2024 m. balandžio 24 d.

 

VRK pirmininkas Z. Vaigauskas: anketoje į prezidentus negalima nurodyti neteisingų duomenų

28
Paskelbta: 2014-03-03 00:01 Autorius: ekspertai.eu
Z. Vaigauskas. Irmanto Sidarevičiaus (ELTA) nuotr.
Z. Vaigauskas. Irmanto Sidarevičiaus (ELTA) nuotr.

Anketoje į prezidentus dabartinė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė nurodė, kad nuo 1989 m. gruodžio iki 1990 m. birželio priklausė Lietuvos Komunistų partijai, tačiau šį teiginį griežtai atmetė tuo metu minėtos partijos nariu buvęs Bronislovas Genzelis. Ką apie tai mano Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas?

•••••••

Jūsų nuomone, ar anketoje į prezidentus leistina nurodyti galimai neteisingus duomenis?

– Negalima nurodyti neteisingų duomenų.

Nes tai yra svarbus dokumentas...

– Anketoje yra dviejų tipų duomenys: informaciniai ir tokie, kuriuos kandidatas privalo pateikti, pagal juos sprendžiami registravimo klausimai.

Dabartinė šalies prezidentė D. Grybauskaitė savo anketoje nurodė, kad nuo 1989 m. gruodžio iki 1990 m. birželio ji buvo Lietuvos Komunistų partijos narė, tačiau B. Genzelis, kuris tuo metu buvo minėtoje partijoje, šį teiginį griežtai paneigė...

– Na, aš gi negaliu pasakyti. Šių duomenų mes nesame tikrinę, jie yra iš tos anketos dalies, kur jų (duomenų, – e.eu) neprivaloma pateikti. Tai yra informaciniai duomenys visuomenei, žiniasklaidai apie kandidato veiklos, gyvenimo aspektus. Kartais kyla ginčai dėl kandidato išsilavinimo, bet VRK neturi galimybės tų duomenų patikrinti. Antra vertus, dėl vieno žmogaus pasakymo ar patvirtinimo (B. Genzelio) paprastai, jeigu būna ginčai, VRK tokių dalykų negali išspręsti.

Kas būna tokiu atveju, jei aptinkamas neatitikimas kandidato į prezidentus anketoje?

– Vėlgi, kurioje anketos dalyje neatitikimas randamas. Jeigu pirmoje, tai viskas gali pasibaigti tuo, kad naikinamas kandidato registravimas. Dėl antrosios dalies neatitikimo dažniausiai būna žiniasklaidos pabarimai, papeikimai, bet gali būti ir rimtesnio pobūdžio bausmė. Mūsų praktikoje yra buvę atvejų, kai viena Seimo narė nurodė, jog turi aukštąjį išsilavinimą, o paaiškėjo, kad ji tik mokėsi aukštojoje mokykloje. Ji kaltino savo padėjėją, kad ši neteisingai užpildė anketos duomenis, bet galiausiai pati atsistatydino, kai ši istorija iškilo į viešumą.

Kai dėl partiškumo, tai anketoje nėra reikalaujama to nurodyti. Mes priekaištų, kad kažkas yra buvęs tam tikros partijos nariu, sulaukiame, bet aš neatsimenu nė vieno atvejo, kad dėl netikslių metų, ar panašiai, būtų kokie nors teisiniai persekiojimai. Iš principo, už klaidinančios informacijos pateikimą, jeigu tai labai svarbi informacija, kandidatas gali būti traukiamas atsakomybėn. Mano praktikoje tokie dalykai buvo dėl išsilavinimo, neteisingo darbovietės nurodymo, kartais turime tokių atvejų, kai žmogus susiteikia sau mokslo laipsnį, prisiskiria pedagoginius vardus, pasivadina profesoriumi, kai būna tik mokslinis bendradarbis. Dėl tokių dalykų kartais kandidatai yra priverčiami tikslinti duomenis.

Šiuo atveju esmė yra ne metai, o dalyvavimas partijos veikloje...

– Aš, atvirai pasakius, negaliu šios informacijos nei patvirtinti, nei paneigti, aš tikrai nežinau, kas šiuo atveju yra teisus.

Antroji anketos dalis nėra tokia svarbi?

– Ji yra ne tokia svarbi kaip pirmoji, ji skirta daugiau žiniasklaidai. Į klausimus ten nėra privaloma atsakyti, kandidatas gali paprasčiausiai imti ir neatsakyti. Tai nesukelia kokių nors pasekmių kandidato registravimui. Jeigu jis tuos duomenis jau pateikė, tai, aišku, kaip ir bet kokie duomenys, kuriuos pateikiame visuomenei, jie turėtų būti teisingi ir, žinoma, tikslūs. Jeigu visuomenėje kas nors pateikia neteisingus duomenis, tai tam tikra atsakomybė yra, bet jau ne pagal rinkimų įstatymą, o pagal bendrosios teisės normas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
28. Laisvas laikrastis
(2014-03-05 17:44:57)
(78.57.234.232) Parašė:

2014-03-06 d. 13 val. Spaudos konferencija Seime DĖL PRETENDENTĖS Į KANDIDATUS DALYVAUTI 2014-05-11 RESPUBLIKOS PREZIDENTО RINKIMUOSE DALIOS GRYBAUSKAITĖS VYRIAUSIAJAI RINKIMŲ KOMISIJAI PATEIKTŲ MELAGINGŲ DUOMENŲ Signataras Zigmas Vaišvila pateiks informaciją apie Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, siekiančios dalyvauti 2014-05-11 Respublikos Prezidento rinkimuose, LR vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktus melagingus duomenis apie save.27. uz Rolanda P.
(2014-03-04 21:23:33)
(78.57.234.232) Parašė:

Elektroninis parašų rinkimas prasidėjo ww.rolandaspaulauskas.lt/?page_id=22426. Rolandas Paulauskas Kaune
(2014-03-04 12:58:29)
(78.57.234.232) Parašė:

ww.youtube.com/watch?v=bwCFlIN2id0 issamiai atsako i klausimyno klausimus. uzduokime juos sau ir kandidatams. sekmes pasirenkant.25. Liepa
(2014-03-04 07:00:19)
(88.216.7.252) Parašė:

Įstatymai ne visiems vienodai galioja.24. taigis:)
(2014-03-03 16:21:20)
(84.15.190.162) Parašė:

dabar visi turėtų kuo aiškiausiai suprasti, kad bet koks "mažumų" klausimnas Lietuvoje buvo ir yra ESKALUOJAMAS NEOBOLŠEVIKINĖS RUSIJOS. Ir drąsiai galima teigti, kad padedant Sikorskiui, kurio tėvas jau anksčiau vyko tartis pas Staliną... o tai, kad jis neva vežė Stalinui Katynėje pradingusių karininkų sąrašą, greičiausiai yra tik vėliau paskleistas mitas.. beyt gali būti, kad Sikorskis yra šantažuojamas kokia nors tėvo praeitimi...23. tuoj ateis GELBĖTOJAI
(2014-03-03 16:11:16)
(84.15.190.162) Parašė:

S. Lavrovas kaltina naująją Ukrainos valdžią keliant grėsmę mažumoms Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį apkaltino naujuosius Ukrainos lyderius pažeidžiant mažumų teises ir sakė, jog ultranacionalistai kontroliuoja daug šios buvusios sovietinės valstybės rajonų. „Nugalėtojai ketina pasinaudoti savo pergalės vaisiais, kad pažeidinėtų žmogaus teises ir pagrindines mažumų laisves“, – sakė Rusijos diplomatijos vadovas, kalbėdamas Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos susitikime Ženevoje. Ministras pridūrė, kad „ultranacionalistų smurtas kelia grėsmę rusų bei rusiškai kalbančių gyventojų gyvybėms ir regioniniams interesams“.***** Tai va, kai Putinas su LAVROVU išgelbės Ukrainos rusus, kitas etapas laukia visų kitų šalių, kuriose gyvena rusai. O jų gyvena net JAV. Taigi, laukim kol Putinas ims gelbėti VISJE EUROPOJE IR JAV GYVENANČIUS RUSŲ 'mažumas". O Lenkijoj, pasirodo, jiem talkina URM ministras Sikorskis... kurio elgesio pastaruojumetu nebesupranta net Prezidentas Komarovskis...22. to o Paulauskas
(2014-03-03 16:05:23)
(84.15.190.162) Parašė:

matai Paulauskas tai juk ne komunstas, jis KGB sūnus, o Kgb turėję saugoti kažkada komunizmą ir komunistus, nusprendė prie andropovo, kad anie jau per daug sustabarėjo, ir kad laikas sarginiams šunims imtis valdyti... taip ir iškilo į Rusijos prezidentus KGB majoras... kodėl Lietuva turėtų atsilikti?:)21. taigis:)
(2014-03-03 16:02:22)
(84.15.190.162) Parašė:

GENZELIS SAKO, GENZELIS ŽINO. Juk pats tai buvo Lietuvos aukštųjų mokyklų KOMUNISTŲ partijos sekretoriumi. O taip pat jis juk per Ozolo knygos p[ristatymą (visi juk girdėjom per TV) neiškentė nepasigyręs, kad per sajūdį jiedu su Ozolu MANIPULIAVO LIETUVOS LAISVĖS LYGA. Tai gal jis ir buvo tas didysis Gorbio perestroikininkas? Kuriam galimai buvo tik pavesta surinkt komandą tik bolševizmo pataisymui į "socializmą su žmogišku veidu'... "žmogišku' - tai gal žydochazarišku?:) O "bjaurybė" Landsbergis viską sugriovė nuvairavęs į atsiskyrimą nuo Genzeliui tokios mielos Rusijos? O jau kai Prezidentė ėmėsi kaip reikiant desovietizuoti.demafijozuoti Lietuvą, tai Genzelis su chebra tiesiog pasiuto... :)Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras