2023 m. gruodžio 1 d.

 

ZEV ritmo magija nuvilnys per Vilnių ir Jonavą

Paskelbta: 2013-03-15 13:45 Autorius: ekspertai.eu

Jau antrą kartą Lietuvoje pasirodantis industrinės muzikos šamanas Z'EV (JAV) kovo 16 ir 19 dienomis ritminėmis bangomis nuvilnys per Vilnių ir Jonavą. 

Menininkas konceptualistas, muzikantas, mokslininkas, filosofas ir poetas Stefanas Joelis Weisseris (gim. 1951) būgnais groti pradėjo ketverių. Iš San Fransisko į Niujorką persikėlė 1979 m. Jis vadinamas katakustiniu (atspindėto garso) perkusininku ir mistiku. Pasivadinęs Z‘EV (kiti pseudonimai – Magneet Bond, Rax Werx, Sha‘ul, uns, Yoel), savo darbais sukūrė naują meno sritį ir tapo jos pionieriumi. Z‘EV netelpa į jokius rėmus, ypač tai ryškėja perskaičius jo knygą „Rhythmajik“, kurioje garso magija atskleidžiama remiantis seniausiomis filosofijos sistemomis, jas derinant su naujausiais išradimais.

Nuo 1963 m. kaip profesionalus muzikantas kuriantis Z‘EV vadinamas industrinės muzikos pionieriumi. 2008 m. muzikologas iš Kolumbijos Edgaras Mauricio Ramirezas Diazas pavadino jį, „be jokios abejonės, vienu įtakingiausių asmenų visoje poindustrinėje šiuolaikinės muzikos istorijoje“.

Z‘EV kūrybai (ir tekstinei, ir garsinei) įtaką padarė Artimųjų Rytų mistinė sistema, žinoma kaip kabala, tačiau ne žydiškosios atmainos, nors Z‘EV yra žydų tautybės (beje, jo tikras vardas Sh'aul Z'ev bn Yakov bn Moshe bn Sha'ulas). Muzikantą įkvėpė Afrikos, Karibų, Indonezijos ritmai, muzika, kultūra. Kūrėjas studijavo ewe tautos (Gana) muziką, Bali salos gamelaną, Indijoje paplitusią talą.

Apie 1970-uosius Z‘EV sukūrė savo muzikos kūrimo metodiką. Jis ėmėsi kurti instrumentus iš industrinių medžiagų: nerūdijančio plieno, titano, plastiko gabalų. Kūrėjo „laukinis stilius“ priminė marionečių teatrą, garso ir vaizdo grafitį, kuriame marionečių šeimininkas, gražus ir atletiškas, kuria improvizaciją – vienu metu ir garsinę, ir vaizdinę.

1980 m. Z’EV kaitindavo publiką prieš sparčiai išpopuliarėjusios post-punk grupės „Bauhaus” pasirodymus. Bendrų turų metu muzikantas supažindino Europą su metaliniais perkusiniais instrumentais. Z’EV sekėjais tapo industrinės subkultūros kūrėjai. Jis taip pat turėjo įtakos tribal estetikai, kurią Vakarų pasaulis priėmė 1978–1984 m.

Z’EV bendradarbiauja su įvairiais poetais, šokėjais, režisieriais, muzikantais. Jam yra tekę groti kartu ir su Lietuvos (tuo metu – ir visos Sovietų Sąjungos) eksperimentinės muzikos tėvu Vladimiru Tarasovu.

Apie savo požiūrį į meną Z’EV yra aiškinęs ne tik minėtoje knygoje „Rhythmajik”, bet ir albume „Metaphonics” (įrašytas 2005 m., išleistas 2007 m.). Jame pateikiama tokia koncepcija: „Metafonika – žodis, kurį sukūriau apibūdinti tai garsų grupei, kuri turi funkcionuoti šventajame lygmenyje ir kuri turi galimybę pakeisti sąmonės būseną ir / arba padėti patekti į transą žmogui ar žmonių grupei. Taigi metafonika – šventoji Muzika. Kitaip tariant, muzika, kurios tikslas – pakeisti sąmonės būseną, perkelti tarp sąmonės būsenų ir / arba realybės(-ių) lygių. Ir tai priešingas dalykas sekuliariajai muzikai.”

Kovo 16 d. 20 val. ŠMC, Vokiečių g. 2, Vilnius. Bilieto kaina 20 Lt
Kovo 19 d. 18 val. "Homo Ludens" galerija, Žeimių g. 15, Jonava. Bilieto kaina 15 Lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras