2024 m. liepos 17 d.

 

Žygaičių bendruomenės pirmininkas: „Mus tendencingai bandoma padaryti Tėvynės priešais“

15
Paskelbta: 2013-09-19 17:17 Autorius: Kasparas Večerskis | ekspertai.eu
Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas
Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas

Pirmadienį Aplinkos ministerijos taryba paskelbė skalūnų dujų žvalgybos nugalėtoją, kuriuo tapo vienintelis konkurso dalyvis – kompanija „Chevron“. Prie Vyriausybės surengta aktyvistų  protesto akcija valdančiųjų susidomėjimo nesulaukė. Apie protestus, „Chevroną“, Vyriausybę ir tolimesnius planus kalbamės su Žygaičių bendruomenės pirmininku Jonu Nairanausku.

Ar tie protestai duoda kokių nors apčiuopiamų vaisių? Ar buvo išėjęs Vyriausybės atstovas su jumis susitikti?

Šį kartą joks Vyriausybės atstovas nebuvo išėjęs. Matyt, mūsų protestai jiems neįdomūs. O mūsų žmonės mato, kad jie yra ne vieni. Ir pirmadienį bendravom su „Šeimos sambūriu“. Yra tam tikras solidarumas.

Praeitą savaitę, kai pageidavome susitikti su premjeru ir išsiaiškinti situaciją dėl dalyvavimo sesijoje, buvo atsakyta, kad iki 20 dienos premjeras yra užimtas ir neturi galimybės su mumis susitikti. Premjeras sakė, jog būtų nieko prieš susitikti, jeigu mes pakeistume balso toną.

Tačiau su „Chevrono“ atstovais ministrui pirmininkui buvo laiko susitikti?

Šitas dalykas labiausiai ir įskaudino žmones. Jie šį atvejį priėmė kaip „Chevrono“ pademonstravimą „kas gi pas mus yra tikrieji šeimininkai“.

Ministras V. Mazuronis sako, kad turės būti atliktas poveikio aplinkai vertinimas, kuris turėtų būti suderintas su vietos bendruomenėmis. Ar iki šiol kas nors iš „Chevrono“ ar Vyriausybės su jumis tarėsi? Kaip manote, ar tarsis netolimoje ateityje? 

Dėl to tarimosi mes labai abejojame, nes sąvoka „tarimasis“ šioje situacijoje su „Chevronu“ yra netinkama. Nėra su jais ką tartis, kol jie kalba apie hidraulinį uolienų ardymą. Jeigu jie šnekėtų, kad čia nėra skalūnų dujų, kad maža tikimybė, jog bus tinkama ir nafta, kaip produktas energetikos rinkoje, o ieškosime tik tradicinių angliavandenilių, tada būtų galima su jais tartis. Aišku, jie turėtų bent atsiprašyti už sukeltą įtampą, kuri tvyro visame regione. Tai derybų dalykas. O kol jie deklaruoja, kad čia bandys ieškoti netradicinių angliavandenilių, tai jokios derybos negali vykti.

Poveikio aplinkai vertinimas yra svarus argumentas, bet žiūrėkime, kokia situacija yra su teisėtvarkos sistema. Jeigu „Chevrono“ atstovai sugebėjo gegužės 29–30 dienomis taip paveikti ir išblaškyti Seimą ir „prastumti“ per naktį paruoštą taip vadinamą „Paliuko pataisą“ (Darbo partijos atstovo Raimundo Paliuko pataisa, leidžianti žemės gelmėse palaidoti gavybos metu susidariusias bet kokias atliekas, jeigu jos viršija 500 kubinių metrų tūrį, leidžiamą specialiose talpose), tai jiems Tauragės rajono taryboje paveikti pusę narių bus tikrai nesudėtinga. Bendruomenė čia tiesioginės įtakos neturės, nes viską spręs žmonių išrinkta taryba pagal partijų sąrašus. Pavyzdžiui, Žygaičiai neturi savo išrinkto atstovo taryboje – mums tiesiogiai niekas neatstovauja.

Taip pat norėčiau pataisyti sąvoką „bendruomenės“. Juntama, kad ypač aplinkos ministras nesusigaudo. Sąvoka „bendruomenės“ apibūdina visus miesto gyventojus, kurie gyvena toje teritorijoje arba užsiima tam tikra veikla. O dabar yra suplaktos sąvokos „bendruomeninė organizacija“ ir „bendruomenė“. Pastarajai reikalinga pirmoji, kaip juridinis vienetas, galintis dalyvauti įvairiose programose ir net gauti lėšų, nes pati bendruomenė to daryti negali. „Bendruomeninė organizacija“ nebūtinai turi būti gausi – užtenka atstovaujančių visiems bendruomenės interesams. Šito nežinant, bandoma įrodyti, kad Žygaičiuose protestuoja keli žmonės.       

Aplinkos ministerijos komisija jau priėmė sprendimą leisti žvalgyti skalūnų dujas. Dabar šį projektą pateikė Vyriausybei, kuri greičiausiai jam pritars. Kokie Jūsų tolimesni planai?

Tai tuo net nereikia abejoti (kad Vyriausybė pritars). Mes rinksime žmones, aptarsime esamą situaciją ir galvosime, ką toliau daryti, priimsime sprendimus. Dar pirmadienį man būnant Vilniuje savo paslaugas pasiūlė keletas juristų, kurie kaip vieną iš kelių nurodo kreipimąsi į teismą.

Ypatingai yra svarbu atkreipti tarptautinės visuomenės dėmesį. Mes gyvename sudėtingoje aplinkoje prie Baltijos jūros. Dabar yra daug diskutuojama dėl jos likimo.

Aišku, taip pat labai norėtume atkreipti tarptautinių organizacijų dėmesį, tokių kaip „Greenpeace“, kuri turi pakankamai didelius resursus ir įtaką tarptautinėje erdvėje.    

Ką darytumėte, jei atvažiuotų „Chevrono“ technika?

Žmonės yra įaudrinti, įpykę, veiksmų gali būti visokiausių. Būtų galima pasinaudoti ir lenkų patirtimi (lenkai užtvėrė kelią kompanijos sunkiajai technikai) ir kitų, tai būtų tam tikras blokavimas tos teritorijos ir įvairus trukdymas. Tačiau Žygaičiams tai artimiausiu metu negresia, nes jie pas mus nespėjo atlikti seisminių tyrimų. Čia labiau gresia Plungės rajonui, ten lyg žadama statyti ar jau statomas gręžinys.

Ar tikitės visos Lietuvos ar kitų bendruomenių pagalbos?

Judėjimas plinta visoje Žemaitijoje ir visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, sekmadienį Vilniuje, Rotušės aikštėje, „Šeimų sambūris“ organizavo piketą „Už švarią ir sąžiningą Lietuvą“. Tai rodo, kad į šią problemą įvairūs žmonės reaguoja. O Žemaitijos bendruomenės tarpusavyje stengiamės vieni kitus palaikyti ir tuose regionuose, kur dar žmonės negauna pakankamai informacijos, stengiamės paaiškinti, kokia galima grėsmė. Vyksta pilietinis judėjimas, kuris nėra vien Žygaičiai. Taip tik bandoma mus sumenkinti, kad penki žmonės iš Žygaičių kelia triukšmą.

Ar Vyriausybė siekia finansinės naudos, ar čia kažkokie kitokie tikslai?

Dėl finansinės naudos, tai turbūt dabar jau visi supranta, kad jos tikrai nebus, nes pirmiausiai bus išgaunamas produktas, kurį išgaunant ir pateikiant rinkai reikia labai didelių sąnaudų. Vadinasi, jis bus labai brangus ir vargu ar galės konkuruoti su dabar esamu produktu. Ne taip seniai „Minijos nafta“ paskelbė, kad ji neketina išgauti skalūnų naftos, kadangi jos apdirbimas ir perdirbimas yra labai brangus ir bus nekonkurencingas produktas. 

Kaip reaguojate į prezidentės žodžius, jog už pasipriešinimo skalūnų dujų gavybai gali stovėti rusiškų dujų monopolistas?

Pirmadienį Edmundo Jakilaičio laidoje (http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/42939/demesio_centre) toks geras žurnalistas vienašališkai bandė mane padaryti kažkokiu agentu. Tai yra labai gerai sugalvota akcija, būdinga amerikiečiams, kurie stengiasi nukreipti dėmesį į priešingą pusę, bet tai yra neteisybė. Tiek aš, tiek kiti žmonės esame savo šalies patriotai, norime Nepriklausomybės ir už ją kovojame, nes ją gali užtikrinti ne Seimo narys, ne koks nors politikas, o tik aktyvus sąmoningas pilietis. Ir kai mes remdamiesi įstatymais ir Konstitucija giname savo žemę, tai yra pilietinė akcija. Aš asmeniškai, jeigu pajusčiau, kad kažkas kažką man siūlo duoti ar patarti, kas pakenktų mūsų valstybei, kreipčiausi į reikiamas institucijas ir tai paviešinčiau. Tendencingai stengiamasi iš mūsų padaryti „negeriečius“.   

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
15. Pergalė
(2013-10-01 07:53:28)
(78.58.225.130) Parašė:

Laikykitės, žygaitiškiai.14. Kaimietis
(2013-09-21 17:41:09)
(5.20.52.103) Parašė:

O kas gi jūs esate? Lietuva dūsta azijatų smaugiama dujomis, kurių atsargos, gal tik būt, jums po kojomis, o jūs, kaip be paimsi, padedat Gazpromui kovoti dėl didelių kainų, kurias irgi mokat? Ar ne šunys ant šieno esate, kurie ir patys neėda ir kitiems neduoda? O gal bus nustatyta, kad tų dujų nėra, tai kaip atrodysite?13. nepergyvenkit
(2013-09-20 01:00:43)
(85.255.56.134) Parašė:

patys matot ,kad valdžia nekenčia ir labai bijo ,savų piliečių-rinkėjų,o maž užpiks ir paims dilgėlių šluotą,.....kad suprastų,kad reikia dirbti,o ne miegoti šituose krėsluose,...irab rinkimai,jiems būtina paiškinti,-KO IŠ JŲ NORIMA -DARBO VALSTYBĖS LABUI-O NE DVARO ŽAIDIMŲ........BAISUS PŪLINYS ,KAI KAM TA VENSKIENĖ,NES NEDUODA RAMIAI MIEGOTI,IR DAR BAISIAU SOVIETIKAMS -PRISIMINUS,KAD JI IŠSILAVINUSI,IR JAI 40 METŲ....tai valdžiagyvuiams yra baisus priešas-nes sumušė -UŽLAUŽTOM RANKOM -PASAULIO SAMDO ČIMPIJONĄ , kuris dabar bijo ,manau iš gėdos net į gatvę išeiti.......o panelė,klano ginamoji-pametė raudoną piniginę,ir tėvas prašo babkių-ĮSIVAIZDUOJAT KOKS ĮŽYMYBĖ -DUOS INTERVIŲ ,IR KĄ GI PASAKYS ........12. na
(2013-09-19 22:35:15)
(78.62.16.79) Parašė:

tikrai nekorektiška laida.Ir vedantis laidą yra šališkas ir pilietiškų bendrovių atstovas vienas atakuojamas trijų patyrusių.Negražu.Nesinorėjo net toliau žiūrėti.11. 4-tam
(2013-09-19 21:59:51)
(78.61.214.72) Parašė:

tai bezdek............10. Rusai
(2013-09-19 21:22:17)
(78.57.208.170) Parašė:

rodo pavyzdį, kaip su tokiais reikia tvarkytis: twitter.com/Greenpeace9. Darijus
(2013-09-19 21:03:10)
(212.66.75.12) Parašė:

Atsakau Nr.4: reikia valgyti daugiau raugintų kopūstų. O kas tikrieji liaudies priešai, liaudis žino.8. viskas vyksta
(2013-09-19 20:54:35)
(79.197.64.151) Parašė:

pagal plana ,išvyt jaunus protingus ,kad galetu lietuvos turta išporceliuot ir palikt dikyne,ju veiksmai senai suplanuoti,kaip išdraskyti LIETUVĄ.Nėra žmonių nėra problemos daryk ka nori su žemėm ir ištekliais.Taip elgiasi koloborantai Tėvynės išdavikai.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras