2024 m. liepos 22 d.

 

VEKS afera - svarbiausia viską suderinti su Briuseliu (papildyta ataskaita)

Paskelbta: 2010-09-21 03:43 Autorius: ekspertai.eu
Kultūra gyvai, pinigai laisvai - už VEKS Lietuvoje atsiskaityti nebūtina, svarbiausia viską suderinti su Briuseliu.Sausi faktai:
Valstybės kontrolei atliekant Kultūros ministerijos finansinį (teisėtumo) auditą už 2009 metus buvo vertinama ir programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“. Iki ataskaitinio laikotarpio pabaigos ministerija negavo ataskaitų apie 30-ies programos projektų, kuriems finansuoti buvo skirta 9,6 mln. Lt, įvykdymą. Ministerija ėmėsi priemonių, kad projektų vykdytojai pagrįstų lėšų panaudojimą arba jas grąžintų. Be to, ministerija informavo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą apie galimą turto iššvaistymą VšĮ VEKS, kuri įgyvendino 4,5 mln. Lt vertės projektą „Europos menų mokykla“.
Neįtikėtinas faktas:
nors viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" steigėja Kultūros ministerija pažeisdama galiojančius įstatymus iki šios dienos nepateikė Vyriausybei finansinės ataskaitos už nacionalinę programą "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" bei niekaip kitaip neatsiskaitė, tačiau pati viešoji įstaiga "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009", apeidama net savo steigėjus Kultūros ministeriją ir Vilniaus miesto savivaldybę, pati savarankiškai atsiskaitė ES komisijai už savo veiklą ir išnaudotus finansus.
Pasirodžius šios dienos "ekspertai.eu" publikacijai Kultūros ministerija akimirksiu viešosios įstaigos ataskaitą nusiuntė Vyriausybei. Kultūros ministerija taip pat pranešė naujieną Vyriausybei, kad Europos kultūros sostinių programos vykdymą įvertina ne pati Europos Komisija, o jos įgaliota kompanija - UAB „ECOTEC Research and Consulting".

Briuselis vertina labai palankiai

Androulla VassiliouNeseniai Kultūros ministras Arūnas Gelūnas su savo patarėju Rolandu Kvietkausku viešėjo Briuselyje. "ekspertai.eu" pasidomėjo,  ar susitikimo metu su ES Švietimo, Kultūros, Daugiakalbystės ir jaunimo reikalų komisare p. Androulla Vassiliou buvo aptarta nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" ataskaita, kurią ES komisijai pateikė viešoji įstaiga "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS).

Kultūros ministerija informavo, kad "komisarė labai palankiai įvertino tai, kad Lietuva dalyvavo vienoje iš sėkmingiausių ES kultūros programų ir paragino išnaudoti Europos kultūros sostinės metų pasiektus rezultatus tolesnei kultūros plėtrai."

Tačiau ministerija neatsakė į konkretų klausimą - ar Lietuvos Kultūros ministro susitikimo metu su p. Androulla Vassiliou buvo aptarta nacionalinės programos VEKS ataskaita, kurią ES komisijai pateikė viešoji įstaiga VEKS.

Visuomenę domina, kaip pačią viešosios įstaigos VEKS ataskaitą, o ne abstrakčiai VEKS programą, įvertino ES komisija ir konkrečiai p. Androulla Vassiliou.

"Liapsusas"

Apie tokią viešosios įstaigos VEKS ataskaitą, kuri yra pateikta ES komisijai, 2010 m. rugsėjo 9 d. Vyriausybės antikorupcinės darbo grupės posėdyje netikėtai jos narius informavo Kultūros ministerijos senbuvė, Tarptautinių ryšių ir Europos reikalų skyriaus vedėja Daiva Dapšienė. ES Švietimo, Kultūros, Daugiakalbystės ir jaunimo reikalų komisarė p. Androulla Vassiliou:
"Labai palankiai vertinu tai, kad Lietuva dalyvavo vienoje iš sėkmingiausių ES kultūros programų ir raginu išnaudoti Europos kultūros sostinės metų pasiektus rezultatus tolesnei kultūros plėtrai."

"Viešoji įstaiga VEKS ataskaitą siuntė Briuseliui be Kultūros ministerijos. Jie atsiskaitė patys", - sakė D. Dapšienė.

Vyriausybės antikorupcinės darbo grupės vadovas Gintaras Kalinauskas šią viešosios įstaigos ataskaitą teiktą ES komisijai iš karto paprašė pateikti Vyriausybės antikorupcinei darbo grupei.

Tačiau ataskaitos Kultūros ministerija nepateikė iki šios dienos, nors nuo prašymo jau praėjo beveik dvi savaitės.

Šią ataskaitą, pasirodžius šiandienos "ekspertai.eu" publikacijai, Kultūros ministerija Vyriausybei pateikė tiktai šiandien. Šį labai įdomų, verta analizės ir dėmesio dokumentą, galima atsisiųsti iš ČIA.

Neabejotinai, visiems Lietuvos gyventojams yra labai įdomu pamatyti, kaip viešoji įstaiga VEKS atsiskaitė tiesiogiai Briuseliui už nacionalinės programos VEKS vykdymą, nors pati Kultūros ministerija, būdama viešosios įstaigos VEKS steigėja, iki šios dienos, pažeisdama visus galiojančius įstatymus iki šiol niekaip nesugebėjo atsiskaityti Lietuvos Vyriausybei.

Rolandas Kvietkauskas apie VEKS žino viską

Rolandas KvietkauskasKultūros ministerijoje dirba žmogus, kuris yra geriausiai informuotas asmuo Lietuvoje apie VEKS programą nuo pat jos pradžios iki šios dienos - tai buvęs ilgametis Kultūros ministerijos sekretorius, dirbęs prie programos VEKS pamatų, vėliau ėjęs viešosios įstaigos VEKS direktoriaus pareigas, o dabar sugrįžęs atgal į Kultūros ministeriją ir toliau tiesiogiai tvarkantis VEKS galus, dabartinis Kultūros ministro patarėjas Rolandas Kvietkauskas.

Todėl nesunku suprasti, kad būtent Rolandas Kvietkauskas, kaip viešosios įstaigos VEKS direktorius atsiskaitė ES komisijai dėl nacionalinės programos VEKS ir ši ataskaita, kuri niekaip nepasiekia nei Vyriausybės, nei visuomenės, guli pas Rolandą Kvietkauską stalčiuje, jeigu, žinoma, jis jos nelaiko ir kompiuterinėje laikmenoje. (Pastaba: ataskaita jau pasiekė ir Vyriausybę ir visuomenę.)

Kyla paprastas klausimas - kas taip ilgai trukdė Kultūros ministerijos darbuotojams iš savo bendradarbio, tiesiogiai atsakingo už viešosios įstaigos VEKS veiklą Rolando Kvietkausko, paimti minėtą ataskaitą, nuskenuoti ir persiųsti ją Vyriausybei, bei patalpinti ją internetiniame Kultūros ministerijos puslapyje, kad visi norintys šalies piliečiai galėtų su ja susipažinti?

Kitas klausimas - ar visi VEKS programos vykdytojai (pavyzdžiui Dailės akademija, VšĮ "Vilniaus festivaliai", Nacionalinis operos ir baleto teatras, Vilniaus savivaldybė, Kultūros ministerija ir t.t.) ir kokiais Vyriausybės nutarimais remiantis atskirai, savarankiškai ir tieisiogiai turi atsiskaitinėti Briuselyje esančiai ES komisijai?

Dėl šių klausimų į kuriuos reikia skubiai atsakyti "ekspertai.eu" kreipėsi į Kultūros ministrą, bei informavo Seimo Antikorupcinę komisiją bei Seimo audito komitetą.

Politikai turi kuo skubiau Kultūros ministeriją priversti įvykdyti ne tik 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimo Nr. 150 iki šiol neįvykdytą 14 punktą,  bet  turi priversti ir kuo skubiau įvykdyti ir 15 Vyriausybės nutarimo punktą, apie kurį VEKS programos sumanytojai ir vykdytojai visada su ypatingu dėmesiu kalbėjo visuomenei.

Vyriausybės nutarimus reikia vykdyti, kad ir kaip to nesinorėtų.


Iš 2008 m. Vyriausybės nutarimo Nr. 150:

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

11. Ši Programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto (įskaitant Privatizavimo fondo, Kelių priežiūros ir plėtros programos ir Europos Sąjungos finansinės paramos lėšas), Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto ir kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka gautų lėšų.

12. Šios Programos įgyvendinimo stebėseną atliks Lietuvos Respublikos Vyriausybės sudaryta Nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ ir Lietuvos tūkstantmečio programos stebėsenos komisija (toliau vadinama – komisija).

13. Institucijos ir įstaigos, atsakingos už šios Programos įgyvendinimo priemonių vykdymą, kasmet iki vasario 1 d. teikia komisijai ir Kultūros ministerijai informaciją apie šios Programos įgyvendinimo priemonių vykdymą.

14. Atsižvelgdama į komisijos išvadas ir rekomendacijas, Kultūros ministerija kasmet iki kovo 1 d. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei šios Programos įgyvendinimo ataskaitą.

15. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2010 metais teiks Europos Komisijai šios Programos įgyvendinimo ataskaitą.

 

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras