2024 m. birželio 14 d.

 

VSD bando nusiplauti rankas

21
Paskelbta: 2013-06-17 07:57 Autorius: ekspertai.eu
Teisme pareiškęs, kad Gatajevų byloje VSD neturėjo jokio intereso, buvęs saugumietis D. Šumskis klampina ir Kauno apygardos prokuratūrai vadovavusį Kęstutį Betingį: juk būtų ne tik labai negerai, bet gal net ir nusikalstama, jei jo sprendimu VSD buvo įtraukta į buitinę bylą, niekaip nesusijusią su nacionaliniu saugumu. Aliaus Koroliovo (ELTA) nuotr.
Teisme pareiškęs, kad Gatajevų byloje VSD neturėjo jokio intereso, buvęs saugumietis D. Šumskis klampina ir Kauno apygardos prokuratūrai vadovavusį Kęstutį Betingį: juk būtų ne tik labai negerai, bet gal net ir nusikalstama, jei jo sprendimu VSD buvo įtraukta į buitinę bylą, niekaip nesusijusią su nacionaliniu saugumu. Aliaus Koroliovo (ELTA) nuotr.

Kodėl Valstybės saugumo departamentas įsitraukė į bylą dėl smurto šeimoje? Koks čia buvo saugumo interesas? To birželio 14 d. vykusiame teismo posėdyje paklausė vienas iš Gatajevų bylą nagrinėjančių Klaipėdos apygardos teismo teisėjų.

Šį esminį klausimą, kurį jau seniai kelia piliečiai, stebintys tarptautinę gėdą Lietuvai užtraukusią istoriją, teisėjas pateikė liudyti iškviestam buvusiam Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnui Donatui Šumskiui. Tam pačiam, kuris, anot liudijimų, užsiėmė „meile“ su Gatajevų augintine Seda Esimbajeva, o VSD, pasinaudodamas šia „meile“, sukurpė bylą Grozno angelais vadinamiems Chadižat ir Malikui Gatajevams (apie tai rašėmė publikacijoje „Liudijimai: VSD, seksas ir M. Gatajevo klausimai”).

„VSD intereso jokio nebuvo. Mes tik vykdėme prokuratūros pavedimą. Kodėl prokuratūra kreipėsi į mus, reikėtų klausti prokuratūros”, - į teisėjo klausimą atsakė D. Šumskis.

Anot jo, dėl Gatajevų bylos buvę susitarta prokuratūros ir VSD „vadų lygmenyje”, o jis apie tuos susitarimus nieko nežinąs.

Be to, D. Šumskis teismą patikino, esą byla pradėta ne VSD iniciatyva.

Taigi, anot buvusio saugumiečio, prisiekusio sakyti teismui tik tiesą, VSD šioje skandalingoje istorijoje, kaip dabar madinga sakyti, yra „ne prie ko”.

Esą ši tarnyba ne savo noru įsivėlė į buitinę bylą, neturinčią nieko bendra su nacionaliniu saugumu, ir tik dėl prokuratūros užgaidų tokios įspūdingos pajėgos – į tyrimo grupę buvo įtraukti net 7 VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai – gaišo laiką narpliodamos šeimos santykius.

Iš Suomijos į teismo posėdį atvykusi Gatajevų augintinė Bilkis Mustijeva tokią versiją vadina melu.

Anot jos, VSD darbuotojai, tarp jų ir D. Šumskis, patys nuvežė S. Esimbajevą į prokuratūrą, kad ji parašytų pareiškimą prieš savo įtėvius, o Kauno apygardos prokuratūros prokurorę Nomedą Oškutytę vadino „boba su kiaušiais”, girdamiesi, kad šią bylą laimės taip pat, kaip ir visas ankstesnes VSD bylas.

Anot B. Mustijevos, D. Šumskis teismui melavo ir teigdamas, esą ikiteisminio tyrimo metu nebendravo su ja ir kitais Gatajevų augintiniais. Pareigūnas, kaip prisimena B. Mustijeva, vežiojosi juos po restoranus ir kavines, o kartą baikerių šventės metu net surengė jai iškylą savo motociklu:

B. Mustijeva mini ir sidabrinį žiedą, D. Šumskio padovanotą S. Esimbajevai, su kuria teisme jis aiškino gal tik „netyčia kur nors prasilenkęs”:

Bet net jei buvęs VSD pareigūnas teisme apsimelavo, vieno jo liudijimo svarbą sunku pervertinti: kad Gatajevų byloje, kurią tyrė įspūdingos VSD pajėgos, nebuvo jokio nacionalinio saugumo intereso.

D. Šumskio lūpomis VSD pirmą kartą viešai patvirtino, kad ši buitinė istorija neturi nieko bendra su nacionaliniu saugumu. Tai reiškia, kad persekiodama Gatajevus ši tarnyba užsiėmė tuo, kuo apskritai neturėjo užsiimti.

Toks D. Šumskio liudijimas klampina ne tik VSD, kuris, užuot gaudęs šnipus, narpliojo šeimyninį konfliktą, bet ir prokuratūrą, įteisinusią tokius saugumiečių veiksmus.

Kodėl VSD bando nusiplauti rankas ir padaryti šios bylos autore vieną prokuratūrą, galima suprasti: juk ateityje gali iškilti ir atsakomybės klausimas.

O ta atsakomybė būtų ne tokia jau menka: ir už žalą, padarytą Gatajevų šeimai (įskaitant sužalotą Chadižat sveikatą – moteris iki šiol neatsigauna nuo patirtos psichologinės traumos ir yra intensyviai gydoma Suomijoje), ir už mūsų valstybei užtrauktą tarptautinę gėdą, kai Lietuvoje persekiojamiems sutuoktiniams Suomija suteikė politinį prieglobstį, ir už tarptautinę problemą, iškilusią dėl SOS vaikų kaime izoliuotų mažamečių Gatajevų augintinių, kuriuos Rusija reikalauja atiduoti į Ramzano Kadyrovo valdomą Čečėniją.

Be to, galima tik spėlioti, kiek per tą laiką, kol knaisiojosi po čečėnų šeimos reikalus, VSD pareigūnai būtų sugavę šnipų ir užkardę grėsmių nacionaliniam saugumui. Jau nekalbant apie tai, kad VSD reputacija visuomenėje nebūtų taip nukentėjusi, kaip nukentėjo dėl dalyvavimo šioje gėdingoje istorijoje.

Todėl ekspertai.eu prašo prokurorą Kęstutį Betingį, tuo metu vadovavusį Kauno apygardos prokuratūrai, atsakyti į paprastą klausimą:

2010-ųjų pradžioje buvo paviešintas Jūsų pasirašytas 2008 m. spalio 10 d. nutarimas sudaryti ikiteisminio tyrimo grupę byloje Nr. 20-9-00050-08, į šią grupę įtraukiant 7 VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnus: L. Raguckienę, D. Pravdzinską, J. Seniutą, E. Šukį, M. Baikštį, G. Surgėlą ir V. Urbonavičių. Tačiau buvęs VSD pareigūnas D. Šumskis, kurio pavaldinius įtraukėte į šią grupę, birželio 14 d. Klaipėdos apygardos teismo posėdyje teigė, kad šioje byloje nebuvo jokio VSD intereso. Prašytume nurodyti priežastis, dėl kurių įtraukėte VSD pareigūnus į Gatajevų bylos tyrimą. Juk būtų ne tik labai negerai, bet gal net ir nusikalstama, jei privertėte VSD dalyvauti byloje, niekaip nesusijusioje su nacionaliniu saugumu.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
21. kudirka
(2013-06-22 11:39:38)
(79.133.243.38) Parašė:

Petrai, ar tai - perdaug?20. petras
(2013-06-20 18:17:34)
(81.167.27.233) Parašė:

Nemalkit per daug ant VSD paziurekit kaip dirba ir kam seimas ,tie zmones tik saugo valstybe...19. Najaugi neaišku
(2013-06-20 13:42:53)
(78.60.63.222) Parašė:

Net labai aiškus interesas-Rusijos KGB-istai, kilę dirbti Lietuvos saugume ,visiškai įsidrąsino ir ėmė atvirai dirbti Rusijai-tai ir čečėnų gatajevų, tai ir susijusi su čečėnų klausimu E.Kusaitės byla. Jei dabar, ekspertai, neištrauksit į dienos šviesą šio klausimo, nebus išryškinti KGB-istai, tame tarpe ir prokuratūros kadari,kurie nurodinėja, kaip gaudyti ir teisti čečėnus, jie ir toliau siautės. Beje, dar vienas jų taikinys-Dudajevo sūnus ,nesenaii esą susektas, kad padirbinėjo dokumentus.Štai kaip mokam gaudyt čečėnus.gal Putinas su jo paskirtu čečėnų vadu padėkos raštą atsiųs.Kad pinigus moka-tai jau abejoti netenka18. lorenzo
(2013-06-19 22:36:20)
(78.62.1.211) Parašė:

itariu,jei susprogtu vsd tai zmones pardetu kvepuoti lengviau,jie visada,visur ir visiems trumpino gyvenima17. kauno poniatkes
(2013-06-18 15:51:21)
(74.120.13.132) Parašė:

vsd puola silpnas seimas kurios neturi vieno is tevu,vienisus zmones arba kaip si - pabegeliai neturi jokiu teisiu nieko nezino kas jiems pades.tokia vsd ereliu su savo kauneckom p-o-n-i-a-t-k-e-m mastymo vingiai.bande su ja padaryti ka padare ir su kusaite.iskepti tarptautine nusikaltele.vsd kai isgirsta ju azijietiskas pavardes seiles pradeda tyzti juk cia gryni pinigai ir busimi medaliai ant krutiniu.kam rupi tie zmones padaro nusikaltelius issitycioja,istumia i metu metus besitesiancius tyrimus,zmeizia,meluoja klastoja bylas.as nesuprantu ar tie ikiteisminio tyrimo teisejai ka nors masto kai pas juos ateina vadinami tyrejai gauti leidimu...?kas per jovalas tuose teismuose...16. Ǒ
(2013-06-18 07:02:44)
(78.63.224.64) Parašė:

Klausimas, kodėl prokuratūra bendradarbiavo su VSD? Atsakymas paprastas - tik todėl, kad reikėjo įsisavinti lėšas. Ir todėl, kad reikėjo gauti dar daugiau lėšų. Čia tokia tarpusavio pagalba. Broliška. Juk darbuotojai turi dirbti, o darbas, jei geras viršininkas gerai tvarkosi, turi teikti malonumą. Paprastai šnekant, daug valstybės organų yra tik tam, kad juose dirbantys žmonės gautų atlyginimus. Bet pažiūrėkim - atvažiuoji į Vilnių ir matai, kaip kelininkai gražiai dirba. Dirba! Zuja kaip bitutės, miestas gražėja, nuotaika kyla, šventė ateina į mūsų namus. O ką, negalėtų šie organų darbininkai eiti pjauti žolės, žiemą kasti sniego, rudenį grėbti lapų? Galėtų. Tai padėkim jiems, kad jie padėtų mums! Tiesa, ekspertai.eu ir padeda...15. Ǒ
(2013-06-18 06:56:37)
(78.63.224.64) Parašė:

Pradėti reikia nuo mokslinių žinių panaudojimo teisėje - nuo tėvystės nustatymo. Jei šis lovelasas nėra Sedos vaiko tėvas, reikalai krypsta vienaip, jei yra - reikalai ima kvepėti žibalu. Matyt, didesnė antrojo įvykio tikimybė. Tačiau užklausą galėtų pateikti ir tyrimą atlikti Suomija. Mūsų tyrėjai kartais mėgsta pinigus labiau už tiesą, ir dėl to kaltas dažniausiai būna ne žmogiškas žmogus, bet aparatūra, nes lemiamu momentu sugenda.14. petras
(2013-06-18 03:35:21)
(24.12.153.242) Parašė:

Įdomu bus stebėti sekančius įvykius..šitą vsd ir prokuratūros apgailėtiną nemokėjimą dirbti,absurdiško pasiteisinimo prieš save(nes mes,paprasti žmonės,taigi ir taip viską suprantam..)spektaklį įdomu stebėti..šitą seriją pavadinčiau "kaip saugumietis dėl čėčėnės klyno galvą pametė"..jų visų galvas ten bbis valdo,o ne priešingai.kas dėl mažų vaikų pamišęs, kas šiaip,nesiorentuoja kas vyksta..Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras