2022 m. birželio 25 d.
 

 

Lietuvos prezidentas Vytautas Landsbergis: „Ypatingas puslapis“

21
Paskelbta: 2022-06-23 09:48 Autorius: Vytautas LandsbergisŠiandien minime ypatingą istorijos įvykį ir jo sukaktį. Lietuvos sukilimas 1941 metais papiktino abi Antrojo pasaulinio karo pradininkes: draudusią tai daryti, ypač valstybės restituciją skelbti Hitlerio Vokietiją bei įsiutino Lietuvos okupantę Rusiją – Sovietų Sąjungą.

Sovietai jau buvo paskelbę Lietuvą savo „amžina“ valda, įliejama į Sovietijos kūną, o jos žmones – to neprašiusiais Maskvos valdiniais, neva „tarybiniais“ piliečiais. Nuo pirmos okupacijos dienos 1940-06-15 staliniečiai įvedė savo valstybės baudžiamuosius įstatymus ir slaptųjų tarnybų terorą.

Sukilimas nušlavė jų melagienas apie tariamai džiaugsmingą nepriklausomos Lietuvos savižudybę. Tą kolaborantų džiaugsmą skelbė kai kurie nukairėję literatai, kaip antai buvęs Lietuvos patriotas Liudas Gira savo eilėmis: „Lietuvos senos nebėr! Lietuva – LTSR!”.

Teisingai tarus: Lietuvos nebėr, ji vėl Rusijos kolonija!

Kokia laimė! „Ačiū Stalinui už laimę” ir taip toliau.

Dabar laimė buvo atidaryti kalėjimus ir vyti priešą lauk, iš kur atėjęs.

Įžengianti Vokietija, jos kariuomenė „Wehrmachtas“ ir slaptosios SD bei Gestapo tarnybos, turėjo Berlyno nurodymą nepripažinti jokios Lietuvos, tik naudotis užgrobiama žeme - būsimu Vokietijos Ostlandu – ir žmonių bei ūkio resursais.

Sukilėlių paskelbtosios Laikinosios vyriausybės veikla buvo pasipriešinimas tokiai kolonijinei Vokietijai, kuri po šešių savaičių neapsikentusi ją išvaikė, tuo aktu vis dėl to pripažindama, kad egzistavo.

Sukilėliai išlaisvino, kur pajėgė, daug politinių kalinių, kurių būtų laukęs baisus bėgančių raudonųjų kerštas; jį patyrė Rainių ir Pravieniškių kankiniai, taip pat žmonės daugelyje kitų mažesnių vietų.

Laikinoji Lietuvos Vyriausybė pakvietė buvusias Nepriklausomos Lietuvos institucijas tęsti administracinę, ūkinę, juridinę veiklą; ir tą tęstinę, dalinę Lietuvos valdžią, ne valstybę, vokiečių kariai faktiškai pripažino. Vietose net bendravo, nors Berlynas draudė.

„Šį keistokai nutylimą, varžomą Lietuvos kovų puslapį dera atversti ir tirti, kiek jis bebūtų aptaškytas okupantų aukų krauju. Kruvinosios žemės. Galų gale – anie abeji okupantai ir jų okupacijos yra praeitis, o teroro pasikartojimo grėsmė – dabartis. Kad nepasikartotų, kaip sakoma, nors žvėriškai kartojasi Ukrainoje, reikia ir atminties, ir visapusiško žinojimo".

Svarbus tuomečio Lietuvos pasipriešinimo veiksnys buvo tikrųjų Lietuvos Respublikos diplomatų užsienyje veikla. Ji pateikta neseniai pasirodžiusiame dokumentų ir tyrinėjimų dvitomyje „Birželis kvietė į Kovą“.

Dvitomis atsirado, kad kartu su ankstesniais istorikų tyrimais atsivertų naujas Lietuvos istoriografijos ir visuomenės susivokimo etapas. Reikia įveikti keistą, ligi šiol juntamą, varžymąsi išsamiai kalbėti apie Lietuvos kovą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
21. auuuuuuuu
(2022-06-24 21:54:14)
(31.177.14.245) Parašė:

prisipažinkit nors vienas,kas rinko oži prezidentu?20. rasa
(2022-06-24 08:47:42)
(78.61.29.92) Parašė:

palikim ta apsisaukeli 'prezidenta' ramybeje,negi jis negali nurimti,prabangiai gyvena nors nuo snukio ta ozio barzda kas nors nuskustu,tikras bomza19. yel/l/ow submarine
(2022-06-24 06:10:21)
(84.15.190.14) Parašė:

įprastai melagingas, tradiciškai primityvus, neišvengiamai manipuliatyvus, ir standartiškai idiotiškas “iškiliausios“ šizolitchūaniškos šiukšlės briedas :))) - tokia istorinė “analizė“ nepadarytų gėdos nebent niolikmečiui gimnazistui, kurio tėvai klinikiniai beretovatos, arba lrt-delfidiniam propagandonui :))) - na ir nacistėliausiam šizolitchūanijos “filosofui“ , suprantama :))) - jo pavardė radžvilas :))) --- Z ---18. Xxxx
(2022-06-24 02:17:47)
(83.176.193.15) Parašė:

Kaip mes nepakankamai įvertiname galingos mistinės fotografijos įtakos mūsų gyvenimui? Nuotrauka viršuje pavadinimu "N.(nežinomojo) Landsbergio laidotuvėse" nufotprojektuoti žmonės: visi zombiai (nes veidų raumenys papuvę ant tiek, kad jau nepakelia lūpų kampučių) išskyrus du gyvus, tai: vaikas, kurio tiesus aštrus ironiškas žvilgsnis nukreiptas į ateitį (nes jis dar vaikas ir jo smegenys dar nepaliestos "puvėsio") ir I.Šimonytė laikanti "nežinomojo numirėlio" nuotrauką, prieš stojant į procesijos pradžią. Deja turbūt, tas vaikas greičiausiai Gabrielius: matai "bestija nežinomas lavonas" jau tada tą vaiką prisisiuvo sau vietoj uodegos, kad ir po žeme supuvęs virš žemės dar smirdėtų.17. sapožnik
(2022-06-23 21:31:01)
(5.45.106.207) Parašė:

arkliaveidei patartina nusiimti akinius, bent protingesne atrodys16. vladas lukosevicius
(2022-06-23 20:50:03)
(84.15.187.198) Parašė:

O kokios lyties ir orentacijos tas arklys PIŠ-as ,,, LR seimo narys A. Gedvilas sakė , kad ji nieko neturi ....... Nuotrauka tai įrodo PIŠ-o bukumą , kam laikyti KGB ožio nuotrauką , kai jis sėdi šalia ... Geriau dviem rankom isikibtų dviem rankom į tą riestą daiktą išlindusį ožiui iš klyno ...15. Nuomonė
(2022-06-23 19:25:39)
(46.138.230.116) Parašė:

Atrodo, Landsbergį slegia didelė nuodėmių kupra.14. vladas lukosevicius
(2022-06-23 15:01:51)
(84.15.187.198) Parašė:

Tas su pedofilo klička Dėdulė rašė ,,, Tarybinė armija išvadavo Lietuvą ir mane su motina ....... O gvaltavotas anūkėlis Gabriukas rašys ,,, Rusų armija išvadavo mane su pedofilusu Austėju , būtų ir sūnelius išvadavusi , bet jie pabėgo už balos ....Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras