2024 m. gegužės 18 d.

 

Juodoji Generalinės prokuratūros misija

Paskelbta: 2011-04-18 05:21 Autorius: ekspertai.eu

Greitai pradėsime skaičiuoti ketvirtus metus, kai eilė prokurorų tiria šimtus nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinės 2009" (VEKS) projektų, tačiau iki šios dienos kol kas dar nieko neištyrė. EKSPERTAI.EU pasidomėjo pirmaisiais VEKS internetiniais projektais ir uždavė kelis paprastus ir konkrečius klausimus Generalinės prokuratūros prokurorui Gintarui Pliopliui. Tikimės atsakymai pakels nuotaiką visiems skaitytojams.

VEKS portalas
Ekspertai.eu: Ko Generalinė prokuratūra, nuo 2010 metų rugsėjo mėnesio, turėdama ekspertų išvadas, dar laukia ir kodėl nesikreipia į teismą dėl VEKS projekto www.lietuva.gyvai.eu?

G. P.: Ikiteisminio tyrimo duomenys neatskleistini.

Ekspertai.eu: Prokuratūros tinklapyje viešai skelbiamos pavardės web konsultantų, kurie ekspertavo internetinį VEKS projektą www.lietuva.gyvai.eu. Paskelbkite, prašau, pavardes web konsultantų, kurie darbuojasi prie svetainės www.viv.lt ekspertizės, nes prokuratūros internetiniame puslapyje kažkodėl šių pavardžių rasti nepavyko.

G. P.: Spręsti leisti ar ne susipažinti su ikiteisminio tyrimo duomenimis yra išimtinai prokuroro diskrecijos teisė. Kadangi šiame ikiteisminiame tyrime dar nėra atlikti visi būtini procesiniai veiksmai, konstatuotina, jog, siekiant nustatyti objektyvią tiesą byloje, ikiteisminio tyrimo duomenys neatskleistini.

Ekspertai.eu: Prokuratūros internetiniame tinklapyje viešai skelbiama, kokios ir kada yra paskirtos užduotys ir kada gautos specialistų išvados dėl vieno ar kito VEKS projekto. Ar web konsultantai jau pateikė savo išvadas dėl 631 tūkstantį litų kainavusio tinklapio www.viv.lt, ar tokių išvadų dar nepateikė?

G. P.: Apie Jus dominančią svetainę www.viv.lt pateikti daugiau informacijos neturiu galimybės.

Ekspertai.eu: Ar Generalinei prokuratūrai žinoma, dėl kokių priežasčių jau eilę mėnesių neveikia 531 tūkst litų kainavęs portalas www.lietuva.gyvai.eu ir kokių priemonių imsis (ar jau ėmėsi) prokurorai dėl šio incidento?

G. P.: Siekiant nustatyti objektyvią tiesą byloje, ikiteisminio tyrimo duomenys neatskleistini.

Ekspertai.eu: Kas visuose tiriamuose VEKS projektuose yra nukentėjusysis?

G. P.: Informuojame, kad Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente išnagrinėtas jūsų prašymas dėl informacijos pateikimo.

Ekspertai.eu: Dėl kokių priežasčių prokuratūros tinklapyje www.prokuraturos.lt/Pirmaspuslapis/Rezonansines nėra parašyta, kad dar 2010 metų rudenį buvo gautos specialistų išvados dėl portalo www.lietuva.gyvai.eu, kai apie kitas analogiškas išvadas (kada paskirtos užduotis ir kada gautos specialisto išvados) viskas viešai paskelbta?

G. P.: Ikiteisminio tyrimo duomenų skelbimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2011-02-10 įsakymu Nr. 1-48 patvirtintos Ikiteisminio tyrimo duomenų rekomendacijos.

Ekspertai.eu: Iki Jūsų ilgą laiką ikiteisminiam tyrimui dėl VEKS vadovausi prokurorė Sigutė Malinauskienė yra viešai  informavusi, kad tyrė apie 200 įvairių VEKS projektų. Išvardinkite visus šiuos projektus, kadangi prokuratūros internetinėje svetainėje pavyko aptikti tik kelis minimus projektus (pvz. Operos teatro renovacija, O. Koršunovo spektaklis "Hamletas" ir t.t.), o viso sąrašo rasti nepavyko.

G. P.: Ikiteisminio tyrimo duomenys neatskleistini.Internetinės VEKS svetainės yra neįkandamas riešutėlis jau trečiam patyrusiam prokurorui iš eilės. Pirmoji ties šiuo klausimu dirbo prokurorė Vilma Gužaitė, tačiau per septynis mėnesius jai nieko nuveikti  nepavyko. Vėliau, net porą metų iš eilės su šiais VEKS internetiniais portalais dirbo garsioji rezonansinių bylų prokurorė Sigutė Malinauskienė, tačiau irgi visiškai nesėkmingai. Atrodo G. Plioplys jau ketvirtą mėnesį įnirtingai bandydamas perkąsti šį neperkandamą riešutėlį taip pat liks it musę kandęs...

O juk šie internetiniai VEKS projektai, tai tik mažytis epizodas VEKS programoje, per kurią buvo pasisavintos daugiamilijoninės mokesčių mokėtojų lėšos. Vieša paslaptis - iš tikrųjų tyrimas dėl Tūkstantmečio programos VEKS iš viso nevyksta.

Iki šio net nepaliesti esminiai programos punktai siekiant, kad viskas palengva nueitų užmarštyn ir sueitų senaties terminai. Tokia šiuo atveju ir yra Generalinės prokuratūros misija. Todėl tokie prokuratūros atsakymai, kaip gerbiamo prokuroro A. Plioplio, jau seniai nebestebina.

Reikia suprasti prokurorus, kurie irgi turi savo šeimas, savo gyvenimą. Jei jie gauna labai konkrečias užduotis nieko netirti, visais įmanomais būdais vilkinti laiką ir kitaip marinti tokius ikiteisminius tyrimus, šias užduotis privalo vykdyti.

Tačiau kartais vis dar stebina tik labai aukštų politikų naivumas, pavyzdžiui Seimo pirmininkės Irenos Degutienės piktinimasis prokurorų darbu. Visai neseniai ji teigė nesuvokianti, kaip per dvidešimt metų, kitoje garsioje sausio 13-ios byloje, nepasistūmėta nė per žingsnį į priekį.

Seimo pirmininkei reikėtų suprasti, kad jei per ketverius metus, turint visus reikalingus dokumentus ir įkalčius nesugebama ištirti tokios smulkmės, kaip kažkoks vienas internetinis portalas,  tai dvidešimt metų kur kas didesnėje ir sudėtingesnėje byloje yra tik nedidelis lašas laiko jūroje.

Šioje LNK reportažo ištraukoje Generalinio prokuroro Dariaus Valio lakoniškas atsakymas tiktų visoms be išimties rezonansinėms byloms pakomentuoti, ar tai būtų nacionalinio stadiono, ar Vytauto Pociūno, ar VEKSo, ar žudymų ir pedofilijos, ar bet kuri kita skambi byla.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras