2024 m. birželio 14 d.

 

Vilniuje sukurta kūrybiško rajono Aukštamiesčio vizija

3
Paskelbta: 2015-09-21 17:12 Autorius: ekspertai.eu

Kaip pranešė menų fabrikas LOFTAS, šių metų vasarą prasidėjęs miesto plėtros projektas „Aukštamiesčio Arterija“ skatina naujo, modernaus ir kūrybiško Vilniaus rajono gimimą. „Architektūros centro“ kartu su menų fabriku „Loftas“ ir Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoto projekto metu sukurtos net keturios Aukštamiesčio vizijos-projektai.

Aukštamiestis yra patraukliausias rajonas kūrybiškiems žmonėms

„Aukštamiestis – tai aukštuminė Naujamiesčio dalis, kurios buvusiose ar esamų gamyklų erdvėse bei kiemuose šiuo metu vyksta kūrybinės konversijos“, - trumpai Aukštamiesčio idėją paaiškina viena iš projektų iniciatorių, „Lofto“ įkūrėja Živilė Diavara.

Visą mėnesį specialių kūrybinių dirbtuvių metu 4 architektų komandos kūrė Aukštamiesčio viziją, ieškojo ypatingų šio rajono charakterio savybių bei to, kas galėtų patraukti ne tik vilniečius, bet ir miesto svečius iš užsienio.

„Pasaulio didmiesčiai jau seniai didžiuojasi išvystytais industriniais rajonais, kurie pasižymi kūrybiškais sprendimais, išvystytu pramogų sektoriumi. Toks yra ir „Aukštamiesčio Arterijos“ dirbtuvių, vizijų formavimo ir jų pristatymo tikslas“, - sako projekto kuratorė, „Architektūros centro“ vadovė Aida Štelbienė.

Potencialiai Aukštamiestis - vieta, kuri gali tapti pasaulinių menininkų, kūrybingų žmonių ir turistų traukos tašku. Todėl kuriant Aukštamiesčio vizijas buvo vadovautasi šių dienų miesto tvarkymo praktikomis.

Architektai siūlo patiems vietos gyventojams pasirūpinti savo vietos tapatybe. Vienas kolektyvų, sukūrusių darbą „ko.ordinatės“, rėžė tiesiai šviesiai: „Architektai turi pasitraukti į šalį“. Užtat daug vietos palikta demokratijai, bendro sutarimo paieškoms.

Aukštamiesčio vizija yra kultūros židinys ir tikro miestiečio namai

Visos projekte dalyvavusios architektų komandos jau pridavė savo vizijas ekspertų komisijai, kurią sudaro urbanistas M. Pakalnis, kultūros paveldo specialistė D. Sabaliauskienė, konversijų socialinės praktikos ekspertės K. Tuin ir J. S. Driessen bei kiti.

Iš pirmųjų ekspertų vertinimų akivaizdu, kad šių kūrybinių dirbtuvių rezultatai pažėrė daug įdomių ir išmintingų įžvalgų, į kurias verta atsižvelgti formuojant kūrybiško miesto veidą.

Pasak Aidos Štelbienės, nei viena grupė nesiūlė nušluoti fabrikų kvartalų nuo žemės paviršiaus ir statyti naujai. Architektus sužavėjo išorinės pilkumos ir jau dabar ten verdančio vidinio gyvenimo kontrastas.

Kita visose projektuose pasikartojanti idėja - kurti kuo daugiau viešųjų erdvių: „Jos yra būtinos it vanduo. Projekto dalyviai jas kūrė visur: tarp pastatų, tarp kvartalų, užkampiuose ir ant stogų“, - pastebi Aida.

Susipažinus su visomis 4 originaliomis architektų vizijomis Aida jas apibendrino užtikrintai: „Aukštamiestis – realybė, kuri tikrai pasieks mus. Juk kaip teigia „Aketuri architektai“, Aukštamiesčiui lemta tapti Vilniaus miesto urbanistinės kultūros židiniu ir tikro miestiečio namais“.

Aukštamiesčio vizijos bus pristatytos jau rugsėjo 24 d. „Lofte“. Norintys dalyvauti pristatyme privalo registruotis ČIA. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. apie vaikiškas vizijas
(2015-09-21 22:24:55)
(78.63.209.180) Parašė:

Citata "Vienas kolektyvų, sukūrusių darbą „ko.ordinatės“, rėžė tiesiai šviesiai: „Architektai turi pasitraukti į šalį“. Užtat daug vietos palikta demokratijai, bendro sutarimo paieškoms." - na ir paistalai ... kodėl architektai turi pasitraukti, jeigu yra demokratija ir ieškoma bendro susitarimo? su straipsnio tekstu tikrai prastai... o vizijos... pritraukti, prikviesti ir vis aukščiausio lygio ką nors ... "skatina naujo, modernaus ir kūrybiško Vilniaus rajono gimimą" ... kūrybiškas rajonas - rimtai, na, tiesiog neįtikėtina globalios virtualybės laikais2. Isvada:
(2015-09-21 21:22:05)
(84.209.10.118) Parašė:

vartojant nekokybiskus, istinka ivairus aukstamiesciai. Bet ar paaiskins kas nors , kodel tuose istiktukuose priverstinai turi dalyvauti visi mokesciu moketojai??????1. Ka jie ruko su tokiom vizijom?
(2015-09-21 18:17:46)
(84.15.118.78) Parašė:

Jei mes sugebejome sumoketi uz kanalizacijos vamzdi neries pakranteje 700,000Lt su sukurtu internetiniu puslapiu. Tai manau nesvarbu kas ka sukurs, priejima svarbu tureti ir atkatus gerus dalinti. Lietuvoje niekas nesikeicia.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras