2024 m. liepos 14 d.

 

Manipuliacijos dėl skalūnų: kreipimasis į Pagėgių ir Šilutės valdžią

3
Paskelbta: 2013-10-16 11:56 Autorius: zaliojilietuva.lt
„Aplinkos ministerijos siūlymu Lietuva turėtų tapti tuo bandomuoju triušiu, kur pavojingos angliavandenilių gavybos technologijos būtų išbandytos tankiau apgyvendintose valstybėse”, – rašoma prof. R. Juknio, A. Stancikienės, R. Braziulio kreipimesi
„Aplinkos ministerijos siūlymu Lietuva turėtų tapti tuo bandomuoju triušiu, kur pavojingos angliavandenilių gavybos technologijos būtų išbandytos tankiau apgyvendintose valstybėse”, – rašoma prof. R. Juknio, A. Stancikienės, R. Braziulio kreipimesi

Spalio 2 d. Jurbarko, Pagėgių, Šilutės ir Tauragės savivaldybėms buvo išplatintas klaidinantis Aplinkos ministerijos viceministrės D. Matonienės raštas, kuriame reikalaujama, kad per penkias dienas (nuo rašto gavimo dienos) savivaldybės nuspręstų dėl pritarimo Vyriausybės nutarimo projektui, skelbiančiam „Chevroną“ konkurso nugalėtoju.

Reaguodamos į šį raštą, Jurbarko bei Tauragės savivaldybės atsisakė pritarti šiam projektui. Seimo narė Aurelija Stancikienė, profesorius Romualdas Juknys bei visuomeninės organizacijos „Lietuvos žaliųjų judėjimas“ pirmininkas Rimantas Braziulis kreipėsi į Pagėgių ir Šilutės savivaldybes, informuodami apie klaidingą Aplinkos ministerijos rašte pateiktą informaciją ir ragindami savivaldybių tarybas nepritarti rašte minimam projektui. „Žalioji Lietuva“ siūlo susipažinti su kreipimosi tekstu.

KREIPIMASIS

Gerbiami Pagėgių ir Šilutės rajono Savivaldybių vadovai ir Tarybų nariai,

Kreipiamės į Jus dėl spalio 2 d. Aplinkos ministerijos Jums atsiųsto rašto su prašymu skubos tvarka pateikti išvadas dėl LR Vyriausybės nutarimo „Dėl leidimo naudoti tradicinius ir išsklaidytuosius angliavandenilių išteklius“.

Visų pirma, atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Aplinkos ministerijos rašte pateikta klaidinanti informacija apie tai, kad neigiamų pasekmių priėmus projektą nenumatoma. Planuojamiems skalūnų angliavandenilių gavybos plotams Žemaitijoje ir Suvalkijoje strateginio poveikio aplinkai vertinimo ataskaitose buvo nagrinėtas tik galimas tradicinių angliavandenilių ir, visų pirma, naftos gavybos poveikis aplinkai, o informacijos apie skalūnų angliavandenilių galimą poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai šiose ataskaitose iš viso nepateikta.

Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį, kad visose Europos Sąjungos institucijų užsakymu atliktose studijose atkreipiamas dėmesys, kad skalūnų angliavandenilių gavyba kelia itin didelę grėsmę gamtai ir žmonių sveikatai, ypatingai geriamam vandeniui. Paminėtina, kad šią vasarą vykusio mūsų Prezidentės vizito į Prancūziją metu, šios šalies Prezidentas paaiškino, kad kol skalūnų dujų gavybai naudojamos tokios pavojingos gamtai ir žmonėms technologijos ir itin kenksmingos medžiagos, Prancūzijoje nebus vykdoma ne tik dujų gavyba, bet ir žvalgyba.

Panašios pozicijos laikosi beveik visos Europos Sąjungos šalys ir kol kas nė vienoje iš ES šalių, įskaitant Lenkiją, nėra išduotas leidimas skalūnų angliavandenilių gavybai. Lenkija šiuo metu yra vienintelė ES šalis, kurioje vykdomi žvalgybos darbai.

Aplinkos ministerijos siūlymu Lietuva turėtų tapti tuo bandomuoju triušiu, kur šios pavojingos angliavandenilių gavybos technologijos būtų išbandytos tankiau apgyvendintose valstybėse. Kaip nurodyta Lietuvos mokslų akademijos ataskaitoje, skalūnų angliavandenilių gavyba sukeltų didelio masto gelmių užteršimą cheminėmis medžiagomis, dėl ko iškiltų lūžių tvirtumo (sankabumo) pažeidimų ir žemės drebėjimų, požeminio vandens (geriamo, mineralinio, geoterminio) užterštumo pavojus. Kaip nurodoma pastaruoju metu paskelbtuose JAV mokslininkų darbuose, nekyla klausimas, ar iš gaunant skalūnų dujas nuodingomis cheminėmis medžiagomis bus užnuodytas geriamas vanduo, kyla tik klausimas, kada tai įvyks?

Lietuvos Geologijos tarnybos darbuotojai dar prieš kelis mėnesius guodė žemaičius, kad jie nepergyventų, nes nuodingos medžiagos gali prasiskverbti į geriamojo požeminio vandens horizontus ne anksčiau kaip po 25 metų. Ar tai didelė paguoda Jums?

Gerbiami Savivaldybių vadovai ir Tarybų nariai, dabar nuo Jūsų priklauso, kokį sprendimą priimsite dėl Aplinkos ministerijos rašto ir ar išgelbėsite savo vaikus ir vaikaičius nuo gyvenimo užnuodytoje gamtoje.

Nenusiraminkite dėl paskelbtos informacijos, kad „Chevron” atsisakė pasirašyti kontraktą dėl skalūnų dujų gavybos. Kadangi daugumai numatomų eksploatuoti plotų jau yra išduoti leidimai bendrai angliavandenilių žvalgybai ir gavybai, jei Jūs nepasipriešinsite, tikriausiai bus bandoma pasinaudoti šiais bendrais leidimais ir skalūnų angliavandenilių gavybai.

Siūlome pasekti Jurbarko ir Tauragės savivaldybių pavyzdžiu ir nepritarti Aplinkos ministerijos proteguojamam projektui, o savivaldybės teritoriją pasiskelbti laisva zona nuo hidraulinio ardymo (išskaidytųjų angliavandenilių).

Lietuvos Respublikos Seimo narė Aurelija Stancikienė

Profesorius Romualdas Juknys

Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis

zaliojilietuva.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. rasykites po referendumu!
(2013-10-17 02:22:25)
(172.56.13.162) Parašė:

Laikas rinkti i LR Seima, Prezidentus asmenis, ne sarasus. Tik iskovoje 100 tukst. referendumui reikalingu parasu kieki , galesime tiketis atgimstancios Lietuvos.2. Česlovas
(2013-10-16 21:15:22)
(78.62.164.7) Parašė:

Rutele, valdzioj ne idiotai, o sunkiai sergantys pinigu liga ir jei del pinigeliu parduos ne tik Lietuva, bet savo tevus.1. ruta
(2013-10-16 13:54:41)
(78.62.169.14) Parašė:

Lietuvos valdzia , manau ir branduolines bombas leistu sprogdinti , jeigu doleriukais pakviptu ..Prisikombinave pinigeliu , Lietuvos politikai bet kada gali pakelti 'sparnus 'i kurortines vietoves uzsienyje , nes morale ir principai , tai ne ju prioritetai , ne ju dimensijos . Daug diskutuojame su bendraminciais ir priejome tuos nuomones , kad tokius kenkejiskus veiksmus , kai Valstybei VISUOMET lieka nuostoliai , gali inspiruoti arba idiotai , arba korupcionieriai !Nemanom , kad valdzioje vien idiotai ...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras