2024 m. liepos 17 d.

 

Laisvės šventę žydai sutinka su sugrąžintu pagarbos ženklu geto organizatoriui

19
Paskelbta: 2019-04-23 14:57 Autorius: Lietuvos žydų bendruomenė
Nuotr. lzb.lt
Nuotr. lzb.lt

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė (LŽB), gerbdama teisinės valstybės principus kategoriškai pasmerkė savavališkus vandališko pobūdžio veiksmus sunaikinant savivaldybei priklausančią memorialinę Jono Noreikos-Generolo Vėtros lentą.

Vis dėlto tenka kvestionuoti, kokiomis vertybinėmis nuostatomis ir prioritetais vadovaujasi  Vilniaus miesto meras liberalas Remigijus Šimašius, vos dieną prieš žydų laisvės šventę Pesachą „pasveikindamas“ žydus ir duodamas nurodymą sugrąžinti Šiaulių geto organizatoriaus atminimo ženklą.

Atrodytų, kad atminimo ženklų steigimas Vilniuje tiesiogiai koreliuoja su mero Šimašiaus asmeninėmis simpatijomis, 2018 m. vasarį meras Šimašius pakomentavo atminimo ženklo steigimo Prezidentui A. Smetonai iniciatyvą: „Vilnius yra kosmopolitinis, atviras miestas ir turi labai simbolizuoti tokias idėjas. Aš A.Smetonos paminklo fanas tikrai nesu“.

Susidaro įspūdis, kad daugiakultūrio Vilniaus idėją, mero Šimašiaus vertinimu, kur kas geriau atspindi Šiaulių geto steigėjo įamžinimas.

Taip pat Vilniaus miesto savivaldybė, atsakydama į LŽB  užklausas, raštiškai teigė neturinti žinių, kokiu teisiniu pagrindu (t.y. kokios institucijos sprendimu, kokiomis taisyklėmis vadovaujantis) minėta lenta buvo įrengta, t.y. lenta galimai buvo  įrengta nesilaikant nustatytų reikalavimų – neteisėtai.

LŽB pabrėžia, kad šios lentos atkūrimas yra neproporcinga ir netinkama priemonė, nesuderinama su istorinio teisingumo siekiu ir derama pagarba Holokausto aukoms ir jų palikuonims.

Prieinami duomenys liudija, jog Jonas Noreika-Generolas Vėtra akivaizdžiai prisidėjo prie Holokausto vykdymo politikos Lietuvoje:

• yra išlikę J. Noreikos su žydų izoliavimu pasirašyti dokumentai“1941 metais, rugpjūčio 22 pasirodė J. Noreikos pasirašytas raštas „Visiems Šiaulių apskrities valsčių viršaičiams ir antraeilių miestų burmistrams“. Jis skelbė, kad Šiaulių apygardos komisaras įsakė žydus, pusiau žydus iškelti iš valsčių bei miestelių ir apgyvendinti juos viename rajone – gete. Buvo nurodyta, kad visų valsčių, antraeilių miestų ir miestelių žydai nuo rugpjūčio 25 iki 29 turi būti perkelti į Žagarės miestą. <…> Palikto žydų turto sąrašai turėjo būti pristatyti apskrities viršininkui. Apie įsakymo vykdymą valsčių viršaičiai ir burmistrai turėjo informuoti viršininką iki rugpjūčio 29. (LCVA, f R-1099, ap.1, b1,l 156)“;

• „J. Noreika tvarkė ir su žydu turtu susijusius reikalus. 1941 m. rugsėjo 10 pasirodė jo raštas „Nurodymai likviduoti žydų ir pabėgusių komunistų kilnojamąjį turtą“, kuris buvo skirtas viršaičiams ir antraeilių miestų burmistrams. Nurodymai skelbė, kad viena dalis turto (labai geri baldai, medžiagų ritiniai, nevartoti baltiniai) turi būti saugoma iki atskiro parėdymo“.

J. Noreikos – Generolo Vėtros šlovinimas atminties ženklais – buvusios atminties lentos atkūrimas siunčia netinkamą ir klaidinančią žinią visuomenei, demonstruoja nepagarbą Holokausto aukų atminimui ir jų palikuonių skausmui bei formuoja pavojingą antisemitizmo normalizacijos praktiką.

Šaltinis: lzb.lt

Keli susiję:

Nacių koloboranto ir žydus myriop siuntusio Jono Noreikos (Generolo Vėtros) atminimo lenta vėl kabo Vilniaus centre   

LT propaganda po penkių dienų pagaliau sureagavo į informaciją apie Generolo Vėtros veiklą nacių okupacijos metu  

Vytautas Landsbergis išsakė savo kategorišką požiūrį į Jono Noreikos (Generolo Vėtros) veiklą

Iš 1941 m. Šiaulių apskrities viršininko, Lietuvos didvyrio Jono Noreikos (Generolo Vėtros) veiklos barų

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
19. Senis Šaltis
(2019-04-28 23:34:45)
(88.222.97.16) Parašė:

18. Romas. Dzūkai tai tu nueik pas savo draugus žydus ir paprašyk, kad kada lietuviai ką nors sugalvoja, jie nepultų traukti savo holokaustų ir amžinai nuskriaustųjų kortų. Ir tik lietuviai kokį kaulą gauna, nepultų reikalauti mistinių kompensacijų ir iškart stojant į eilę viską pasiimti, nors jie net ne prie ko su tais nuskriaustais žydais iš anksčiau.



18. Romas > 13. francuz
(2019-04-28 20:14:57)
(82.145.222.118) Parašė:

Gal taip, gal ne, bet prie ko cia persai? Jeigu pasikrapstyti visose kalbose, tai ir koks petrauskas taps zydu ar velniu, ar dar kuo. Tikrai kad Lietuvoje zydu klausimas tapo liga. Kazkoks visuotinis pamisimas. Antri bus eileje rusai. O lietuviai, kas jie tokie? Is kokio "kiausinio" issilupo? Gal kaip pas ukrainiecius - anie is Veneros, o lietuviai bus is kokio Jupiterio. Gal ka nors ir nuvilsiu, bet lietuviai ir yra - baltai, slavai, judejai, totoriai ir t.t. Tie kurie sukure sia bendruomene, prieme viena visiems kalba ir kultura. Kuo daugiau bus plesomasi savo neapykantoje kas iskilesnis, tuo didesne tikimybe Lietuvai isnykti.



17. Senis Šaltis
(2019-04-28 18:24:08)
(88.222.97.16) Parašė:

16. pupsikai velesai. Ar galiu tave vadinti pupsiku?



16. >paiderūzas.com milicijos informatorius Meningitas
(2019-04-28 18:10:42)
(86.38.242.122) Parašė:

Ne, ne "išeitų", bet visiškai aišku. Jog esi asilas. Tik pats(i?) to negali suvokti.



15. Senis Šaltis
(2019-04-28 18:00:48)
(88.222.97.16) Parašė:

14. V. Ladas. Išeitų, kad tavo tėvas vežė myriop tą belaisvį, ir tik dėka to, kad jis nesutiko važiuoti ir pabėgo, tas belaisvis liko gyvas. Jei ne toks belaisvio veiksmas, tavo tėvas būtų žydšaudys išeitų? Tiksliau jis ir yra toks, nes jis vežė savo noru tą belaisvį ir žinojo, kad veža myriop.



14. V. Ladas
(2019-04-28 17:50:08)
(188.69.211.127) Parašė:

Nei Noreika generolas, nei didvyris. Į Štuthofą pateko ne už kažkokius antinacinius veiksmus, o kartu su grupe Lietuvos inteligentų, kada vokiečiams nepavyko lietuvių užverbuoti į SS kariuomenę, ir jie surengė keršto aktą. Vokiečiams tai įprasta ir normalu. Štai mano tėvas, valstietis, ir jo brolis gavo darbams ūkyje po tarybinį karo belaisvį, kalinamus valsčiaus miestelyje. Dėdės Jono belaisvis buvo pakankamai darbštus, o mūsiškis ne tik dirbti nemokėjo, bet ir nenorėjo, buvo inteligentas. Kai belaisvius reikėjo grąžinti, tai tėvas įsodino jį į roges ir vežė priduoti. Privažiavus mišką, šis pareiškė, kad į lagerį nevažiuos, ir nuėjo gilyn į mišką su jam skirta maisto atsarga. Tėvas nuvyko į komendantūrą, pranešė, kas įvyko, ir gavo porciją bizūnų, nors kokia jo kaltė? O tas atsiganęs ir pabėgęs belaisvis tapo žymiu partizanų vadu...



13. francuz>9. Romas
(2019-04-25 03:30:30)
(188.69.196.225) Parašė:

Džiuga - persų kilmės žodis, reiškiantis žydas.



12. BŪNA TOKIŲ ROMUVŲ :)
(2019-04-24 15:41:46)
(82.135.0.87) Parašė:

Saulės vartų Romuva Balandžio 22 d., 14:32 · ŽYDŲ VELYKOS Senovėje Lietuvoje gyveno daug žydų,su jais visi stengėsi sugyventi,nebuvo jokių pogromų,kaip kitose šalyse.Protėviai su žydais gyveno taikiai,pasidalinę darbus ir gyvenimus.Lietuviai,žemaičiai dirbo žemdirbystėj,laukų,miškų darbus,o žydai teikė pinigines paskolas,prekiavo,amatininkavo,šinkuodavo bajorų smuklėse....Žydai jau nuo Vytauto laikų Žemaitijoj turėjo išskirtines teises,savo kahalus( savivaldą), ir savo teismus. Žemaitijos bajorai ir dvarininkai gerai sutarė su žydais,tai buvo naudinga abiem pusėm.Bajorų dvaruose pagamintas gėrybes,javus,kanapes,linus,galvijus,žirgus,žąsis,kiaušinius,žvėrių kailius,audeklus,vašką,dervą žydai supirkdavo urmu,o realizavo Rygos,Karaliaučiaus,Tilžės,Klaipėdos pirkliams jomarkuose ir turguose Nors pagal Talmudą,šventą raštą,kitatikiai negalėjo dalyvaut žydų šventėse,visdėlto kai kurie,gerai sugyvenantys bajorai dalyvavo ir žinojo jų Velykų valgius. Žemaitijos žydai per žydų Velykas— Pesachą ruošė savo košerinius valgius,nes ši šventė buvo skirta paminėti žydų išėjimą iš Egipto ir vieningos tautos susidarymą.Žydai šventės valgiams turėjo brangius sidabrinius indus.Ant stalo dėjo macą— traškią ploną duoną.Pirmą Velykų dieną ruošė tradicinę vakarienę sederą,kalbėjo ivrito kalba.Žydai prie stalo sėdo po ritualinio rankų plovimo,ant stalo degė 7 žvakių žvakidė,o prieš šeimos galvą— indas su 7 duobutėm: vištos sparneliai,kiaušiniai,pelynai,krienai,sūrus vanduo kaip ašaros,kelių sluoksnių maca. Sederas— šventinė vakarienė prasidėdavo košerinio saldaus raudono vyno arba sulčių taure.Ant stalo buvo daržovių apkepas,košerinė farširuota žuvis su žvynais ir pelekais,t.y.švari,žuvies kukuliai.Būtinas buvo biskvitinis obuolių pyragas ir sezamo sėklų chalva.Po Pesacho žydai visą dieną ilsėjosi ir meldėsi,dirbti buvo nevalia.... 2828 13 komentarų 10 bendrinimų Patinka Rodyti daugiau reakcijų Komentuoti



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras