2024 m. vasario 29 d. 

„Žalgiris - geležies diena“ „trileris“ tęsiasi: Generalinė prokuratūra kreipėsi į teismą...dėl piliečių klausimo

Paskelbta: 2011-07-12 15:39 Autorius: ekspertai.eu

Kadras iš neįvykusio filmoValstybės kontrolė savo 2010 m. balandžio 30 d. audito Nr. VA-P-50-3-9 ataskaitos dalyje „Istorinio filmo sukūrimas“ nurodė, kad esą Kultūros ministerija neužtikrino efektyvaus 600 tūkst. Lt. biudžeto asignavimų panaudojimo (apie tai daugiau temoje „Žalgiris 600“).

„Aš galvoju, kad ten tikrai iššvaistyti pinigai – pusę milijono, bet kaip įrodyti, pagauti ir kaip tą rimčiau eskaluoti ir išspręsti?... Mes bandom tą daryti, bet sekasi labai blogai, štai toks konstatavimas...“, - prieš keletą mėnesių neslėpė nusivylimo ir Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, be abejo galvoje turėdamas Generalinės prokuratūros sąmoningą neveikimą.

Tačiau rezonansinių bylų prokurorė Sigutė Malinauskienė yra paneigusi visas Valstybės kontrolės skandalingas išvadas. „Buvo priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi praktiškai yra nustatyta, kad lėšos skirtos ir panaudotos, nei pasisavintos, nei iššvaistytos. Ir nenustatyta kad būtų kažkokių tai pareigūnų tarnybinių nusižengimų“, - stebėdamasi eiliniu Valstybės kontrolės darbo broku 2010 m. rugsėjo 9 d. Vyriausybės antikorupcinės darbo grupės posėdyje kalbėjo S. Malinauskienė.

Taip pat S. Malinauskienė nurodė priežastį, kodėl tolesnė ilgai laukto filmo gamyba užstrigo. „Toliau nebuvo tęsiamas finansavimas, kadangi iškilo ginčas dėl autorystės, ten dėl Banionio man atrodo, dėl scenarijaus autorių ten kilo konfiliktas, kieno čia <<...>> kad tai plagiatas, apkaltino. Iki šiolei vyksta teismas. Toliau faktiškai šitas projektas nors scenarijus ir <<...>> paruošta, tačiau toliau finansavimas sustabdytas“, - tąkart patikslino prokurorė.

Būtent dėl  šios frazės - „iki šiolei vyksta teismas“ - ekspertai.eu beveik metus laiko nesėkmingai ir bandė kreiptis į Generalinę prokuratūrą, prašydami nurodyti kokiame teisme ir tarp ko „iki šiolei vyksta teismas“.

Taip pat buvo paprašyta pateikti sprendimo – nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminą tyrimą – kopiją, dėl Lietuvos Tūkstantmečio programos projekto istorinio filmo „Žalgiris – geležies diena“. Prokurorams atsisakius suteikti informaciją, ekspertai.eu kreipėsi į Vyriausiąją administracinių ginčų komisiją (VAGK) prašydami įgalioti Generalinę prokuratūrą atsakyti į šį klausimą. 

VAGK patenkino piliečių prašymą ir įpareigojo Generalinę prokuratūrą į klausimus atsakyti. Tačiau Generalinės prokuratūros vadovybė nusprendė neatsakyti kuriame teisme ir tarp ko „iki šiolei vyksta teismas“, bet pati kreipėsi į teismą, kad būtų panaikintas VAGK sprendimas kaip neteisėtas.

„Komisijos sprendime nurodytos išvados yra nepagrįstos ir prieštarauja galiojantiems teisės aktams, t.y. BPK 177 str, Lietuvos Respublikos Prokuratūros įstatymui, Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 74 p., 3 str. 4 d., 18 str., 19 str. bei kitiems teisės aktams, susijusiems su išvardintų teisės aktų įgyvendinimu“, -  pasibaisėjęs visiškai nekompetetingu VAGK darbu teismui pranešė generalinio prokuroro pavaduotojas Andrius Nevera.

Teismas rekomendavo piliečiams iki liepos 15 dienos pateikti atsiliepimą šį Generalinės prokuratūros prašymą.Su visu Generalinio prokuroro pavaduotojo raštu teismui galima susipažinti ČIA.

Ekspertai.eu žiniomis tarp scenarijaus autorių niekada nevyko ir nevyksta joks teisminis procesas, prokurorė šiuo atveju melavo, nors mandagiau būtų išsireikšti – tiesiog pasakė netiesą.

O nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą nepateikė todėl, nes ir neturėjo ką pateikti iš viso. Kaip turėtų būti normalioje valstybėje? Už teisybės neatitinkančius oficialius paaiškinimus, prokurorė S. Malinauskienė neabejotinai būtų nušalinta nuo pareigų, būtų pradėtas tarnybinis patikrinimas, jei reikia būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šios prokurorės nusikalstamų veikų (kurių susikaupė visa aibė) bei tas veikas dangsčiusią prokuratūros vadovybę ir galiausiai byla atiduota į teismą.

Tačiau oficialiai save leidžianti vadinti banditų buveine, Generalinės prokuratūros aukščiausia vadovybė daro viską, kad vagys, ir šiuo konkrečiu atveju, liktų nenubausti, o visas skandalas, kaip visada tokiais atvejais būna, nueitų į užmarštį. Jei apie šią situaciją, apie kurią čia papasakojome, nežino Generalinis prokuroras Darius Valys (nors buvo asmeniškai į jį kreiptasi), reiškia jo pavaldiniai jį mausto kaip mažą vaiką ir laiko paprasčiausiu kvaišeliu*.

Tačiau jei D. Valys viską žino ir nieko nedaro, tada nuo komentarų susilaiko net ekspertai.eu, siekdami išvengti Generalinio prokuroro atžvilgiu panaudoti gerai žinomus rusiškus išsireiškimus, kurių kilmė yra mongoliška-totoriška.

Kol Prezidentė Dalia Grybauskaitė stengiasi plačiai pasakoti apie kardinalias pertvarkas teisėsaugos srityje ir teigiamus poslinkius kovoje su korupcija, toks prokurorų elgesys yra mažų mažiausiai gėdingas, teršiantis pačios Prezidentės vardą, kas yra visiškai nedovanotina.

Žinia, problemos Lietuvoje pirmiausia yra ne vagyse, o iki kaklo korumpuotoje teisėsaugoje. Vargu ar kas patikėtų, kad skambiausios rezonansinės (ir ne tik jos) bylos iš viso netiriamos ir vilkinamos tik todėl, kad prokurorams trūksta kompetencijos.

Generalinio prokuroro pavaduotojo A. Neveros septynių puslapių išsamus kreipimasis į teismą viliantis, kad teismas nuspręs jog nereikia atsakyti į viena paprastą ir elementarų klausimą rodo, kad kompetencijos prokurorams užtenka su kaupu. Kitas dalykas, kad ši kompetencija naudojama ne kovai su aferistais, o atvirkščiai daroma viskas, kad tie žulikai liktų nepaliesti.

*Iš lietuvių kalbos žodyno: kváiša scom. (1), kvaišà (4) apykvailis žmogus, pusgalvis, vėpla: Toks jau kváiša, nieko nesupranta Kur. Ką ta kváiša išmano! Lnkv, Rm.Sužiūrėsi tu to kváišos, bet plūsta (plepa) Pbs. Kváiša yra sukvaišusi merga J. Nenorėk, kad toks kvaiša gerą daiktą nupirktų Dgl. Ne toks kváiša ir suras, kas kur padėta Lk. Eik tu, kvaĩša, ką tu čia man šneki! Skr. Et jau kváiša tas paskutinis! Ktk. Tie jų mergaitė ir berniukas visiškai kváišos, negali ir darbo geresnio gauti Paį. Ką tas kváiša pasakys Rz.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras