2024 m. vasario 29 d. 

Per „Independence“ aferą pavogta apie 0,5 mlrd. eurų

36
Paskelbta: 2016-07-28 14:06 Autorius: laisvaslaikrastis.ltEnergetikos ministras Rokas Masiulis ragina Seimą ir Vyriausybę kuo greičiau išpirkti SGD terminalą „Independence“ (vokiškai „Unabhängigkeit“), nors šio laivo nuomos sutartis sudaryta dešimčiai metų. Kodėl tokia skuba – paklausėm Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojo Artūro Skardžiaus.

- Kodėl vėl stumiamas projektas išpirkti SGD terminalą anksčiau laiko?

- O kokia nauda. Kur ekonominė logika išpirkti SGD terminalą anksčiau laiko? Sutartis pasirašyta 10 metų, ir tai nėra išperkamosios nuomos sutartis, o tik paprasta nuoma. Tą nuomą vis tiek reikės mokėti 10 metų.

- O tai kur tada ekonominė logika, ir kam tai naudinga?

- Tai naudinga tai šaliai, kuri ir pasirašė SGD terminalo sutartį – A. Kubiliui, Rokui Masiuliui ir Bermudams, kuriuos tas „Independence“ registruotas.  Juk mes už tą „Independence“ per dešimt metų nuomos sumokame du kartus daugiau, nei kainavo nusipirkti tą laivą, o po 10 metų mes vis tiek jį pirksime. SGD laivas kainavo 250 mln. dolerių, o mes vien už jo nuomą sumokėsime 540 mln. dolerių. Ir tai – dar atėmus laivo aptarnavimo mokesčius. O po 10 metų nuomos yra numatyta laivo išpirkimo kaina. projektinis šio laivo tarnavimo laikas yra 40 metų, tačiau paskaičiavus 25 metų jo tarnavimo laiką, panašiai tokia kaina ir liks. Jeigu sutartis būtų pasirašyta dėl terminalo išperkamosios nuomos, tai sutartyje būtų nurodyta objekto vertė. O šioje sutartyje objekto vertės nėra. Ir mums mokėjimai už laivo nuomą būtų įskaičiuoti į jo kainą, ir mes per penkerius nuomos metus būtume tą laivą atpirkę. Tačiau sutartis pasirašyta dėl paprastos nuomos, o ne dėl išperkamosios, todėl mokėsime dvigubai, o trečią kartą – kai reikės tą laivą išpirkti. Aš jau neklabu apie aptarnavimo mokesčius, kurie yra žvėriški ir nesąmoningi, ir mes jau seniai galėjome parengti Lietuvos jūrininkų įgulą tam laivui aptarnauti. Ir lietuviai aptarnautų laivą, o ne korėjiečiai ir pietų afrikiečiai. O pinigai už laivo nuomą keliauja į Bermudus, o iš ten – į Kiprą. jau negarbė patiems norvegams slėpti mokesčius nuo savo valstybės, todėl ir pasirinktas Kipras. O Lietuva negali sudarinėti sutarčių su tokiomis valstybėmis, kaip Bermudai – yra, man atrodo, dar Finansų ministrės Dalios Grybauskaitės patvirtintas sąrašas šalių, su kuriomis valstybė negali sudarinėti sutartį. Žodžiu, šis SGD terminalas „Independence“ yra ant tiek neskanu ir neskaidru, kad blogiau ir būtų negali. Kitas dalykas – SGB terminalo suskystintų dujų kaina. Sutartis buvo pasirašyta su „Statoil“ penkeriems metams, kaip sakė ministras R. Masiulis, „už teisingą kainą“. Nes „Gazprom“ neva pardavinėjo dujas už neteisingą kainą, nes kietataktis Kubilius ir Sekmokas atsisakė su rusais derėtis, ir bendravo tik ultimatumais per Briuselį ir Vašingtoną. mano nuomonė, tai buvo Lietuvos kenkėjai. 2015 m. už tą nedidelį kiekį dujų, pirktų iš „Statoil“ sumokėjome apie 50 mln. euru brangiau, negu kad mokėjo ispanai, vokiečiai ar britai. 

- Taip, aš suprantu, tačiau kodėl niekas nesikeičia? Jūs gi Seimo komiteto pirmininkas?

- Ne, aš esu pirmininko pavaduotojas, o pirmininkas yra toks Remigijus Žemaitaitis, kuriam tai neįdomu. Nežinau, ką jis veikia Seime, tačiau tai jo reikalas. Mes tuos SGD terminalo klausimus nagrinėjome, tačiau kadangi tai „Lietuvos Energijos“ daržas, o ši valstybinė įmonė yra pasamdžiusi net 9 viešųjų ryšių bendroves, kurios gali juodą paversti į baltą, arba atvirkščiai. 

- Sakote, R. Žemaitaičiui šie terminalo reikalai neįdomūs?

- Jis purtosi ir kratosi tų reikalų. Nors R. Žemaitaitis buvo toje laikinojoje komisijoje, kuri buvo sudaryta dėl SGD terminalo, tačiau jis net nusiplovė, nelankė komisijos posėdžių. Nežinau, ką jis atstovauja, ir kam dirba.

- O ką premjeras veikia, ir ką atstovauja? Ar jam irgi neįdomu?

- Tai jūs ir užduokite klausimą premjerui.

- Apie Žemaitaitį jūs drąsiai komentuojate, o apie premjerą – kažkodėl ne. Kodėl?

- Jūs galite užduoti klausimą premjerui ar prezidentei, ar jų patarėjams. Aš galiu kalbėti apie savo parlamentinę veiklą, o ne apie premjero darbą. Taip, mes kreipėmės ir į prokuratūrą, ir kiek buvo jų atsakymų – tai tyrimus nutraukia, tai vėl atnaujina. Pvz., vėl Visagino elektrinės – tai nutraukia, tai, pasikeitus prokurorui, vėl atnaujina. Tai kas valdo prokuratūrą?

- Kaip kas? Kas paskyrė, tas ir valdo - prezidentė.

- Tai va, o „Lietuvos Energija“ yra valstybinė oligarchinė monopolinė įmonė, ir jos vadovas Misiūnas – jie prižiūri SGD darbą. O kam Misiūnui reikalingos devynios viešųjų ryšių įmonės? Kad už mūsų pinigus plauti mums smegenis ir protus?

- Bet aš vis tiek nesuprantu - koks tikslas dabar išpirkinėti SDG terminalą?

- Jokio tikslo nėra. tai yra beprotybė. R. Masiulis aiškina, kad dabar pinigai pigūs, o paskui bus brangūs, ir kad dabar skolintis geriau. 

- Suprantu, tai makaronai ant ausų, o tai kokios tikrosios priežastys?

- Manau, kad R. Masiulis po rinkimų gali ir nebebūti Energetikos ministru, o tada jam bus žymiai sunkiau paslėpti visus galus. O tas R. Masiulis turėjo būti ketvirčiuotas už sutartį su Rusijos bendrove „Litasko“. Šia sutartimi R. Masiulis atidavė strateginę Lietuvos įmone „Klaipėdos nafta“  trims metams. Šią sutartį prastūmė Kubilius ir R. Masiulis, kurio parašas yra ant sutarties, ir už tai jis turėjo būti mažiausiai ketvirčiuotas. O buvo paslėptas matomiausioje vietoje – Energetikos ministerijoje. O Kubilius tik šaiposi.

- A. Kubilius dabar turi naują "planą Lietuvai"?

- Įsivaizduokite – R.Masiulis atidavė „Lukoil“ dukterinei įmonei, t.y. beveik Kremliui, strateginę Lietuvos įmonę, ir toliau tyčiojasi. Žmonės rašydavo laiškus „Klaipėdos naftai“, atsakymus gaudavo iš Maskvos. kaip R.Masiulis, net neturėdamas leidimo dirbti su slapta informacija, perdavė „Klaipėdos naftos“ valdymą rusams? 

- Dar norėjau jūsų pasamprotavimo ne dėl Roko, tačiau dėl Eligijaus Masiulio. Kas nutiko, kodėl liberalai buvo „užtrumpinti“ prieš rinkimus?

- Aš manau, kad tai atsitiktinė kulka – rikošetas atšoka nuo sienos, ir pvz., sužeidžia savo kareivį. Nes Eligijus Masiulis jau kėlė tostus už premjero postą – kas važiavo su juo į komandiruotes, pasakojo, kad jis matavosi premjero postą. 

- O kam tai naudinga? Sakoma, kad gal valstiečiams?

- Prie ko čia valstiečiai - aš manau, kad ats-itiktinė kulka nukovė savo komandos kareivį, atsiprašau generolą.

 Ar atsitiktinai - juk STT metus sekė Masiuli?

- Gal ne jį, gal kitus.

- O tai ką dar iš Seimo STT užtrumpins?

- Nežinau, reikia klausti mūsų Antikorupcinės komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus. Jis viską žino, jis generolas. 

- Tai gal jis ir sudarinėja sąrašus?

- Nežinau, man užtenka energetikos, ir geležinkelių. Dabar jūs tylite, tačiau tai atominė tema - latviai su estais, tiksliau tie žmonės, kurie kažkada buvo privatizavę Estijos geležinkelius, ir vėliau estai atpirko juos tris kartus brangiau. Ten veikė toks Kalasas, buvęs Estijos komisaras ES komisijoje. O dabar viskas daroma tam, kad Lietuva investuotų didžiules lėšas į infrastruktūrą nuo Kauno iki Latvijos sienos, o paskui visą objekto valdymą perimtų privačiai bendrovei. Tai nauja tema ir tragedija.

- Tačiau tam yra „Lietuvos geležinkeliai“ ir Susisiekimo ministerija, kad išvengti tokių dalykų?

- Žinote, kada ministerija deleguoja savo klerkus, o lobistai veikia per garbingas advokatų kontoras, tai vieną dieną atsibusime, ir pamatysime, kad ne tik dujas perkame iš „Statoil“, bet ir estų reguliuotojai reguliuoja krovinių srautus per Lietuvą. Jūsų darbas tuos dalykus viešinti, nes to negali padaryti perkama žiniasklaida. O geležinkeliams pasakyta tylėti, ir jie tyli.P. S. Ekspertai.eu primena, kad suskystintų dujų terminalas – tai Lietuvos energetinės nepriklausomybės garantas.

Geriausiai šią istorinę Lietuvos pergalę laivo sutikimo šventėje susirinkusiems svečiams bei visiems patriotiškai nusiteikusiems šalies gyventojams apibūdino AB „Klaipėdos nafta“ komunikacijos vadovė Indrė Milinienė:


„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
36. to 35
(2016-11-18 20:47:18)
(78.62.8.18) Parašė:

sita straipsni skaitet?35. drambiukas > 34
(2016-11-18 19:18:57)
(207.244.70.35) Parašė:

Klisti zmogau, terminala pastate prie komunistu(sasaldermokratu) valdzios.34. bukime dekingi kubiliui,masiuliui ir grybauskaitei
(2016-11-18 19:13:04)
(78.62.8.18) Parašė:

,,Ketvirtadienį Kainų komisija nustatė naują Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo tiekimo saugumo dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo kainos – 473,6 euro už megavatvalandę. Ši dujų perdavimo kainos dalis nustatyta 34 proc. didesnė nei galioja dabar ir tai 18 proc. daugiau nei 2016 metų vidurkis. „Lietuvos žinių“ duomenimis, dujų tiekimo saugumo dedamoji arba vadinamasis SGD terminalo mokestis 2017 metams daugiausia didėja dėl to, kad paskirtasis tiekėjas valstybės valdoma įmonė „Litgas“ perka dujas iš Norvegijos kompanijos „Statoil“ maždaug 20–30 procentų brangiau už rinkos kainą. Brangiai dujas perkanti ir pigesne rinkos kaina jas šalies energijos gamintojams parduodanti „Litgas“ šiemet patirs apie 28 mln. 823,6 tūkst. eurų nuostolį. Tai yra kainų skirtumas 2016 metais tarp suskaičiuotos fiksuotos dujų pardavimo kainos ir faktinės jų įsigijimo kainos. Šį skirtumą turės padengti Lietuvos dujų vartotojai, kurie kitąmet mokės didesnį SGD terminalo mokestį.''//lzinios.lt/lzinios/Ekonomika/-independence-mokestis-lietuvai-dideja-trecdaliu/233553 © Lietuvos žinios33. Tiesiog pensininke
(2016-08-31 22:11:21)
(87.247.81.112) Parašė:

Lyginant " judex" aferą ir lauko inventorių kariuomenėje , terminalo amžiaus pirkinys pranoksta śimteriopai savo įžūlumu32. oi siaubunai
(2016-08-30 20:34:11)
(89.243.7.76) Parašė:

visa Lietuvele nori politikai paversti amerikonu kariniu poligonu ..Zmones baigia isvaryti is viso pabaltijo i kitas salis viska issvaistys ,liks jie patys ir skurdziausi zmones jiems vergauti ..31. opa
(2016-08-23 22:38:21)
(199.43.185.10) Parašė:

zmogus kuris butu uz teisynguma kuris galvotu apie zmones o ne savo kysenes neissilaikytu musu valstybei, nes jisai maisys daryti aferas , varkes tiem kurie uz vairo sedi. Toki zmogu labai greitai pasalina - priraso sudo , apkaltina , ir pakisa. Ir jisai skrenda iskarto lauk ,apsiktas ir dar valstybes priesu paskelbtas. Tai gi kol pas mus Lietuvoi 70% durniu gyvena , kurie valgo tai ka jiems raso Ltrytas ar prisika i burna zyniasklaida nieko tyketis negalima.30. Seiman galim įstumti reformatorių frakciją...
(2016-08-04 22:56:23)
(94.244.81.39) Parašė:

Įdomi diskusija vyksta tiesos.lt portale.. Lazutka- bailus ,,trintukas”-matyti iš jo teksto Tiesos.lt svetainėje Manau, jog jis išsilavinęs kinkadrebis, visą tiesą išsakantis tik virtuvėje artimiesiems…Oligarchinė ,,valdomos demokratijos” (VD) santvarka nusmaugs šalį... Tik Radžvilas ir Ko dar kalba tiesiai šviesiai, o lazutkos pilsto iš tuščio į kiaurą.. Bent parodykime drąsos ir proto, balsuodami už Puteikio buriamą antikorupcinę koaliciją.. Tuomet bent Seime atskiesime ,,lovio partijų” valdžią naujais žmonėmis, kurie gins mažųjų interesus ir reikalaus reformų daugumos naudai..Paskutinė soc. apklausa(regis ,,Baltijos tyrimų”) rodo, kad net jo vadovaujama Centro partija jau turi 3, 5 proc. palaikymą o, jis vėl 7 -as ,kaip ir Vilmorus tyrime.. Galime boikotuoti rinkimus pavieniui, galime pykti dėl nesąžiningų rinkimų sistemos, bet galime ir pasirinti vienintelį realų VD oponentą-Puteikio komandą, nors jis ir ne šventas Petras…Aišku, Šopauskas, Jakimavičius ,ir dar keli sistema nepatenkinti dviračių išradinėtojai bus piestu prieš, bet aš rašau galvojantiems konstruktyviai..:):)29. 2 ir 20
(2016-08-02 18:07:47)
(78.62.8.18) Parašė:

joo..Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras