2024 m. liepos 13 d.

 

Žygaičių bendruomenės pirmininkas: „Ir dabar dar žmonės taip įaudrinti tos įtampos, kad sako, jog čia kažkokia apgaulė“

26
Paskelbta: 2013-10-11 07:50 Autorius: ekspertai.eu
Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas
Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas

Antradienį pasirodžius naujienai, kad iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso Lietuvoje traukiasi vienintelė dalyvė kompanija „Chevron“, prieš ją nusiteikę žmonės negalėjo patikėti. Vieni džiaugėsi, kiti įtarė klastą ir dar laukia blogiausio ateityje. Įtarimų kelia tai, kad kompanija Lietuvoje turi kitas su savo veikla susijusias įmones, kurios turi leidimą ieškoti angliavandenilių.

Kaip vertinate naujieną dėl „Chevron“ pasitraukimo iš konkurso?

– Pagarba jiems, kad jie susiprotėjo žengti tokį protingą žingsnį, tiktai jie dar turėtų pridėti atsiprašymą vietos gyventojams.

Ar toks kompanijos sprendimas Jums buvo netikėtas?

– Labai netikėtas. Vakar tas pavakarys buvo neįtikėtinas, galvojom, kad čia šiaip sau... Ir dabar dar žmonės taip įaudrinti tos įtampos, kad sako, jog čia kažkokia apgaulė. Jie („Chevron“) vėl kažką čia darys, tai tyla prieš audrą.

Tačiau kompanija „Chevron“ lieka Lietuvoje ir toliau tęs veiklą...

– Tai, kad jie pasitraukė iš konkurso, gerai, tačiau mus, žygaitiškius, labai nedžiugina, nes jie pasilieka kaip akcininkai „LL investicijų“, o šie vykdo savo veiklą vadinamajame geologiniame Rietavo plote, į kurį įeina ir didžioji dalis mūsų seniūnijos, taip pat ir mūsų bendruomenė. Šiame plote jie gali ieškoti tiek tradicinių, tiek netradicinių angliavandenilių.

Seimo narys Linas Balsys teigia, kad „Chevron“ skalūnų dujų paieškas gali vykdyti per „LL investicijas“ ir „Minijos naftą“?

– Šios kompanijos jau nuo 2007 metų turi leidimą angliavandenilius tirti, naudoti, žvalgyti, ir jie jau dalyje to ploto yra atlikę seisminius tyrimus ir turi gręžinius (Stempliuose – Šilutės rajone, taip pat Plungės rajone), tiktai pas mus, šitoje pietinėje ploto dalyje (Žygaičių pusėje ir iš dalies Šilutės rajone), jie nėra atlikę seisminių tyrimų ir neturi pakankamai duomenų žvalgybai ar gavybai. Ką jie toliau darys – neaišku, bet aš tikiuosi, kad susiprotės ir imsis tik tradicinių angliavandenilių paieškų. Jeigu jie iš tikrųjų taip galvotų, tai turėtų šitą dalyką deklaruoti atvirai, gauti naują leidimą ieškoti tradicinius angliavandenilius ir tada, po tam tikrų derybų, tegul pradeda tą savo veiklą. Manau, didelių problemų nebūtų. Tačiau jeigu jie ir toliau norės „apžioti visą kąsnį“ ir savo veikloje naudoti hidraulinį uolienų ardymą, tai mes tam priešinsimės, o dabar dar ir savivaldos organai mus palaiko: Jurbarko savivaldybė nepritarė angliavandenilių tyrimams ir naudojimui Šilutės–Tauragės plote, taip pat tam nepritarė ir Tauragės savivaldybė, kuri artimiausiu metu svarstys Rietavo ploto klausimą. Šie sprendimai nemaža dalimi prisidėjo prie „Chevron“ pasitraukimo iš konkurso.

Tai minėtos kompanijos gali vykdyti ir skalūnų dujų paieškas?

– Taip. Tačiau visai neseniai Seimo Aplinkos apsaugos komitete šitas klausimas buvo svarstomas dalyvaujant aplinkos ministrui, geologijos tarnybos specialistams. Buvo siūloma pasitelkti teisininkus, kurie išnagrinėtų, ar teisėtai 2007 m. yra išduotas leidimas. Taip pat bus peržiūrėtas 2006 m. vadinamasis SPAVAS (Strateginis pasekmių aplinkai vertinimas), kad jis tinkamas tik tradiciniams angliavandeniliams, nes yra paruoštas lyginamuoju metodu su tuo metu jau vykdoma naftos gavyba Lietuvoje.

Geologas Gediminas Motuza jau seniai aiškiai įrodė, kad leidimas yra išduotas tik tradiciniams angliavandeniliams išgauti, o ne skalūnų dujų paieškai.

Ko dar galima tikėtis iš paties „Chevron“?

– Jeigu jie planuotų tolesnę savo veiklą, tai jiems reikėtų šitą situaciją labai atidžiai išsistudijuoti ir bandyti bendrauti su vietos žmonėmis ir su savivaldybių tarybų politikais. Jeigu „Chevron“ investicijos būtų naudojamos protingai, galėtų būti abipusė nauda (jei ieškotų tradicinių angliavandenilių įprastu būdu). Kad ir kaip būtų, ar „Chevron“, ar koks kitas „nevidonas“ ateitų, jeigu bus bandoma įdiegti štai tokią technologiją (hidraulinių uolienų ardymą naudojant nuodingą skystį), mes, kiek galėsime, priešinsimės.

Kalbino Kasparas Večerskis

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. Kukis
(2013-10-23 01:04:56)
(85.232.138.203) Parašė:

O aš abejoju, ar vietoje Ševrono neateis kokia nors nauja "laimėtoja" rusų arba rusų kapitalo išlaikoma paieškų kompanija, kuri labai gražiai pradėtų paieškas tų pačių Žygaičių ir kitų durnių panosėje. Beje, naudodama tas pačias iš amerikiečių pirktas technologijas, tik ne pačias naujausias, nes naujausių ir labai durnas amerikonas niekam neparduoda. O kad ne naujausias, tai ir ne pačias "švariausias". Vadinasi, užteršimo pavojus būtų dar didesnis. Galėčiau duoti kepurę, kad ponas N.J. ir tuo atveju (tiksliau - dėl akių) kiek paspygautų, bet paskui pasakytų "ai, kovojau, ardžiausi, bet nieko neišėjo, basta", po to susiskaičiuotų gautus šlamančius ir kukliai nuleistų akeles sustojęs šalia besisukančio grąžto. Beje, įdomus faktas. Į kaimyninį Kaliningradą jau yra atkelta iš Sibiro didelė giluminės žvalgybos mokslininkų grupė su visa aparatūra ir personalu. Kaip galvojate, ar tokiai komandai Kaliningrado arealas ne per mažas? O jeigu prigriebti Lietuvą, Lenkijos Mozūrus ir gal dar gabalą Baltarusijos - jau būtų šis tas? Pagalvokit šviežia galva!25. Rimvydas
(2013-10-21 17:07:44)
(78.62.22.250) Parašė:

Nereikia mums nei savo dujų, nei elektros... viska ,,nebrangiai" nupirksim iš rusų.... URA !!!24. To 19
(2013-10-14 16:48:04)
(82.145.221.123) Parašė:

O kas pasakė, kad nebereikia? Negalima atsipalaiduot. Mums grėsmė. Mes-gyvi taikiniai-indėnai nereikalingi23. tomas
(2013-10-14 16:23:43)
(78.61.83.179) Parašė:

Visur juk rase , kaip tie pinigai tekejo visomis kryptimis. Ir niekur nerase , kad neiejus plesytojams pinigai is visu krypciu butu sugrazinti is kur atejo . Cia ir yra tas nerimas. Nei vienas investitorius nepraras savo idetu pinigu ir dar pasidarys pelno. Tai tauta turi buti budri22. isidemekime
(2013-10-13 19:52:50)
(78.57.234.232) Parašė:

,,Pateikiu analizę kaip Lietuvos Europarlamentarai balsavo dėl privalomo PAV skalūnų dujoms/naftai MUS PALAIKĖ ir UŽ privalomą PAV balsavo 100% palaikė - balsavo tik UŽ Imbrasas ir Paksas 97% palaikė Balčytis, Blinkevičiūtė, Paleckis 80% palaikė Morkūnaitė-Mikulėnienė balsavo - 8 UŽ ir 2 PRIEŠ MŪSŲ NEPALAIKĖ ir pagrinde PRIEŠ PAV balsavo 4 UŽ ir 8 PRIEŠ - Landsbergis 3 UŽ ir 8 PRIEŠ - Saudargas 3 UŽ ir 9 PRIEŠ - Andrikienė 0 UŽ ir 11 PRIEŠ - Tomaševskis Atskirai eilute įrašau Donskį 8 UŽ ir 4 PRIEŠ, nes aš nesupratau jo balsavimo logikos - balsuoja vienaip, o vėliau per perbalsavimą jau visai atvirkščiai. Nepretenduoju į tikslią analizę, jei kas nori gali pertikrinti mano duomenis arba atlikti išsamesnę analizę. Įvertinti balsavimai ir pakartotiniai balsavimai už 31, 79, 126 pataisas. Pirminis vaizdas bent jau man aiškus, kas įsiklauso į žmonių nuomonę, o kas "padeda ateiti investicijoms" '' Duomenys paimti iš europarl.europa.eu/plenary/en/home.html# STOP skaluninems dujoms Lietuvoje21. Jurgis
(2013-10-13 01:32:21)
(78.57.208.170) Parašė:

Tautiečiai, bėkit greičiau iš Anglijos. Ten kinai atominę ruošiasi statyt.20. erikas
(2013-10-12 14:28:18)
(88.222.162.44) Parašė:

Mielas herkau, žinoma, aš labai norėčiau, kad kaimietis ar biokuro žaliavos augintojas verslininkas veltui atiduotų, tai ką užaugina. Nafig pardavinėti? Juk vis tiek apgaus – jei ne jis, tai šilumos gamintojas ir panašiai. Lietuvoje taip ir mąstoma. Todėl reikia, kad būtų veltui. Von Chevron. Nenori dirbti veltui – lauk! Vot tak!19. herkus
(2013-10-12 13:57:58)
(78.62.162.222) Parašė:

Ko reikejo Sevronui -duju...ne zmogiukai jiems reikejo pinigu uz dujas ir musu zemiu....Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras