2022 m. spalio 6 d.
 

 

Vilniaus darželinukams „kosmoso” nereikia

7
Paskelbta: 2013-07-06 08:14 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu
Nuotr. iš facebook.com paskyros „Kosminės išlydėtuvės”
Nuotr. iš facebook.com paskyros „Kosminės išlydėtuvės”

Miesto gyventojai nustebo ir pasipiktino pamatę išplatintas šiomis dienomis facebook'o paskyroje griovimo darbus Karoliniškių vaikų darželyje, kurio teritorijoje buvo pastatytas unikalus ir meniškai konceptualus vaikų žaidimų „kosminis” miestelis. Ne tik įdomūs statiniai, bet ir jų mozaikinė apdaila buvo originaliai sukurta vilniečio architekto Viktoro Cholino.


 
Gyventojai iškart kreipėsi paaiškinimo į vaikų darželio „Čiauškutis” administraciją. Darželio sekretorius Laisvydas Liaudanskas paaiškino, kad vietoj betoninės konstrukcijos norima įrengti naujas žaidimų aikšteles, o buvusių statinių autorius architektas Viktoras Cholinas jo statinių nugriovimui neprieštaravo ir sutiko.
 
Tačiau ekspertai.eu pasidomėjo, ar šių unikalių statinių griovimo darbus darželio administracija derino su Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyriumi ir jam pavaldžiomis įmonėmis, kurios yra atsakingos už statybos ir renovavimo darbus.
 
Išaiškėjo, kad Vilniaus miesto savivaldybės švietimo skyrius nebuvo informuotas apie darželio administracijos priimtus sprendimus. Vietoj atostogaujančio skyriaus vedėjo Džeraldo Dagio laikinai einantis skyriaus vedėjo pareigas Švietimo organizavimo poskyrio vedėjas Julius Skestenis maloniai paaiškino, kad nieko nežinojo. „Mūsų niekas neinformavo, tik iš jūsų sužinojau apie tai.” Bet dėl teisėtų ar neteisėtų darbų darželio teritorijoje nurodė kreiptis į savivaldybės įmonės UAB „Vilniaus vystymo kompanija” direktorių Renatą Dūdonį”, nes „būtent ši įmonė vykdo ir tvarko visus statybos ir renovavimo darbus.”
 
Susisiekus su UAB „Vilniaus vystymo kompanija” direktoriumi Renatu Dūdoniu, šis nuodugniai paaiškino, kad jo vadovaujama įmonė yra tik vykdytoja, atliekanti darbus pagal užsakovų suderintus leidimus ir projektus, kuriais rūpinasi patys įstaigų vadovai. „Per metus vykdome apie 200 projektų, tačiau atliekame darbus tik pagal suderintus projektus. Mes tik vykdome valią įstaigos vadovų, kurie patys rengia projektus ir gauna jiems leidimus. Nesame specialistai. Įstaigų vadovai yra užsakovai, kurie savo planuojamus renovavimo darbų planus įvelka į juridinę formą. Kokie bus atliekami mūsų veiksmai, priklauso nuo projektinių darbų pobūdžio. O visiems griovimo darbams turi būti leidimas.”
 
R. Dūdonis neslėpė susirūpinimo ir pats kreipėsi į darželio administraciją dėl šių griovimo darbų teisinio leidimo. UAB „Vilniaus vystymo kompanija” direktorius patvirtino, kad yra naujos statybos leidimas. Taip pat pacitavo darželio administracijos jam duotus paaiškinimus, kad „tik gyventojai pro langus gėrėjosi darželio statiniais, o pati darželio bendruomenė buvo prieš šiuos senus ir nesaugius statinius”. Taip pat R. Dūdonis pridūrė, kad „pats šių statinių autorius turėjo pasirūpinti autorinėmis teisėmis, nes jie pastatyti be oficialių leidimų. Todėl galima kalbėti tik apie moralinį aspektą. O darželis nori atsinaujinti.”
 
„Kosminio miestelio” autorius architektas Viktoras Cholina yra geriau žinomas kaip tėvas dviejų įžymių meno pasaulyje dukrų: choreografės ir šokio teatro „ACH” vadovės Anželikos Cholinos ir Mažojo teatro direktorės Gretos Cholinos, kurias puikiai pažįsta ir vertina ne tik vilniečiai, bet pasaulio meno bei kultūros žinovai. Tad iš tiesų gaila, kad ne tik šiuo atveju nerandama būdų išsaugoti asmenine iniciatyva sukurtų unikalių meno objektų, neieškant autorinių teisių naudos ir pelno.
 
Vis dėlto tikrai galima buvo šiuos unikalius meno statinius perkelti iš renovuojamo darželio teritorijos į kokią nors patrauklią laisvą Vilniaus vietą ar net miesto pakraštį ir pagaliau sukurti žymių vilniečių meno kūrinių, padovanotų savajam miestui, unikalų meno ir kultūros parką. Juk tai būtų ir patraukli turistinė vieta po visą pasaulį migruojantiems smalsučiams.
 
Deja, kaip žinia, dovanos neįsisavina milijonų ir miesto valdžios bei įstaigų vadovų azartas dovanų atžvilgiu kaip mat išblėsta. O šias Vilniaus miestiečių padarytas unikalių statinių griovimo nuotraukas galima būtų su pasisekimu vežioti po pasaulio urbanistikos ir architektūrinių idėjų parodas. Manau, kad tarp žinovų abejingų nebūtų.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
7. Diana
(2013-08-19 17:53:51)
(78.157.78.60) Parašė:

As atlikau praktiką šiame darželyje ir galiu drąsiai pasakyti, kad šie statiniai, kurie buvo pastatyti 1981-1985 metais jau tikrai nėra pritaikyti darželio vaikams. Visų pirma dėl to, kad jie yra, plytelių lūženos mėtosi po žaidimų aikšteles, visų antra, kad jie jau nebėra pritaikyti vaikams, kurie šiuo metu lanko šį darželį. Anksčiau jis buvo pritaikytas vaikams, turintiems kalbos sutrikimų, o dabar jį vis dažniau lanko vaikai, turintys daugiau specialiųjų poreikių, t.y. visapusišką raidos sutrikimą, todėl vaikai turėtų būti ugdomi itin saugioje aplinkoje. Taigi, nors šią žaidimų aikštelę kai kurie galėtume pavadinti meno kūriniu, bet visgi privalome atsižvelgti į tai, kad jis stovėjo vaikų ugdymo teritorijoje, tad jo estetinis grožis čia nebetenka prasmės.6. Dark_Scorpion
(2013-07-16 00:24:04)
(84.240.31.184) Parašė:

Arturui: mes kai buvome maži pavydėjome to darželio vaikams, kad pas juos tokios idomios deokaricjos žaidimų aikštelėje, Amiui ir Povials : tamstos jei nieko neišmanote tai ir nederėtų už visus vilniečius spręsti o dėl estetinio vaizdo tai aš tuos statinius nuo vaikystės atsimenu ir jei jie būtų deramai prižiūrimi bei restauruojami, iki šiol važiuotų daug kas iš visos Lietuvos o gal ir ne tik pasižiūrėti jų, kaip tarybiniais laikais važiavo iš visos tarybinės sajungos5. Klaiku
(2013-07-07 14:27:04)
(76.224.237.109) Parašė:

Darzelio administracija - barbarai !4. zzzz
(2013-07-06 19:50:41)
(78.60.186.246) Parašė:

man 50 ir as dziaugiuosi avangardu, bet reikia atsiklausti: kitu!!!!3. Arturas
(2013-07-06 18:48:42)
(78.56.156.113) Parašė:

Mano sunus lanke si darzeli pries 12 metu, tai mes kiekviena karta pergyvenom palikdamoi vaika, kad iseje pasivaikscioti vaikai neuzsigauti, Siaip tai statiniai idomus, tik nelabai tinkami darzelio teritorijoje. Nes apklijuoti keramikiniu plyteliu mozaika, patys isivaizduokit kokio slidumo tapdavo kai sudrekdavo.2. Amis
(2013-07-06 15:54:29)
(78.60.56.45) Parašė:

jau galejo griaut pries kelis metus, ten juose ilgas laikas vaizdelis jau buvo nekoks, vaikai nesinaudojo 10 metu. o ar architekturine vertybe cia buvo tai dristu teigti, kad NE. Nes niekam niekada tas kosmosas nerupejo.1. Povials
(2013-07-06 11:39:14)
(84.15.181.13) Parašė:

Estetijnis vaizdas tų "kosminių" statinių buvo artimas garsiojo Neries "vamBzdžio" vaizdui. Taigi, sąrašas vilniečių, kurie jais grožėjosi, tikrai nebūtų ilgas. Kaip architektūros eksperimentas - gal jie ir įdomūs specialistams. Bet tada jau specialistai turėjo jų išsaugojimu (perkėlimu) ir pasirūpinti.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras