2023 m. kovo 31 d.
 

 

VAE Lietuvai – nuostolinga. Ieškos VAE „kitos suknelės“ - gal tautai patiks

1
Paskelbta: 2013-04-25 14:49 Autorius: Naujienų redaktorius

Seime pristatant vyriausybės sudarytos darbo grupės pasiūlymus dėl energetikos strategijos krypčių, Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas Arvydas Galinis informavo, kad Lietuvai statyti naują branduolinę jėgainę gali neapsimokėti.

Mokslininkai Seime pristatė instituto skaičiavimus dėl įvairių Lietuvos elektros energijos gamybos alternatyvų. Tarp jų su Visagino atomine elektrine (VAE) – brangiausia alternatyva.

Pabrangus VAE statyboms ir sutrumpėjus jos veiklos laikui, projektas būtų nuostolingas, jėgainės gaminamos elektros kaina būtų nekonkurencinga rinkoje, aplinkinėse šalyse elektros bus galima įsigyti pigiau.

A. Galinio teigimu, jei VAE veiktų 60 metų, elektros savikaina būtų 20-22 centai už kilovatvalandę, o valstybė patirtų beveik 9 milijardų litų nuostolį.

Energetikos instituto skaičiavimais, esant palankioms sąlygoms, elektros rinkoje energiją būtų galima nusipirkti ar pasigaminti 4-10 centais už kilovatvalandę pigiau, nei būtų pagaminama pastatytoje VAE. Bet esant nepalankioms rinkos sąlygoms, lankstaus nebranduolinio scenarijaus atveju elektros savikaina taptų 5 centais už kilovatvalandę brangesnė nei VAE scenarijaus atveju.

Pasak A. Galinio, dabartinis VAE projektas net ir pagal gana optimistinius jos techninius ir ekonominius rodiklius, pateikiamus elektrinės veiklos plane, iki pat 2030 metų neduoda pakankamo ekonominio efekto.

„Taigi, atlikta analizė parodė, kad optimistiškai vertinamą VAE statybos tikslingumą didele dalimi lemia laikotarpis, kuriam šalis būtų pajėgi ir pasiryžusi investuoti dabar, siekdama ekonominio efekto ilgalaikėje perspektyvoje“, – pabrėžė Energetikos instituto atstovas.

Vis dėlto Lietuvos, kaip atominės energetikos valstybės, vizija neatmetama, tik esą reikia ieškoti būdų, kaip sumažinti jėgainės statybų ir eksploatavimo išlaidas.

„Mažinimo rezervai galėtų būti kad ir tos pačios VAE aikštelės įvertinimas, galbūt partnerių prisidėjimas prie infrastruktūros išlaidų, galbūt patys japonai sutiktų kad ir tą pačią įrangą tiekti pigiau ar patys investuoti“,  – svarstė mokslininkas.

Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė asmeniškai pritariąs mokslininkų pristatytiems pasiūlymams dėl energetikos strategijos krypčių – jo manymu, toks VAE projektas, koks yra šiandien, Lietuvai yra per brangus.

„Turi būti gamybos sąnaudos mažesnės“, – reziumavo ministras pirmininkas.

„Žinių radijo“, ekspertai.eu inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
1. uz saugia ir svaria Lietuva
(2013-04-25 21:25:09)
(78.57.234.232) Parašė:

gal atsikvoses:/Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras