2024 m. liepos 13 d.

 

VVKT bando užčiaupti „ekspertai.eu“

21
Paskelbta: 2013-07-24 16:17 Autorius: ekspertai.eu
Dėl brangiai parduodamo cukraus susirūpinusi VVKT reikalauja, kad ekspertai.eu paneigų tai, ką pati skelbė
Dėl brangiai parduodamo cukraus susirūpinusi VVKT reikalauja, kad ekspertai.eu paneigų tai, ką pati skelbė

Buvusio Etinių farmacijos kompanijų asociacijos direktoriaus Gintauto Barcio vadovaujama Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) susirūpino dėl savo reputacijos.

Ekspertai.eu paskelbė „tikrovės neatitinkančią“ informaciją, „pasielgė nesąžiningai ir neobjektyviai“, o šie „veiksmai vertintini kaip atlikti sąmoningai, siekiant pakenkti, sumenkinti ir pažeminti Tarnybos dalykinę reputaciją“ – aiškinama trijuose VVKT skunduose Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai, pirmasis jų rašytas dar vasario 28 dieną.  

Žurnalistų etikos inspektorės Zitos Zamžickienės raštą su VVKT skundais rasite ČIA, ekspertai.eu atsakymą – ČIA.

O kol kas atkreipsime dėmesį tik į vieną dalyką, svarbų tiriant G. Barcio vadovaujamų vaistų kontrolierių veiklą antropologiniu ir antikorupciniu požiūriu.

VVKT jautrumas savo reputacijai esmingai susijęs su ekspertai.eu atskleistu ir paviešinti faktu, kad daugiau nei metus su šios institucijos žinia Lietuvos žmonės buvo ciniškai apgaudinėjami vaistinėse pardavinėjant preparatą „Oscillococcinum“ pakuotėse, kuriose pateikta žinomai melaginga informacija, esą jis gydo nuo gripo.

Šios vienai įmonei ypač pelningos manipuliacijos kaina – pavojus žmonių sveikatai ir net gyvybei.

Prisiminkime: 2013 01 07 paskelbtoje publikacijoje „Karalius nuogas, arba ačiū G. Barciui už kilogramą cukraus po 3000-4000 litų“ ekspertai.eu rašė apie melagingą šio „vaisto“ reklamą; 2013 01 28 publikacijoje „Lietuvoje siaučiant gripui, ekspertai.eu dar kartą klausia G. Barcio apie cukrų, parduodamą kaip vaistai“ nurodėme, kad net ir siaučiant gripo epidemijai žmonės yra mulkinami, siūlant gydytis nuo gripo negydančiu preparatu; 2013 02 11 publikacijoje „VVKT patvirtino, kad oscilokokcinas nuo gripo netinka!“ pateikėme konkrečius faktus apie masinį Lietuvos gyventojų apgaudinėjimą vaistinėse pardavinėjant „Oscillococcinum“, ant kurio pakuotės yra užrašas „HOMEOPATINIS PREPARATAS NUO GRIPO“, o pakuotės lapelyje nurodyta: „INDIKACIJOS Preparatas gripui gydyti“, pateikiama net ir kūdikių „gydymo“ instrukcija.

Tik po šių plataus atgarsio sulaukusių publikacijų (jas perspausdino portalai balsas.lt, tiesos.lt, šia tema pasirodė laida per TV3 televiziją, straipsnis lrytas.lt) VVKT 2013 02 14 uždraudė prekiauti oscilokokcinu pakuotėse su melaginga informacija, esą jis skirtas gripui gydyti (žr. Ekspertai.eu darbas duoda pirmuosius vaisius: oscilokokcinas „nuo gripo“ išimamas iš rinkos!“).

Tą įsimintiną dieną VVKT pagaliau pripažino šiurpų dalyką: prekyba preparatu pakuotėse su „neteisinga“ informacija kėlė grėsmę žmonių sveikatai. Tai juodu ant balto parašyta šios institucijos interneto puslapyje paskelbtame pranešime:

„<...> Sprendimas atšaukti ankstesnes Oscillococcinum pakuotes su neteisinga informacija buvo priimtas atsižvelgiant į Vaistų registracijos tarybos pateiktą nuomonę, kad, paskelbus gripo epidemiją daugelyje Lietuvos savivaldybių, padidėjo gripui gydyti skirtų vaistinių preparatų poreikis, o rinkoje esant dviejų rūšių homeopatinio vaistinio preparato Oscillococcinum pakuočių pacientai gali būti klaidinami. Todėl kyla grėsmė, kad preparatas bus naudojamas neteisingai. Sergant gripu ir vartojant tik homeopatinį vaistinį preparatą, gali būti pavėluotai kreiptasi į gydytoją ir kilti komplikacijų.“ (paryškinta ekspertai.eu)

Taigi daugiau nei metus (nuo 2011 12 21, kai VVKT viršininko įsakymu buvo priimtas sprendimas atnaujinti oscilokokcino rinkodaros teisę) VVKT leido mulkinti žmones, buvo rizikuojama jų sveikata ir net gyvybe – juk nuo gripo mirštama. Tik niekas netyrė, kiek iš tų mirusiųjų ar patyrusiųjų komplikacijas prieš tai „gydėsi” oscilokokcinu.

Čia pridurkime vieną esminę pastabą: išskirtinę teisę daugiau nei metus platinti pakuotes, kuriose pateikiama melaginga informacija, turėjo viena konkreti įmonė. Galima numanyti, kad tuomet, kai viešumas privertė VVKT tokią prekybą uždrausti, ši įmonė patyrė finansinių nuostolių.

Įdomu, kad VVKT anaiptol neskubėjo išimti iš rinkos pakuočių, kur pateikiama melaginga informacija, ir apsaugoti nuo gripo šiuo preparatu „besigydančių“ žmonių. Tai akivaizdu iš 2013 01 19 portale lrytas.lt paskelbtos publikacijos, kurioje cituojama VVKT atstovė Jolanta Gulbinovič užsiima oscilokokcino gynyba, praleisdama progą aiškiai informuoti, kad gydantis juo nuo gripo gali kilti pavojus sveikatai (ekspertai.eu į tai reagavo straipsniu „Antienos valgytojai rizikuoja savo sveikata. Taip pat, kaip „Lietuvos ryto“ skaitytojai“).

Dar vienas įdomus sutapimas: veiksmų prieš ekspertai.eu VVKT ėmėsi būtent tuomet, kai pagaliau uždraudė prekybą oscilokokcinu „nuo gripo“, – pirmasis skundas parašytas praėjus vos porai savaičių, kai iš rinkos buvo išimtos melagingą informaciją skelbiančios pakuotės.

Jame, be kitų dalykų, VVKT reikalauja, kad ekspertai.eu paneigtų šį teiginį: „Oscilokokcino sudėtyje nėra veikliųjų medžiagų – jį sudaro tik cukrus ir laktozė.”

Deja, šio teiginio neįmanoma paneigti ne tik todėl, kad tai lengvai matematiškai įrodomas faktas (žr. „Karalius nuogas, arba ačiū G. Barciui už kilogramą cukraus po 3000-4000 litų“), bet ir todėl, kad šis faktas buvo paskelbtas pačios VVKT interneto svetainėje.

Štai šis skelbimas, kurio kopiją išsaugojo ekspertai.eu:

Kai ekspertai.eu publikavo šį pačios VVKT pranešimą, iš šios institucijos tinklalapio jis buvo skubiai pašalintas, o dabar G. Barcio vadovaujama tarnyba reikalauja, kad ekspertai.eu paneigtų tai, ką pati skelbė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
21. Dieve, kodėl tu
(2013-08-14 19:55:37)
(78.62.6.70) Parašė:

atimi „gudručiams“ protą tą minutę, kai jo labiausiai jiems reikia. Pamato per vėlai ką padarę, ar parašę, ar pasakę... Tikra ir nenuginčijama tiesa, kad MELAGIS, TURI TURĖTI LABAI GERĄ ATMINTĮ::)))20. Saulius
(2013-07-30 11:19:34)
(93.87.175.221) Parašė:

Ot tai naujiena. Visi homeopatiniai vaistai paremti tik tikėjimu, daugiau niekuo :) Tai vadinama Placebo efektu. Tarp kitko, tai labai veiksmingas vaistas, savo efektyvumu (kartais iki 70 procentų išgijimų), lenkiantis bet kokius cheminius ar kitokius vaistus. Kažkas buvo gudresnis už kitus ir šiems vaistams uždėjo homeopatijos pavadinimą. Dalis žmonių tikrai nuo jų pasveiksta ir ta dalis,manau, ne mažesnė už pasveikusiųjų nuo cheminių vaistų. Bet iš esmės - ir vieni, ir kiti - tik apgaulė.19. sisi
(2013-07-25 21:18:38)
(195.12.167.234) Parašė:

barcio kėdei užimti buvo konkursas ruoštas specialiai tik jam,todėl kiti kandidatai buvo nereikalingi.Įdomu,kieno tai buvo protekcija? Barcys privalo tame poste mokėti anglų kalbą,bet jos visiškai nemoka,o žinių patikrinimo metu buvo įvertintas 2(dvejetui).Tai kieno čia protekcija suveikė?O tikri specialistai šalinami iš pareigų,sukuriamos sąlygos išeiti atostogų,o paskui jų metu naikinami etatai.Štai kokiais metodais dirba valdžia-jei kam neparankus ir nešoki pagal jų dūdelę,o esi pareigingas ir neleidi plisti nesąmonėms,lauk iš darbo.18. Dėkui Elai Nr. 12
(2013-07-25 20:24:38)
(62.212.203.73) Parašė:

"Cukrinis gramas apgaulės" - taip ir gimsta tautosaka:). Bent jau Jūsų galvai barščių oscilodurninas tikrai nepakenkė.17. Logikos
(2013-07-25 16:59:19)
(81.7.96.104) Parašė:

Lietuvoje jau nelieka.Nelieka dieviškos kibirkšties ir geros valios,lieka gyvuliškumas ir ištvirkimas.Dar ne laikas,bet laikas,kai žmonės spontaniškai sukils, artėja.16. nuomone
(2013-07-25 16:07:32)
(84.15.184.207) Parašė:

na ypatingai keistas viršininko elgesys. Aiškūs pažeidimai, aiškiai registruota apgaulė, bet ir toliau klimsta į liūną, iš kurio manau jau jo neištraukti. Kodėl? Ar tikrai nesigaudo, ar turi dėl kažko tokiu būti ar tuos raštus jam rašo reguliuojami "specai"(iš savo naudos? iš paklusnumo? iš nesąžiningumo?). Man jo tiesiog jau gaila... O oscilokokcinas - kaip koks lakmuso popierėlis?15. Aštrus
(2013-07-25 13:56:41)
(78.63.44.186) Parašė:

Vienas iš padoriausių ministrų p.Andriukaitis jis privalo iš barščio atimti liucenziją uždraudžiant jam formacijos verslą.Nukenteje turetu rašyti pranešimus gerb. ministrui,kad barštys kompensuotų žmonems skriauda,priešingu atveju į teismą.14. uola
(2013-07-25 13:49:48)
(78.63.44.186) Parašė:

Visai šalyje nera tvarkos barščius už kules reikia kabinti,kitų vaistų del ižūlaus aferysto nematyti,jam svarbu prisikišti kišenes milijonų,o kad del jo gopšumo žūsta žmones ne jo čia beda.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras