2024 m. gegužės 18 d.

 

Sisteminių žurnalistų bendrija daro tai, ką yra geriausiai išmokusi daryti: atlieka paslaugą galią turintiems

47
Paskelbta: 2013-11-20 06:50 Autorius: ekspertai.eu
Lietuvos žurnalistų sąjungos lyderis D. Radzevičius. Nuotr. E.eu
Lietuvos žurnalistų sąjungos lyderis D. Radzevičius. Nuotr. E.eu

Dainiaus Radzevičiaus vadovaujamas Lietuvos žurnalistų cechas ne juokais įsijautė į aukos vaidmenį. Lietuvos žurnalistų sąjunga paskelbė, jog „tolesnis bendradarbiavimas su STT neįmanomas“, mat pastaroji, tirdama valstybės paslapties nutekinimą, atliko kratas naujienų agentūroje BNS ir žurnalistės namuose.

„Atsižvelgdami į dabartinę padėtį – į teisėsaugos veiksmus, Žurnalistų sąjungos valdyba stabdo neribotam laikui bet kokį bendradarbiavimą su Specialiųjų tyrimų tarnyba dėl bendrų konkursų, apdovanojimų žurnalistams, kurie už nuopelnus atskirose srityse būdavo apdovanojami žmogaus teisų proga“, – D. Radzevičiaus pasisakymą citavo 15min.lt.

Viešoji erdvė šiuo metu mirga burtažodžiais „žodžio laisvė“, „žurnalistų teisės“, „informacijos šaltinio slaptumas“ ir pan., kurių gausus vartojimas turbūt turėtų sukurti dramatišką už demokratijos vertybes nukentėjusių kankinių įvaizdį. „Žurnalistų užpjudymas sveika nuovoka nepasižyminčias STT agentais“, „su žurnalistais dorotasi baltarusiškais metodais“, „rodo špygą žodžio laisvei Lietuvoje“, „nuo STT pareigūnų veiksmų galimai nukentėjusių žmonių laisvės ir teisės“ – tai citatos iš Lietuvos televizijos ir radijo internetinio portalo lrt.lt vyriausiojo redaktoriaus Vladimiro Laučiaus opuso, skelbto tinklalapyje delfi.lt. Tokių, beveik identiškų frazių galima pasirankioti ir bet kurio kito sisteminės žurnalistikos guru pasisakyme šia opia tema.

Šiais ir daugybe kitų atvejų nemažai žurnalistų palaikė tuos, kurių pusėje buvo jėga: savo misija šis cechas pavertė stipriųjų aptarnavimą (ši taisyklė nėra absoliuti, bet tendencija akivaizdi).
 

Ir vis dėlto šis keršto besišaukiančios aukos vaidmuo nei įtikina, nei kelia gailestį.

Juk sisteminė Lietuvos žiniasklaida jau seniai yra ne sarginis demokratijos šuo, kaip skelbiasi, o įvairių interesų grupuočių tarnaitė, ir slapta informacija dažniausiai viešinama ne siekiant apginti viešąjį interesą, o tenkinant tų grupuočių poreikius.

Tas pats žurnalistų cechas, kuris dabar pasijuto nukentėjęs, jau daug metų (nuo tada, kai po žūties buvo šmeižiamas pulkininkas Vytautas Pociūnas, o gal ir dar nuo anksčiau) be didelių skrupulų stebi, kaip intymiai su „šaltiniais“ teisėsaugoje ir VSD santykiaujantys jų kolegos nuolat skelbia įvairaus slaptumo informacijos fragmentus, atrinktus taip, kad būtų patogiau dergti užsakovams neįtinkančius žmones ar tenkinti tų užsakovų verslo interesus.

Tas pats intensyviai virkaujantis žurnalistų cechas nepasakė nė žodžio, kai VSD ir prokuratūra pjudė pusantro šimto Čečėnijos karo našlaičių išgelbėjusius Gatajevus ir tiesiogine prasme naikino jų šeimą. Atvirkščiai – dalis vadinamųjų žurnalistų profesionalų palaikė šį persekiojimą, o dabar paniškai bijo parašyti, kodėl Suomija suteikė šiems žmonėms politinį prieglobstį. Dėl žmogaus teisių šiandien rypaujantys personažai nesakė nieko, kai prokurorai vieną po kitos kėlė bylas Eglei Kusaitei, gamindami iš jauno žmogaus užkietėjusią recidyvistę. Arba – kai per Garliavos šturmą ginkluotas policininkas šautuvu į tarpkojį daužė ant žemės gulintį, beginklį ir nesipriešinantį vyrą.

Šiais ir daugybe kitų atvejų nemažai žurnalistų palaikė tuos, kurių pusėje buvo jėga: savo misija šis cechas pavertė stipriųjų aptarnavimą (ši taisyklė nėra absoliuti, bet tendencija akivaizdi).

Prisiminkime ir dar vieną pavyzdį: ar „Lietuvos ryto” žurnalistas Arvydas Lekavičius, žinojęs, kas iš tikrųjų nutekino informaciją apie teisėsaugos veiksmus prieš „Snoro” banką, apgynė puolamus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą? Kai jiedu buvo atleisti iš darbo, kai V. Giržadui iškelta baudžiamoji byla, kai buvo sekamas ne tik V. Gailius, bet ir jo šeima – gal žurnalistas atskleidė, kad šie pareigūnai kaltinami nekaltai, nes informaciją nutekino visai kiti? Kodėl jokiems radzevičiams tada nerūpėjo, kad žurnalistui saugant savo informacijos „šaltinį” buvo kaltinami ir žeminami nekalti žmonės? Žurnalistų sąjungos vadovas ir jo kolegos tada daug kalbėjo apie žurnalisto teisę neišduoti šaltinio, bet visai nieko – apie dėl to laužomus žmonių likimus.

Panašių niekšybių sąrašą būtų galima tęsti, ir tai leidžia abejoti, ar apie žmogaus teises ir kitas demokratijos vertybes garsiai kalbantiems žurnalistų elito atstovams iš tiesų rūpi būtent tai.

Sisteminė Lietuvos žiniasklaida jau seniai yra ne sarginis demokratijos šuo, kaip skelbiasi, o įvairių interesų grupuočių tarnaitė, ir slapta informacija dažniausiai viešinama ne siekiant apginti viešąjį interesą, o tenkinant tų grupuočių poreikius.
 

Pasvarstykime: kokią nuodėmę padarė dabar gėdinami ir žeminami STT pareigūnai?

Tyrė nusikaltimą. O kai kalbama apie nusikaltimą, joks asmuo negali trukdyti pareigūnui nustatyti ir fiksuoti tyrimui reikšmingus duomenis.

Tad kodėl piktinasi žurnalistų bendruomenė? Gal nenorima, kad nemažą sumaištį valstybėje sukėlęs nusikaltimas būtų ištirtas? Bijoma, kad jį ištyrus ir galbūt pirmą kartą pareikalavus atsakomybės įvyks lūžis ir sumažės įvairių interesų grupuočių bei žiniasklaidos galimybės manipuliuoti nutekinta informacija?

Dar atkreipkime dėmesį, kokiame kontekste žurnalistų bendruomenė reiškia pasipiktinimą STT.

Ketinimas atgaline data ištaisyti nutekintos pažymos slaptumo grifą ir pasakyti, kad ta informacija nebuvo labai slapta, STT vadovų iškvietimas į prezidentūrą, iki šiol niekam nepareikšti įtarimai, nors prokuratūra paskelbė jau nustačiusi, kas ir kaip nutekino paslaptį – visa tai primena bandymą pristabdyti bylos tyrimą, galbūt siekiant apsaugoti prezidentės patarėją Daivą Ulbinaitę.

Tokiu atveju sisteminių žurnalistų bendrija daro tai, ką yra geriausiai išmokusi daryti: atlieka paslaugą galią turintiems, šįkart – padeda išsukinėti rankas STT.

P. S. Istorinis spalio 31 d. prezidentės D. Grybauskaitės kreipimasis į tautą:

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
47. bjauru..
(2013-12-10 02:21:51)
(78.60.22.20) Parašė:

pisakas jau atvirai dirba komitetui, toks sulaimejes... taigi is "trikampio" bunkerio "nekaltas" komentaras, tavarisc pisak, matos46. Tomas J.
(2013-11-26 12:29:09)
(184.105.144.3) Parašė:

Prokuratūra jau kiek pertempė gumą - įtarimus dėl slaptos informacijos nutekinimo laikas pareikšti.45. laima
(2013-11-26 12:08:32)
(193.219.57.36) Parašė:

Jau ne pirmą savaitę ekspertai.eu demonstruoja savo įsižeidimą dėl žurnalistų sąjungos pirmininko nuomonės apie juos. Kaip maži vaikai pasipūtė. Ar nėra aktualesnių dalykų, ar neturite kaip sudrebinti pasaulio? Kovosite dabar su Radzevičiumi? Gal tuo bandote pridengti savo neprofesionalumą? Tada dėkokite Radzevičiui, nes neturėtumėte ko ir apie ką rašyti.44. Biss
(2013-11-24 15:32:47)
(84.15.183.134) Parašė:

Portalo rubaltic. ru fragmentas, skelbiantis su šiuo tinklalapiu bendradarbiaujančių ekspertų sąrašą,- Algirdą Paleckį , Lietuvos rusiškų mokyklų asociacijos vadovę Elą Kanaitę, politologas Lauras Bielinis, sociologas Vladas Gaidys, Seimo nariai Povilas Gylys ir Valerijus Simulikas, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Nerijus Maliukevičius, publicistas Alvydas Medalinskas, istorikai Alvydas Nikžentaitis ir Algimantas Kasparavičius, europarlamentaras Justas Paleckis, ekonomistė Jekaterija Rojaka, Rytų Europos studijų centro analitikas Laurynas Kasčiūnas, - tik patvirtna dar Rusijos disidento, psichiatrinėje gydyto nuo laisvo mąstymo - V.Bukovskio, dabar gyvenančio Anglijoje, seną atradimą, kad Europos socialistai (vienas jų atstovas dabartinis Prancūzijos prezidentas) su neokairiaisiais ir Rusija yra susimokę Europoje įvykdyti bolševikinį perversmą. Prie jų galimai dedasi ir sorošistai. Nes Sorošo pagrindinis siekis yra sunaikinti Nacionalines valstybes, išskyrus Izraelį, diegiant neva "atviros visuomenės" propagandą. Senas trockistinis tikslas - užvaldyt pasaulį niekur nedingo. Strategija liko ta pati, pasikeitė tik taktika. Pasitelkiant neoliberalizmą, žaidžiant jau pagal "kapitalistines taisykles", bandoma apmulkinti Vakarus, griaunant juos iš vidaus, praskolinant vakarų valstybes komunistinėms valstybėms. Grybauskaitė visa tai tai mato aiškiai ir tapo didžiausiu kliuviniu sąmokslininkams, kurie savo tikslams po "banditų kapitalizmo" įvedimo naudojasi net mafija, mafijiniais bankas... O kadangi ir "ekspertai" bendradarbiauja su sorošistu D.Kuoliu, kuris savo tikslus dangsto neva "garliavos gynimu, tą judėjimą nukreipdamas tikslingai TIK prieš Prezidentę, vadinasi ir jie yra šių neotrockistinių tikslų įrankiais43. Valentinai
(2013-11-24 15:28:30)
(84.15.183.134) Parašė:

dėkui už komentarą. Greičiausiai taip yra dėl to, kad visa žiniasklaida perleista į privačias rankas. O tada laimi turtingiausi oligarchai ir mafija. Kuomet visuomenė orientuota tik į pinigus, kitokios, kaip Oligarchinė, valdžios ir negali būti. Demokratija tik dangstomasi, lyg figos lapeliu. O paskui oligarchiją slenka ir visas nusikalstamas pasaulis.42. Valentina
(2013-11-24 13:58:33)
(86.100.129.133) Parašė:

Pasitraukusi iš aktyvios žurnalistikos, matau, kaip valstybėje statomos barikados. Dažniausiai nesąmoningai. Gi jos reikalingos savigriovos mechanizmui, kovoms, kuriose nugalėtojai- momentiniai iliuziniai. Kol "sūkuriavau" toje žiniasklaida vadinamoje "sriuboje", nepajusdavau, kaip jau senokai esu korumpuota. Nelyginant publikacija. Rašant kitą, pasirodo, buvau despotės vaidmeny. Yra trečia pozicija - žurnalisto žmogaus pozicija. Nemanau, jog sistemoje tokia pozicija šiandien įmanoma. Pernelyg mažai dimensijų "groja". Nes taip reikia galingiesiems. Neskubu jų smerkti ar gudriais vadinti. Ir čia esama nesąmoningų motyvų. Tie plojimai tik rodo desperatišką reakciją ir nematomą pavadėlį. Geros visiems dienos.41. is regiono
(2013-11-23 18:38:46)
(86.38.76.77) Parašė:

jie ir regionuose neva skriaudziami savivaldybiu. Kisenine ju sajunga gina tik juos pacius, nesvarbu jiems teisumas. Varnas varnui akies nekerta. Kalbant apie savivaldybes, jau seniai aisku, kad nelaimeje viesinimo konkursu visaip spaudzia valdzia, kai kur net specialiai daromi konkursai is keliu daliu, kad visus pamaitinti, nes kitu atveju darbas tampa neimanomas. I ka tai panasu?40. Radzevičius susimovė
(2013-11-23 12:11:50)
(84.15.190.2) Parašė:

senai visi pastebėjo, kad ir Pravdos kopija - Tiesos lt gina mafijinio oligarcho Uspaskio siekį monopolizuojant žiniasklaidą. Viktoras jau turi savo balsas.lt grupę su rajoniniais laikraštukais kiedainietuis lt, šiaulietis lt klaipėdietis lt ir t.t. , savo rajoninių tv tinklą, “aikštė” ir t.t. Greitai žmonės nebegalės sužinoti kitokios tiesos, kaip tik graužinienės-uspaskio-kuolio “pravdą”. Dėl tokios padėties mūsų žinių erdvėje turėtų atsistatydinti amžinu patapęs žurnalistų sąjungos pirmininkas Radzevičius, kuris dabar leidža pats sau kurti įstatymus, kurie galutinai iš savivaldybių ir vyriausyžbės atimtų teisę turėti savo informacinę priemonę ir pasakoti gyventojams apie savivaldybės/vyriausybės atliekamus darbus. Gindamas žurnalistų biznį, Radzevičius praktiškai įtvirtina mafijinę OLIGARCHINĘ sistemą, naikina demokratją, nes žmonės visiškai paliekami be objektyvios informacijos. Mat rašymas apie gerus valstybės ar savivaldybių/ Prezidentės darbus traktuojamas kaip reklama ir už tai privatūs laikraščiai ima didžiulius pinigus, ko biudžetas negali sau leisti. Taip daugiau tęstis negali, nes Rusijos pinigai užvaldo mūsų ervę ir mes pralaimime jau ne tik energetinį, bet ir informacinį karą. Už tai atsakomybę turi prisiimti RADZEVIČIUS IR KUO GREIČIAU ATSISTATYDINTI.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras