2024 m. balandžio 24 d.

 

Vakcininė pekla: apsivertė mokslininkė A. Žvirblienė, žiniasklaida kelia isteriją, dezinformacija tapo grėsme žmonių gyvybei

50
Paskelbta: 2020-12-29 01:57 Autorius: ekspertai.eu

Dar prieš du mėnesius reikšti nepasitikėjimą skubotai pagaminta vakcina, buvo profesionalus požiūris į reikalo esmę. Tačiau prabėgus vos dviems mėnesiams, reikšti analogišką nuomonę apie labai greitai sukurtas, tačiau, kaip skelbia LR Vyriausybė, tikėtinai gana saugias vakcinas, tapo grėsme žmonių gyvybei bei šalies nacionaliniam saugumui.

Mokslininkė A. Žvirblienė ir NSGK pirmininkas L. Kasčiūnas. Nuotr. facebook.com


Vilniaus Universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro mokslininkė prof. dr. Aurelija Žvirblienė šių metų spalio pradžioje yra teigusi, kad iki patikimos vakcinos sukūrimo – ilgas kelias. Pasak moters, vos sukūrus vakciną, į senas vėžes iškart negrįšime – tai priklausys ir nuo žmonių noro skiepytis.

Pasak imunologės A. Žvirblienės, žmonės turi realistiškai suprasti, kad sukurti vakciną užtrunka, o nepagrįsti lūkesčiai, kad vakcina bus tuoj sukurta, mažina pasitikėjimą.

„Sulig ta diena, kai vakcina bus užregistruota, tikrai viskas taip staigiai nepasikeis. Iki vakcinos užregistravimo ilgas kelias. Dauguma vakcinų, kurios laikomos sėkmingomis ir pažengusiomis, yra pabaigusios pirmą arba antrą klinikinių tyrimų fazę. Vadinasi, jos išbandytos su nedideliu skaičiumi žmonių – keliasdešimt ar keliais šimtais. Ir tos tiriamųjų grupės neapima rizikos grupės ir vyresnių kaip 65 metų asmenų. Apie kokį vakcinos tinkamumą ar netinkamumą dabar galima kalbėti, jei tų duomenų labai trūksta?“, - kalbėjo specialistė leidiniui manodaktaras.lt publikacijoje „Mokslininkė A.Žvirblienė apie vakciną nuo COVID-19: kita vasara arba ruduo – optimistinis scenarijus“.

Tąkart mokslininkė įvardino, kas prisideda prie nepasitikėjimo vakcinomis.

„Šitas nuolatinis kartojimas, pavyzdžiui, iš JAV aukščiausių politikų, kad vakcina jau tuoj tuoj bus, mano manymu, irgi prisideda prie to nepasitikėjimo. Nes bet kuris mąstantis žmogus supranta, kad jei teigiama, jog už kelių savaičių bus vakcina, tai ji tikrai negali būti visapusiškai patikrinta. Nepagrįstų lūkesčių kurstymas nieko gero neduoda“, - teigė A. Žvirblienė.

Imunologės teigimu, „žmonės turi realistiškai suprasti situaciją ir žinoti, kad vakcinos sukūrimo kelias labai ilgas“.

„Tai kaip tik įkvėptų pasitikėjimo, kad šitas kelias yra ilgas, kad vakcina turi būti visapusiškai patikrinta. Jei iki to laiko, kol atsiras vakcina, visuomenės nepasitikėjimas bus sustiprėjęs, gali būti problema pasiekti didesnes skiepijimo apimtis“, - spalio mėnesį drąsiai kalbėjo moteris.Tačiau prabėgo tik vos daugiau negu du mėnesiai ir A. Žvirblienė jau radikaliai pakeitė savo nuomonę apie nepasitikėjimą vakcinomis.

Ekspertai.eu primena, kad tikėtinai gana saugiomis vakcinomis gruodžio 27 d. buvo pradėti skiepyti Lietuvos medikai, eilė laukia pensininkų, o poto ir visų likusių.

„Tikiu, kad kitą rudenį gyvensime normalų gyvenimą“, - gruodžio 28 d. valstybinio transliuotojo laidoje „Klauskite daktaro“ apie pradėtus COVID-19 skiepus teigė mokslininkė.Ir nors valstybės lyderio Gitano Nausėdos inicijuotos apklausos duomenys rodo, kad didžioji dalis gyventojų trokšta pasiskiepyti tikėtinai gana saugiomis vakcinomis nuo koronaviruso, jokių problemų su tuo nebus, tačiau valstybinė bei nepriklausoma užsakomoji žiniasklaida po šv. kalėdų staiga pradėjo kelti isteriją, esą didėja skiepų priešininkų gretos.

O juk šios neįvardintos priešininkų gretos iš esmės išsako tas pačias mintis, ką prieš kelis mėnesius kalbėjo profesorė A. Žvirblienė, kai teigė, kad jokiu būdu negalima skubėti su vakcinos sukūrimu, jog „žmonės turi realistiškai suprasti situaciją ir žinoti, kad vakcinos sukūrimo kelias labai ilgas“.

„Dezinformacijos skleidėjai internetinėje platformoje įtikinėja visuomenę, kad vakcina nuo koronaviruso yra pavojinga bei kad negalima pasitikėti gydytojais, mokslininkais, nes jų sprendimai esą grįsti politiniais ir pelno interesais“, - skelbia ir naujienų firma ELTA, kurią cituoja daugelis Lietuvos žiniasklaidos kanalų.

Perspėjama, kad „panašios melagingos žinutės tampa tiesiogine grėsme žmonių sveikatai“.

Informuojama, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) su įvairiais sričių ekspertais pirmadienį svarstė, kaip sustiprinti visuomenės imunitetą antivakserių dezinformacijai, nes dezinformacija yra grėsmė žmonių gyvybėms.

„Donaldas Trampas (Donald Trump) skelbė pergalę savo rinkimuose „Twiter“ ir „Facebook“. Nors rinkimų rezultatai buvo kitokie. Tiek „Twiter“ ir „Facebook“ žymėdavo jo tekstą, kad tai nebūtinai atitinka realią situaciją. Ar mes negalėtume kreiptis į „Facebook“ ir kitas platformas, kad galėtume gauti tokį pritarimą filtrui, ir žmonės galėtų pasitikrinti informaciją. Arba tokių antivakserių paskyras blokuoti mėnesiui. Juk žinome, kad kai kurie žmonės už tam tikrus pareiškimus yra „išimami“ iš „Facebook“ eterio mėnesiui. O dabar juk ši dezinformacija yra reali grėsmė visuomenės sveikatai“, - pasakė buvęs Lietuvos nacionaldemokratų partijos lyderio Mindaugos Murzos pavaduotojas L. Kasčiūnas.

Keli susiję:

Netrukus vakcina pensininkus išlaisvins iš nerimo – tai senoliams pažadėjo G. Nausėda  

Būtina pasitikėti politikais, kurie nusprendė, kad vakcinos nuo koronaviruso yra tikėtinai gana saugios

Po nuopolio prieš dešimtmetį „Pfizer“ atsitiesė ir triumfavo – jos vakcinos dabar nekantriai laukia ir Lietuva

Problemos neliko: tikėtinai gana saugia vakcina nuo koronaviruso skiepytis jau nori reikalinga dauguma gyventojų  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
50. PATARIMAS PRADEKITE MASTYTI
(2020-12-29 22:46:05)
(212.117.26.183) Parašė:

Tegu mūsų didžiausias tikslas bus vienas: sakyti tai, ką mes galvojame ir gyventi taip, kaip sakome.49. Vytas
(2020-12-29 22:40:09)
(62.80.225.75) Parašė:

Jei jau taip kyla klausimas dėl pasitikėjimo vakcinos naudingumu ir neturi jokių pavojingų šalutinių poveikių, pamastykime, ką reiškia faktas ,kad JAV vyriausybė atleido Pfizer kompaniją nuo bet kokios atsakomybės dėl galimų šalutinių skiepų poveikių. Matyt, yra galimi RIMTI šalutiniai poveikiai, ypač ilgalaikėje perspektyvoje, ar jie oficialiai neskelbiami. Tad kodėl Lietuvos vyriausybė, kad nuraminti aistras, neprisiima ILGALAIKĖS atsakomybės dėl galimų pašalinių poveikių? Tiek moralinės, tiek materialinės. Juk vakcina TIKĖTINA PAKANKAMAI GANA SAUGI. Kiek abejonių viename sakinyje iš 5 žodžių?48. < V.Ladas
(2020-12-29 21:56:49)
(78.58.117.152) Parašė:

o ar ne geriau gyvent normaliai ir jei jau teks susirgt, tai tiesiog persirgt ir turet imuniteta, kaip sirgom metai is metu gripais...vieni sunkiau, kiti lengviau... ar ne geriau sitaip, negu uzverst kanopas nuo to puszalio misinuko, kurio net sudeties nezinom, kiek ilgai veiks, kokie salutiniai poveikiai? ar ne geriau daktarams uzsiimt gydymu kaip ir nuo kiekvienos ligos, ieskot vaistu, o ne kist per prievarta kazkoki skystima?47. o kas tas
(2020-12-29 18:59:06)
(93.92.14.218) Parašė:

psicho snukiu su akiniais?Padekit jam nueiti iki psichiatrines.46. Ale tu matai:
(2020-12-29 18:47:59)
(84.15.181.117) Parašė:

geriausia ir patikimiausia vakcina - Viktariuko vandenėlis.45. ĮDOMŪS DALYKAI
(2020-12-29 18:31:28)
(82.140.191.9) Parašė:

GAL NESUPRANTAMAI PARAŠIAU, TAČIAU APIE TAI, KAD IŠ SANTAROS KLINIKŲ PLINTA GANDAI, KAD GALBŪT BUVO SULEISTA NE VAKCINA, O PAVYZDŽIUI VITAMINAS C, PERSKAIČIAU AURIMO DRIŽIO STRAIPSNYJE "LAISVAME LAIKRAŠTYJE" PALIEKU AIŠKU TAI MEDIKŲ SĄŽINEI44. ĮDOMŪS DALYKAI,
(2020-12-29 18:24:53)
(82.140.191.9) Parašė:

KODĖL IŠ SANTAROS KLINIKŲ KAI KURIŲ DARBUOTOJŲ Į VIEŠUMĄ SKLINDA INFORMACIJA, KAD JIEMS NE VAKCINA BUVO SULEISTA, O PAVYZDŽIUI VTAMINAS C. AIŠKU AR TAI TIESA AR NE ŽINO TIK JIE PATYS, BET MANAU TOKIE DALYKAI TIKRAI NEPRIDEDA PASITIKĖJIMO VAKCINA. NESINORI TIKĖTI,KAD GYDYTOJAI GALUTINAI DEGRADAVO, JIEMS VITAMINAS C, O MUMS VAKCINA. AURIMAS DRIŽIUS "LAISVAS LAIKRAŠTIS"43. zvirblienes zvirblesiai
(2020-12-29 18:20:47)
(78.63.229.198) Parašė:

Sita "mokslininke", tapus prezidento patareja, taip nusibezdejo per matuleviciaus laida, kad sulauke beveik visu ziurovu dislaiku, ir jai ir matuleviciui..Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras