saugumo departamentas informavo, kad 2010 m. liepos 22 d. „ekspertai.eu“, reaguodami į 2010 m. liepos 21 d. dienraštyje „Lietuvos rytas“ išspausdintą M. Kuizinaitės publikaciją „Terorizmo garbintojai atidengė savo veidą“, kreipėsi į Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinį direktorių su prašymu atsakyti į septynis jiems iškilusius klausimus dėl galimos Valstybės saugumo departamento (VSD) reakcijos į „Lietuvos ryto“ straipsnį ir prokuroro Justo Lauciaus pasisakymus.

VSD operatyviai pateikė atsakymus į dalį piliečių klausimų, susijusių su galima tarptautinio masto teroriste  Egle Kusaite, kurios strateginis objektas buvo Rusijos karinės bazės.

Tiesa, ne visi VSD atsakymai iki galo piliečiams buvo suprantami, todėl šiai valstybės institucijai piliečiai pateikia kelis papildomus klausimus.

2010 m. liepos 27 d. VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas pranešė, kad "Valstybės saugumo departamentas yra atsakęs į "ekspertai.eu" pateiktus klausimus ir daugiau komentarų neturi".

VSD 1 KLAUSIMAS. Visi supranta, kad gyventi mieste, kur vienoje vietoje susirenka tiek terorizmo garbintojų, greičiausiai ir puoselėtojų, yra labai nesaugu ir tai labai kenkia Vilniaus miesto prestižui, kuris neseniai šventė Europos kultūros sostinės titulo nominaciją. Todėl klausiame - ar jau sureagavo Valstybės saugumo departamentas (VSD) į 2010 m. liepos 21 d. dienraščių lyderio straipsnį ir ar imsis (gal jau ėmėsi) konkrečių priemonių prieš terorizmo garbintojus ir jiems pritaikys teisėtas prevencines priemones?

VSD ATSAKYMAS. VSD nesiima jokių priemonių prieš Eglės Kusaitės teismo procese dalyvaujančius visuomenės atstovus bei asmenis, reiškiančius savo nuomonę dėl įtarimų bei kaltinimų Eglei Kusaitei pagrįstumo, galimo jos teisių pažeidimo.

________________________

2 KLAUSIMAS. Ar VSD imsis (ar jau ėmėsi) priemonių nustatyti visiems asmenims buvusiems teismo salėje, kurie, be minėtų asmenų, taip pat galėtų būti įtariami terorizmo garbinimu?

VSD ATSAKYMAS. Valstybės saugumo departamentas gerbia piliečių teisę ginti savo pažeistas teises ar laisves įstatymų nustatyta tvarka. Piliečių veiksmai, kuriuose yra nusikalstamos veikos požymių, taip pat yra vertinami įstatymų nustatyta tvarka.

PAPILDOMAS KLAUSIMAS. Ar šis jūsų atsakymas reiškia, kad be buvusio Lietuvos kariuomenės vado Jono Kronkaičio, Seimo nario konservatoriaus Ryto Kupčinsko, disidentų Nijolės Sadūnaitės, kunigo Roberto Grigo ir būrio Drąsiaus Kedžio rėmėjų, kitų buvusių teismo salėje piliečių ir jų bendrininkų už teismo salės ribų veiksmai, kuriuose yra galimai nusikalstamos veikos požymių, jau yra vertinami įstatymų nustatyta tvarka?

________________________

3 KLAUSIMAS. Ar VSD turi duomenų apie tai, jog 2010 m. liepos 21 d. straipsnyje minimi terorizmo garbintojai turėjo kokių nors ryšių su įtariamąja tarptautiniu terorizmu E. Kusaite iki jos sulaikymo?

VSD ATSAKYMAS. Atsakymas nepateiktas.

PAKARTOJAMAS KLAUSIMAS. Ar VSD turi duomenų apie tai, jog 2010 m. liepos 21 d. straipsnyje minimi terorizmo garbintojai turėjo kokių nors ryšių su įtariamąja tarptautiniu terorizmu E. Kusaite iki jos sulaikymo?

________________________

4 KLAUSIMAS. Jei VSD tokių duomenų neturi, kad terorizmo garbintojai turėjo kokių nors ryšių su įtariamąja tarptautiniu terorizmu E. Kusaite iki jos sulaikymo ar šis „Lietuvos ryto“ 2010 m. liepos 21 d. straipsnis inspiruos aukščiau minėtų asmenų sekimą ir bus išsiaiškinta ar jie galimai neturėjo su terorizmu susijusių ryšių?

VSD ATSAKYMAS. Valstybės saugumo departamentas, vykdydamas jam įstatymu nustatytas funkcijas, renka informaciją apie ekstremistinius judėjimus, keliančius grėsmę valstybės saugumui ir apie tai informuoja Lietuvos nacionalinį saugumą užtikrinančias institucijas.

PAPILDOMAS KLAUSIMAS. Ar teisingai supratome jūsų atsakymą, kad VSD inspiruos (ar jau inspiravo) aukščiau minėtų asmenų - buvusio Lietuvos kariuomenės vado Jono Kronkaičio, Seimo nario konservatorius Ryto Kupčinsko, disidentų Nijolės Sadūnaitės, kunigo Roberto Grigo ir net būrio Drąsiaus Kedžio rėmėjų sekimą ir išsiaiškins  ar jie galimai neturėjo su terorizmu susijusių ryšių?

________________________

5 KLAUSIMAS. Dienraščių lyderio 2010 m. liepos 21 d. straipsnyje be kitų šokiruojančių faktų apie įtariamą tarptautiniu terorizmu, E. Kusaitę skelbiama, kaip "grįžusi namo Eglė tebekartojo, kad islamas – geriausia ir humaniškiausia religija, o musulmonai jai yra dvasiškai artimiausi žmonės". "ekspertai.eu" žiniomis, E. Kusaitė taip dažnai kalbėjo ne tik apie islamą, bet yra išreiškusi savo teigiamą nuomonę net apie konfucianizmą. Ar VSD nemano, kad reikia imtis (o gal jau imtasi) aktyvaus visų senųjų (išskyrus evangelikų baptistų) ar naujai besusidarančių religinių darinių ir jų gerbėjų stebėsenos, ir tai stebėsenai skirti žymiai didesnes finansines ir intelektualines pajėgas?

VSD ATSAKYMAS. Atsakymas nepateiktas.

PAKARTOJAMAS KLAUSIMAS. Dienraščių lyderio 2010 m. liepos 21 d. straipsnyje be kitų šokiruojančių faktų apie įtariamą tarptautiniu terorizmu, E. Kusaitę skelbiama, kaip "grįžusi namo Eglė tebekartojo, kad islamas – geriausia ir humaniškiausia religija, o musulmonai jai yra dvasiškai artimiausi žmonės". "ekspertai.eu" žiniomis, E. Kusaitė taip dažnai kalbėjo ne tik apie islamą, bet yra išreiškusi savo teigiamą nuomonę net apie konfucianizmą. Ar VSD nemano, kad reikia imtis (o gal jau imtasi) aktyvaus visų senųjų (išskyrus evangelikų baptistų) ar naujai besusidarančių religinių darinių ir jų gerbėjų stebėsenos, ir tai stebėsenai skirti žymiai didesnes finansines ir intelektualines pajėgas?

________________________

6 KLAUSIMAS. Taip pat norime paklausti, ar VSD reaguos (ar jau sureagavo) į ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro Justo Lauciaus žodžius, kuriuos plačiai pagarsino žiniasklaida, apie tai, kad "viešas Valstybės saugumo departamento, prokuratūros ir tyrimui vadovaujančio prokuroro dergimas, niekinimas ir žeminimas, jog atliekant ikiteisminį tyrimą Lietuvos Respublikoje gali būti nesilaikoma žmogaus teisių, nėra suderinimas su demokratinės visuomenės principas, turi nusikalstamų požymių ir dėl to atitinkamai turi būti įvertintas"?

VSD ATSAKYMAS. Valstybės saugumo departamentas nekomentuos „Lietuvos publikacijoje „Terorizmo garbintojai atidengė savo veidą“ pateiktų vertinimų ir ikiteisminiam tyrimui vadovavusio prokuroro Justo Lauciaus nuomonės, kuri sulaukė nevienareikšmių vertinimų, nes tai nėra susiję su VSD vykdomomis funkcijomis.

________________________

7 KLAUSIMAS. Paskutinis klausimas - ar VSD bendradarbiauja su Lietuvos Respublikos dienraščių lyderiu "Lietuvos rytas"? Jei taip, kokiu pagrindu ir abipuse pagalba grindžiamas šis gražus ir vertas būti pavyzdžiu bendradarbiavimas?

VSD ATSAKYMAS: Valstybės saugumo departamentas nepalaiko išskirtinių ryšių su jokiu Lietuvos dienraščiu, įskaitant dienraštį „Lietuvos rytas“.

________________________

Nors ekspertai.eu nieko panašaus neklausė, bet VSD savo atsakyme „siekdami paaiškinti visuomenei Valstybės saugumo departamento paskirtį, funkcijas ir veiklos principus“  papildomai paaiškino, kad „VSD gerbia žmogaus teises ir laisves“.

Bet iš šios informacijos ekspertai.eu nesuprato, kokia yra ta VSD paskirtis, funkcija ir veiklos principai.

Be kitą ko papildomai savo laiške piliečiams VSD pranešė, kad į žiniasklaidos pateiktą informaciją (šiuo atveju tokią kaip „Lietuvos ryto“ 2010 m. liepos 21 d. publikacijoje) niekada nereaguoja.

Žinia, VSD net pagal interneto skaitytojų komentarus kartais inspiruoja savo tyrimus. Todėl iki galo taip ir nėra aišku, kada VSD inspiruoja tyrimus, o kada neinspiruoja tokių tyrimų.

Tačiau neabejotina – visos Vakarų šalys turi savo demokratijas, todėl ir CŽV kalėjimai nebūtinai buvo statiniai, dėl kurių turėtų būti gėda. Tik kartu, tiek specialiosios tarnybos, tiek paprasti piliečiai turi siekti bendro tikslo – klestinčios ir vieningos Lietuvos su savarankiška energetine sistema.

P.S. Naudodamiesi proga „ekspertai.eu“ papildomai kreipiasi į VSD su prašymu paviešinti atsakymus į 11 klausimų, kuriuos  uždavė Europos Parlamento narys Leonidas Donskis, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius ir Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys liepos 2 d. ir į kuriuos įstatymo nustatyta tvarka jau turėjo būti atsakyta.  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras