2024 m. balandžio 18 d.

 

Baltuosiuose rūmuose – nauji vėjai: B. Obama pasirinko Iraną palaikantį gynybos sekretorių

1
Paskelbta: 2013-01-07 12:03 Autorius: ekspertai.eu

JAV prezidentas Barackas Obama ketina naujuoju gynybos sekretoriumi paskirti Vietnamo karo veteraną, buvusį respublikonų senatorių iš Nebraskos Chucką Hagelį, pranešė Baltieji rūmai.

Anonimu panorėjęs likti Baltųjų rūmų šaltinis papasakojo, kad tokį pareiškimą B. Obama padarys greičiausiai sausio 7-ąją, teigia naujienų agentūra AFP.

Manoma, kad prezidento sprendimui bus pritarta tiek respublikonų, tiek demokratų stovyklose.

Pasak šaltinio, „prezidentas gerai jį pažįsta, jie yra kartu keliavę į Iraką ir Afganistaną, pasitiki juo ir tikisi, kad jis atstovaus stiprią, dvipartinę JAV užsienio politiką“.

Tiesa, Senate numatomas Ch. Hagelio paskyrimas sukėlė šurmulį. Daugelis proizraelietiškų ir neokonservatyvių grupių griežtai pasisakė prieš Ch. Hagelį, mat šis kritikuoja Vašingtono antiiranietišką poziciją ir Izraelio įtaką JAV politinei arenai.

Pasak Pietų Karolinos respublikonų senatoriaus Lindsey Grahamo, Ch. Hagelio paskyrimas bus nelengvas, nes tai – „spjūvis į veidą visiems, kurie palaiko Izraelį“. Jis teigė nežinąs, kokie Ch. Hagelio santykiai su Pentagonu, jei tokie išvis esą, todėl B. Obamos pasirinkimą pavadino „nepaprastai kontroversišku“.

Kai Ch. Hagelis siekė prezidento posto 2007-aisiais, jį kritikavo Nacionalinė žydų demokratinė taryba, kuri teigė, kad šis senatorius „turi atsakyti į daug klausimų dėl savo atsidavimo Izraeliui“.

2009 metais Ch. Hagelis pasirašė pareiškimą, kuriuo kvietė B. Obamą įkurti vieningą vyriausybę iš dviejų Palestinos organizacijų – „Fatah“ ir „Hamas“ – atstovų.

Ch. Hagelis taip pat buvo pirmasis respublikonų senatorius, kuris viešai kritikavo karą Irake, pavadinęs jį apmaudžiausia klaida nuo Vietnamo karo laikų ir nuolat pasisakė prieš bet kokį planą pradėti karinį puolimą prieš Iraną.

Jei bus patvirtintas, 66 metų Ch. Hagelis pakeis dabartinį gynybos sekretorių, buvusį CIA (CŽV) vadovą Leoną Panettą.

Kiek plačiau apie Ch. Hagelį. Charlesas Timothy‘is „Chuckas“ Hagelis (g. 1946) iš motinos pusės turi lenkiškos ir airiško kraujo, iš tėvo – vokiško. Po mokyklos jis baigė Browno radijo ir televizijos institutą, tada Nebraskos universitete Omahoje 1971-aisiais tapo istorijos bakalauru. 1967-1968 metais Ch. Hagelis tarnavo Vietname kaip seržantas, pėstininkų būrio vadas. Kartu su juo tarnavo ir jo brolis dvynys. Jiems ne kartą teko gelbėti vienas kitą. Už tarnybą Vietname Ch. Hagelis apdovanotas keliais medaliais ir kitais apdovanojimais. Po karo, 1980-aisiais, jis sėkmingai padėjo organizuoti prezidento rinkimų kampaniją tuometiniam Kalifornijos gubernatoriui Ronaldui Reaganui (1911-2004). Palikęs politiką, Ch. Hagelis 1984 metais įkūrė vieną pirmųjų ir itin sėkmingą mobiliojo ryšio kompaniją „Vanguard Cellular“, kurioje tapo multimilijonieriumi.

1996 metais Ch. Hagelis balotiravosi į JAV Senatą ir tapo pirmuoju respublikonu per 24 metus, laimėjusiu senatoriaus postą Nebraskoje. 2002 metais jis pakartotinai laimėjo senatoriaus rinkimus. 2007-aisiais Ch. Hagelis buvo vienas iš trijų respublikonų senatorių, kurie palaikė demokratų siūlymą per 120 dienų išvesti karius iš Irako. 2008 metais jis apsilankė Irake kartu su tuo metu senatoriaus pareigas ėjusiu B. Obama ir reporteriams pareiškė, kad JAV turi mąstyti ne apie savo, o apie Irako interesus. 2009 metais, tapęs prezidento B. Obamos Žvalgybos patarėjų tarybos pirmininku, Ch. Hagelis pareiškė, kad „Amerika neturi siekti laimėti prieš Iraką ir Afganistaną ir negali kontroliuoti šių šalių žmonių likimų“. 2011 metais Ch. Hagelis išreiškė nuomonę, kad B. Obama turi pradėti „galvoti apie išėjimą iš Afganistano“.

Ch. Hagelis padėjo susikurti laisvai Kosovo Respublikai. Vėliau jis ėmė profesoriauti Edmundo A. Walsho Tarptautinių santykių mokykloje Georgetowno universitete.

Vienoje savo knygų Ch. Hagelis siūlo JAV įkurti dar vieną partiją, kad „valdymas būtų nepriklausomas“. Aršus George‘o W. Busho kritikas pareiškė, kad šio užsienio politika buvo „pingpongas, žaidžiamas su amerikiečių gyvybėmis“.

Ch. Hagelis turi du jaunesnius brolius: Thomas, kartu kariavęs Vietname, taip pat profesoriauja, Mike‘as yra aktorius. Trečiasis brolis Jimas žuvo automobilio katastrofoje, būdamas šešiolikos.

Ch. Hagelis yra vedęs ir turi dukterį bei sūnų.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Marta
(2013-01-07 22:50:23)
(84.15.182.56) Parašė:

bent vienas tikrai geras straipsnis ekspertuose. Ačiū. Palaikau Obamos pasirinkimą, nes manau, kad respublikonai, ypač neokonai griauna JAV iš vidaus... o Izraelis tiesiog apgavo vakarus.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras