2024 m. birželio 14 d.

 

Naujieji su Fluxus pagal Jurgį Mačiūną

1
Paskelbta: 2013-12-27 10:34 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu
Jurgio Mačiūno ir Mieko Shiomi Fluxatlasas. 1965
Jurgio Mačiūno ir Mieko Shiomi Fluxatlasas. 1965

2013-aisiais daug dėmesio skyrėme įvairioms Fluxus briaunoms ir pusėms. Todėl Medinio Arklio Naujųjų metų virsmą būtų visai tinkama suaktyvinti fliuksiškai. Kartu pagerbtume ar bent linksmai prisimintume vienintelį pasaulyje lietuvį popiežių, tiksliau, Fluxus popiežių, sutikdami Naujuosius pagal jo neaprėpiamos vaizduotės rinktinius scenarijus. Pavyzdžiui...

Jurgio Mačiūno kvietimas į Naujųjų metų FLUXUS puotą (valgių ir gėrimų renginį) gruodžio 31 d. 21 val. Kinematekoje, Wooster g. 80, pirmame aukšte. (Išvardintas 30 asmenų, kuriems buvo išsiųsti kvietimai, sąrašas, tarp jų buvo Jonas ir Adolfas Mekai.)

„Dalyvauti galite prisidėdami savo sumanytu maistu ar gėrimais, o galite pagaminti ką nors iš žemiau išvardytų patiekalų (išskyrus tuos, kurie pažymėti *, nes jie jau bus paruošti). Prašome patvirtinti ir nurodyti ketinamą atsinešti gaminį, kad išvengtume tokių pačių ar labai panašių gaminių pertekliaus. Rašykite: Jurgiui Mačiūnui, PO 180, Canal St. Sta., New York 10013.“

Toliau nurodyti Naujųjų sutikimo Fluxus gėrimai ir valgiai – Fluxus kiaušiniai, pvz., tušti kiaušinių lukštai, pripildyti gipso, uretano putų, skutimosi putų, skystų baltų klijų etc. (J. Mačiūnas); monopatiekalai: žuvies, pvz., skaidrus, gazuotas žuvies gėrimas, žuvies ledai, žuvies saldainiai (J. Mačiūnas) arba bulvių patiekalai, pvz., bulvių paštetas, bulvių degtinė, cepelinai, bulvių želė, bulvių marcipanai (Bobas Wattsas); vienspalviai – baltasis, juodasis, kitos spalvos, skaidrūs, pvz., skaidri kava, skaidrus sviestas, skaidrūs ledai (J. Mačiūnas) – patiekalai; arbatos variacijos, pvz., arbatos pakeliai, pripildyti druskos, cukraus, aspirino arba citrinos rūgšties (Peras Kirkeby); sriubos, pvz., žvyro sriuba, vinių sriuba, metalo dirbinių sriuba ir t.t. (Bici Hendricks); kalakutas su betono įdaru (Milanas Knizakas), su cypsinčiu, guminiu, žaisliniu kalakutu (J. Mačiūnas); sumuštiniai, pvz., trinto ledo ledo mėsainis (Bici Hendricks), novokaino sumuštinis (Joe Cammerata), migdomųjų sumuštinis (J. Mačiūnas) ir t.t.

Po fliuksinių vaišių į naujametę programą galima įtraukti J. Mačiūno siūlomą Fluxus sniego namo statybą pagal nurodytą statymo komandos struktūrą (paskelbta Fluxus informacinio laiško priede 1968 m. sausio 31 d.). Tiesa, gali kilti keblumų dėl sniego stokos, bet neverta nusiminti, geriau iš anksto suburti komandą.

„Kiekviena kategorija rūpinsis prižiūrėtojas, o visus prižiūrėtojus koordinuos statybų vadovas.
8 geodezininkai ir matininkai su ilgomis matavimo juostelėmis, svambalais ir liniuotėmis;
10 montuotojų (sulipdančių sniego rutulius į bendrą masę);
20 pakuotojų („prikemšančių“ sniego į visus įdubimus ir sujungimus);
10 apdailos darbininkų (ilgu kastuvu, mentelėmis, gremžtukais ir pan. nulyginančių visus paviršius: skliautus, arkas, sienas, kolonas);
50 rutulių vyniotojų (iš sniego lipdančių maždaug 2–3 pėdų skersmens rutulius).“

Minų traleriu – aplink pasaulį ir per pasaulį

Pailsėjus nuo šventinių linksmybių galima fliuksinius metus pratęsti kelione aplink ir per pasaulį pagal J. Mačiūno smulkiai sudarytą planą.

J. Mačiūnas vaišina savo svečius Fluxus maisto ir gėrimų renginyje
 

„Mes rengiamės didžiulei ekspedicijai ne tik aplink, bet ir per pasaulį. Ji bus tokia savarankiška, save aprūpinanti, kaip kopimas į Everesto viršukalnę ar ekspedicija į Šiaurės ašigalį. Planui įgyvendinti reikia 10-ies žmonių komandos: kiekvienas  komandos narys privalo turėti vieną iš išvardytų specialybių: mechaniko (motorų, variklių, įrankių, automobilių taisymas bei priežiūra), elektronikos inžinieriaus (radijo įrangos taisymas bei valdymas), kinematografo ir fotografo, mediko, dietologo bei maisto gamintojo, žvejo ir medžiotojo, navigatoriaus ir geografo, kalnų specialisto, viešųjų ryšių specialisto, istoriko, meno istoriko ir archeologo.“

Nors kai kurios numatyto maršruto valstybės išnyko ir transformavosi, J. Mačiūno kelionės kryptis tebėra aiški. Japonija, Indonezija, Kambodža, Tailandas, Birma, Indija, Kašmyras, Sovietų Azija, Iranas, Sovietų Sąjunga, Sirija, Libanas, Jordanija, Egiptas, Turkija, Graikija, Jugoslavija, Austrija, Italija, Šveicarija, Prancūzija, Belgija, Olandija, Vokietija, Danija, Švedija, Suomija, Estijos, Latvijos, Lietuvos TSR, Lenkija, Čekoslovakija, Vokietija, Anglija, JAV. (Iš J. Mačiūno pranešimo Fluxus informaciniame laiške 1975 m. gegužės 3 d.)

Pasak Dicko Higginso, „Mačiūnas svajojo, kad vieną dieną visi Fluxus žmonės sulips į minų tralerį-laivą, kurį (taip kažkas jam sakė), kaip atliekamą, galima labai pigiai nusipirkti iš Amerikos jūrų pajėgų, ir kokius dvejus metus ar panašiai keliaus po pasaulį rengdami pasirodymus“.

Alison Knowles šią kelionę papildo asmeninėmis pastabomis savo rankraštyje 1980 m.

„145 pėdų ilgio minų traleris keliautų aplink pasaulį 1976–1984 m... Mano darbas būtų prižvejoti žuvies, išdžiovinti ją saulėje, sutrinti į miltelius ir iškepti žuvies kepalą (duoną). Jurgis turėjo daugybę žuvies duonos receptų. Kanarų salų fantazija žadėjo ypatingą iššūkį, o šią uolomis apsuptą salą, neturinčią geriamojo vandens ar augmenijos, buvo galima labai pigiai įsigyti, tiesą sakant, ji buvo nukainota. Ši sala galėjo tapti mūsų veiklos centru. Joe Joneso pilotuojamas lėktuvas skraidintų mus į salą ir atgal.“

Pagal Anne Tardos prisiminimus jos 1993 m. rankraštyje „Our Fluxus Boat trip“ („Mūsų Fluxus laivo kelionė“) galima įsivaizduoti, kaip vyko šios J. Mačiūno aplinkai privalomos kelionės organizavimas.

„1975-ųjų vasara. Gyvenu prieš metus Jurgio Mačiūno įkurtoje Mercer gatvės kooperatyvinėje bendrijoje. Mano loftas įspraustas tarp Nam June Paiko ir Shigeko Kubotos bei tarp Yoshi Wados ir Barbaros Stewart. Gyvename sau ramiai, kaip visi tikri niujorkiečiai – vienas virš kito. Vieną dieną užsuka Jurgis ir teiraujasi, kad norėtų vykti į devynių dienų kelionę burlaiviu. Mūsų turėtų būti tuzinas, tada nė vienam nereikėtų mokėti daugiau nei 135 dolerius. Jis suorganizavo škuną, kuri paims mus iš Providenco, Rod Ailende /.../.“

J. Mačiūno wikipedija ir perfojuostų koncertas

Namisėdoms vietoj kelionių jūromis ir kalnais gali patikti gerokai ramesnis užsiėmimas – J. Mačiūno sugalvota vikipedinė kartoteka dėžutėse, apie kurią pasakoja Alas Hansenas savo rankraštyje 1989 m.

„Didumą Jurgio Wooster gatvės namų erdvės užėmė nuo grindų iki pat lubų sumontuotos metalinės lentynų konstrukcijos, į kurias tilpo gal koks šimtas ar dar daugiau klasifikuotų dėžučių iš rudo kartono: tai buvo žodžių ir paveikslėlių kompiuteris. Kurį laiką tiesiog stovėjau įsistebeilijęs. O Jurgis stovėjo ten, savo didelėmis akimis žiūrėdamas į mane ir nekantriai šypsodamasis. /.../ Pagalvojau sau, kad jis tikriausiai turėjo suklasifikavęs kiekvieno pasaulyje egzistuojančio dalykėlio atvaizdą.“

George (Jurgis) Mačiūnas. „Pagarba Adriano Olivetti“. Koncertas Diuseldorfo meno akademijoje 1963m.

O muzikalesni, poetiškesni ar dainingesni gali pakartoti bene garsiausią J. Mačiūno sceninio veikalo fliuksinį koncertą „Adriano Olivetti atminimui“. Šiam koncertui nuo jo premjeros 1962-aisiais stuktelėjo garbingas 50 metų jubiliejus.

„Kaip šio kūrinio partitūrą galima paimti bet kokią panaudotą Olivetti skaičiavimo mašinos perfojuostą. Performanso instrukcijos. Kiekvienas skaitmuo (įskaitant nulį) žymi tam tikrą garsą ar veiksmą, kurių kiekvienas yra priskirtas konkrečiam atlikėjui. Jeigu kūrinį atlieka mažiau nei 10 žmonių, tuomet nepriskirtieji, pertekliniai skaičiai žymi tylą. Jeigu perfojuostos eilutėje tas pats skaitmuo pasikartoja kelis kartus, jis gali būti priskiriamas ir daugiau nei vienam atlikėjui. Tokiais atvejais antrasis arba trečiasis atlikėjai įstoja tik tuomet, kai eilutėje pasirodo antras arba trečias vienodas skaitmuo.

Pirmas variantas (eilėraštis). Kiekvienas atlikėjas jam paskirtą skaičių ištaria bet kokia kalba.

Antras variantas (baletas). Atlikėjai turi būti labai oficialiai apsirengę (išskyrus Nr. 9 – karinę uniformą). Pagal paskirtus numerius jie atlieka žemiau išvardytus veiksmus.
0 – Kai pasirodo pirmasis 0, pakelkite nuo galvos katiliuką (skrybėlę), kai pasirodo kitas 0 – nuleiskite; pasirodant tolesniems nuliams, šį veiksmą kartokite tokiu pat principu.
1 – Kai tik pasirodo 1, ištiesę ranką, pirštu rodykite į kurį nors žiūrovą. Pasirodžius kiekvienam tolesniam 1, rodykite vis į kitą žiūrovą.
2 – Pirštu rodykite į lubas arba grindis.
3 – Kai pasirodo pirmasis 3, atsisėskite ant kėdės, kai kitas 3 – atsistokite ir t. t.
4 – Kai pasirodo pirmasis 4, atsitūpkite, kai kitas 4 – atsistokite ir t. t.
5 – Kiekvieną kartą pasirodžius 5 suduokite į grindis lazdele arba skėčiu.
6 – Pasirodžius pirmajam 6 skėtį išskleiskite, o pasirodžius kitam 6 – suskleiskite ir t.t.
7 – Pasirodžius pirmajam 7 nusilenkite (publikai arba nusigręžę nuo jos), o ties kitu 7 – atsitieskite.
8 – Kiekvieną kartą pasirodžius 8 treptelkite koja į grindis.
9 – Pasirodžius pirmajam 9 atiduokite karinę pagarbą, o pasirodžius kitam 9 – ranką nuleiskite ir t. t.

Trečias variantas (baletas). Kiekvienas atlikėjas vykstant performansui panaudoja vis kito tipo skrybėlę. Atlieka kaip 2 variantą (nulis).

Ketvirtas variantas (choralas).
0 – Kaskart pasirodžius 0 smarkiai pakštelkite lūpomis (garsas turėtų būti panašus į vandenin nukrentantį lašą).
1 – Caktelkite liežuviu (tarsi atkimštumėte butelį).
2 – Perskite lūpomis (pro kietai suspaustas lūpas).
3 – Perskite lūpomis (liežuvis turi būti tarp lūpų).
4 – Įtraukite oro (viršutiniais dantimis prikandę apatinę lūpą).
5 – Įtraukite oro išsižioję, vibruokite apatinėmis gerklomis (garsas panašus į kiaulės kriuksėjimą).
6 – Pūskite orą pro suspaustas lūpas jas virpindami.
7 – Tuščiai spjaudykitės.
8 – Kosėkite.
9 – Šniurkščiokite nosimi (jei reikia, nosį sudrėkinkite vandeniu).

Penktas variantas (styginių kvartetas ar ansamblis).
0 – Suduokite į instrumentą mediniu plaktuku ar lazdele.
1 – Pabelskite į grindis (violončele) arba į stalą (smuiku).
2 – Instrumentą papurtykite (į jo vidų iš anksto priberkite žirnių).
3 – Lazdele vedžiokite per kraštą arba garso angą (išgaukite girgždesį arba džeržgimą).
Ir taip toliau, ir taip beveik be galo.“

Vis dėlto J. Mačiūno viso gyvenimo mėgstamiausia muzika buvo italų Renesanso kompozitoriaus Monteverdi (1567–1643), kurio kūriniai skambėjo ir per J. Mačiūno, vienintelio lietuvio Fluxus popiežiaus, laidotuves. Laimingų Naujųjų metų!

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Daina
(2014-01-03 22:44:43)
(89.117.170.141) Parašė:

ačiū autorei, išties, įdomu apie tai vis daugiau ir daugiau sužinoti.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi